Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 11.03.2015, 08:21:09
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si la ei afectiunile, retetele nu sunt trecute intr-o baza de date?
Eu cred ca sunt.

Si la noi puteau sa introduca sistemul, dar fara card si atunci toti cipofobii se culcau pe o masea,

Nu se agita nimeni dar problema ramanea si exista peste tot, nu doar la noi.
Sunt trecute in fisa ta de pacient. Ai dosar. O baza de date, in dosare, trebuie sa fie la medicul tau de familie. Trebuie sa stie ce boli ai avut, ce ti s-a perscris etc.
Cardul de sanatate demnostreaza ca esti rezident sau cetatean Canadian, si ca esti asigurat de provincia in care locuiesti. Majoritatea tratamentelor, operatiilor, nasterile, sunt gratuite. Dentistul si oftalmologul nu sunt incluse, dar deobicei, firma la care lucrezi iti da beneficii, care acopera dentistul si oftalmologul. Daca nu acopera, ori platesti din banii tai, ori ai asigurare privata. Poti sa ai sistem de sanatate de stat si asigurare privata.
*
E drept, am vazut ca fac reclama la sistem electronic si la card ca in Romania. Inca nu e implementat, dar vad vad ca vor sa treaca si ei pe sistem electronic.
*
Sistemul de sanatate din SUA e 100% privat. Mai sunt si clinici gratuite, dar sunt ptr. saraci, cum s-ar spune. Nu ai asigurare sau bani, esti mort. Sunt f.viclene agentiile de asigurari.

Din cate stiu eu, mai toate tarile din Europa au sistemul de sanatate de stat. Au si spitale si clinici private. Nu stiu de ce politcienii vor sa fie Romania prima la toate, sa fie asa, un fel de cobai. Asta pe langa banii care o sa curga in buzunarele politicienilor.
Reply With Quote
  #1022  
Vechi 11.03.2015, 08:32:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sistemul de sanatate din SUA e 100% privat. Mai sunt si clinici gratuite, dar sunt ptr. saraci, cum s-ar spune. Nu ai asigurare sau bani, esti mort. Sunt f.viclene agentiile de asigurari.
Nu esti mort, te rogi să te tină Domnul sănătos. :) Si mergi pe serviciul public = low cost. (vezi mai jos)



În SUA exista si spitale publice, care nu sunt gratuite, dar în care se plătesc sume modice pentru consultatii si medicamente, în functie si de venitul pe care îl declari. Mai nou este însă recenta lege "Obamacare" în vigoare din 2014 - prin care esti obligat să ai asigurare. Dacă nu ai, plătesti penalty, în caz că cea mai ieftină asigurare de pe piată NU depaseste 8% din venitul tău brut. Să sperăm că acum că au câstigat republicanii Congresul si Senatul vor scoate aceasta lege stupidă a lui Obama.
Reply With Quote
  #1023  
Vechi 11.03.2015, 09:30:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu esti mort, te rogi să te tină Domnul sănătos. :) Si mergi pe serviciul public = low cost. (vezi mai jos)



În SUA exista si spitale publice, care nu sunt gratuite, dar în care se plătesc sume modice pentru consultatii si medicamente, în functie si de venitul pe care îl declari. Mai nou este însă recenta lege "Obamacare" în vigoare din 2014 - prin care esti obligat să ai asigurare. Dacă nu ai, plătesti penalty, în caz că cea mai ieftină asigurare de pe piată NU depaseste 8% din venitul tău brut. Să sperăm că acum că au câstigat republicanii Congresul si Senatul vor scoate aceasta lege stupidă a lui Obama.
numai american bolnav sa nu fi
Reply With Quote
  #1024  
Vechi 14.03.2015, 14:57:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SITUAȚ
IA ACTUALĂ LEGALĂ
A ROMÂNILOR CARE AU
REFUZAT SAU
REFUZĂ CARDUL NA
Ț
IONAL DE SĂNĂTATE


http://asociatialibertatearomanilor....DUL-9-FEBR.pdf
Reply With Quote
  #1025  
Vechi 14.03.2015, 14:59:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Situatia actuala a romanilor care au refuzat cardul national de sanatate:

http://asociatialibertatearomanilor....DUL-9-FEBR.pdf
Reply With Quote
  #1026  
Vechi 14.03.2015, 15:51:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu esti mort, te rogi să te tină Domnul sănătos. :) Si mergi pe serviciul public = low cost. (vezi mai jos)



În SUA exista si spitale publice, care nu sunt gratuite, dar în care se plătesc sume modice pentru consultatii si medicamente, în functie si de venitul pe care îl declari. Mai nou este însă recenta lege "Obamacare" în vigoare din 2014 - prin care esti obligat să ai asigurare. Dacă nu ai, plătesti penalty, în caz că cea mai ieftină asigurare de pe piată NU depaseste 8% din venitul tău brut. Să sperăm că acum că au câstigat republicanii Congresul si Senatul vor scoate aceasta lege stupidă a lui Obama.
Cred ca e mai bine decat sa nu poti sa-ti permiti o ambulanta pana la spital.

