Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 21.01.2013, 01:54:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ai si nu putini, cum ai zis sunt totusi 700Euro care nici la noi nici in alta parte in Europa nu sunt bani putini si desi Euro este la vale pe panta inflationista, cu siguranta ca exista un sistem de actualizare a valorii "punctului de pensie" si acolo.

Cu asa bani, iti mai da mana sa astepti Apocalipsa cea plina de stramtorare si sacrificii.
Prejudecati romanesti!
Aici nu exista asa numitul "punct de pensie". Pensia este una singura la toata lumea, nu in functie de anii lucrati.
Reply With Quote
  #542  
Vechi 21.01.2013, 12:35:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Prejudecati romanesti!
Aici nu exista asa numitul "punct de pensie". Pensia este una singura la toata lumea, nu in functie de anii lucrati.
Nu-mi spune ca de 20(?) ani e un si aceeasi pensie de 700euro, fara nici o actualizare in functie de inflatie.
Oricum, nu despre asta e vorba.

CU 700euro poti cumpara mancare care sa ajunga, fara deloc stramtoarare (1500-2000calorii/zi) la o singura persoana pentru toti aia 3ani si jumatate de stramtorare apocaliptica, mancare care daca e conservata ca lumea poate se poate pastra si 20 ani (in functie de metoda de stocare si tipul de alimente).

Hai sa zicem ca poate dublu incluzand solutiile de stocare (conservare, depozitare), in orice caz cu banii pusi deoparte intr-un an de zile (sa zicem cam 1000ron intretinere proprie lunara aici in Ro) poti cumpara mancare pentru 4 persoane - pentru toata perioada apocaliptica.
Deci.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 26.01.2013, 18:43:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MIZA PE CARD. De ce respingem CARDUL DE SANATATE: consideratii TEHNICE si JURIDICE. Intrebari esentiale




,,Dupa ce scandalul retragerii fondurilor publice de la spitalele private a trecut, noul-vechi cal de bataie pentru falanga “reformista” a re-devenit cardul de sanatate si, in general, informatizarea sistemului sanitar.

Acest lucru arata care sunt “actorii” si care interese se afla in spatele acestui vast program de digitalizare a colibei saracului: aceiasi care voiau privatizarea radicala a sanatatii si obligarea pacientului roman de a cotiza bani marilor companii private in schimbul unui pachet minimal de servicii, si acela controlat electronic. Aceiasi oameni din sistem (Lucian Duta, fostul sef al CNAS), aceleasi portavoci ale intereselor corporatiste din sanatate.

Principalul lor “argument” este ca informatizarea permite limitarea fraudelor si controlul banilor. Este un fals argument, de fapt, nici nu este argument, ci este premisa, este o axioma nedemonstrata, prezentata ca o certitudine.
Daca cei care sustin cardul ar fi onesti, s-ar veni cu date, cifre, situatii, studii comparate cu acele tari ce au implementat cardul, cu studii de impact etc. Nimic din toate acestea… In plus, in dezbaterile de acum doi ani organizate de Ministerul Sanatatii, reprezentantii ONG-urilor au combatut argumentul fraudelor tocmai cu astfel de date si informatii comparative, aratand esecul unor programe similare in tari cu mai multi bani de aruncat pe fereastra corporatiilor decat noi – cum ar fi Germania.

In fine, una din intrebarile care ar trebui sa se puna ar trebui sa fie: Controlul cui si pentru cine? Caci nu exista o entitate abstracta. “Sistemul” nu exista. Exista oameni – decidenti, profitori, medici, pacienti. Exista oameni care vor avea acces la baze de date de unde pot afla oricand, orice, despre oricine. Exista oameni care vor putea sa citeasca, sa fure si sa faca bisnita cu datele personale ale fiecaruia dintre noi pentru ca ele vor deveni disponibile pe un card electronic. Exista oameni care vor putea sa decida ca nu ai dreptul la servicii medicale pentru ca nu ai card. Exista oameni ce vor mai multa putere asupra altor oameni.

Cine controleaza pe cine si cu ce scop? Cine ii controleaza pe controlori? Cine are cu adevarat nevoie de card ?''


Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ari-esentiale/ )

Last edited by antoniap; 26.01.2013 at 18:50:35.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 30.01.2013, 08:52:20
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Subject: [credinta_ortodoxa] Ultima bătălie pentru libertate [m. Filotheu]

Doamne, ajută!

