Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2007, 20:04:12
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

http://dexonline.ro/search.php?cuv=mandrie

Depinde de ce natura este mandria. Uneori e bine sa fii mandru, alteori nu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.11.2007, 01:00:51
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu cand aud de madrie e ca si cum cineva bolnav de mai multe boli dintre care cea mai grava e SIDA ar auzi de SIDA.:(As vrea atat d e mult sa scap de ea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.11.2007, 12:35:20
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

buna. mandria la mine a luat alta fatza. rea . mi se intampla adeseori sa cad in ispita mandriei mai degraba din nestiintza, din prostie poate. am f inselata ( si inca ma inseala ) de catre necurat prin lucruri mai putin obisnuite, lucruri care m-au condus spre mandrie. eu si acum ... " vad " niste lucruri. vad ceea ce se intampla , ceea ce se va intampla in viitorul apropiat, vad ce gandeste cel de langa mine. de ex. vad ce gandeste cel cu care vorbesc fatza in fatza. ce crede despre mine, ce crede despre discutia respectiva, ce zice si ar zice dar nu o face. la inceput am zis ca sunt doar presupuneri ale mele sau cine stie ce gargauni. cu tp am aflat ca tot ceea ce "vad", ceea ce mi se intampla chiar asa este. odata eram pe trotuar si mi s-a intamplat sa imi treaca un gand razletz cum ca sa ma opresc din mers si sa stau pe loc. nusj de ce am facut dar m-am oprit si in secunda urmatoare chiar la un metru in fatza a cazut de sus un fel de zeama, supa probabil nu mai stiu exact . probabil fusese un copil neastamparat care arunca cu prostii de la balcon in oamenii care treceau pe-acolo. whatever... si mai multe chestii. ajunsesem sa ma mandresc cu toate astea ba chiar sa zic si altora ce mi se intampla. pe o parte am facut rau pe alta parte am facut bine , pt ca am apucat sa spun povestea mea si cuiva, unui om cu credintza care mi-a aratat de fpt ce probabil mi se intampla. am f la un preot care mi-a zis ca este vb de un necurat ( nu pot sa ii pronuntz numele ) vrajitor care vede lucruri pe care s-ar putea sa mi le transmita mie tocmai ca sa cad in pacatul trufiei, si mai ales nu neaparat fatza de altii cat fatza de mine. pt ca eu, inauntrul meu ma simteam trufasa , ma simteam deoseita, ajunsesem sa cred ca sunt altfel decat alti oameni, sa ma simt superioara. atat de departe ajunsesem. mare greseala ! nici acum nusj daca vad eu chestiile astea sau cineva sau ceva mi le transmite, ideea e ca am hotarat sa nu le mai iau in seama. pt ca desi unele din chestiile care " le vad " ma protejeaza, par bune, cel mai probabil ele sunt de fatzada ( si necuratul ia chip de inger ); mai bine nu ma mai gandesc si sa imi pun intrebari existentiale pt ca nu vreau sa cad in pacatul mandriei. oricum am vazut pe pielea mea ca este un pacat periculos. in primul rand pt ca vine cand nu te astepti, e dulce si iti provoaca placere,lauda de sine. slava Domnului ca exista si constiintza care te trezeste la realitate. si mai este periculos pt ca greu scapi de el. foarte greu ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.11.2007, 19:18:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Vad ca esti constienta de faptul ca cel rau iti da aceasta abilitate intuitiva, iar asta este destul de folositor pentru a nu te mai folosi in continuare de aceasta insusire data tie. Omul nu este capabil de asa ceva de unul singur, iar Dumnezeu in nici un caz nu da asa ceva omului pentru a nu cadea in mandria de care spuneai; dar azazel face orice ca sa iti castige simpatia si increderea in tine, ca esti deosebita si mai presus de ceilalti, dar bine ca Dumnezeu ti-a dat un impuls sa vezi cu adevarat, ca ce se intimpla nu este normal si nici bine, ci numai viclenie se afla in spatele acestei perfide inselari. Iar daca Dumnezeu nu iti dadea puterea sa constientizezi ce se intimpla de fapt, puteai sa te incurci atat de tare in aceasta cursa, incat sa nu te mai poti intoarce inapot sau sa iti revii cumva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.11.2007, 22:03:41
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

