Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2009, 09:25:02
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maleahi Vezi mesajul
Prin lucrarea suverană a lui Dumnezeu, omul a fost scos din starea pierdută în care a fost condamnat și a fost reașezat înaintea lui Dumnezeu. Acesta este miezul Evangheliei lui Isus Hristos. Dumnezeu nu numai că ne-a iertat, El ne-a făcut nevinovați și ne-a dăruit chiar și propria Sa dreptate. „ ... și anume, neprihănirea dată de Dumnezeu, care vine prin credința în Isus Hristos, pentru toți și peste toți cei ce cred în El ... Căci toți au păcătuit, și sînt lipsiți de slava lui Dumnezeu Și sînt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este în Hristos Isus.” (Rom. 3, 22-24).

Aici nu mai rămîne spațiu pentru faptele proprii, care duc la o neprihănire proprie, aici trebuie să cedăm loc mesajului divin, adică Evangheliei lui Isus Hristos. Aceasta este de fapt Evanghelia mîntuirii, mesajul eliberator, care trebuie trîmbițat, în toată lumea. Omenirea a fost împăcată cu Dumnezeu. „ ...să-și arate neprihănirea Lui în așa fel încît, să fie neprihănit, și totuși să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.” (Rom. 3, 26). Nu credința într-un întemeietor al vreunei religii sau al vreunei confesiuni realizează neprihănirea divină, ci credința în Isus, în care Dumnezeu S-a întîlnit cu omenirea, împăcînd-o cu Sine. Faptele smerite nu valorează: „ Pentru că noi credem că omul este socotit neprihănit prin credință, fără faptele Legii.” (Rom. 3, 28).

dupa multi ani de zile am avut curaj sa imi marturisesc niste pacate pe care mi-a fost rusine sa le spun...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....dar cum sa fac asta? nu prea stiu exact cum sa fac...si daca nu am sa reusesc sa fac asta....ce se va intampla?....cand o sa ii spun la urmatoarea spovedanie parinte nu am putut sa fac asta....oare are puterea sa imi schimbe acest canon?a aduce pe cineva la credinta este dustul de greu am vazut cu ochii mei...duc munca de lamurire cu mama mea...de ani...desi merge la biserica...uneori are ispite multe si se intoarce impotriva Lui...face lucruri necugetate....eu am venit la credinta in urma unei boli care a venit asupra mea dar sub indrumarea unei doamne...si am inceput efectiv sa ma rog Paraclisul Maicii Domnului...si abia dupa multi ani de invataturia dintr-ale Domnului am ajuns sa inteleg ce este credinta.deci intrebarea mea este daca nu pot sa fac acest canon duhovnicul meu poate sa imi dea o rugaciune de facut?orice altceva in caz ca nu as putea aduce pe cineva la credinta?eu vreau sa fac canon pentru iertarea pacatelor...dar realizez pe zi ce trece ca este foarte greu...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2009, 18:36:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....
n-am mai auzit de asemenea canon. da, e bine pe cat posibil sa le vorbim si altora despre credinta, dar a da un astfel de canon unui biet pacatos cred ca e exagerat.

