Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 23.06.2014, 00:23:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Sfintii Efrem Sirul, Sf Nichita Stihatul, si altii se pare ca tu-i cataloghezi doar ca pe niste oameni obsedati de obsesiile lor ... nu cumva erau nebuni dupa Dumnezeu ?

Tu asa ai inteles iuliu46, ca "ca majoritatea parintilor nu s-au referit la acest aspect si ca in definitiv nu asta e important" ... ce sa-ti fac, daca doar atata pricepi, nu pot sa te ajut, oricate citate ti-as da.

Tu nu de citate ai nevoie ci de orice rand care sa-ti confirme proprioa-ti parere gresita.

iuliu46, eu nici nu vanez si nici nu pescuiesc. Altfel spus, nu vanez eretici si nu pescuiesc naivi incercand sa-i indrept spre o anumita secta "crestina".
Eu cred ca spre deosebire de tine Sf. Efrem Sirul nu i-a numit sectari sau eretici pe cei care spuneau ca nu putem sti exact anumite lucruri.
Si mai cred ca atat Parintele Cleopa, cat si Parintele Serafim si multi altii au crezut si ei in chestia cu 24 de ore. Dar au inteles diferenta dintre ce putem spune cu siguranta si nevoia de a fi circumspecti cu afirmatiile pe care le facem. Fara ca aceasta sa insemne ca trebuie sa acceptam miliardele de ani pe care incearca altii sa le introduca prin orice bresa. Si au incercat nici sa nu jigneasca pe nimeni.

Dar astept sa gasesti in cartea respectiva unde anume spune parintele Serafim ca fiecare zi avea 24 de ore. Spui ca lucrurile postate de mine sunt scoase din context si ca as face bine sa citesc cartea. Pai tu care ai citit-o ( daca ai citit-o ) arata-mi unde afirma Parintele Serafim altceva.
Nu mai posta doar link-uri, toata lumea poate face asta. Citeste inainte si da-mi citatul exact.
  #812  
Vechi 23.06.2014, 00:25:57
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Zilele creatiei au fost sase zile de azi, ca altfel nu le-ar fi numit zile, ci perioade. Toti sfintii si credinciosii au stiut ca sunt zile normale, identificarea lor cu alte perioade se datoreaza exclusiv incercarii aducerii in concordanta cu teriile evolutionista si Big Bang ... Stim ca sunt zile si din faptul ca in decalog scrie de sase zile de munca, la fel ca zilele creatiei.
[bcatalin[/b], asa este, explica-i te rog, si lui iuliu46.
  #813  
Vechi 23.06.2014, 00:25:57
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Voi continuați „să vă bateți” în argumente și „sfinți”... Dar sfinții au argumente întru sfințenie pentru sfinți, e adevărat... Nu pentru mine și tine... E cam rară ideea de-a trăi acasă și noi nu o avem. Mi-e dor de Hristos și nu-L găsesc când vreau... Mă iartă, Doamne...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #814  
Vechi 23.06.2014, 00:32:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Zilele creatiei au fost sase zile de azi, ca altfel nu le-ar fi numit zile, ci perioade. Toti sfintii sic readicniosii au stiut ca sunt zile normale, identificarea lor cu alte perioade se datoreaza exclusiv incercarii aducerii in concordanta cu teriile evolutionista si Big Bang. Pentru ca nu aveau cum sa evolueze animalele intr-o singura zi. Asadar aceasta idee gresita nu are mai mult de cativa zeci de ani.
Stim ca sunt zile si din faptul ca in decalog scrie de sase zile de munca, la fel ca zilele creatiei. Nimeni nu crede ca miercurea are zeci de ani si nu o zi.
Catalin, eu sunt de acord cu tine, si eu cand citesc cred ca e vorba de 24 de ore. Dar trebuie sa intelegem ca au fost si oameni mai desavarsiti ca noi si probabil mai ortodocsi ca noi, care s-au aratat circumspecti ( nu in sensul ca sigur nu au fost ci ca este vorba totusi de un mister ). Si ca nu e rolul nostru sa ii facem pe ceilalti sectari, eretici samd. Pe mine de fapt m-a deranjat agresivitatea colegului nostru de forum. Nu e normal sa arunci cu epitete imediat...nu mai spun ca in curand ajunge si gravitatia o invatatura a bisericii.
  #815  
Vechi 23.06.2014, 00:34:57
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

iuliu46, Sfanta Traditie ortodoxa considera ce afirmi tu, ca zilele Facerii nu au avut 24 de ore ?