Oricum, nu ofera majoritatea angajatorilor asigurari angajatilor din start?
Reply With Quote
  #1027  
Vechi 17.03.2015, 11:10:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aceeasi poveste de prost gust, nu activati cardul, nimic despre faptul ca toate datele tale personale si starea de sanatate tot sunt trecute in baza de date.

Sunt unii atat de prosti si limitati incat si un lucru bun il pot transforma in ceva stupid si inutil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1028  
Vechi 17.03.2015, 11:11:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
numai american bolnav sa nu fi
Pai toti lauda stilul de viata american.
Ca o duc bune.

Adevarul este ca au doar electronica made in China ieftina, ceea ce e important cu adevarat in viata, santatea, crestera unui copil, studiile, ii rupe la buzunar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1029  
Vechi 17.03.2015, 11:16:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sunt trecute in fisa ta de pacient. Ai dosar. O baza de date, in dosare, trebuie sa fie la medicul tau de familie. Trebuie sa stie ce boli ai avut, ce ti s-a perscris etc.
Corect, dar era mai bine sa ramana pe hartie, la doctor.
Sau sa fie stocate la modul la care nici macar cei care au acces la server sa nu aiba access la datele tale, doar tu cu cardul tau sa poti scrie/citi baza de date.
Se poate implementa dpdv informatic, de altfel exista sistemul asta de acum cca. 15 ani daca nu mai bine.


Citat:
Cardul de sanatate demnostreaza ca esti rezident sau cetatean Canadian, si ca esti asigurat de provincia in care locuiesti. Majoritatea tratamentelor, operatiilor, nasterile, sunt gratuite. Dentistul si oftalmologul nu sunt incluse, dar deobicei, firma la care lucrezi iti da beneficii, care acopera dentistul si oftalmologul. Daca nu acopera, ori platesti din banii tai, ori ai asigurare privata. Poti sa ai sistem de sanatate de stat si asigurare privata.
Nu cardul in sine este problema, dupa cum am mai spus, nici macar faptul ca este "electronic".
Ma gandesc cu amuzament, ce s-ar intampla daca la omuletii astia bolnavi la etaj li s-ar da un card dar fara cip.
Probabil 90% din paranoizi ar zice ca exista si cipul, microscopic, ascuns pe undeva.

Citat:
E drept, am vazut ca fac reclama la sistem electronic si la card ca in Romania. Inca nu e implementat, dar vad vad ca vor sa treaca si ei pe sistem electronic.
Si totusi de ce, cei mai saraci primii? Asta e o intrebare buna..
Doar din dorinta de a arunca cat mai mult cu banul public in cainii politicii romanesti?


Citat:
Din cate stiu eu, mai toate tarile din Europa au sistemul de sanatate de stat. Au si spitale si clinici private. Nu stiu de ce politcienii vor sa fie Romania prima la toate, sa fie asa, un fel de cobai. Asta pe langa banii care o sa curga in buzunarele politicienilor.
Exact asta ma intrebam si eu.
Mai nou, s-a legalizat spaga. Impozitabila.
Problema, lor, perfect previzibila este ca nu se va lua nici o spaga.
Pe hartia oficiala, cel putin.
Spitalele in continuare nu vor avea bani si pacientii in continuare vor trebui sa dea spaga pentru a avea acces la servicii cat de cat mai bune.

Deci sa schimbam, dar sa ramana la fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1030  
Vechi 17.03.2015, 11:46:28
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exact asta ma intrebam si eu.
Pt ca se pot face bani repede.Si daca politicianului roman i se iveste
ocazia sa-si vanda si mama / tata pt profit, o face fara sa clipeasca.

Pai si cum ramane cu "grija aproapelui..." ?.Ehm...pfff cum ? Ce-i aia
"aproape"?
Citat:
Si totusi de ce, cei mai saraci primii? Asta e o intrebare buna..
Pt ca saracii sunt obisnuiti cu abuzurile si bataia de joc.
Si nu pot face gura, deoarece sunt repede amenintati cu pierderea
si putinului pe care-l mai au.

Last edited by oaie_cugetatoare; 17.03.2015 at 11:49:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53