Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1821  
Vechi 07.06.2016, 19:50:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci fosilele fac toate parte dintr-o conspiratie mondiala a sculptorilor in piatra?
Tu ai spus...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #1822  
Vechi 07.06.2016, 19:51:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci fosilele fac toate parte dintr-o conspiratie mondiala a sculptorilor in piatra?
Ha ha !! Evident !

Și, ținând cont că "mason" tocmai asta înseamnă - ziditor în piatră, în engleză "stone mason", rezultă cu puterea evidenței că așa zisele fosile, și în special cele de dinozauri, sunt de fapt opera masoneriei !!!!

Ia zi Emiliane, la asta nu te gândiși, este ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1823  
Vechi 07.06.2016, 19:53:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu ai spus...
Ai vreo dovada pentru asta?
  #1824  
Vechi 07.06.2016, 19:54:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu ai spus...
Ăăăă, nu, TU ai spus, el doar făcea mișto de tine.

Este interesant cât de des fanatismul religios și conspiraționita acută se regăsesc împreună.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1825  
Vechi 07.06.2016, 20:01:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ai vreo dovada pentru asta?
Dar tu poți dovedi științific evoluția ? Nu.

Nimeni nu poate. Fiindcă e minciună. Sau spus elegant: e ipoteză, e teorie, sau supoziție. Imaginație pură. Prostioare.

Iar eu mai spun atât: înainte de apariția cărții "originea speciilor" din 1859, nu existau fosile nici unde pe tot pământul... După lansarea ipotezei evoluției, apar și fosilele...

Și de atunci, tot apar fel de fel de fosile... :) Interesant, nu ? Asta-i tot conspirație ? Nu, nu e. :) Iar masoneria și iluminații care sunt elitele masoneriei, e dovedit faptic că există, nu-i bănuială sau conspirație.

Iar creștinii, prin însăși definiția termenilor, nu poate exista un "creștin fanatic" fiindcă un om care trăiește pentru iubirea lui Hristos, nu poate face rău nici unui alt om, nici când acela îl ucide pe creștin, fiindcă are exemplu pe Domnul.

Iertați-mă și pomeniți-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 20:08:06.
  #1826  
Vechi 07.06.2016, 20:06:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar tu poți dovedi științific evoluția ? Nu.

Nimeni nu poate. Fiindcă e minciună. Sau spus elegant: e ipoteză, e teorie, sau supoziție.
.
Ce legatura are abilitatea mea de a dovedi teoria evolutiei cu faptul ca faci afirmatii fara sa ai dovezi?
  #1827  
Vechi 07.06.2016, 20:18:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ce legătură are? :) Acea abilitate a ta nu există, fiindcă evoluția n-a fost și nu va fi dovedită științific. Fă-ți alte abilități și orientează-le spre lucruri mai serioase.

Eu am afirmat ce sunt "fosilele": calcar, calciu, sunt bucăți și fragmente calcificate, la fel cum există și munți de calcar, acea rocă de culoare deschisă, sfărâmicioasă (din care firesc, se pot sculpta diverse opere de artă :) nu?), nu există materie organică și nu există adn în acele "fosile". Și da, asta-i dovedit științific. Caută pe net, că n-am dispoziție să caut. Dacă ar exista material genetic, s-ar putea clona dinozauri din acel ADN, că tehnologia genetică necesară clonării există.

Iar "fosilele" cu material genetic, adică oasele adevărate, care n-au milioaaaane de ani :) întâmplător sunt oase de balenă, cașalot, hipopotam, elefant, rinocer, girafă, crocodil, etc., și acele oase nu se clonează, că din acele adn-uri, va veni animalul acelui os, logic. Dar care acea fosilă, a evoluaaaat până a ajuns animalul de azi: elefant, balenă, etc.

O cacealma, toată harababura evoluției. :) E crezută doar de cei care urăsc pe Dumnezeu și pe credincioși.

Sărăcuții și dragii de ei, ce răzvrătiți sunt contra iubirii lui Hristos.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 20:20:42.
  #1828  
Vechi 07.06.2016, 20:18:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Iar eu mai spun atât: înainte de apariția cărții "originea speciilor" din 1859, nu existau fosile nici unde pe tot pământul... După lansarea ipotezei evoluției, apar și fosilele...
Și Aristotel, și Avicenna au descris fosile în lucrările lor, cu sute și mii de ani înainte de Darwin.

Faptul că tu (și alții, precum Cătălin) alegi să-ți îngropi capul în nisip nu înseamnă că lumea reală încetează să existe, ci doar că tu vei înceta să o mai vezi, iar cei din lumea reală nu vor mai vedea din tine decât un spate fără cap...... și vor auzi o voce înfundată care strigă "dacă pretindeți că lumea reală există înseamnă că mă urâți, pentru că sunt credincios !!!!!"
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 07.06.2016 at 20:24:18.
  #1829  
Vechi 07.06.2016, 20:24:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Aristotel, filosoful, fiind și un soi de biolog înaintea biologiei, și matematician și fizician (fiindcă așa se educau oamenii pe atunci, școlile și oamenii fiind puțini, omul putea deveni 5 în 1, dar fără dovezi științifice și fără a fi profesional și expert în nici unul din cele 5 domenii) și cu multe alte îndeletniciri ocupându-se Aristotel, n-a descris "fosile", ci rămășițe din animalele care existau și atunci și azi pe pământ.

Iar lumea reală de care vorbești, nu-i acum, a fost și va fi și nu moare, n-are moarte, n-are boli, nici durere, nici bogăție materială, nici inegalitate între oameni, nici nefericire și nici un soi de răutate. Va reveni. O vom vedea și-o vom trăi cu toții, acea lume... :) Toți cei aproximativ 50 de miliarde de oameni care-au trăit în acești 7500 de ani, de la Facerea lumii și a omului și câți ani vor mai fi, până la Judecată. Dar vom trăi-o cu și în Împărăția și Lumina lui Dumnezeu Treime Savaot Iubire, sau împotriva Luminii, Împărăției și dragostei Lui.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 20:32:52.
  #1830  
Vechi 07.06.2016, 20:30:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mai Cataline, tu chiar vrei sa te faci de ras intru totul?
Smereste-te oleaca, omule si nu mai abuza de bunavointa...
Prefacutule, tu te faci de ras si imi spui mie. Tu iti etalezi mandria si imi spui tot mie. Tu abuzezi de bunavointa mea (de cateva zile si de cativa ani) si tot tu imi spui mie. Eu ti-am mai spus ca in mintea ta stramba totul se stramba si le vezi invers.
Esti ipocrit, pentru ca ti-am aratat pentru a nu stiu cata oara ca habar nu ai despre ce vorbesti si m-ai acuzat degeaba, ca un fariseu. Si, ca sa nu recunosti, treci tu la atac, ca doar atat te pricepi. NIciodata nu scrii nimic, e doar o filozofie de doi bani in toate mesajele tale. Pentru ca tu, in mandria ta, ai ajuns sa crezi ca e foarte interesant ce spui, ca esti un fel de geniu nestiut, un filozof nedescoperit inca (la fel cum am vazut, cu amuzament ca tu crezi ca esti om de stiinta si teolog).
Ti-am zis de atatea ori sa nu ma mai ataci din cauza ca nu am aceleasi conceptii cu ratacirile tale. Dar parca esti bolnav sau indracit, o faci de fiecare data. Opreste-te, sper ca ai inteles ca eu consider ca e gresit tot ce crezi tu, nu avem nici macar un limbaj comun. Inceteaza sa mai inventezi povesti si sa jignesti pe baza ratacirilor tale si a rautatii tale.
Subiect închis