Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2014, 21:43:41
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit Aproapele

Hmmmmm....

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:33:02.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2014, 22:28:57
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Doamne ajuta! Va rog sa ma ajutati cun un sfat...
Ce este de facut cand iti creezi o parere despre aproapele tau... si devi dezamagit in timp vazand ca e altfel.
La inceput iti era drag si credeai ca tie prietena, colega, ca te simpatizeaza... si observi ca incepe sa nu mai vorbeasca cu tine, sa te evite, sa aibe aere, sa te simti prost ca efectiv te exclude direct.. din cerc
Sunt dezamagita... ce pot face? fiind ma intalnesc zilnic cu aceasta prietena si s-a racit amicitia.. efectiv parca nu as fi!
As vrea sfaturi cums a ma port pe viitor sa nu mai fiu dezmagita de oameni......
Intrebati'va constiinta ca sa vedeti cu ce ati gresit sau intrebati pe prietena direct cu ce ati gresit. Nu va mai puneti speranta in oameni, ci in Dumnezeu, nu mai puneti la suflet, oamenii sunt oameni si pot gresi, trebuie sa iertati daca nu aveti vina. Incercati sa nu mai aveti asteptari.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2014, 22:56:03
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

hmmmmmmm...

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:31:45.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2014, 23:11:46
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
asa este, de ce oameni se schimba? la inceput sunt apropiati iar in timp se departeaza, devin reci si schimbatori?
Cum poti face sa nau mai suferi, sa te simti prost, exclus..... cum poti schimba?
Ce sa fac, sa ma rog mai mult?
Pentru ca oamenii prin definitie sunt schimbatori, se schimba in functie de context, de imprejurari, de interese.. de aceea, ca sa nu suferiti, nu trebuie sa aveti asteptari, nu va puneti baza in ei. Suferinta exista daca omul e sensibil e greu sa nu puna la suflet, dar se poate incerca prin multa rugaciune si prin gasirea unor prieteni in Biserica. Iertati, nu puneti la suflet, incercati sa va intelegeti omeneste cu toti dar nu va puneti baza decat in Dumnezeu, dar nu urati pe nimeni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2014, 23:34:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca dumneavoastra nu ati gresit cu nimic fata de aceea prietena, iar ea s-a schimbat brusc si fara un motiv intemeiat, atunci inseamna ca nu v-a fost prietena adevarata! Incercati sa nu mai puneti la suflet si sa nu va consumati din cauza asta- pentru ca unii oameni asa sunt si nu-i putem noi schimba.

Intradevar- am intalnit si eu oameni din astia, la inceput si uneori am ramas "tablou" cand am vazut cum s-au comportat, insa vorba aia- mintea umana nici Einstein nu a inteles-o complet!

Incercati sa-I multumiti lui Dumnezeu si sa va bucurati de ce aveti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2014, 23:37:48
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar ca oamenii sunt schimbatori este adevarat, am observat si eu asta..........de ce nu stiu- eu fi eu mai "anormal", dar principiile si convingerile mele nu le schimb, si mi se pare normal sa spui deschis ce gandesti, ce simti, ce vrei, nu sa te schimbi dupa cum bate vantul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2014, 00:20:06
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

daca esti bun, lumea te percepe naiv si prost.. le provoci mila, cel putin mie mi-au zis cateva persoane.....ca sunt prea naiva, altcineva a fugi de mine fiindca ma credea ciudata

Last edited by AndraEu; 20.11.2014 at 00:24:07.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2014, 00:37:46
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Esti bun cu cei care merita lucrul asta!

Daca insa constati ca omul se comporta urat cu tine, te vorbeste pe la spate, te jigneste, raspandeste minciuni despre tine, etc, atunci i intorci spatele si-l saluti din mers, fara insa a cauta sa te razbuni sau sa-i faci rau!

Iar de "gura lumii" nu trebuie sa-ti pese, pentru ca oamenii vorbesc vrute si nevrute , iar "gura lumii" nicioadata nu o poti opri!

Cine vrea sa vada ce inseamna "gura lumii" si "radio sant" il invit la Husi, unde fiecare stie ce face fiecare, iar daca ai facut ceva in maximum 24 de ore afla tot targu, iar daca nu ai facut- nici o problema, se inventeaza!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2014, 00:58:51
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

Hmmmm.....

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:29:30.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2014, 01:18:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sa fii cum simti ca e bine, sa fii tu insuti, sa fii naturala!
Iar cine nu-i place sau are ceva de comentat- treaba lor.

Important este sa avem credinta in Dumnezeu, sa nu facem rau, dar nici sa ne lasam jigniti sau mustrati pe nedrept, iar seara cand am pus capul pe perna sa nu avem mustrari de constiinta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare