Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.01.2012, 10:19:15
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit "Cel ce voiește să vina după Mine..." (Mc. 8, 24)

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Usor de spus greu de facut...oamenii din ziua de azi sunt prea delasatori si le place sa traiasca in pacate,mandrie...e greu sa te lupti cu tine insuti!
E greu într-adevăr, dar Hristos ne-a arătat, prin Crucea Sa, cum să biruim. Cum scrie mai jos sfântul Inochentie al Odessei, Hristos ne-a lăsat dumnezeiescul Testament. Să nu luăm seama la așa ceva, delăsându-ne și fiind indiferenți, este nu nesocotință, ci batjocură. Lupta cu patimile e cea mai grea cruce, pe care trebuie s-o purtăm cu credință. S-o purtăm cu nădejde, cu sudori, cu nevoință, așa cum putem, până la moarte. Cu ajutor neîncetat de la Domnul. Cu Sfânta Rugăciune. Să nu lăsăm niciodată rugăciunea. Să cădem de fiecare dată în genunchi în fața Stăpânului, cu lacrimi, și să-i cerem preadulcea milă.

Grea este crucea, dar de vrei să te mântuiești, cere ajutorul preabunului Dumnezeu. De-ai ști cât de Bun este, n-ai putea niciodată să-ți dezlipești gândul și inima de Dânsul. Fără El, oricum, nu ești în stare de nimic. Roagă-te, omule! Roagă-L pe Bunul Dumnezeu să te miluiască! Roagă-O pe Prea Sfânta Născăctoare să rămâi pe calea cea dreaptă. Să ai credință. Să poți să înduri totul cu bucurie, cu răbdare și smerenie, mulțumindu-i Domnului Dumnezeului Tău care-ți vrea întotdeauna binele, fără să-ți dai seama.

<<Cel ce nu-și va lua crucea sa și să vină după Mine, acela nu este Mie vrednic (Mt. 10, 38).

Deși nu e ușor acest sceptru împărătesc, dar totuși e sceptru! Deși nu e de aur cununa de spini, dar totuși e cunună! Cel ce vorbește din mormânt, acela are dreptul să ceară viața. Cel ce și-a pus pentru noi sufletul Său (In. 10, 15-17), Acela nu ne va da în loc de pâine piatră (Mt. 7, 9). Gata suntem, Doamne, gata suntem să primim și crucea din mâinile Tale. Dar ce vom face, când vom slăbi sub povara acestei cruci? Tu singur știi că duhul este treaz, dar trupul neputincios (Mc. 10, 38); Tu însuți ai cerut ajutor când ai fost părăsit pe cruce de Tatăl. Unde să alergăm noi când vom cădea sub povara crucii pe calea spre împărăția pe care ne-o făgăduiești nouă?

"Să nu se tulbure inima voastră; credeți în Dumnezeu și în Mine credeți" (In. 14, 1). "Fără Mine nu puteți face nimic" (In. 15, 5). Dar dacă veți rămâne întru Mine, și cuvintele Mele vor rămâne întru voi; oricâte veți voi a cere vă vor fi date vouă. Până acum nu ați cerut nimic întru numele Meu; cereți și veți lua. Și de veți cere ceva de la Tatăl întru numele Meu, voi face vouă, ca să se proslăvească Tatăl întru Fiul (In. 16, 23, 24; 14, 13). Acestea am grăit vouă, ca pace să aveți întru Mine. În lume scârbe veți avea, însă îndrăzniți, Eu lumea am biruit (In. 16, 33).