A trecut un alt 14 Ianuarie și anul acesta, în care s-a hotărît că toți românii vor avea buletin de identitate electronic, card de sănătate electronic și nu vor putea să își ia medicamente de la vreo farmacie fără rețetă electronică, nimeni nu și-a mai adus aminte de strigătul în pustie al Părintelui Iustin Pîrvu de la Mănăstirea Petru Vodă, duhovnicul care nu a avut decît jumătate de an de liniște personală după ieșirea din pușcăriile antihristice, ci de aproape 50 de ani stă zi și noapte cu zeci și sute de oameni, le ascultă necazurile, le alină durerile și îi
îmbărbătează în lupta pentru mîntuire.

Strigătul său în pustie a strîns un milion de adeziuni scrise în doar cîteva luni. Nici o autoritate din țara aceasta
nu a vrut să țină seama de ele, deși nimeni, de la nici o autoritate politică sau de orice fel a acestei țări, nu va putea vreodată să strîngă atîtea adeziuni scrise fără propagandă mass-media pentru vreo inițiativă. Semnăturile există și astăzi și vor da oricînd mărturie că românii nu vor să fie sclavii nici unui sistem.

În 22 Ianuarie 2009 am încercat să deschid o discuție pe tema libertății, așa cum este ea ilustrată în Noul Testament, cu profesorii de la Facultatea de Teologie invitați la dezbaterea de la Sala Radio. Mi s-a sugerat, mai mult sau mai puțin subtil, că și Părintele Iustin, și eu, sîntem înșelați. Dacă un om care a plătit cu mai mult de 16 ani de închisoare visul de a crede că putea fi liber în România ocupată de slugile lui Antihrist este înșelat, atunci cei ce s-au bucurat de privilegiile tuturor regimurilor politice din ultimii 30 de ani cum vor putea fi numiți?

Cîțiva români care cred în Hristos - adică în Adevăr și Libertate - au alcătuit o scrisoare pentru a duce mai departe lupta începută acum 4 ani, privitoare la cardul de sănătate. Vă invit să o descărcați, să o completați în 5 exemplare și să o trimiteți celor 5 autorități numite în antet cît mai degrabă. Cu cît vor fi mai multe scrisori, cu atît mai mult va exista posibilitatea ca vreunui funcționar să îi pese și să încerce să ia în seamă dorințele noastre. http://www.scribd.com/doc/121432854/Notificare-privitoare-la-cardul-de-s%C4%83n%C4%83tate

Textul va fi urmat de un apel către Parlamentul României să abroge legea prin care toți cetățenii acestei țări sînt obligați să aibă acte de identitate
electronice. Cele două inițiative vor fi susținute în fața legii de Asociația Pentru Libertatea Românilor, condusă de fratele Nicolae Livadă, căruia vă rog să îi scrieți pentru adeziuni și pentru sprijinirea demersului la adresa nicolaelivada@yahoo.com

Dați la cît mai multă lume acest text. Acum e vremea ultimei mari bătălii pentru libertatea personală în fața statului în care trăim.

m. Filotheu

Last edited by Laura19; 30.01.2013 at 11:52:55.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 30.01.2013, 09:24:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

S-a reactivat Filotheu geocentristul?

credinta_ortodoxa e un grup sectar cu pretentii de ortodoxie "pura" - se stie genul.

Ceea ce mi se pare penibil este ca mereu se face din ceea ce este o problema sociala, una religioasa.
E bine ca macar din acea scrisoare au fost scoase, desi sunt in mare cam aceleasi motive de pe un blog ortodoxist unde la sfarsit era inclusiv obiectia "religioasa".

Materialul putea fi conceput mai bine, anumite elemente sunt redundate sau li se pot aduce usor obiectii, dar probabil s-a vrut sa fie cat mai "consistent".

Sunt curios ce se vor intampla cu dosarele actuale, vor fi introduse in sistem sau abia de acum inainte se vor inregistra datele?

Personal, nu sunt de acord cu indosarierea electronica a datelor legate de sanatate pentru ca stiu la ce vor fi folosite - pregatirea sistemului de asigurari medicale private, unde pe aceeasi bani care ii platesti si acum, vor incerca sa-ti ofere cat mai putine servicii, chiar mai putine decat se ofera acum cu spitale inchise si optiuni la care n-ai access decat contra spaga.

Pe langa acest sistem al asigurarilor private, actualul sistem spagar va parea o optiune foarte umana.

De bine de rau, contra catorva mii de lei poti avea acces si la cele mai sofisticate operatii (daca gasesti doctorul potrivit), ce se va intampla cand aceeasi optiune va costa mii sau zeci de mii de euro si asigurare nu o va acoperi din diverse motive, inclusiv aceea ca asiguratorul vrea sa faca cat mai mult profit?

