Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2011, 16:05:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu exista niciun azil (de stat sau particular) care sa te primesca cu o pensie de 600 de ron/luna, mai ales daca esti bolnav si ai nevoie de asistenta medicala. Din cate am inteles doamna este singura, n-are pe nimeni care sa o ajute. Nu-ti da statul nimic, nici mancare de la cantina sociala nu poate primi, caci nu e asistata social, din moment ce are un venit, fie si minim. Doamne fereste sa ajungi in varsta ,sa mai fii si bolnav si singur !
Adevarat, cred e greu sa fi batran si bolnav, darmite sa fi si singur.
Dar sti ce e mai rau? Pe langa faptul ca esti batran si singur, sa traiesti si pe langa oameni cu inimile inghetate.
Nu mai zic nimic, ca nu stiu cum se va face ca vorbele imi sunt rastalmacite, si uneori iasa exact contrariul a ceea ce am vrut sa spun.
Iertati-ma.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.11.2011, 16:46:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Adevarat, cred e greu sa fi batran si bolnav, darmite sa fi si singur.
Dar sti ce e mai rau? Pe langa faptul ca esti batran si singur, sa traiesti si pe langa oameni cu inimile inghetate.
Nu mai zic nimic, ca nu stiu cum se va face ca vorbele imi sunt rastalmacite, si uneori iasa exact contrariul a ceea ce am vrut sa spun.
Iertati-ma.
Maica Domnului a trait pe langa oameni cu inimile inghetate.
Si nu a murit de foame.
Dupa cum s-a vazut ,au fost persoane care au ajutat.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.11.2011, 13:29:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

.....................................
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.11.2011 at 23:08:43.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.11.2011, 23:09:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ziua Z a venit. Ieri, doamna V.P. s-a dat jos din pat fără niciun ajutor, s-a putut duce la bucătărie și și-a pregătit singură micul dejun.
La fel de remarcabile sunt progresele spirituale: nepracticantă toată viața, acum doamna V.P. își face rugăciunea de seară și rugăciunea de dimineață. Psaltirea și micuța carte de rugăciune oferite în dar de fratele S. sunt răsfoite cu regularitate.

Sfinte Dismas, care te-ai întors la Domnul pe când erai chinuit pe cruce de-a dreapta Lui, în ultimul ceas petrecut în trup, roagă-te și pentru doamna V.P. și mijlocește pentru ca să primească ea harurile lucrătoare de folos întăririi credinței !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.12.2011, 11:01:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Interesant topic ! Interesant din multe puncte de vedere .
Dupa parerea mea , cea mai realista atitudine a avut-o sora Iore care a sesizat f. bine modul cum noi, cei de astazi intelegem sa ajutam .
Modul in care noi intelegem astazi sa ajutam este cel insuflat de vest , cel prin care incercam sa fim umanitari si caritabili , dar prin care nu mai avem nici o legatura cu invatatura ortodoxa .
Toate aceste atitudini apusene nu au nici o legatura cu spiritul si fiinta credintei in Hristos .
Defapt ele au si fost desvoltate in vest cu un scop anume si nici decum intimplator sau din ,,inima arzinda de aproapele".
Am spus toate acestea stapinit de uimirea pe care a incercat-o si Iore si nu ca sa critic ceva sau pe cineva .
Ba din contra , este placut sa vezi ca exista totusi oameni (precum initiatorul topicului) care intr-adevar fac ceva . ,,A face" este mult diferit de a te situa in postura ciinelui lup, dealtfel animal f. inteligent si sufletist , adica de a intelege f. bine despre ce este vorba si a te emotiona in consecinta dar fara a misca un deget .

Toata iubirea frateasca si consideratia umana pt. aceasta initiativa si pt. cei care chiar au facut ceva !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2011, 23:10:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Felicitări comandoului creștin care a descins astăzi, la ora H, în locul în care se ascundea doamna V.P., aplicându-i daruri de Sânnicolae. Când am trecut, seara, bătrâna era încă în stare de șoc, cu biscuiții pe masă. Ea, din cauză că se uită prea mult la tembelizor, credea că toți tinerii sunt drogați. Se mira că există și altfel de tineri și, cel mai mult, se mira că aceștia o ajută pe ea, care nu are niciun merit. Am liniștit-o, spunându-i că există alăturea și grâu, și neghină, doar că neghina se vede mai tare și, dacă ar filma cineva coexistența grâu-neghină, s-ar vedea un lan de neghină. Asta nu înseamnă că grâul nu lucrează și, iată, rodește.

Magnificat !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2012, 01:23:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Doamna V.P. este, acum, bine sănătoasă. Văzând-o cum umblă prin casă și deretică, nici nu ai crede că, nu mai departe decât acum puține luni, această bătrână era căzută la pat și năclăită în propriile dejecții.

Acest lucru nu ar fi fost cu putință fără ajutorul unor cititori ai acestui forum, care au dorința comună de a rămânea anonimi. Ajutorul lor a fost nu numai substanțial, ci și durabil. Au vizitat-o frecvent, chiar și astăzi.

Desigur, condiția socială rămâne: pensia ei tot aia este. Dar parcă a renăscut. Orice cruce e mai ușoară când te ajută și alții să o porți. Mulțumiri celor care o ajută, lui Simon din Cirene următori.

Deo gratias !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2012, 01:32:33
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Doamna V.P. este, acum, bine sănătoasă. Văzând-o cum umblă prin casă și deretică, nici nu ai crede că, nu mai departe decât acum puține luni, această bătrână era căzută la pat și năclăită în propriile dejecții.

Acest lucru nu ar fi fost cu putință fără ajutorul unor cititori ai acestui forum, care au dorința comună de a rămânea anonimi. Ajutorul lor a fost nu numai substanțial, ci și durabil. Au vizitat-o frecvent, chiar și astăzi.

Desigur, condiția socială rămâne: pensia ei tot aia este. Dar parcă a renăscut. Orice cruce e mai ușoară când te ajută și alții să o porți. Mulțumiri celor care o ajută, lui Simon din Cirene următori.

Deo gratias !
ma bucur sa aud asta. Dumnezeu sa o binecuvanteze atat pe ea cat si pe cei ce au ajutat-o. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru doamna Bogman Margareta, user pe acest forum Adriana Cluj Umanitare 269 17.07.2013 00:41:58
Campanie umanitara pentru doamna profesoara Adela Rogojinaru glykys Umanitare 1 20.09.2012 22:19:21
Stimata Doamna, Mihnea Dragomir Generalitati 47 10.08.2012 11:35:00
Sa o salvam pe doamna Luciana! almaris Generalitati 4 30.12.2009 23:50:33
doamna Desanca Nicolai clau23dari Stiri, actualitati, anunturi 84 07.12.2007 00:46:57