duhovnicul tau e cam ciudat, oare pe cati a adus el la credinta in ultima vreme, si pe cati i-a indepartat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.10.2009, 19:06:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
dupa multi ani de zile am avut curaj sa imi marturisesc niste pacate pe care mi-a fost rusine sa le spun...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....dar cum sa fac asta? nu prea stiu exact cum sa fac...si daca nu am sa reusesc sa fac asta....ce se va intampla?....cand o sa ii spun la urmatoarea spovedanie parinte nu am putut sa fac asta....oare are puterea sa imi schimbe acest canon?a aduce pe cineva la credinta este dustul de greu am vazut cu ochii mei...duc munca de lamurire cu mama mea...de ani...desi merge la biserica...uneori are ispite multe si se intoarce impotriva Lui...face lucruri necugetate....eu am venit la credinta in urma unei boli care a venit asupra mea dar sub indrumarea unei doamne...si am inceput efectiv sa ma rog Paraclisul Maicii Domnului...si abia dupa multi ani de invataturia dintr-ale Domnului am ajuns sa inteleg ce este credinta.deci intrebarea mea este daca nu pot sa fac acest canon duhovnicul meu poate sa imi dea o rugaciune de facut?orice altceva in caz ca nu as putea aduce pe cineva la credinta?eu vreau sa fac canon pentru iertarea pacatelor...dar realizez pe zi ce trece ca este foarte greu...Doamne ajuta!
Tzuculina, bine ca te-a ajutat Dumnezeu sa ajungi pana aici! Sa stii ca nu se povestesc canoanele date de duhovnic! Sa te ajute Dumnezeu sa il indeplinesti, e greu, dar nimic nu se realizeaza fara jertfa pe lumea asta! Acum, sa stii ca un canon nu se realizeaza (numai) in rastimpul dintre 2 spovedanii. Il poti intreba asta pe duhovnic. poate ai citit "Papucii lui mahmud", de gala galaction (monah la Cernica), te-ar intari in credinta. Este vorba tot de un canon primit la spovedanie (fabricarea a 1000 de papuci) pentru pacate grele (o crima la betie) si felul in care penitentul isi realizeaza canonul, de-a lungul a zeci de ani, iar in momentul mortii il vede pe Hristos...este splendida si f frumos scrisa.
daca asta e canonul tau, trebuie sa ti-l asumi si sa te rogi, sa te lumineze Dumnezeu sa iti arate cum sa faci! Sa stii ca acel canon are o logica, pentru ca asa cum si pe tine te-a ajutat cineva sa vii la credinta (doamna aceea, vezi, asadar, ca se poate!), asa si tu ar trebui sa faci asta pentru altcineva. Curaj si nu deznadajdui! Povesteste-i duhovnicului framantarile tale!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.10.2009, 23:29:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Tzuculina, probabil ca trebuia sa intrebi pe parintele cam in cat timp trebuie sa faci canonul asta. Nu te teme, daca ti l-a dat a stiut el de ce ti l-a dat. Mie mi se pare chiar interesant si ziditor. Si stii de ce? Fiindca cea mai buna metoda de a aduce pe cineva la credinta este de a fi exemplu personal. Si pentru a fi exemplu personal, trebuie sa duci o viata exemplara. Nu poti sa aduci pe nimeni la credinta daca tu insati nu respecti credinta, si nu arati prin insasi viata ta cat este de bine sa fii un om credincios. Altfel, poti sa bati la cap pe cineva mult si bine, mai mult te certi si nu te alegi cu nimic. Apoi uita-te cu atentie in jurul tau, nu neaparat la mama ta, poate la serviciu, la scoala, intre prieteni, poate ca este cineva care ar vrea sa isi schimbe viata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.10.2009, 12:25:33
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
n-am mai auzit de asemenea canon. da, e bine pe cat posibil sa le vorbim si altora despre credinta, dar a da un astfel de canon unui biet pacatos cred ca e exagerat.

duhovnicul tau e cam ciudat, oare pe cati a adus el la credinta in ultima vreme, si pe cati i-a indepartat.
da asta mi*a spus si alte persoane.La urmatoarea spovedanie o sa vad ce spune si ce vrea mai exact cu asta.Va multumesc din suflet pentru raspuns oricum eu o sa ma rog la dumnezeu sa imi ajute sa imi dea raspunsul ce trebuie sa fac.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.10.2009, 12:28:46
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Tzuculina, probabil ca trebuia sa intrebi pe parintele cam in cat timp trebuie sa faci canonul asta. Nu te teme, daca ti l-a dat a stiut el de ce ti l-a dat. Mie mi se pare chiar interesant si ziditor. Si stii de ce? Fiindca cea mai buna metoda de a aduce pe cineva la credinta este de a fi exemplu personal. Si pentru a fi exemplu personal, trebuie sa duci o viata exemplara. Nu poti sa aduci pe nimeni la credinta daca tu insati nu respecti credinta, si nu arati prin insasi viata ta cat este de bine sa fii un om credincios. Altfel, poti sa bati la cap pe cineva mult si bine, mai mult te certi si nu te alegi cu nimic. Apoi uita-te cu atentie in jurul tau, nu neaparat la mama ta, poate la serviciu, la scoala, intre prieteni, poate ca este cineva care ar vrea sa isi schimbe viata.

da ai dreptate!multumesc pentru raspuns!acesta mi l-a dat pentru ca eu insami m-am introc catre Domnul.Si vrea sa intorc si pe altii.Eu respect credinta si m-am gandit la mama pentru ca asta cam fac in ultimul timp desi sunt ispite mari.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.10.2009, 12:37:10
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tzuculina, bine ca te-a ajutat Dumnezeu sa ajungi pana aici! Sa stii ca nu se povestesc canoanele date de duhovnic! Sa te ajute Dumnezeu sa il indeplinesti, e greu, dar nimic nu se realizeaza fara jertfa pe lumea asta! Acum, sa stii ca un canon nu se realizeaza (numai) in rastimpul dintre 2 spovedanii. Il poti intreba asta pe duhovnic. poate ai citit "Papucii lui mahmud", de gala galaction (monah la Cernica), te-ar intari in credinta. Este vorba tot de un canon primit la spovedanie (fabricarea a 1000 de papuci) pentru pacate grele (o crima la betie) si felul in care penitentul isi realizeaza canonul, de-a lungul a zeci de ani, iar in momentul mortii il vede pe Hristos...este splendida si f frumos scrisa.
daca asta e canonul tau, trebuie sa ti-l asumi si sa te rogi, sa te lumineze Dumnezeu sa iti arate cum sa faci! Sa stii ca acel canon are o logica, pentru ca asa cum si pe tine te-a ajutat cineva sa vii la credinta (doamna aceea, vezi, asadar, ca se poate!), asa si tu ar trebui sa faci asta pentru altcineva. Curaj si nu deznadajdui! Povesteste-i duhovnicului framantarile tale!
zilele astea m-am mai linistit si asta deoarece ma rog in fiecare zi cum stiu eu mai bine. si mai stiu ca aici primesc doar sfaturi.Si stiu ca cel mai bine ste sa vorbesc cu duhovnicul meu si o sa vad cu timpul ce o sa realizez stiu ca fara rugaciune nu voi putea sa fac acest canon asa ca...ma rog Maicii Domnului..Parintelui Arsenie Boca sa imi ajute sa fiu iertata si pacatele mele sa fie sterse...si sa ma mantuiesc vreau dupa moarte sa sed in imparatia Tatalui ce ne-a dat viata alaturi de sfinti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.10.2009, 13:56:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
dupa multi ani de zile am avut curaj sa imi marturisesc niste pacate pe care mi-a fost rusine sa le spun...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....dar cum sa fac asta? nu prea stiu exact cum sa fac...si daca nu am sa reusesc sa fac asta....ce se va intampla?....cand o sa ii spun la urmatoarea spovedanie parinte nu am putut sa fac asta....oare are puterea sa imi schimbe acest canon?a aduce pe cineva la credinta este dustul de greu am vazut cu ochii mei...duc munca de lamurire cu mama mea...de ani...desi merge la biserica...uneori are ispite multe si se intoarce impotriva Lui...face lucruri necugetate....eu am venit la credinta in urma unei boli care a venit asupra mea dar sub indrumarea unei doamne...si am inceput efectiv sa ma rog Paraclisul Maicii Domnului...si abia dupa multi ani de invataturia dintr-ale Domnului am ajuns sa inteleg ce este credinta.deci intrebarea mea este daca nu pot sa fac acest canon duhovnicul meu poate sa imi dea o rugaciune de facut?orice altceva in caz ca nu as putea aduce pe cineva la credinta?eu vreau sa fac canon pentru iertarea pacatelor...dar realizez pe zi ce trece ca este foarte greu...Doamne ajuta!
Mergi la duhovnicul tău,discută cu el și spune-i că te vei ruga la bunul și milostivul Dumnezeu să aducă pe apropiații tăi la credință .
Cere canon de rugăciune pentru aceata căci noi ca oameni suntem neputincioși și numai cu mila și cu ajutorul lui Dumnezeu putem face ceva.Prin forțele noastre proprii nimic nu putem realiza.
Cred că nu ai înțeles corect cele ce ți-a spus duhovnicul!Dar dacă totuși în uma discuției cu dumnealui va spune că acesta este canonul tău, roagă-te cu lacrimi și într-o zi vei culege roadele rugăciunilor tale.
Și să nu uiți niciodată să spui."Doamne aceasta este dorința mea ca x... să vină la credință dar mă las în voia Ta să faci aceasta când și cum vei vrea Tu"

Last edited by dorinastoica14; 27.10.2009 at 14:04:00.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.10.2009, 14:51:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ciudat canon...
Nimeni nu are dreptul sa incalce liberul arbitru al cuiva,nici Dumnezeu nu o face.Poti,in schimb,propovadui iubirea crestineasca,iar cine are urechi de auzit si sufletul deschis,va fi receptiv,iar spusele tale vor da roade.
Pentru asta,insa,trebuie ca tu insuti sa ai iubire de oameni si Dumnezeu,iar aceasta propovaduire sa nu o faci mecanic,pur rational,ci din tot sufletul tau.
Oricum,repet:mi se pare ciudat tare canonul acesta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.10.2009, 21:12:21
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de anculici Vezi mesajul
Esti speriat....intai linistest-te...poate cu o scurta rugaciune...poate una care e mai apropiata inimii tale.Stii ca si Sf. Petru s-a lepadat de domnul Iisus? A fost iertat pt ca i-a parut rau.Si tie iti pare rau...se simte...si mai ales o simte Dumnezeu. E mai presus de orice.
Sf Petru a fost iertat pentru ca de 3 ori s-a lepadat dar a avut parere de rau(pocainta) nu a cazut in deznadejde si de 3 ori a zis lui Iisus Hristos ca il iubeste ,eu asa stiu ,voi?
Sa imi fie cu iertare frati ~ surori in Hristos
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
IPS Corneanu a fost iertat de Sf. Sinod partenie Stiri, actualitati, anunturi 169 22.07.2008 19:47:59