Pentru cultura ta generala, desi am tot respectul pentru Parintele Cleopa, pentru Ieromonah Serafim Rose si pentru multi alti preoti ortodocsi,... trebuie sa-ti atrag atentia ca acestia nu sunt considerati Sfinti de Biserica ortodoxa si nu au acelasi rang cu Sfantul Efrem Sirul, Sfantul Vasile cel Mare, Sfantul Ioan Gura de Aur, Sfantul Nichita Stihatul, etc ... cred ca doar tu-i pui in mod gresit pe picior de egalitate in incercarea ta disperata de a-ti demonstra afirmatiile gresite.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
... trebuie sa intelegem ca au fost si oameni mai desavarsiti ca noi si probabil mai ortodocsi ca noi, care s-au aratat circumspecti (nu in sensul ca sigur nu au fost ci ca este vorba totusi de un mister).
Kalomiros este un bun exemplu de om "mai ortodox". Nu este nici un mister, zilele Facerii au avut 24 de ore fiecare.

Sunt foarte multi Preoti ortodocsi care nu au clar faptul ca zilele Facerii au fost de 24 de ore, ei sunt influentati puternic de educatia evolutionista primita in Facultate, din pacate. Sunt si unii preoti care apar la Trinitas si care cred in Big-Bang si fizica cuantica, ei afirmand ca toate (teoriile) sunt creatia lui Dumnezeu ... dar mai respecta ei Traditia ?

iuliu46, desi recunosc ca-i fac cu usurinta sectari pe multi travestiti de pe acest forum, trebuie sa recunosti ca pe tine te-am evitat cat am putut ... la tine m-am referit ca gandesti si actionezi la fel ca un sectar, ceea ce este cu totul altceva.

Imi pare rau daca ai fost deranjat de agresivitatea argumentelor mele, nu am gasit unele mai putin agresive.

Un sectar se supara ca-i spui ca este sectar ? De ce ? Nu se "mandreste" cu asta ?

Last edited by AlbertX; 23.06.2014 at 00:56:34.
  #816  
Vechi 23.06.2014, 00:56:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
iuliu46, Sfanta Traditie ortodoxa considera ce afirmi tu, ca zilele Facerii nu au avut 24 de ore ?
Unde am afirmat asta ?

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Pentru cultura ta generala, desi am tot respectul pentru Parintele Cleopa, pentru Ieromonah Serafim Rose si pentru multi alti preoti ortodocsi,... trebuie sa-ti atrag atentia ca acestia nu sunt considerati Sfinti de Biserica ortodoxa si nu au acelasi rang cu Sfantul Efrem Sirul, Sfantul Vasile cel Mare, Sfantul Ioan Gura de Aur, Sfantul Nichita Stihatul, etc ... cred ca doar tu-i pui in mod gresit pe picior de egalitate in incercarea ta disperata de a-ti demonstra afirmatiile gresite.
Doar tu vezi conflicte si ranguri acolo unde nu-s nici conflicte nici ranguri.

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Kalomiros este un bun exemplu de om "mai ortodox".
Nici nu m-a interesat cine-i Kalomiros asta, dar daca nu e agresiv atunci este mult mai ortodox decat multi dintre noi. Desi probabil daca interpreteaza totul in lumina evolutiei atunci e si agresiv. Nu la el m-am referit, dar asta nu te impiedica sa-ti spui parerea.

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Sunt foarte multi Preoti ortodocsi care nu au clar faptul ca zilele Facerii au fost de 24 de ore, ei sunt influentati puternic de educatia evolutionista primita in scoala, din pacate.
Asta ramane de vazut. Deocamdata nu exista prea multi care sa-i fi spus Parintelui Serafim : "Stai asa. Tu zici ca nu conteaza pentru ca ai fost infectat in scoala de viermele evolutionismului." Deocamdata in afara de cativa crestini de pe internet nimeni nu a criticat cartea parintelui pe motiv ca nu e destul de creationista.

