Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2013, 00:34:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat, numai calea de mijloc este buna. Pentru ca se poate intampla ca cei ce sunt impotriva alunecarii de stanga (erezii, invataturi gresite, etc.), sa alunece in cea de dreapta. Astfel au facut de exemplu stilistii, care au ajuns sa fie si ei schismatici. E bine sa criticam invataturile straine, dar fara a avea ranchiuna sau ura pe cei ce au aceste invataturi straine de ortodoxie. Pentru ca se ajunge ca cineva chiar sa imprumute chiar din acele invataturi, ceea ce uraste cineva se trage si la el.
Asadar e bine sa avem bunavointa si chiar dragoste cine poate, fata de orice om. Asta insa fara a adopta sau accepta o invatatura neadevarata, pentru ca astfel nu am avea dragoste chiar fata de Domnul.
"ceea ce uraste cineva se trage si la el"
Așa cred și eu. Cred că Lucian Blaga (dacă nu mă-nșeală memoria) spunea: "adversarul care-ți este obsesie, a devenit o parte din tine".
Există, oare, vreo ființă umană care să nu fi păstrat în suflet, chiar și în mod inconștient, dorul după Dumnezeu?...
Și dacă răspunsul la această întrebare este negativ, atunci, de ce nu L-am căuta împreună pe Cel după Care inimile noastre, ale tuturor, tânjesc atât de mult?
Să-L căutăm nu presupune, pentru noi, căutarea unei credințe diferite de cea ortodoxă (Doamne ferește!) și nici căderea în relativism religios (Doamne apără-ne!), ci conștientizarea faptului că, așa cum atât de frumos spunea Sfântul Grigorie de Nyssa, "Dumnezeu rămâne mereu Cel dorit, Cel căutat", căci El ne cheamă la o sporire neîncetată către idealul spiritual pentru care ne-a creat: desăvârșirea, care constă în comuniunea eternă cu El și între noi.
Hristos este Dumnezeul adevărului și al iubirii! De aceea, cele două extreme - relativismul și fanatismul - sunt total străine creștinismului, vocației noastre de fii ai lui Dumnezeu prin har.
Cât privește relația cu cei care chiar nu cred în Dumnezeu (ateii) sau nu sunt creștini (cei de alte religii), cred că e bine să ne amintim de misiunea noastră, a tuturor, de a fi martorii lui Hristos în lume, de a transforma întreaga noastră viață într-o mărturie a Învierii Sale și a prezenței Lui în mijlocul nostru. Aceasta este misiunea tuturor creștinilor, indiferent de confesiunea din care au ales să facă parte.
Noi nu suntem deținătorii Adevărului, ci martorii Acestuia. Noi nu deținem Adevărul, ci aparținem Adevărului, căci Adevărul veșnic și absolut este ipostatic, este Iisus Hristos! Adevărul, pentru creștini, nu este ceva, ci este Cineva, este o Persoană: Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat.

Hristos în mijlocul nostru
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 30.01.2013 at 00:40:21.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57