Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2011, 15:43:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Accesoriile pentru botez

Revin cu intrebari legate de botez, pentru ca am unele nelamuriri.
Am tot auzit variante si denumiri si m-am incurcat de tot.

1. Panza in care il primim pe bebe dupa botez
Aia este crisma (crishma)? Cat de mare? Inteleg ca nu este prosopul.
Unii spun ca se pastreaza copilul pana a doua zi infasurat in ea, altii ca se pune in cadita in care se face baia a doua zi. Cum este pana la urma?

2. Panglica
La ce foloseste? Copiii nu se mai infasa ca pe vremuri ca sarmaluta si apoi legati cu panglica. Ii trebuie preotului?
Unii spun la asta crisma.
Cati metri si din ce material?

3. Ce fel de ulei trebuie dus? Din floarea soarelui, masline? Cat?
Il unge si nasa pe bebe dupa baie? Pe unde?

4. Inteleg ca trebuie sa-i pun diverse in cadita. Trebuie?

Nu stiu de unde sa iau asa manunchi de busuioc.

Si mai am o problema mare: lumanarile.
Aici nu se gasesc lumanari ca in tara, gata facute. Ei au alte obiceiuri.
Voi incerca sa le impodobesc eu cu flori.
Problema este: ce dimensiuni, cam cat de lungi si de groase?

Mai mare problema am cu cele pentru cununie (ii si cununam pe parinti) si asa lungi ca in tara nu sunt aici. 40 X 5 cm sunt bune?

Ma lasa puterile...va rog lamuriti-ma, nu faceti glume.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2011, 16:55:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Mai mare problema am cu cele pentru cununie (ii si cununam pe parinti) ...va rog lamuriti-ma, nu faceti glume.
Imi pare rau ca ai atatea probleme legate de niste evenimente atat de importante din viata unui om: botezul si cununia.
Ai insirat multe intrebari, la care astepti raspuns, dar nu pe toate, caci la cele ale tale mai am si eu o intrebare: oare cum le vei fi o buna nasa de botez si de cununie cu atatea intrebari referitoate la credinta ortodoxa, la care nu ai gasit raspuns inca? Iarta-ma ca iti spun acest lucru, dar nici botezul si nici cununia nu sunt treburi formale, ci pline de semnificatie. Il rog de aceea pe Bunul Dumnezeu sa te lumineze in primul rand pe tine, pentru a putea deveni o nasa buna, in stare sa se achite de sarcinile pe care si le ia.
Imi vin in minte cuvintele Pr. Nicolae Steinhardt: Daruind vei dobandi. Invatand pe altul, vei invata tu insati. Asa sa te ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2011, 20:02:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Felicitari, Sophia! Sa iti traiasca finuta! Cum o vei crestina, adica ce nume ii vei pune?

Despre crasma:

Ce este crâșma? Ce se face cu ea?
Crasma este o panza alba pe care nasa o tine pe maini pentru a primi de la preot copilul, dupa ce este cufundat in cristelnita. Ea simbolizeaza curatia sufletului pruncului celui nou botezat. Nasa infasoara copilul mai intai cu aceasta crasma, dupa ce i se face copilului si Taina Mirungerii. Copilul va ramane infasurat in aceasta panza pana cand i se face baie.
LA BOTEZ, NASUL (NASA) TREBUIE SA SE INFASOARE CU CRASMA (PANZA ALBA) COPILULUI?

Nu, acesta este un obicei babesc si trebuie inlaturat.
După ce s-a născut copilul, ca să fie ferit de rău până la botez, să i se pună sub pătuț o mătură și un săpun sau să i se lege usturoi la gât.

Dacă diavolul ar fugi de mătură și de săpun, n-ar mai fi nevoie de post și rugăciune, de biserici și de slujbe religioase. Ne-am lega fiecare câte o mătură și un usturoi de gât, un săpun în buzunar și gata, ar fugi toți dracii, n-am mai avea ispite. Dar nu e așa! Iisus spunea: "Acest neam de demoni nu iese decât numai cu rugăciune și cu post" (Matei 17;21).

De aici - http://www.parohiamacin4.org/nastere_botez.htm.
Parintele spunea candva ca pe vremuri, crasma de la botez se pastra pana la moartea omului respectiv, cand se infasura cu ea in sicriu, avand ca semnificatie faptul ca si-a pastrat toata viata curatia de la Botez.Vezi ca trebuie sa fie alba!


Ce se face cu părul pe care îl tunde preotul de la noul botezat?
Aceasta este scrisă în carte (Molitfelnic) la rânduiala slujbei Botezului: părul tuns de la copilul nou botezat se pune in cristelniță (vasul în care s-a făcut Botezul).
Cate lumanari trebuie sa aiba nasii la botez?
O singura lumanare pentru fiecare copil botezat.
Ce trebuie sa duca nasii la biserica pentru botez?
Lumanarea, crasma, fașa, un prosop și un săpun, iar in unele locuri și putin ulei.
Ce trebuie sa duca parintii la biserica pentru botez?
Certificatul de nastere al copilului si... copilul.
Cine trebuie sa tina copilul in brate? Nasul daca este un baiat sau nasa daca este fetita?
Nu e obligatoriu ca nasul sa tina doar baiat si nasa doar fata. Se poate si invers. Nu este o regula. Oricum este nevoie de ambii soti nasi deoarece cel care tine copilul nu poate tine si lumanarea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 16.04.2011 at 20:05:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2011, 12:39:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Consider ca nu conteaza atat raspunsurile de aici, cat felul in care vede lucrurile preotul de acolo.
Sa nu cumva, primind vreun sfat de aici, sa nu fie de acord preotul.

Nu lua sfaturi de la mireni (in ce priveste Tainele), fie ei si stiutori.
Mai bine intreaba un preot, ca Domnul sa te pazeasca de greseli.
Iar de vor fi sfaturi gresite, Domnul iti va da pace, caci ai ascultat de preot.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa kesarion_breb Botezul 36 18.08.2012 13:31:21
Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa kesarion_breb Biserica Ortodoxa Romana 0 22.07.2010 22:22:06
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50