Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2007, 15:33:50
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Drogurile sunt o problema sociala, asemeni unui flagel care imbolnaveste comunitatile si apoi le distruge. Chiar daca Romania nu este, deocamdata, atat de afectata de aceasta boala, cu siguranta, urmeaza vremuri grele, in special pt tineri.
Cum credeti ca ar putea Biserica sa vina, in mod eficient, in intampinarea acestor probleme, ajutand si oferind asistenta celor dependenti, familiilor afectate? Cum prevenim agravarea acestei probleme, inainte de a cauta rezolvari?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2007, 16:04:12
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Dupa ce isi va face curatenie in propria ograda, BOR poate infiinta cabinete de consiliere si asistenta sociala specializate pe asa ceva...isi poate face reclama in acest sens (vezi maica Siluana de la Jitianu care se ocupa si de asta)si sa-si desfasoare activitatea cat mai serios , cu daruire si cu oameni bine pregatiti in domeniu (doctori,psihologi, preoti si asistenti sociali care sa desfasoare si munca de teren).
E complicat dar pana nu incepi sa misti nu se poate, iar BOR putem spune ca are un inceput de miscare prin Maica Siluana, dar e enorm de putin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2007, 16:41:51
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Dupa ce isi va face curatenie in propria ograda, BOR poate infiinta cabinete de consiliere si asistenta sociala specializate pe asa ceva...isi poate face reclama in acest sens (vezi maica Siluana de la Jitianu care se ocupa si de asta)si sa-si desfasoare activitatea cat mai serios , cu daruire si cu oameni bine pregatiti in domeniu (doctori,psihologi, preoti si asistenti sociali care sa desfasoare si munca de teren).
E complicat dar pana nu incepi sa misti nu se poate, iar BOR putem spune ca are un inceput de miscare prin Maica Siluana, dar e enorm de putin.
Iertati ca nu inteleg: "dupa ce isi va face curatenie in propria ograda" ?
Nu cred ca problema drogurilor necesita "curatenie" in ograda si nici ca asteapta dupa ea. Eu incerc sa aflu mai multe despre aceasta problema si sa-i identific caracteristicile pentru a putea fi de ajutor. N-am deschis problema de dragul teoriei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2007, 17:58:24
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de prflorin
Iertati ca nu inteleg: "dupa ce isi va face curatenie in propria ograda" ?
Nu cred ca problema drogurilor necesita "curatenie" in ograda si nici ca asteapta dupa ea. Eu incerc sa aflu mai multe despre aceasta problema si sa-i identific caracteristicile pentru a putea fi de ajutor. N-am deschis problema de dragul teoriei.
Adica sa poti rezolva o situatie tu trebuie sa te prezinti fara pata, sa fii exemplu.
Aveti dreptate ca nu e cazul sa discutam de dragul teoriei, motiv pt care cred ca cel mai indicat este sa studiati acest domeniu citind si documentandu-va daca vreti sa identificati caracteristicile si sa ajutati.
Va trebui sa faceti rost de o bibliografie in domeniu, si puteti incepe chiar cu google.
Sper sa nu-mi luati in nume de rau sfaturile, dar un forum e prea putin pt o astfel de problema. Imi pare rau ca nu va pot ajuta mai mult cu ceva bibliografie de studiat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2007, 19:06:04
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de prflorin
Iertati ca nu inteleg: "dupa ce isi va face curatenie in propria ograda" ?
Nu cred ca problema drogurilor necesita "curatenie" in ograda si nici ca asteapta dupa ea. Eu incerc sa aflu mai multe despre aceasta problema si sa-i identific caracteristicile pentru a putea fi de ajutor. N-am deschis problema de dragul teoriei.
Adica sa poti rezolva o situatie tu trebuie sa te prezinti fara pata, sa fii exemplu.
Aveti dreptate ca nu e cazul sa discutam de dragul teoriei, motiv pt care cred ca cel mai indicat este sa studiati acest domeniu citind si documentandu-va daca vreti sa identificati caracteristicile si sa ajutati.
Va trebui sa faceti rost de o bibliografie in domeniu, si puteti incepe chiar cu google.
Sper sa nu-mi luati in nume de rau sfaturile, dar un forum e prea putin pt o astfel de problema. Imi pare rau ca nu va pot ajuta mai mult cu ceva bibliografie de studiat.
Multumesc de sfaturi, cristalin! Nu sunt de acord cu prezentarea fara pata. Nu ca n-ar fi extraordinar, dar nu e nimeni fara de pacat pe acest pamant, deci ar ramane toate problemele abandonate.
Caut in paralel si o bibliografie insa nimic nu se compara cu realitatea si pe forum-ul asta se mai gaseste cate-un pic. Ma refer la experiente, cazuri in familie,etc. Pentru mine e problema noua,nu stiu multe despre droguri si dependenti si trebuie sa raspund unor probleme reale,nu teoretice...si chiar n-as vrea sa nu pot face nimic. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2007, 10:53:12
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de prflorin
... dar nu e nimeni fara de pacat pe acest pamant, deci ar ramane toate problemele abandonate.
Caut in paralel si o bibliografie insa nimic nu se compara cu realitatea si pe forum-ul asta se mai gaseste cate-un pic. Ma refer la experiente, cazuri in familie,etc.
Asa e, nimeni nu e fara de pacat. Iertare caci nu doresc sa produc sminteala.
Referitor la problema pe care o spuneti am trei cazuri concrete, trei familii de prieteni buni care au trecut prin aceasta tragedie. Va voi povesti in privat cand am putin timp, poate va ajuta ca idee...pt ca manifestarile sunt diferita in toate cazurile.
Doamne ajuta si spor in cautare, chiar este nevoie de asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Drogurile mihnea45 Generalitati 17 16.08.2011 02:01:19
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
drogurile ionicelstefan Generalitati 19 21.02.2007 11:36:24