Daca in ceea ce priveste o masina o poti tine in garaj sau repara pe banii tai in timp ce te judeci cu asiguratorul 1-2 ani, ce faci cu sanatatea ta cand timpul este critic si n-ai banii necesari sa-ti rezolvi problema?

Daca suntem atat de saraci iar bugetul de sanatate nu e suficient, unde va fi loc in aceeasi bani si pentru profitul spitatelor si pentru cel al asiguratorilor?

Nu sunt decat doua solutii:
1. mai multi bani (de unde??)
2. mai putina asistenta medicala

Sunt curios cum va obliga legea ca o firma de asigurari sa asigure un bolnav de cancer cu tratament paleativ de mii sau zeci de mii de lei pe luna si venituri de ordinul a catorva sute de roni?

Si pana la aceasta extrema categoric mai sunt alte exemple de indivizi care nu sunt profitabili pentru asiguratori iar asta se va putea vedea limpede din dosarul de sanatate la care mai mult ca sigur vor acea acces.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.01.2013 at 09:30:53.
Reply With Quote
  #546  
Vechi 30.01.2013, 10:54:24
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am abonat mai demult la grupul yahoo [credinta-ortodoxa] cand voriam sa ma lamuresc ce si cum. Si mai primesc pe mail parera lor si mi-am zis sa postez ultimul mesaj legat de aceste carduri.

Intr-un fel, daca ce a spus parintele Filotheu(sa nu uitam ca nu avem voie sa judecam monahii si nici sa ii batjocurim!) e corect si s-au adunat f.multe adeziuni scrise, autoritatile puteau sa ofere alternative ptr. ai impacat pe toti, chiar daca altii nu le sustin ideile. Eu asa vad ca ar fi trebuit sa se procedeze intr-un stat care se vrea "democrat". N-am fi singura tara care ar renunta la aceste carduri sau care ar oferi alternative.

E adevarat ca problema este mai mult de ordin social, decat religios. Daca s-a citit ce au spus si ierarhii din Grecia, se stie ca si ei au pus mai mult problema din punct de vedere al drepturilor omului, care indirect intra si in domeniul ortodoxiei.

:)) Cancerul este una dintre cele mai profitabile afaceri. Se vor gasi solutii sa stoarca banii de la bietii bolnavi.

Oricum e aiurea pe ce se duc banii. In loc sa se investeasca unde trebuie, se tot arunca in stanga si in dreapta. Cred ca este limpede ca legile nu sunt ptr. romani, mai ales ca romanii nu prea mai sunt condusi de romani.:)) Zicem ca nu ne vindem tara;defapt am dat-o pe degeaba. Privilegiul de a fi sclavii FMI. (doar deaia l-au ucis pe nea Nicu, ca ne-a scos de sub jugul lor)
Reply With Quote
  #547  
Vechi 30.01.2013, 11:24:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mie, aceste flori de tei imi dau amploarea stramtorarii.
Sa ne amintim de Sf. Serafim de Sarov, care toata iarna manca supa de... o planta, nu-mi aduc acum aminte cum se numeste, pe care o punea seara la inmuiat, iar a doua zi bea mai intai lichidul si apoi manca planta. Si spunea: "Ce buna e!"
Noi ne-am cam pervertit cu atat mancare si ni se pare ca e normal. Nu e normal sa mancam nici atat de variat si nici atat de mult. Omul poate supravietui cu mai putin. Trebuie sa mancam ca sa traim, nu sa traim ca sa mancam. Din pacate noi traim ca sa mancam; in primiul rand eu! E timpul sa indrept acest lucru.
Anca ,sf.Serafim de Sarov se ruga mult ,se hranea cu rugaciunea
Eu am citit cartea "Sa nu ne razbunati" cu marturii ale unor persoane deportate din Basarabia in Siberia
S-a murit de foame acolo ,dintr-o familie de 5 persoane a ramas doar fiica cea mica si e o minune ca a trait ,cred ca Dumnezeu a tinut-o in viata ,nemancata si imbracata prost la temperaturile alea scazute.
Cred ca a tinut-o in viata ca marturie a rautatilor pe care romanii le-au indurat acolo.
E foarte bine sa ne obisnuim sa mancam mai natural ,fructe si legume
Reply With Quote
  #548  
Vechi 30.01.2013, 11:31:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Personal, nu sunt de acord cu indosarierea electronica a datelor legate de sanatate pentru ca stiu la ce vor fi folosite - pregatirea sistemului de asigurari medicale private, unde pe aceeasi bani care ii platesti si acum, vor incerca sa-ti ofere cat mai putine servicii, chiar mai putine decat se ofera acum cu spitale inchise si optiuni la care n-ai access decat contra spaga.

Pe langa acest sistem al asigurarilor private, actualul sistem spagar va parea o optiune foarte umana.

