Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1231  
Vechi 26.10.2017, 14:37:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit


..................................................
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1232  
Vechi 26.10.2017, 15:08:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de suslik
la o gândire (cât mai) independentă și o judecată cât mai imparțială.
1.Nu exista asa ceva.
2.Tu ii urasti pe cei care aglutineaza sub steag,dar tu insuti aglutinezi sub steagul celor care se inchipuie independenti si obiectivi(sunt muuulti d'astia ,nu esti singurul sau original).Contradictii logice la tot pasul.
3. punctul 1. devine fals dupa ce incepi sa te sfintesti(cum sa o faci trebuie sa intrebi un preot aglutinat sub steagul Bisericii ortodoxe,dar tu cum ii urasti pe aglutinati nu vei intreba si nu vei invata niciodata ce inseamna sa te sfintesti asa ca intoarce-te la ce spune punctul 1 si ramai acolo.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1233  
Vechi 26.10.2017, 15:20:33
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Chiar crezi că lipsa aglutinării e posibilă? Și dacă da, cum? Te întreb pentru că mă gândesc demult la asta, în lumina faptului că eu nu reușesc să mă raliez ideologic. Sau nu complet, oricum.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #1234  
Vechi 26.10.2017, 16:28:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
în lumina faptului că eu nu reușesc să mă raliez ideologic.
Ei aș! Ești atât de raliată!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1235  
Vechi 26.10.2017, 16:55:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Nu, nu este posibila 100%.. Colegul cu aripi are oarece dreptate. Insa sunt posibile doua lucruri: sa aderi (cat mai) critic/treaz/alert/constient la ceva, mereu gata sa intri in conflict cu opnia dominanta/curentul principal, si a doua, sa refuzi sa dai girul unor actiuni, doar fiindca sprijina o anume credinta/ideologie, caruia ii esti adept, sau doar fiindca sunt impuse cu legea/forta. Totul trebuie trecut prin doua filtre: adevarul (in cazul credintelor si ideologiilor, adevarul istoric, precum si ce "tip de om" au produs, cat de aproape de arhetipul cristic care este bunul samaritean este acesta), si empatia.
De pida, am ajuns la etapa in care practic nu mai cred nimic hagiografic, dar si nimic politic. Sunt imun la orice fel de propaganda. Nu ma laud, e o afirmatie rece. Cinstit sa fiu, asta inseamna la fel de bine ca, pe vremea Intruparii, probabil as fi fost la fel de rece si fata de religiile oficiale si fata de crestinismul emergent. Sau, ca acum, in viata reala, le-as fi practicat selectiv, rece si detasat, cautand sa stiu si sa inteleg, nu sa si practic. Pentru ca toate ritualurile, religioase si oculte deopotriva, dau cu o mana si iau cu zece: cand te simti, una cu ceilalti de acolo, deja esti un membru fara chip si mai ales fara voce. Este o chestiune de tehnica subtila suspendarea facultatii critice, si merge infinit mai usor la grupuri largi, ca tmia largi. Ca sa fiu nesimtit, voi spune ca orice ritual religios de massa, dar si orice demonstratie politica, este o aplicare a unei tehnici de spalare pe creier.
Ca si in cazul oamenilor, descoperirea adevarului poate fi extrem de dureroasa, insa o credinta care este manipulata politic te poate oriunde, intre accesul la maneta puterii si urcatul pe esafod.
Nu am facut decat o tentativa de convertire la viata mea, si nu imi aduc aminte cu placere de momentele confuze de atunci. Nu mai vreau alte etichete decat cele pe care mi le pot pune singur. Ideea e simpla: tot ce spune sau face un seamna este, oricat de altuist ar fi ca intentie, configurat de o minte anume, pentru sine. Nu poti repeta automat, cu acelasi rezultat, acea configuratie, acele secvente de ganduri, de rationamente, pentru ca esti alta persoana. Cand aplici acel altceva, poate suna artificial, si mai rau, poate deveni dezastruos.
Totul a inceput cu dezamagirea faptului ca oriunde mergi, ti se servesc minciuni subiective, unele edulcorate, altel mobilizatoare (eu la primele le zic "momeli", la celelalte "intararea haitei"). Nimeni nu spune "ba, da, se si minte, pentru oamenii nu suporta sa NU fie mintiti FRUMOS".
Pe urma, am un dispret enorm pentru multimile entuziaste.
De fapt, dusmanul, ca sa nu o mai lungesc, este, pentru mine, ardoarea in sine, a oricarei credinte (in sensul larg, adica si credinte religioase si aiureli ideologice), cu principala manifestare suspendarea facultatii critice.
Sunt si voi ramane ortodox pana la moarte, dar cu o credinta "castrata apologetic", intelectualizata, ancorata in cercetarea realitatii vii si a istoriei cat mai obiective deopotriva, lipsita de nazuinta "ce bine ar fi sa fim toti la fel!".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1236  
Vechi 26.10.2017, 17:00:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Este, in egala masura, situatia preotilor ortodocsi.
Deosebirea fiind ca ortodocsii au temei istoric pentru a se lega direct de perioada apostolica, pe cand penticostalii...

Doar ignoranta "drept"credinciosilor lor ii mai salveaza, majoritatea rromi si asemenea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1237  
Vechi 26.10.2017, 17:04:15
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
1.Nu exista asa ceva.
2.Tu ii urasti pe cei care aglutineaza sub steag,dar tu insuti aglutinezi sub steagul celor care se inchipuie independenti si obiectivi(sunt muuulti d'astia ,nu esti singurul sau original).Contradictii logice la tot pasul.
3. punctul 1. devine fals dupa ce incepi sa te sfintesti(cum sa o faci trebuie sa intrebi un preot aglutinat sub steagul Bisericii ortodoxe,dar tu cum ii urasti pe aglutinati nu vei intreba si nu vei invata niciodata ce inseamna sa te sfintesti asa ca intoarce-te la ce spune punctul 1 si ramai acolo.
1.De acord. Nu 100%.
2. Nu urasc pe ei. ca fiinte. Urasc ardoarea credintei (repet, "credinta" in sensul cel mai larg posibil) in sine.
3. Nu ma intereseaza sfintirea, si, oricum, la punctul 3 devii, ca de onbicei, neserios si agresiv.
Esti exemplul perfect ca re isi apara prapadita de credinta cu ironii si grobianisme.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1238  
Vechi 26.10.2017, 18:09:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
2. Nu urasc pe ei. ca fiinte. Urasc ardoarea credintei (repet, "credinta" in sensul cel mai larg posibil) in sine.
Poate urasti ceea ce mereu ai admirat la altii dar tie ti-a lipsit.

Citat:
3. Nu ma intereseaza sfintirea
Deci, ai trecut de partea intunecata.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.10.2017 at 18:13:43.
Reply With Quote
  #1239  
Vechi 26.10.2017, 18:34:01
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate urasti ceea ce mereu ai admirat la altii dar tie ti-a lipsit.



Deci, ai trecut de partea intunecata.. :)
Poate.
Nu, nu sunt de partea rea, fereasca Dumnezeu. Doar ca sunt realist, si nu aspir la tinte de evolutie spirituala din start extrem de inalte. Daca nu ajung in Iad, e perfect.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1240  
Vechi 26.10.2017, 20:48:33
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cum să nu, când tu la argumentele alea jalnice ai aprobat "sinceritatea", în loc să dezaprobi asemenea inepții.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17