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
iuliu46, desi recunosc ca-i fac cu usurinta sectari de pe multi travestiti de pe acest forum, trebuie sa recunosti ca pe tine te-am evitat cat am putut ... la tine m-am referit ca gandesti si actionezi la fel ca un sectar, ceea ce este cu totul altceva.
Pai au mai fost perioade in istorie in care Biserica a stat intr-un singur om, asa ca-i poti face sectari pe toti.
  #817  
Vechi 23.06.2014, 01:11:31
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

iuliu46, mai intai citeste cartea lui pr Serafim Rose ... ca de dat cu parerea fara sa citesti prea mult, nu este nici frumos si nici prea productiv, nu crezi ?

Este foarte important de scos in evidenta faptul ca durata zilelor Facerii a fost inca din prima zi de 24 de ore lucratoare, mai intai pentru faptul ca Traditia ortodoxa asa considera si asta ne diferentiaza foarte mult de catolici si restul sectantilor si pentru a nu mai permite speculatiile evolutioniste pe acesta tema.

Daca "ziua" a fost etapa si daca a durat miliarde de ani, atunci totul a fost doar rodul unui accident chimic haotic si nu rezultatul celor foarte bine randuite de Dumnezeu, e clar pentru oricine.

Prudenta sau "diplomatia" pe acesta tema sunt nejustificate, aceste afirmatii nu jignesc pe niimeni si nu fac rau nimanui. Pe vremuri, daca spuneai ca crezi in Dumnezeu, erai jupuit de viu sau faceai puscarie, dar aceste vremuri au trecut.
  #818  
Vechi 23.06.2014, 01:26:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
iuliu46, mai intai citeste cartea lui pr Serafim Rose ... ca de dat cu parerea fara sa citesti prea mult, nu este nici frumos si nici prea productiv, nu crezi ?
Nu mai trimite lumea la citit. Dovedeste ca ai citit tu printr-un citat in care Parintele Serafim sa afirme altceva decat ceea ce am subliniat eu din cartea respectiva. Daca nu, inseamna ca tu esti cel care isi da cu parerea si-si ridica propriile obsesii la rang de dogma.
  #819  
Vechi 23.06.2014, 01:37:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul

Daca "ziua" a fost etapa si daca a durat miliarde de ani, atunci totul a fost doar rodul unui accident chimic haotic si nu rezultatul celor foarte bine randuite de Dumnezeu, e clar pentru oricine.
In primul rand acelasi care spune ca nu putem spune cu siguranta durata avertizeaza si impotriva miliardelor de ani. Adica spune "poate nu au fost chiar 24 de ore dar asta nu este un motiv sa sa strecuram acolo miliarde de ani".
In al doilea rand si daca prin absurd am admite ca vorbim despre miliarde de ani, de ce trebuie neaparat sa vorbim despre un accident ? Adica in asta sta toata credinta ta ca lumea a fost creata, in cele 24 de ore si cei 7522 de ani ? Asta spui tu, daca lumea ar avea miliarde de ani atunci Big Bang-ul, inflatia, evolutia chimica, nasterea galaxiilor, sistemelor solare si aparitia vietii sigur au fost un accident si evolutia e adevarata. De unde pana unde reiese asa ceva ? Ca nu e clar deloc.
  #820  
Vechi 23.06.2014, 08:51:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta am incercat sa explic si eu panicatilor de pe aici, care in fata evolutionismului "accidentationalist" nu vin cu mare lucru decat cu moneda stupida de "o zi a creatiei e musai = 24h".

Adica sa fim seriosi, daca ti-e frica ca o ipoteza cu iz stiintific ar putea castiga mintile oamenilor, tu crezi ca o idee fara cine stie ce baza, nici stiintifica nici religios-dogmatica, le-ar putea castiga inapoi?

Trebuie sa fii teribil de ridicol si stupid sa mizezi pe o astfel de strategie, iar audienta tinta, in mod clar trebuie sa fie una inculta dpdv stiintific/lingvistic/dogmatic/etc. caz in care nici nu trebuie sa te mai obosesti, pentru ca la ei nici argumentele evolutionismului n-ar fi avut oricum cine stie ce sanse.

In schimb daca audienta tinta e formata din oameni culti, trebuie sa vii cu chestii mai substantiale decat aiurelile vanturate pe aici.
Insa cu prostii, oricine poate sa faca pe desteptul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.06.2014 at 08:53:59.
Subiect închis