da, macar atat dar ideea e ca nusj cum sa scap de asa ceva pt ca mi se intampla indiferent daca vreau sau nu
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.11.2007, 22:13:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

scapi prin rugaciuni ,post si SPOVEDANIE ,ca sintem tocmai in postul craciunului.Succes!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.11.2007, 22:43:00
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

ms pt sfaturi
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.11.2007, 12:32:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
da, macar atat dar ideea e ca nusj cum sa scap de asa ceva pt ca mi se intampla indiferent daca vreau sau nu
adica tzi se pare ca shtii gandurile shi simtzirile celorlaltzi? poi asta inseamna ca ai o perceptzie obijnuita, fiindca mintea are ratziuni rapide pe care pricepe dupa drumurile ei... dar mandria ca ai avea capacitatzi spectaculare, asta fiecaruia ii da dracu, sau insushiri deosebite, asha cum spui, ca nu potzi sa scapi din dulcegaria de sine... mai ales daca chiar ai avea unele motive... shi eu patzesc lafel, mai ales ca la mine deshi nu-i pricep ce gandesc, sau ce simt am impresia ca ei au simtzit ce am gandit eu shi au simtzit ce om de valoare ma aflu... auzi comedie, shi cand colo putzin le pasa... nu le pasa? lasa ca-i fac eu sa le pese... shi alte dracovenii... chiar ca e foarte greu sa scapi din aceste intortocheri amagitoare ale parerii unuia despre altul... ca sa ai parere despre tine... poi e simplu, ca Hristos ne-a invatzat ca sa avem o singura parere despre noi: ca suntem rai! orice alta parere despre sine este o comedie diabolica... eu asha ma stradui sa incerc sa fac atunci cand vad o fata, imi zic: SUNT RAU. Poi daca Iisus Cristos a zis despre el ca e rau shi doar Dumnezeu e bun, atunci e clar ca noi suntem rai... dar asta nu inseamna ca trebuie sa facem cele ale rautatzii ci ...

Sunt Rau, Sunt Rau, Sunt Rau.... Sunt Rau! firea noastra este rea... dar... trebuie sa facem cele ale Unuia Bun, ca altfel rau care ramane rau, ce mare scofala ?!?

RAU RAU RAURAU RAU RAURAU RAU RAURAU RAU RAURAU RAU RAURAU RAU RAURAU RAU RAU

nu shtiu, poate te ajuta, ca pe mine uneori ma ajuta dar uneori sunt asha de bun...???
inofensiv shi inert ca shi predestinarea... :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2007, 13:03:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si eu era sa o patesc ,un turture imens a cazut dintr-o streasina ,de la inaltime chiar linga mine,daca ma lovea in cap imi era fatal.
I-am multumit lui Dumnezeu ca ingerul dat de El a avut si de data asta grija de mine.
Asa scapam de mandrie ,cand multumim Lui pentru toate cate ne da ,si bune si rele.
Sa fim constienti ca nimic nu se poate fara voia Lui.
Iisus a fost smerit ,El spunea ca face lucrarea Tatalui care L-a trimis ,asa si noi sa incercam sa ne smerim pentru toate realizarile ,sa zicem ca fara voia lui Dumnezeu nu am fi reusit ,caci asa este.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.11.2007, 15:35:42
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

hihi ms
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
Mandria rim5431 Generalitati 74 05.09.2012 17:39:51
Mandria alynnna Pocainta 39 28.02.2012 23:11:34
Mandria nastac_miruna Generalitati 31 01.07.2009 03:20:05
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 15:59:21