Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2012, 03:47:05
Ana Steluta Ana Steluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2012
Mesaje: 3
Post neintelegeri cu mama

Buna,(nu stiu daca aici ar trebui sa scriu intrebarea mea)
As vrea sa primesc si eu cateva sfaturi in legatura cu o problema care o am de cateva saptamani. Am intalnit un baiat de cateva luni intamplator care nu are un anturaj de invidiat iar inainte de sarbatori am vorbit foarte mult la telefon si ne-am decis ca ar fi bine sa incercam sa fim impreuna. Zis si facut, ne-am intalnit dupa Craciun, el a venit la mine fiindca mama voia sa il cunoasca si de revelion am fost cu o parte din familia lui. Problema este ca in prima zi a anului mama m-a sunat speriata si mi-a zis ca atunci trebuie sa plec acasa doar ca singura, iar acasa am avut cateva discutii nu tocmai amiabile in sensul ca mi-a spus ca ar fi bine sa renunt la el daca mai vreau ca ea sa imi fie mama. Atunci nu am spus nimic dar bineinteles ca si acum vorbesc cu el la telefon si ne intelegem foarte bine(specific ca el s-a schimbat foarte mult in sensul ca a renunta la cercelul din ureche, nu mai bea absolut deloc, desi nici inainte nu bea decat asa ocazional si de atunci nu a iesit in oras preferand sa isi petreaca timpul cu mine la telefon sau uitandu-se la cate un film). Este dispus sa astepte oricat e nevoie pentru ca eu sa pot sa imi rezolv problemele cu mama dar eu zic ca totul are o limita si nu e corect sa il fac sa astepte atat de mult. Problema este ca ma simt oarecum vinovata ca nu ii vorbesc mamei despre asta dar atunci a vrut sa dramatizeze zic eu spunand ca o sa ia pastile ca sa scape de viata asta. Ce ziceti ca ar trebui sa fac????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2012, 08:30:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Steluta Vezi mesajul
Ce ziceti ca ar trebui sa fac????
Întrebări cheie, fără de care nu se poate da un răspuns în cunoștință de cauză:
-ce vârstă aveți ? Mai precis: sunteți majoră ?
-înțeleg că mama dv nu are nimic împotriva ideii să flirtați cu un băiat și a fost, inițial, de acord. Dar apoi, cunoscându-l, și-a schimbat avizul. Ce anume a determinat această schimbare de atitudine ? A concretizat anumite reproșuri ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2012, 14:29:19
Ana Steluta Ana Steluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2012
Mesaje: 3
Post

Am 22 de ani fac 23 anul acesta. Problema mamei zic eu ca e ca are impresia ca ma pierde deoarece ea spera ca toata viata sa fiu alaturi de ea dar la propriu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2012, 16:12:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Steluta Vezi mesajul
Am 22 de ani fac 23 anul acesta. Problema mamei zic eu ca e ca are impresia ca ma pierde deoarece ea spera ca toata viata sa fiu alaturi de ea dar la propriu.
Se poate, acest fenomen nu e chiar așa de rar.
La 22 de ani, nu mai sunteți sub ascultare în felul în care minorii sunt sub ascultare. Sunt trei privințe importante în care puteți, majoră fiind, să nu ascultați, deoarece este notoriu că în aceste cazuri părinții nu pot da sfaturi neutre, adică nu se pot plasa pe poziție obiectivă, intervenind proiecția, transferul și alte complicate mecanisme psihologice. Cele trei privințe sunt: alegerea vocației (spre căsătorie sau spre călugărie), alegerea meseriei și alegerea partenerului de viață.

Pe de altă parte, este bine să examinați îndeaproape și ce spune mama. Pe cât de adevărat este că dorința ei de a vă ține alături de ea o face să nu se plaseze pe poziție obiectivă, pe atât de adevărat este și că dv înșivă nu vă puteți plasa pe asemenea poziție, deoarece a fi fată îndrăgostită este culmea subiectivității.

Până foarte recent, atunci când Biserica Catolică examina cauza unui candidat la sinaxare, desemna un preot, care era pus la punct cu dosarul cauzei, să pledeze împotriva ei. Adică să țină un fel de rechizitoriu presupusului sfânt. El se numea "avocat al diavolului", fiindcă, așa cum diavolul se va agăța de sufletele noastre la Judecată, încercând să demonstreze că se cuvine să fim ai lui, tot așa avocatul diavolului se agăța de orice ar putea umbri sfințenia candidatului. Și, adesea, reușea, din moment ce marea majoritate a cauzelor de sfințenie sunt respinse.

Ei bine, mama dv ar putea observa lucruri pe care dv nu le vedeți și, în acest sens, v-ar putea ajuta. Cercetați de fiecare dată dacă reproșurile ei punctuale nu corespund vreunei realități.

În final, dv sunteți chemată să decideți dacă acest băiat merită prietenia dv și, mai departe, dacă este bine sau nu să vă legați viața de a lui. Întrebările cheie sunt:

-are credință în Cristos ? și mai mult: a trecut prin transformarea în Cristos, adică s-a convertit în inima lui, văzând în Domnul nu (numai) un Dumnezeu al filozofilor, ci o Persoană care îi ghidează orice pas ? Chiar și dacă nu s-a convertit încă, cel puțin Îl caută cu sinceritate și există motive de speranță că Îi va răspunde: "Da, Doamne !" ?

-ar fi acesta un bun tată pentru copiii mei ?