După astfel de făgăduințe nu mai are loc, fraților, nici o îndoială și nici o temere. Testamentul este adevărat; pecetluit cu sânge, adeverit de cer și pământ, primit și întărit de Tatăl! După un astfel de Testament nu mai pot avea loc nici un fel de răstălmăciri. Nici la testamentele omenești nu îndrăznește nimeni a-și adăuga cuvintele sale; îndrăzni-vom oare a adăuga cuvintele noastre la un testament dumnezeiesc? Tot cel ce are urechi de auzit a auzit cea de pe urmă voință a Domnului său; de voiești împărăția, suie-te pe cruce! De vei slăbi sub povara crucii, aleargă către Tatăl; de va întârzia a-ți răspunde Tatăl, cere ajutorul Fiului! Fii credincios până la moarte (Apoc. 3, 10), și oricine ai fi tu, vei ședea pe tronul făgăduit ție (Apoc. 3, 21). Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele celui ce șade acum în mormânt nu vor trece (Mt. 24, 35).>> (Sfântul Inochentie al Odessei)
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.01.2012, 10:40:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Usor de spus greu de facut...oamenii din ziua de azi sunt prea delasatori si le place sa traiasca in pacate,mandrie...e greu sa te lupti cu tine insuti!
Nu cred ca suntem pe deplin constienti de pacatul si mandria in care ne complacem. In inselarea noastra, suntem incredintati ca pacatul nostru e mic in raport cu al celorlalti, iar despre mandrie, cu cat ne trage cineva de manecuta, cu atat suntem mai orbiti de furie si spunem vrute si nevrute ca si cum ar avea vreo legatura cu ceea ce suntem noi de fapt. Oare cu cine ne luptam? Cu noi insine, sau cu Dumnezeu? El ne tot trimite incercari, iar noi i le servim la fileu, cat mai strategic, sa nu cumva sa castige vreun punct.
Omul este un munte de mandrie. Atat timp cat il lasi sa se plimbe tantos printre pitici, esti tu insuti un pitic minunat, vrednic sa primesti o bombonica si o mangaiere pe crestet. Daca indraznesti sa-i spui ca a calcat din neatentie intr-un rahat sau intr-un musuroi de furnici, te face una cu pamantul fiindca esti unul dintre razvratiti care n-ai inteles inca dreptul si meritul lui.

@CelMandru
Citat:
În sfârșit, un mijloc foarte bun pentru a învinge duhul mândriei duhovnicești este și ideea menirii noastre. Virtuțile tale sunt lăudate de oamenii cei asemenea ție. Dar oare pentru oameni trebuie să fii tu virtuos? În lumea aceasta și lucrurile mici pot să se pară mari. Dar oare tot așa va fi și în lumea nouă, unde vei merge tu și unde vom merge cu toții? Noi vom locui cândva cu îngerii și vom veni în contact chiar cu Dumnezeu. Suntem noi oare destul de curați pentru aceasta? Nu se vor topi oare virtuțile noastre înaintea ochilor dumnezeirii? Isaia Proorocul toată viața și-a petrecut-o în fapte bune și s-a învrednicit să fie ales prooroc; și, cu toate acestea, când s-a văzut înaintea tronului dumnezeirii, atunci, cuprins fiind de groază, a strigat: "Ticălos om sunt eu, căci buze necurate având, și pe Domnul Savaot cu ochii L-am văzut" (Is. 6, 5) și n-a vrut să se liniștească până când îngerul nu l-a curățit prin atingerea buzelor lui de un cărbune de pe jertfelnicul dumnezeiesc. Vezi dar, când îți vine duhul mândriei, închipuiește-ți că te afli nu înaintea unei adunări de vameși și farisei, ci înaintea tronului lui Dumnezeu celui desăvârșit, și desigur vei striga ca și Isaia, văzând sărăcia sufletului tău și necurăția inimii tale, și corpul și sângele atotcurățitor al Dumnezeului-Om vor deveni pentru tine absolut indispensabile, vor deveni cărbune curățitor.>>
Cum as putea face sa-mi bag in cap toate cele spuse aici si sa nu-mi mai iese in veci de-acolo? Cum as putea face sa-mi insusesc aceasta stare de fapt si sa-mi fie mod de viata?
Din pacate, desi Dumnezeu ne pune zilnic la dispozitie metode simple de inteleptire, noi continuam sa privim pe deasupra si nu intelegem nimic din ce vrea El de la noi, nu doar de la altii. Si iata ca, precum proorocul, ajungem inaintea tronului lui Dumnezeu, singuri cu pacatele noastre. Ne va mai pasa de mirosul de transpiratie a celor din autobuz? Acela ni se va parea parfum. Se spune ca daca omul ar sti cum miroase diavolul s-ar ingrozi. Menirea mea pe lume nu este sa-l judec pe celalalt, ci sa-i caut faptele bune, pe care sa le fac si eu daca pot. Am reusit sa schimbam locul intelepciunii cu al filosofiei ieftine; am ajuns sa ne imbatam de placere cand privim catre cineva artificial sulemenit, si sa strambam din nas la cineva care se intoarce de la munca, transpirat si murdar...

