Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.01.2013, 13:18:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-de cine sa ascultam de duhovnicii care au harul Duhului Sfant sau de ierarhi care desi au functii bisericesti cu harul stau cam rau ?
Sa inteleg ca tu identifici cu exactitate masura in care preotii/calugarii sunt induhovniciti, stabilind in mintea ta o ierarhie a autoritatii in functie de har? Tu crezi ca Duhul Sfant fereste Biserica de greseala prin ierarhii ei (Sinod)? Care duhovnic te indeamna sa nu dai ascultare fata de Biserica, ceea ce ar insemna ca indeamna la sciziune?

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 13:23:10.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.01.2013, 13:24:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu identifici cu exactitate masura in care preotii/calugarii sunt induhovniciti, stabilind in mintea ta o ierarhie a autoritatii in functie de har? Tu crezi ca Duhul Sfant fereste Biserica de greseala prin ierarhii ei (Sinod)? Care duhovnic te indeamna sa nu dai ascultare fata de Biserica, ceea ce ar insemna ca indeamna la sciziune?
De luat aminte:

,,Toate cazurile de ascultare totală relatate în literatura patristică se referă la răbdarea umilințelor de tot felul, nu și la supunerea față de o poziție dogmatică sau morală nedreaptă.
Ascultarea încetează acolo unde intervin nedreptatea și minciuna, căci dra*gostea, despre care am spus că este condiția ascultării evanghelice, se bucura doar de adevăr[4]. Ascultarea nu se face doar pe linie ierarhică, ci, mai ales, pe linia adevărului și a iubirii. Oricine vesteste o altă Evanghelie, fie episcop, patriarh, sinod sau chiar înger din ceruri, spune Apostolul Pavel în Epistola către Galateni, anatema să fie. Pentru noi nu există autoritate în afara Evangheliei iubirii și a jertfei lui Hristos.
Este nepotrivită și convingerea că doar Sinodul episcopilor este infailibil, putand, de aceea, să impună porunci de necontrazis, căci aceasta nu e decat o replică, puțin mai înmuiată, la infailibilitatea papală.

Nu numărul și rangul celor adunați sfințește adunarea, ci adevărul mărturisirii lor. Sinoadele Ecumenice au fost numite sfinte pentru că au fost conforme adevărului. Au existat însă și sinoade de episcopi cu totul păcătoase, cum a fost, de exemplu, sinodul denumit ulterior „talhăresc”, la care a fost condamnat Sfantul Ioan Gură de Aur. Orice credincios trebuie să știe acest lucru, pentru a nu cădea în capcana „ascultărilor” și „binecuvantărilor” mincinoase.

Așa se explică paradoxul că mari învățători ai smereniei și ai ascultării, precum Ioan Gură de Aur sau Maxim Măr*turisitorul, au fost de neînduplecat atunci cand li s-au cerut lucruri nedrepte de către suveranii lumii acesteia, dar și de către adunarea episcopilor vanduți; în cazul lui Ioan, să renunțe la apărarea săracilor și la mustrarea fățișă a lăcomiei și imfumurării împărătesei[5], iar în cazul lui Maxim, renunțarea la a mai condamna în public mărturisirea de credință greși*tă a împăratului și a patriarhului Constantinopolului din timpul său.[6] Atat ma*rele Ioan, cat și marele Maxim au murit departe de țara, condamnați de Biserică, pentru ca mai apoi să li se ducă în toată lumea slava de stalpi și dascăli ai Bisericii.''
Sursa:

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-punctul-pe-i/

Forul Ortodox Roman, dupa ce a participat la mai multe dezbateri impotriva actelor biometrice, ne lasa sa ne descurcam singuri... Pacat.

Last edited by antoniap; 07.01.2013 at 13:36:31.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.01.2013, 13:27:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Am inteles; atunci sa ne dam in cap unii altuia cu "marii duhovnici" pe principiul "al meu e cu mai mult har decat al tau, ca asa mi se pare mie, deci eu il ascult pe el care a spus ca cip-ul e satana, nu ascult de cel care a spus ca cip-ul nu e satanic ci vointa omului conteaza. Al meu spune adevarul, al tau e inselat, ratacit, sigur nu spune tot adevarul ..."

Sunt curioasa care asociatii religioase au participat la discutiile cu Min. Sanatatii, ca sigur biserica n-a participat.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 13:46:49.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.01.2013, 13:46:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
dar mai intai trebuie sa aveti incredere si in arhiereii Bisericii. Ierarhii , aflandu-se la conducerea Bisericii , au harul Lui Dumnezeu de a lua decizii corecte. Astfel trebuie sa aveti incredere in ei cand va spun pasaportul biometric nu este satanic.
Iar a nu mai asculta de ierarhi inseamna a nu mai asculta de Biserica...
Sa nu exageram, totusi. Ascultam de poruncile evanghelice, nu de om. Ascultam, asadar de un preot sau de un ierarh in masura in care ne invata sau nu poruncile evanghelice. Putem avea si discernamant. Daca preotul sau arhiereul, din motive politice nu transmite o anumita invatatura, din Noul Testament, putem alerga la altul pentru sfat. Pozitia oficiala este una, iar pozitia duhovnicilor ravnitori este alta. Fiecare alege doar pentru el.

