Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.10.2007, 16:21:03
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
pentru a va institui o ierarhie proprie(alesii aceia cu nume ciudate)
in scoala generala mai aveam niste colegi care radeau de numele altora...
ca sa nu mai spun ca sunt nume de sfinti... sfinti pe care si voi ii cinstiti. dar probabil n-ai aflat asta din cauza preocuparii tale de-ai eticheta pe altii... de cand apararea dreptei credinte se numeste habotnicie, nu stiu...
am spus si eu si altii de n ori pe forum de ce nu suntem in comuniune cu voi sau alte biserici, am dat n link-uri in care se explica CONCRET care este diferenta dintre cele 2 calendare (si nu numai) si de ce cel Iulian corespunde normalor Bisericii mai bine decat celelalte.
n-am sa-mi bat degetele plictisindu-i pe altii din cauza unei urzici care ma trateaza cu mare dragoste si vorbe bine calculate... daca vreti sa vorbim pe tema asta, vorbim in privat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.10.2007, 22:28:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ecumenic este ca MACAR ORTODOCSII ,indiferent pe ce stil sint ,ar fi bine sa se inteleaga.OMUL FACE LOCUL.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.10.2007, 14:08:50
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Oare daca ar incerca niste cateheze despre subiecte comune BOR si BORR, fara sa aminteasca de diferente, ar ajuta? Sa faca ceva impreuna, nu stiu ce. Sa nu puna accentul pe diferente, ca doar traiesc in acelasi loc. Sa incerce sa se accepte. Ca doar nu vor rezolva ei cativa problema: care biserica este mai buna, sau adevarata. Un pic de smerenie, cateheze bine anuntate, colaborare cu preotii lor- doar in subiecte comune, sa le arate si asemanarile.
Inteleg ca e greu de facut, caci exista riscul sa degenereze in certuri mari toata adunarea. Nu stiu cum ar putea fi evitat.
Preotul nu e singur in aceasta lupta, intr-adevar, trebuie sa tina legatura cu Episcopia.
Mi-am dat cu parerea eu, neavizata. Iertati.Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.10.2007, 15:24:33
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ispita de cand a ajuns calendarul dogma..cand am zis nume ciudate ma ref la cele de origine slava.de altfel si eu am explicat in topicul de la Bis.catolica care este parerea mea,de asemenea mi-am argumentat parerile.Nu am ras de nimeni sa-ti intre bine in cap...cat despre numele meu acesta este Daniela si oricat te-ai enerva inversunarea cu care "paziti"calendarul tot habotnicie se numeste.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.10.2007, 14:42:41
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

uite cine cauta raca si tot noi suntem acuzati de galceava...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2007, 21:26:19
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

nu caut deloc raca,incercam sa-i explic Silviei sa-i vin in ajutor cu inf.ref.la fratii tai stilistii si iaca ca te bagasi tu..cred ca ai gresit topicul sora.Toate bune iti doresc ce-mi doresc si mie:liniste.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.10.2007, 17:16:45
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Ma intristeaza putin galceava ce se petrece aici:(. Pot spune ,insa, ca inteleg ambele puncte de vedere. Cei care tin calendarul vechi s-au despartit de BOR avand certitudinea ca noutatea va aduce dupa sine erezia (se crede ca e vorba de cea catolica). Membrii BOR nu inteleg de ce acuzele acestea... Sincer, nici eu nu inteleg. Daca dorim sa lamurim ceva, macar pe acest forum, trebuie sa purtam o discutie crestineasca, un "sinod":). Intr-o astfel de discutie nu-si au locul tonul si vorbele taioase, pentru ca asta nu va aduce nici o lamurire ci numai dezbinare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2007, 21:37:05
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Eu cred ca trebuie sa ne iubim si sa ne rugam unii pentru altii. A deschide discutia asta cred ca este o ispita care nu poate fi dusa decat spre ura. De ce? Pentru ca nu cautam sa vedem ce ne uneste ci ce ne desparte.

Crestineste, in spirit orotodox, mai bine ar fi inchis topicul asta si s`ar deschide un topic: ce uneste un borist si un stilist?

Cum pot praznui impreuna Craciunul?

Cum se pot casatori unul cu altu?

Si in fapt, cum putem sa ne iubim unii cu altii, ca intr`un gand sa`L marturisim pe Tatal , pe Fiul si pe Sfantul Duh????
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2007, 22:43:48
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

He-He! Interesanta situatie! Satul asta pare sa fie "arena" de sfintenie...Un preot vrednic, un astfel de loc si-ar dori.
Dumnezeu sa faca lumina si-n satul asta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.10.2007, 15:54:40
amacedon amacedon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Eu as propune ca sa fim obiectivi in a intelege problema din acest sat indiferent ca suntem ortodocsi pe stil vechi sau pe stil nou.
Pentru asta incercati sa traiti momentul in care preotul vine si va anunta ca daca mai tineti credinta parintilor vostri atunci sunteti eretici si va mai anunta ca cladirea bisericii impreuna cu toate obiectele de cult trec in patrimoniul Bisericii de credinta ortodoxa de stil nou si ca nimanui nu ii pasa daca voua va convine sau nu.
Unii dintre voi accepta toate aceste hotarari fara sa considere ca ar fi importante iar altii multi raman intristati de acestea mai ales ca vocile dinspre Sf Munte Athos (si nu numai) spun sa nu parasiti credinta stramoseasca.
Timpul trece (zeci de ani) si aceia care au hotarat sa apartina stilului nou vin la biserica din sat, linistiti, iar pentru ceilalti situatia e din ce in ce mai grea pentru ca prezenta lor enerveaza autoritatile si Biserica locala timp in care si sustinerile dinspre Sf Munte Athos se imputineaza (datorita influentelor politice).
Azi, pentru noi, cei de credinta ortodoxa pe stil nou, totul merge mai departe, zi de zi, fara probleme; statul e cu noi (cu toate ca loveste acum in Biserica gasind diversi colaboratori cu securitatea exact printre ierarhi), Biserica e cu noi.. chiar totul pare sa fie pe drumul cel bun insa ignoram durerea din suflet pe care o poarta aproapele nostru, cel ce a vrut sa fie liber in credinta lui stramoseasca. Ii ignoram pe cei ce au ascultat mai mult de Sf Parinti.
Daca ar fi fost democratie acea biserica din acel sat ar fi trebuit sa continue sa fie locasul de cult al celor de stil vechi macar pentru faptul ca ei sunt mai multi acolo.
Nu va indarjiti sa credeti in parerea proprie ci credeti in parerea cea buna.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
Voi ce ati fi facut? delia31 Generalitati 59 17.05.2010 11:13:36
24 s-a facut 16 ore cozia Generalitati 10 22.07.2008 01:23:32