Astazi este praznuirea Sfantului Antonie cel Mare si se cuvine a-l aminti. Se spune ca odata a auzit un om strigand dupa ajutor, ca din gura de sarpe. Apropiindu-se, l-a descoperit pe acesta cazut intr-o groapa si l-a intrebat de ce urla asa de tare? Omul a raspuns ca a cazut acolo de trei zile si de atunci n-a mancat nimic. "Pai eu n-am mancat nimic de 40 de zile si nu mai mai strig asa". Dar vocea lui Dumnezeu s-a auzit intr-o clipa: "Cu harul Meu, Antonie... Cu harul Meu."
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.01.2012, 10:57:28
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Se spune ca odata a auzit un om strigand dupa ajutor, ca din gura de sarpe. Apropiindu-se, l-a descoperit pe acesta cazut intr-o groapa si l-a intrebat de ce urla asa de tare? Omul a raspuns ca a cazut acolo de trei zile si de atunci n-a mancat nimic. "Pai eu n-am mancat nimic de 40 de zile si nu mai mai strig asa". Dar vocea lui Dumnezeu s-a auzit intr-o clipa: "Cu harul Meu, Antonie... Cu harul Meu."
Minunat! Slavă lui Dumnezeu pentru că am apucat să aud și acest mic, dar ziditor cuvânt!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 17.01.2012 at 11:35:10.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.01.2012, 11:31:48
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sf Antonie cel Mare

Pentru ca s-a pomenit deja de ziua Sfantului, va readuc si eu in atentie o pilda cu Sfantul Antonie cel Mare, zic eu "on topic" (sunt sigura ca multi o stiti):

Intr-o zi vede Sf Antonie toate cursele pe care diavolul le pune in calea oamenilor (intre pamant si cer), curse multe si complicate. Si il intreaba pe Dumnezeu: "Cum poate omul sa treaca toate aceste curse si sa se mantuiasca?" Iar raspunsul a fost "Cu Smerenie, Antonie, cu Smerenie!"
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.01.2012, 11:57:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Grea este crucea, dar de vrei să te mântuiești, cere ajutorul preabunului Dumnezeu. De-ai ști cât de Bun este, n-ai putea niciodată să-ți dezlipești gândul și inima de Dânsul. Fără El, oricum, nu ești în stare de nimic. Roagă-te, omule! Roagă-L pe Bunul Dumnezeu să te miluiască! Roagă-O pe Prea Sfânta Născăctoare să rămâi pe calea cea dreaptă. Să ai credință. Să poți să înduri totul cu bucurie, cu răbdare și smerenie, mulțumindu-i Domnului Dumnezeului Tău care-ți vrea întotdeauna binele, fără să-ți dai seama.
"Roaga-te, omule! Roaga-te!"...
Cand sa se mai roage, omul, daca toata viata alearga sa-i roage pe ceilalti sa se roage? Pana si rugaciunea in sine, paleste de marire si slava desarta cu toate faptele bune pe care doar credem ca le-am facut peste zi, in loc sa varsam lacrimi amare si sa vedem ca de fapt vrajmasul face din noi un ostas de nadejde si chiue de bucurie pentru asta.

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Unde să alergăm noi când vom cădea sub povara crucii pe calea spre împărăția pe care ne-o făgăduiești nouă?
Pai unde sa alergam? De obicei ii acuzam pe cei de langa noi ca ne-au pus piedica si ca au ceva impotriva mantuirii noastre.

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
După astfel de făgăduințe nu mai are loc, fraților, nici o îndoială și nici o temere. Testamentul este adevărat; pecetluit cu sânge, adeverit de cer și pământ, primit și întărit de Tatăl! După un astfel de Testament nu mai pot avea loc nici un fel de răstălmăciri. Nici la testamentele omenești nu îndrăznește nimeni a-și adăuga cuvintele sale; îndrăzni-vom oare a adăuga cuvintele noastre la un testament dumnezeiesc? Tot cel ce are urechi de auzit a auzit cea de pe urmă voință a Domnului său; de voiești împărăția, suie-te pe cruce! De vei slăbi sub povara crucii, aleargă către Tatăl; de va întârzia a-ți răspunde Tatăl, cere ajutorul Fiului! Fii credincios până la moarte (Apoc. 3, 10), și oricine ai fi tu, vei ședea pe tronul făgăduit ție (Apoc. 3, 21). Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele celui ce șade acum în mormânt nu vor trece (Mt. 24, 35).>> (Sfântul Inochentie al Odessei)
Urechile mele, aud doar ce vor sa auda si sunt surde in rest. Si atunci cand mi se pare ca am cules cu grija Cuvantul lui Dumnezeu, vine vrajmasul si il scutura din radacina ca se alege praful de toate semintele Adevarului, iar eu in loc sa aduc pacea cea binecuvantata, aduc numai sminteala si dezbinare...
Vai mie, ca nu sunt in stare de nimic bun pe lumea asta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.01.2012, 13:21:04
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pana si rugaciunea in sine, paleste de marire si slava desarta cu toate faptele bune pe care doar credem ca le-am facut peste zi, in loc sa varsam lacrimi amare si sa vedem ca de fapt vrajmasul face din noi un ostas de nadejde si chiue de bucurie pentru asta.
Pălește frate, așa e. Dar e vie. Nu moare. Să n-o lăsăm niciodată. Că fără ea nu ne putem mântui, oricât ne-om plânge nenumăratele păcate. Trebuie să găsim, printe lacrimile de pocăință, de durere, de tristețe, de disperare, un fir de nădejde. Cu acel firicel de nădejde să ne rugăm, frate! Să cerem milă și îndurare la Hristos! Să nu ne pierdem niciodată nădejdea în rugăciune...
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 17.01.2012 at 14:14:02.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.01.2012, 13:28:08
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Mandria

Doare cei mandri cunosc mandria, o observa si o judeca ... cei smeriti n-au nevoie de nici o cunoastere, sa observe, sa judece ... energia celor dintai vine de la oamenii din jur ... iar cei din urma ... nu au nevoie de asa ceva ... energia lor vine din inertia propriului cuget ...
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.01.2012, 14:02:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Pălește frate, așa e. Dar e vie. Nu moare.
Nu moare? Cateodata e moarta, crapata, rupta, facuta ferfenita... Cum sa te mai aduni? Cum sa te mai rogi? In jurul tau stau aliniati toti cei pe care i-ai slujit... Mai roaga-te daca poti. Asa eram aseara... Gresesc in fiecare clipa, fie prin gandul ca pot schimba ceva, fie prin intentia de a pune inceput bun propriilor mele ganduri...
Uneori se deschide cate un thread minunat si-mi spun "Iata ce lucru bun face Dumnezeu cu noi!" Iar in scurt timp, vrajmasul aduce prin slabiciunile noastre atata dezbinare, incat nimic ziditor nu mai ramane.
Avem urechi, dar auzim asa cum vrem noi, dam interpretari asa cum dorim noi, "nectarul" il lasam neatins si zgandaram la un loc cu mustele, facand mare taraboi pentru o nimica toata, sunam la 112 sa vina SMURD-ul, pompierii, politia, depanarea, gunoierii, fiecare cu arsenalul din dotare si cu instructiunile de folosire, apoi ne mutam in alta gradina sa o luam de la capat...
VREAU sa invat ca problema mea sunt EU. Stiu ca sunt o povara si imi recunosc nevrednicia, dar prin ceea ce fac, ma contrazic si nu sunt cu nimic mai presus de cei cu care nu ma pot pune de acord. Vin mereu cu explicatii si imi pasa ca altcineva imi rastalmaceste vorbele in loc sa-mi vad de treaba si sa ma rog pentru el. Cer altora smerenie, dar eu sunt regele mandriei, ca altfel ce sens ar avea atatea replici pe care le dau? Macar multumesc lui Dumnezeu ca nu port in suflet rautate, imi trece foarte repede, si cred eu ca mi-e mila de toti. Daca si Dumnezeu si-ar face mila de mine, asa cum imi fac eu de cei care ma pun ma colt, eu as fi multumit. De obicei ma razvratesc si ma dezlantui cand ii vad pe altii pusi la colt cu tupeul si aroganta. Eu am incredere in mine si cred ca pot sa ma apar, dar neputinta altora de a se apara ma pune uneori in mare pericol...
Toata viata trebuie sa invatam, iar fara rugaciune si smerenie, nu suntem in stare de nimic. Din pacate rugaciunea nu-si gaseste obiectul, cand e amestecata cu trufia din noi...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.01.2012, 14:50:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu moare? Cateodata e moarta, crapata, rupta, facuta ferfenita... Cum sa te mai aduni? Cum sa te mai rogi? In jurul tau stau aliniati toti cei pe care i-ai slujit... Mai roaga-te daca poti. Asa eram aseara... Gresesc in fiecare clipa, fie prin gandul ca pot schimba ceva, fie prin intentia de a pune inceput bun propriilor mele ganduri...
Uneori se deschide cate un thread minunat si-mi spun "Iata ce lucru bun face Dumnezeu cu noi!" Iar in scurt timp, vrajmasul aduce prin slabiciunile noastre atata dezbinare, incat nimic ziditor nu mai ramane.
Avem urechi, dar auzim asa cum vrem noi, dam interpretari asa cum dorim noi, "nectarul" il lasam neatins si zgandaram la un loc cu mustele, facand mare taraboi pentru o nimica toata, sunam la 112 sa vina SMURD-ul, pompierii, politia, depanarea, gunoierii, fiecare cu arsenalul din dotare si cu instructiunile de folosire, apoi ne mutam in alta gradina sa o luam de la capat...
VREAU sa invat ca problema mea sunt EU. Stiu ca sunt o povara si imi recunosc nevrednicia, dar prin ceea ce fac, ma contrazic si nu sunt cu nimic mai presus de cei cu care nu ma pot pune de acord. Vin mereu cu explicatii si imi pasa ca altcineva imi rastalmaceste vorbele in loc sa-mi vad de treaba si sa ma rog pentru el. Cer altora smerenie, dar eu sunt regele mandriei, ca altfel ce sens ar avea atatea replici pe care le dau? Macar multumesc lui Dumnezeu ca nu port in suflet rautate, imi trece foarte repede, si cred eu ca mi-e mila de toti. Daca si Dumnezeu si-ar face mila de mine, asa cum imi fac eu de cei care ma pun ma colt, eu as fi multumit. De obicei ma razvratesc si ma dezlantui cand ii vad pe altii pusi la colt cu tupeul si aroganta. Eu am incredere in mine si cred ca pot sa ma apar, dar neputinta altora de a se apara ma pune uneori in mare pericol...
Toata viata trebuie sa invatam, iar fara rugaciune si smerenie, nu suntem in stare de nimic. Din pacate rugaciunea nu-si gaseste obiectul, cand e amestecata cu trufia din noi...
Iti inteleg durerea, dar cred ca exista o raza de lumina chiar si in cel mai mare intunerec. O sa exemplific cu o poveste pe care am postat-o pe alt fir, dar cred ca aici este locul ei. Si apoi o talcuiesc ca sa nu existe dubii asupra ei. Iata povestea:

Era odata un om ce primise mostenire un lingou de aur si, din acest motiv, se credea foarte bogat. Il privea in fiecare zi si era tot mai multumit. Pe lingou era scris cu litere mari o eticheta: AUR. Omul se mandrea cu el si il arata tuturor celor apropiati lui. Dar intr-o zi veni si un batran netot, care n-avu ce face si zgarie putin eticheta respectiva. Se gandea ca nu strica sa verifice ce se ascundea dedesupt. Si numa' ce sterse cuvantul AUR si dedesupt aparu altul: RAU. Culoarea si ea se schimba, din aurie deveni rosie. Incitat, batranul mai zgarie in continuare si sub aceasta eticheta descoperii o alta: URA, iar culoarea deveni deja aproape neagra. Aceleasi litere ale etichetei .. dar cu totul alta semnificatie. Atunci batranul ii zise bland omului nost': - Niciodata sa nu te mai increzi in etichete! Si de atunci omul nostru, desi se stia acum sarac, a inceput sa pretuiasca .. intelepciunea.

Si talcuirea acum: lingoul de aur reprezinta sufletul nostru, pe care n-ar trebui sa punem etichete. El ar trebui sa "vorbeasca" de la sine. Discretia sa fie "vorba" lui. Dar omul mandru nu numai ca isi considera sufletul de aur, dar pune si o eticheta mare, mare, asa ca sa se vada. Intotdeauna sub mandrie, adica sub AUR, se aciuiaza RAUtatea, iar sub rautate sta pitita URA. Un suflet normal nu are pe el etichete, dar daca vedeti, totusi, ca se pun etichete, sa nu aveti incredere in ceea ce e scris pe ele. Cum verificati? Simplu. Exact cum se verifica banutul de aur: "muscati" putin (nu tare, ca sa nu-l distrugeti) din el. Daca apare "rosu", deja stiti ca e fals. Dar atentie, nu disperati! Spre deosebire de banut, pe care l-ati fi aruncat din acest moment, sufletul are capacitatea de regenerare, are capacitatea sa se prefaca in .. aur curat. Cu ajutorul harului, binenteles. Cu o conditie, insa: sa lase sa i se dea jos toata spoiala cea falsa, tot luciul amagitor, toate etichetele si sa iasa afara puroiul cel urat mirositor de dedesupt.
Deci, tot raul spre bine. Domnul fie cu tine, Mosh-Neagu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.01.2012, 14:58:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Minunat! Slavă lui Dumnezeu pentru că am apucat să aud și acest mic, dar ziditor cuvânt!
asa este. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
Mandria rim5431 Generalitati 74 05.09.2012 17:39:51
Mandria alynnna Pocainta 39 28.02.2012 23:11:34
Mandria nastac_miruna Generalitati 31 01.07.2009 03:20:05
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 15:59:21