Rataciri in Biserica au mai fost si vor mai fi. Dumnezeu nu ne cere sa ascultam orbeste de nimeni. Chiar si ascultarea din calugarie, care trebuie sa fie neconditionata, are niste limite, totusi.

Vezi si:

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-punctul-pe-i/

Last edited by antoniap; 07.01.2013 at 13:55:05.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.01.2013, 14:11:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cardul de sănătate și rețetele electronice sunt obligatorii de astăzi
Capital.ro Marți, 01 Ianuarie 2013

Cardul (CEAS) reprezintă un instrument la purtător pentru identificarea pacientului în sistemul național de asigurări sociale de sănătate și permite decontarea serviciilor medicale reale efectuate de către acesta.

'Implementarea Cardului este încă un pas important în reformarea sistemului românesc de asigurări sociale de sănătate, prin îmbunătățirea serviciilor medicale și farmaceutice, precum și prin creșterea transparenței și diminuarea fraudei la nivelul serviciilor medicale. Sistemul este construit pe platforma Sistemului Informatic Unic Integrat și completează Rețeta Electronică, sistem deja utilizat și care va deveni obligatoriu de asemenea tot de la 1 ianuarie 2013', a explicat președintele CNAS, dr. Doru Bădescu, cu ocazia implementării sistemului la Arad.

Cardul va fi obligatoriu de la 1 ianuarie 2013 pentru toți cetățenii români de peste 18 ani și va conține datele de identificare ale posesorului, respectiv numele acestuia, codul unic de asigurat (format din 20 de caractere și diferit de CNP), precum și informații medicale despre deținător.

Cardul va permite atât identificarea calității de asigurat - lucru care va certifica utilizarea corectă a fondului de asigurări sociale de sănătate pentru pacientul care s-a prezentat la medic, cât și accesul medicilor de familie și medicilor de urgență la o serie de date medicale cu risc vital ale pacienților. Cu acordul pacientului, medicul de familie va încărca pe card date medicale precum persoane de contact în caz de urgență, grupa sanguină, donator de organe și boli cronice, informații care pot salva viața pacientului, putându-se evita administrarea de medicamente incompatibile cu profilul său medical.

Cardul Electronic de Asigurări Sociale de Sănătate se va distribui în prima parte a anului 2013, costul acestuia fiind suportat din bugetul Ministerului Sănătății, Compania Națională 'Imprimeria Națională' coordonând procesul de realizare a suportului din plastic.De asemenea, din 1 ianuarie 2013, medicii vor prescrie, obligatoriu, medicația numai în format electronic.
Rețeta electronică a fost introdusă la 1 iulie 2012 și a funcționat în paralel cu rețeta clasică. http://www.capital.ro/detalii-artico...13-176159.html

App de card, eu n-am primit niciun card de sanatate, insa acuma recent, in luna decembrie cand am fost la medicul de familie el a putut sa se uite si sa verifice daca mi-am platit asigurarile de sanatate, ca l-am rugat sa o faca. De asemenea el are o fisa a pacientului, pe care fiecare am completat-o atunci cand l-am ales ca medic de familie, pe care si-a transpus-o si pe calculator, in format electronic. A mea e cam saraca ca dau f rar pe la el, n-am avut nevoie :) Banuiesc ca acest card ajuta ca infiormatia personala, sa poata fi cunoscuta si de alti medici, daca este cazul.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 14:26:00.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.01.2013, 14:36:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cardul de sănătate și rețetele electronice sunt obligatorii de astăzi
Capital.ro Marți, 01 Ianuarie 2013

Cardul (CEAS) reprezintă un instrument la purtător pentru identificarea pacientului în sistemul național de asigurări sociale de sănătate și permite decontarea serviciilor medicale reale efectuate de către acesta.

'Implementarea Cardului este încă un pas important în reformarea sistemului românesc de asigurări sociale de sănătate, prin îmbunătățirea serviciilor medicale și farmaceutice, precum și prin creșterea transparenței și diminuarea fraudei la nivelul serviciilor medicale. Sistemul este construit pe platforma Sistemului Informatic Unic Integrat și completează Rețeta Electronică, sistem deja utilizat și care va deveni obligatoriu de asemenea tot de la 1 ianuarie 2013', a explicat președintele CNAS, dr. Doru Bădescu, cu ocazia implementării sistemului la Arad.

