Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1831  
Vechi 07.06.2016, 20:32:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar lumea reală de care vorbești, nu moare, n-are moarte.
Lumea reală despre care vorbesc este cea care există în jurul tău, dar pe care în fanatismul tău refuzi să o recunoști.

Este o lume în care există, printre altele, și creștinismul adevărat.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1832  
Vechi 07.06.2016, 20:34:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
In sfarsit ti-ai declarat identitatea!....:))))
Daca ai inteles mai greu, era legat de pterodactilul din nick-ul tau (care era o reptila), plus faptul ca ti-am zis ca ai o vorbire serpeasca.
  #1833  
Vechi 07.06.2016, 20:34:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mai Cataline, tu chiar vrei sa te faci de ras intru totul?
Nu e de râs, e de plâns....

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Smereste-te oleaca, omule si nu mai abuza de bunavointa...
De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1834  
Vechi 07.06.2016, 20:36:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cătăline, cu tata, gata, ajunge, bine?
Te rog.
Ți-ai spus of-ul inimii tale, lasă-l acuma, nu-l mai băga în seamă.
Și tu ești mândru și ipocrit adesea, dar ale tale sunt mai subțiri, nu se văd așa bine, că sunt mai adânci în sufletul tău mare și frumos.
Vezi cum faci să le dai afară.
Ei, răutăcioșii, dragii de ei, vor exista mereu, că așa se mântuie omul, prin ispite.
Unii cad așa de rău, că nu pot striga după ajutor, trebuie să avem răbdare, discernământ, rugăciune, munți de iubire pentru ei, cât mai mulți, toți...
Și să-i ajutăm după putere, fără să-i rănim, văzut și nevăzut.
Iar dacă nu putem să-i ajutăm, măcar să nu răspundem răutății lor.
Ori să nu-i băgăm în seamă, ori să considerăm răutatea lor ca un strigăt de ajutor și să alergăm cu dragoste, în ajutorarea lor.
Te rog, hai să facem așa.
Vrei ?

Hristos în mijlocul nostru, frate Cătăline.

Iar acel "pterodactil", nu-i reptilă, e nimic, e o invenție a unui om tare odihnit la cap și total lipsit de Dumnezeu...

Pomenește-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 20:43:18.
  #1835  
Vechi 07.06.2016, 20:42:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce vă mai place șaorma cu di toati...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #1836  
Vechi 07.06.2016, 20:52:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Problema in acest dialog al surzilor este ca domnii Catalin si Igor nu au cunostinte stiintifice, filosofice si in special epistemologice incat sa priceapa cam cum s-ar putea evalua o teorie. Dansii vorbesc despre lucrurile astea in evidenta necunostinta de cauza. Afirmatiile lor sunt de obicei ridicole, neavind nici un amestec cu lumea teoriilor stiintifice.
Tu nu ai habar si crezi ca toti sunt ignoranti si lenesi sa caute informatiile. Desi aperi cu fanatism teoria, pana acum nu imi amintesc sa fii scris ceva concret, tot o filozofie, la fel cum e si acest mesaj. N-ai scris nimic nici in acest mesaj, nici macar o argumentatie. Macar cei ce sunt atei au dat si arumentatii, au cautat dovezi, nu doar vorbe, ca tine.
Am scris multe despre teorie (probabil cel mai mult de pe forum), inclusiv argumente si dovezi, de unde stii tu ce cunostinte am eu? Poate te crezi si clarvazator. Cum am scris si in mesajul anterior, singurul tau argument (si al multora care sustin teoria) este ca oamenii de stiinta sustin asta si ei sunt destepti. De parca Domnul nu ti-a dat si tie cap sa cercetezi adevarul si nu sa ti-l toarne oricine in cap pe al lui. Spre surprinderea ta, unii chiar si-l folosesc.
Nu stiu de ce ma pomenesti doar pe mine si Igor, tu tot n-ai priceput ca esti singurul ortodox de pe forum care crede in aceasta pseudoteorie. Iar tu esti singurul care, pe langa ratacirile tale, o ai si pe asta.
Mai spui ca tu crezi in Facerea. Desigur, in interpretarea ta (de fapt in interpretarea protestantismului liberal, de la care ai imprumutat toate conceptiile). Si adventistii sau altii cred in toata Biblia, dar in interpretarea lor.
Arata ca faci pasi spre bunatate si credinta dreapta si nu mai am nimic de zis.
  #1837  
Vechi 07.06.2016, 20:54:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu e de râs, e de plâns....
De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere....
A venit si celalalt geaman al evolutionismului, nu puteai sa lipsesti. Tu ce erai ultima data, catolic?
  #1838  
Vechi 07.06.2016, 20:59:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Te rog frumos, Cătăline, eu am dovedit științific că evoluția nu există... :)

Mai spun atât: dacă acele fosile sunt dinozauri adevărați, așa cum își imaginează ei, atunci să-i cloneze.

Vreau să văd unu. Unu măcar... :) Un brontozaur de care vor ei... Știu și ei, că evoluția-i o prostie inventată.

Dar fiindcă n-au altă alternativă de oferit ateilor, o ține așa pe asta, o mai parfumează, îi mai bune un papion și uite-așa, las' că-i bună... :)

Dar evoluția nu va fi niciodată dovedită științific și nici dinozaurii, fiindcă nici n-au existat, cum nici omul n-a evoluat niciodată, fiindcă a fost creat de la început minunat și foarte capabil, n-a mai fost nevoie să evolueze, asta-i înșelare demonică, imaginația ateilor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2016 at 21:03:55.
  #1839  
Vechi 07.06.2016, 21:01:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cătăline, cu tata, gata, ajunge, bine?
Te rog.
Ți-ai spus of-ul inimii tale, lasă-l acuma, nu-l mai băga în seamă.
E adevarat ce spui, dar mai e un aspect: un sfant, Sf. Pimen cel Mare (citat de Parintele Cleopa) spune: " Se cade noua a rabda toate, macar de ne-ar scoate cineva si ochii sau ne-ar taia mana noastra cea dreapta, iar daca cineva voieste a ne departa si a ne desparti pe noi de Dumnezeu, atunci sa ne maniem " ( Pateric, Cuvantul 118, pag. 190 ) . Si iarasi zice : " Intaia oara fugi, a doua oara fugi, a treia oara fa-te sabie cu cel ce vrea sa te desparta pe tine de dreapta credinta " .
  #1840  
Vechi 07.06.2016, 21:03:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

De data asta, Cătălin, nu reușesc să-mi dau seama de ce te-ai supărat așa tare pe Cezar. N-am văzut din partea lui atacuri la persoana ta (poate mi-au scăpat). La afirmațiile tale, da, pe care le-a combătut. În fond, asta facem pe forum: discutăm, adesea în contradictoriu, pentru a ne lămuri mai bine.
Eu constat la el o schimbare de atitudine în ce privește modul de abordare a interlocutorilor. Și mă surprinde reacția ta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Subiect închis