-are însușirile bărbăției, care ar putea face din el un bun cap de familie (generozitate, spirit de sacrificiu, creativitate, dorință de a asigura celor ai lui cele necesare spirituale și materiale) ?

Dacă le are pe toate acestea, grăbiți-vă să-l înhățați ! Veți fi printre fericitele care nu vor regreta pasul făcut. Dacă nu le are și sunt slabe speranțe că le-ar putea avea curând, atunci nu pierdeți timpul: fetele nu trebuie să aibă un prieten ca să aibă un prieten, ci trebuie să aibă un prieten în vederea căsătoriei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.01.2012 at 16:15:36.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2012, 18:07:29
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

daca tii la baiatul asta cauta sa evoluati impreuna. Singurul fel in care doua persoane pot avea comuniune reala intr-o relatie e sa evolueze impreuna. Daca tu il ajuti pe el sa creasca ca om, si el pe tine, atunci relatia e intr-adevar o relatie. Daca nu, e doar o iluzie deosebit de dulce si placuta, care se va termina in chin si lehamite. Propune-i sa va cautati un duhovnic impreuna, sau macar sa mergeti la o slujba impreuna, sau macar sa cititi impreuna o carte care sa va deschida sufletul si apoi sa o comentati. Vezi cum reactioneaza si daca poti creste impreuna cu el. Daca observi ca se poate, problema cu mama ta se va rezolva (cu ajutorul lui Dumnezeu). Daca vezi ca nu puteti creste impreuna, de dragul lui si de dragul tau, renunta la relatie.

Last edited by Delalucaci; 15.01.2012 at 18:12:21.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2012, 18:13:17
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

La varsta asta trebuie sa poti lua decizii singura, dar, mai ales, sa-ti asumi consecintele lor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2012, 19:23:38
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Parerea mea

Orice mama vrea binele fiicei sale nu cred ca ea nu isi doreste ca tu sa fi fericita,sa ai o familie mai devreme sau mai tarziu...inteleg f bine partea k vrea sa te aibe langa ea ...daca s-ar putea cat mai mult...dar altceva e aici cred...la ceva nu ai fost atenta...mama ta nu il agreaza dintr un anumit motiv...nu se poate asa din senin sa nu il placa...discuta cu ea problema aceasta,depinde si relatia ta cu ea in ce masura sunteti apropiate...Nu te poti ascunde la nesfarsit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2012, 22:06:33
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Orice mama vrea binele fiicei sale nu cred ca ea nu isi doreste ca tu sa fi fericita,sa ai o familie mai devreme sau mai tarziu...inteleg f bine partea k vrea sa te aibe langa ea ...daca s-ar putea cat mai mult...dar altceva e aici cred...la ceva nu ai fost atenta...mama ta nu il agreaza dintr un anumit motiv...nu se poate asa din senin sa nu il placa...discuta cu ea problema aceasta,depinde si relatia ta cu ea in ce masura sunteti apropiate...Nu te poti ascunde la nesfarsit.
Eu nu ii iau apararea tipului. Am si eu destule idei preconcepute. Una dintre ele e ca oamenii nu se schimba. Isi pot schimba comportamentul, dar "esenta: ramane aceeasi. In plus sa se schimbe cineva pentru o persoana pe care a vazut-o de cateva ori si in plus cu care, din cate inteleg, a relationat in principal prin telefon e greu de crezut. Poate ma insel. Sper sa ma insel.
Dar ca sa va raspund pentru ca observatia dvs e vis-a-vis de mama dumneaei. Dvs spuneti de ceea ce e normal. Dar poate nu ati observat un amanunt important: mama dumneaei a amenintat ca se sinucide daca nu e ascultata. Asta nu e normal. Poate are dreptate in privinta baiatului. Dar cu siguranta nu asta e calea. Si al doilea dar, mult mai periculos de altfel, e ca mama sa doreasca sa ii controleze viata. Sa o aiba mereu langa ea si sa ii "dicteze" ce si cum sa faca. Si astfel de cazuri stiu. Nu doar unul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2012, 22:31:19
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Inteleg ce vreti sa spuneti...nu am fost atenta la acel amanunt...periculos dar trebuie sa fie un motiv pt a spune asa ceva...de aceea trebuie sa aiba o discutie cu mama sa.Nu cred ca s-ar sinucide daca ar vorbi sau casatori cu vreun barbat doar pt a o tine langa ea.Ceva ascunde mama ei...sau ea,trebuie sa fie sincere si sa discute problema!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2012, 22:41:54
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Inteleg ce vreti sa spuneti...nu am fost atenta la acel amanunt...periculos dar trebuie sa fie un motiv pt a spune asa ceva...de aceea trebuie sa aiba o discutie cu mama sa.Nu cred ca s-ar sinucide daca ar vorbi sau casatori cu vreun barbat doar pt a o tine langa ea.Ceva ascunde mama ei...sau ea,trebuie sa fie sincere si sa discute problema!
Normal. Pentru a rezolva problema cu mama dumneaei asta e singura solutie: sa aiba o discutie serioasa.
In ceea ce priveste problema cu prietenul (pentru ca e clar o problema) e dificil sa isi dea cineva cu parerea pentru ca nu are toate informatiile si nici nu il cunoaste. Pe asta trebuie sa o rezolve singura.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 22:55:46
Tu, mama! Rodica50 Generalitati 20 09.03.2012 00:41:14
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 22:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 12:38:43