Cardul va fi obligatoriu de la 1 ianuarie 2013 pentru toți cetățenii români de peste 18 ani și va conține datele de identificare ale posesorului, respectiv numele acestuia, codul unic de asigurat (format din 20 de caractere și diferit de CNP), precum și informații medicale despre deținător.

Cardul va permite atât identificarea calității de asigurat - lucru care va certifica utilizarea corectă a fondului de asigurări sociale de sănătate pentru pacientul care s-a prezentat la medic, cât și accesul medicilor de familie și medicilor de urgență la o serie de date medicale cu risc vital ale pacienților. Cu acordul pacientului, medicul de familie va încărca pe card date medicale precum persoane de contact în caz de urgență, grupa sanguină, donator de organe și boli cronice, informații care pot salva viața pacientului, putându-se evita administrarea de medicamente incompatibile cu profilul său medical.

Cardul Electronic de Asigurări Sociale de Sănătate se va distribui în prima parte a anului 2013, costul acestuia fiind suportat din bugetul Ministerului Sănătății, Compania Națională 'Imprimeria Națională' coordonând procesul de realizare a suportului din plastic.De asemenea, din 1 ianuarie 2013, medicii vor prescrie, obligatoriu, medicația numai în format electronic.
Rețeta electronică a fost introdusă la 1 iulie 2012 și a funcționat în paralel cu rețeta clasică. http://www.capital.ro/detalii-artico...13-176159.html

App de card, eu n-am primit niciun card de sanatate, insa acuma recent, in luna decembrie cand am fost la medicul de familie el a putut sa se uite si sa verifice daca mi-am platit asigurarile de sanatate, ca l-am rugat sa o faca. De asemenea el are o fisa a pacientului, pe care fiecare am completat-o atunci cand l-am ales ca medic de familie, pe care si-a transpus-o si pe calculator, in format electronic. A mea e cam saraca ca dau f rar pe la el, n-am avut nevoie :) Banuiesc ca acest card ajuta ca infiormatia personala, sa poata fi cunoscuta si de alti medici, daca este cazul.
Daca e din material plastic, e bine. Arde repede.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.01.2013, 14:41:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca e din material plastic, e bine. Arde repede.
Te cred pe cuvant. Nu mi-am ars niciodata cardul bancar sau cel de la Metro ca sa vad cat de repede e combustia :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.01.2013, 14:54:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Apocalipsa nu vorbeste de cip-uri implantate, aceea e interpretarea unora.
Ar fi trebuit să crie cuvântul ”cip” în Apocalipsă?

Dar hai să vedem ce spune Apocalipsa cap 13:

16. Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.

Cred că este evidentă și nu are sens să dicutăm despre tendința globalizării politico-economice, precum și religioase a lumii. Cipurile astea probil că sunt premergătoare peceții de care se amintește în Apocalipsă, acum că ea ar putea fi sub o altă formă, diferită de cipuri, vom vedea.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.01.2013, 15:05:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
dar mai intai trebuie sa aveti incredere si in arhiereii Bisericii. Ierarhii , aflandu-se la conducerea Bisericii , au harul Lui Dumnezeu de a lua decizii corecte. Astfel trebuie sa aveti incredere in ei cand va spun pasaportul biometric nu este satanic.
Iar a nu mai asculta de ierarhi inseamna a nu mai asculta de Biserica...
Tie iti este indiferent ca Grecia nu accepta cipurile? Este tara ortodoxa ca Romania. Crezi cumva ca in Romania este alta ortodoxie ca in Grecia?
In rest raspunsul ti-l da mai sus ovidiu b.:
Citat:
Cipurile astea probil că sunt premergătoare peceții de care se amintește în Apocalipsă...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.01.2013, 15:32:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cipurile astea probil că sunt premergătoare pecetii de care se amintste în Apocalipsă, acum că ea ar putea fi sub o altă formă, diferită de cipuri, vom vedea.
E interesant ca nimeni nu stie cand vine Apocalipsa, dar tu stii ca cip-ul e premergator ei, e un semn apocaliptic. Succes in lupta cu cip-urile.
Citat:
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.
Nu uita ce insemna 666 pentru oamenii din perioada testamentara. Si da, aici e intelepciunea

Citat:
Tie iti este indiferent ca Grecia nu accepta cipurile?
Si englezii au respins actele biometrice, fara a cadea intr-o isterie "religioasa". Daca ni se cere sa ne alaturam protestelor, pentru ca cip-ul= satana=666=antihrist etc. cum a fost in 2009, eu nu am sa ma alatur, dar pot respinge actele biometrice din alte considerente.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 15:54:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53