De bine de rau, contra catorva mii de lei poti avea acces si la cele mai sofisticate operatii (daca gasesti doctorul potrivit), ce se va intampla cand aceeasi optiune va costa mii sau zeci de mii de euro si asigurare nu o va acoperi din diverse motive, inclusiv aceea ca asiguratorul vrea sa faca cat mai mult profit?

Daca in ceea ce priveste o masina o poti tine in garaj sau repara pe banii tai in timp ce te judeci cu asiguratorul 1-2 ani, ce faci cu sanatatea ta cand timpul este critic si n-ai banii necesari sa-ti rezolvi problema?

Daca suntem atat de saraci iar bugetul de sanatate nu e suficient, unde va fi loc in aceeasi bani si pentru profitul spitatelor si pentru cel al asiguratorilor?

Nu sunt decat doua solutii:
1. mai multi bani (de unde??)
2. mai putina asistenta medicala

Sunt curios cum va obliga legea ca o firma de asigurari sa asigure un bolnav de cancer cu tratament paleativ de mii sau zeci de mii de lei pe luna si venituri de ordinul a catorva sute de roni?

Si pana la aceasta extrema categoric mai sunt alte exemple de indivizi care nu sunt profitabili pentru asiguratori iar asta se va putea vedea limpede din dosarul de sanatate la care mai mult ca sigur vor acea acces.
Cancerul si alte cateva boli stabilite prin lege vor primi bani de la buget
Deocamdata s-a renuntat la legea sanatatii ,actualul ministru a spus ca nu FMI a cerut legea sanatatii
Deci probabil ca au fost niste sfere de interese in legatura cu fimele de asigurari ,dar acum s-a abandonat ideea.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 30.01.2013, 14:40:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cancerul si alte cateva boli stabilite prin lege vor primi bani de la buget
Deocamdata s-a renuntat la legea sanatatii ,actualul ministru a spus ca nu FMI a cerut legea sanatatii
Deci probabil ca au fost niste sfere de interese in legatura cu fimele de asigurari ,dar acum s-a abandonat ideea.
Nu e vorba neaparat de cancer, poate fi orice boala la care costurile vor contributiile de sanatate pe care le pot achita acei oameni.

Sunt si alte probleme care necesita interventii in strainatate, de zeci de mii de euro.

Ce firma de asigurari va dori sa-i asigure pe acestia?

Mai ales daca dosarul de sanatate al persoanei respective le va fi disponibil inca dinainte sa incheie contractul de asigurare?

Nu s-a abandonat, doar sa amanat din motive sociale sau poate chiar din cauza asiguratorilor care s-au prins de lipsa acestei baze de date care sa-i ajute sa-s faca o idee despre ce strategie sa abordeze in asa fel incat sa fie cat mai profitabili.

Daca am inteles bine, se circula ideea existentei a doua feluri de asigurari:
1. pentru boli comune (mai dese) dar neconstisitoare
2. pentru boli rare dar costisitoare

Urmand ca fiecare sa aleaga pentru care opteaza, diferenta eventual fiind platita printr-un contract separat (alti bani, alta distractie).

O astfel de baza de date chiar si anonimizata i-ar ajuta sa faca oferte care sa-i avantajeze iar avantajul lor nu este si avantajul asiguratului, asta este sigur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #550  
Vechi 30.01.2013, 14:45:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Intr-un fel, daca ce a spus parintele Filotheu(sa nu uitam ca nu avem voie sa judecam monahii si nici sa ii batjocurim!)
Poate aceia care sunt cu adevarat monahi, nu cei care se fac de ras si fac si ortodoxia de ras.

Citat:
e corect si s-au adunat f.multe adeziuni scrise, autoritatile puteau sa ofere alternative ptr. ai impacat pe toti, chiar daca altii nu le sustin ideile. Eu asa vad ca ar fi trebuit sa se procedeze intr-un stat care se vrea "democrat". N-am fi singura tara care ar renunta la aceste carduri sau care ar oferi alternative.
Adeziuni la ce?
Cu pasaportul biometric este alternativa, cartea de identitate biometrica nu e obligatorie.

In ceea ce priveste dosarul de sanatate, nu prea vad cum ar putea arata alternativa, daca scopul sistemului este sa previna frauda, ori subscriu toti ori e degeaba.

Citat:
E adevarat ca problema este mai mult de ordin social, decat religios. Daca s-a citit ce au spus si ierarhii din Grecia, se stie ca si ei au pus mai mult problema din punct de vedere al drepturilor omului, care indirect intra si in domeniul ortodoxiei.
Care e legatura intre ortodoxie si drepturile omului?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53