Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.06.2010, 13:41:09
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Postul este poruncă dumnezeiască !

Îndrăznesc să vă amintesc că porunca postului a fost pusă de Dumnezeu (dragă Sofia) încă de la începutul creației:
”Și Domnul Dumnezeu i-a dat lui Adam porunca și-a zis: "Din toți pomii raiului poți să mănânci, dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, cu moarte vei muri !" (Facere 2, 16-17)
Adică poți mânca din toți, dar să te înfrânezi a mânca dintr-unul. Postul este înfrânare. Omuul nu s-a înfrânat, nu a păzit porunca lui Dumnezeu și iată unde a ajuns !
Deci chiar dacă te sâcâie foamea puțin, roagă-te și ea va trece, nu o vei mai simți. Și vei scăpa și de gândirea și de atitudinea asta de răzvrătită, te asigur. Că te răzvrătești împotriva lui Dumnezeu de fapt, nu a oamenilor. Postul ne smerește, iar smerenia este neapărat necesară mântuirii. Nu ne putem mântui fiind răzvrătiți, nici pe Dumnezeu, nici pe oameni, pe nimeni. Să nu ai nici o îndoială. Iartă-mă, sper că acum ai înțeles care este originea postului.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.06.2010, 15:33:15
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stii care este problema Costel?
Eu nu inteleg legatura intre a face foame si a fi mai bun/a te ruga.
Adica de ce daca mananci normal (deci rezonabil), nu poti fi bun, sau nu te poti ruga?
Nu stiu de ce, mi se pare ca este mai greu asa. Ispita, pofta, foamea, nu te lasa sa te gandesti la rugaciune si chiar iti dau stari de rautate. Nici n-ai putere sa faci nimic.
Pe cand daca ai mancat acolo ceva, te simti bine si linistit si te poti concentra pe altceva.
iata un articol al unui parintelui Miron Mihailescu numit "Adevarata viata e post". am inteles si eu ca postul nu inseamna a face foame, dupa ce l-am citit.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.06.2010, 22:20:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Sacrificiul alimentar " nu aduce roade , de nu este dublat , in aceasta perioada , de multa rugaciune , de dorinta de afi mai buni , mai iertatori , mai ingaduitori cu cei de langa noi . Maine in Biserica noastra , in Duminica a IV-a dupa Rusalii vom auzi din Sfanta Evanghelie dupa Matei capitolul 8 , versetele 5-13 unde se infatiseaza minunea vindecarii slugii sutasului , ce ne arata clar ca acolo unde exista credinta adevarata , Dumnezeu va lucra spre binele nostru ascultandu-ne rugaciunile noastre . Pe site-ul nostru exista un cuvant plin de intelepciune a Sfantului Ioan Gura de Aur , din care avem multe de invatat mai ales in aceasta perioada a postului :www.crestinortodox.ro/sarbatori/sfantul-ioan-gura-aur/vindecarea-slugii-sutasului-sfantul-ioan-gura-aur-96172.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.06.2010, 17:53:12
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai mult ca oricand , in aceasta noua perioada , suntem indemnati spre rugaciune , spre milostenie , spre meditatie , suntem indemnati spre o viata echilibrata . Postul Sfintilor Apostoli si Pavel ce a inceput astazi este considerat cel mai usor dintre cele pe care le-a randuit Biserica noastra , usor din punct de vedere alimentar , caci , el ne va arata taria si credinta noastra din alte puncte de vedere , postul nefind doar o "restrictie " alimentara , si asta o stim foarte bine din cele citite si din discutiile purtate pe acest forum . In acest an Postul este mai de durata pentru ca atunci cand Pastele cade mai devreme si Postul Sfintilor Apostoli si Pavel se mareste ca durata . Tot de astazi am intrat in cea mai lunga perioada a anului Bisericesc , Octoihul . Octoihul este una din cele trei perioade ale anului bisericesc , pe langa Triod si Penticostar , despre care am purtat ceva discutii la Topicul Pocainta . Din punct de vedere alimentar , pentru cei mai exigenti , amintesc ca se posteste lunea , miercurea si vinerea fara untdelemn , Martea si Joia se accepta uleiul dar si vinul. Simbata si duminica si de Nasterea Sf. Ioan Botezatorul ( Sanzienele ) se poate consuma peste , deci este randuita dezlegarea la peste . Sa dea Bunul Dumnezeu sa contabilizam numai fapte bune in aceasta perioada , neuitand ca dupa aceasta perioada , la 1 august este inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului ( Sfanta Maria Mare ) . Un Post Binecuvantat !
Am si eu o intrebare la care pana acum nu am gasit raspuns. Am intrat pe mai multe site-uri sa aflu si eu modul in care trebuie postit in cele 4 posturi de peste an si la postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel am gasit acelasi lucru cu ceea ce ai scris tu aici. Intrebarea mea este daca sambata si duminica atunci cand este dezlegare la peste este dezlegare si la untdelemn si vin?
__________________
Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperamântul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.06.2010, 18:47:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cotoracia Vezi mesajul
Îndrăznesc să vă amintesc că porunca postului a fost pusă de Dumnezeu (dragă Sofia) încă de la începutul creației:
”Și Domnul Dumnezeu i-a dat lui Adam porunca și-a zis: "Din toți pomii raiului poți să mănânci, dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, cu moarte vei muri !" (Facere 2, 16-17)
Adică poți mânca din toți, dar să te înfrânezi a mânca dintr-unul. Postul este înfrânare. Omuul nu s-a înfrânat, nu a păzit porunca lui Dumnezeu și iată unde a ajuns !
Deci chiar dacă te sâcâie foamea puțin, roagă-te și ea va trece, nu o vei mai simți. Și vei scăpa și de gândirea și de atitudinea asta de răzvrătită, te asigur. Că te răzvrătești împotriva lui Dumnezeu de fapt, nu a oamenilor. Postul ne smerește, iar smerenia este neapărat necesară mântuirii. Nu ne putem mântui fiind răzvrătiți, nici pe Dumnezeu, nici pe oameni, pe nimeni. Să nu ai nici o îndoială. Iartă-mă, sper că acum ai înțeles care este originea postului.
Porunca de la Dumnezeu?
Eu am inteles cu totul altceva (din diverse surse)
1. Dumnezeu nu cere nimic de la oameni, in afara de credinta si iubire de aproape.
2. Undeva scria (un articol aici pe site), ca totul a inceput de la 1-2 iudei, care s-au hotarat sa posteasca intr-un fel, in semn de iubire de Dumnezeu, 1 sau 2 zile.
Si mie mi se pare asta normal. Adica nu Domnul o cere, ci o facem noi pentru El, ca mod de a ne arata credinta, iubirea pentru El.
Nu stiu daca scrie undeva exact in ce fel trebuie facut postul.
3. Am totusi o deruta, pentru ca undeva am vazut un citat care spunea ca Dumnezeu a postit 40 zile si ne-a invatat si pe noi postul. Detalii nu erau (ce anume sa nu mancam, sau ce sa nu facem).
Si atunci cum este cu povestea cu iudeii?
Ca se contrazic niste lucruri.
4. Parca Petru, sau alt apostol, spunea : cel ce nu posteste sa nu judece pe cel ce posteste si invers.
Si mai scrie undeva f.frumos, la slujba de Inviere: cine a postit nu stiu cat sa vina, cine a postit mai putin sa vina si tot asa, o insirare, pana si la cel care n-a postit. Toti sunt bineveniti la "masa". Nimeni sa nu ramana pe afara.

Concluzie: postul este ceva bun (atunci cand este facut asa cum trebuie) si este doar o jertfa pentru Dumnezeu, de buna voie.
Ar trebui s-o faca fiecare atunci cand poate si crede de cuviinta.

Am gasit articolul (f.bun):
http://www.crestinortodox.ro/biseric...lui-99629.html
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.06.2010, 18:51:42
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Postul este o obligatie si arata ascultarea noastra fata de Biserica si fata de Dumnezeu.Cred ca toti crestinii ortodocsi de pe acest forum postesc.La catolici se posteste mai putin,iar la protestanti deloc.Fiecare sa-si aleaga ce-i place.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.06.2010, 18:54:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Am si eu o intrebare la care pana acum nu am gasit raspuns. Am intrat pe mai multe site-uri sa aflu si eu modul in care trebuie postit in cele 4 posturi de peste an si la postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel am gasit acelasi lucru cu ceea ce ai scris tu aici. Intrebarea mea este daca sambata si duminica atunci cand este dezlegare la peste este dezlegare si la untdelemn si vin?
Bineinteles.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.06.2010, 19:39:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Postul este o obligatie si arata ascultarea noastra fata de Biserica si fata de Dumnezeu.Cred ca toti crestinii ortodocsi de pe acest forum postesc.La catolici se posteste mai putin,iar la protestanti deloc.Fiecare sa-si aleaga ce-i place.
Eu as spune ca mai intai de toate este o jertfa- in care intalnesc rodul iubirii si al libertatii. Pentru ca daca postim din obligatie, ci nu din libertate nu ne deosebim de farisei si carturari. Daca postim intr-un mod liber ca raspuns la iubirea lui Dumnezeu, atunci postul este cu folos.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.06.2010, 22:02:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Viata Inaintemergatorului Ioan a fost o continua postire . Nu avea nici pat , nici masa , nici mosii , nici animale , nici camari pentru mancaruri , nimic din toate acestea care sunt considerate indispensabile pentru viata . De aceea , Domnul a propovaduit ca nu s-a ridicat intre cewi nascuti din femeie unul mai mare decat Ioan Botezatorul ( Matei 11,11 ) . Postirea l-a urcat pana la al treilea cer pe Apostolul Pavel , care o numara printre laudele necazurilor lui ( II Corinteni 11 ,27 ) . Cel mai elocvent exemplu Il avem pe Insusi Domnul , Care dupa o postire de 40 de zile , a inceput lucrarea SA . (Matei 4 , 2 ) " Postirea si rugaciunea nu vor locui inlauntrul sufletului care s-a intinat cu dezmatul . Domnul primeste in salasurile dumnezeiesti pe cel care posteste , insa isi intoarce fata de la cel desfranat , ca de la un pangaritor si nelegiut ". ( Sf. Vasile cel Mare )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.06.2010, 22:59:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Privind la viața sfinților prooroci, prin care Însuși Spiritul Sfânt a grăit, să ne amintim de postul de 40 de zile al Sf Ilie de pe Muntele Carmel. Nu numai că el a ținut post, dar l-a mai făcut și pe regele Ahab să facă post și penitență, îmbrăcându-se în sac.

Aminitrea unei asemenea vieți de credință este păstrată și în liturgica răsăriteană, care, în Acatistul Sf Ilie spune:
"Tu, prin post și priveghere i-ai minunat pe îngeri și pe oameni"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 19:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 13:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 22:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 16:29:29