Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.11.2007, 15:46:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Imi pare rau de punctul tau de vedere, Te rog sa te uiti in Sfanta Scriptura-editia jubiliara, tiparita de Sfantul Sinod, la note, cred ca nu o sa mai spui ca este o interpretare sectanta, daca vrei am sa scanez interpretarea din notele de la subsol daca nu Biblia-editia jubiliara. Eu am expus punctul de vedere al Bisericii, nu o interpretare sectanta cum ai spus.
eu shtiam pozitzia unor sfintzi parintzi, de exemplu parintele Cleopa traduce pe undeva ca 666 reprezinta firea dracilor: pofta fara minte, naluciri pripite (pentru vrednicie), manie fara judecata (fara dreapta socotintza, shi de aia am zis ca astea sunt interpretari corecte fiindca apartzin marilor duhovnici ai noshtrii... iar daca dumneata spui ca este un punct de vedere bisericesc, biblic... ma intrb atunci, sa nu fi shtiut parintele Cleopa sau Preasfanta Fecioara ce vroia sa ne transmita cand a aratat acelui calugar unde sa faca manastirea? Sigur ca or fi shi alte interpretari... dar crede-ma ca nu shtiam ca BOR are o astfel de interpretare shi vede in NERO acest fiu al pacatului... dar ceilaltzi prigonitori ce or fi fost, sau aia n-au fost decat nero? Sa fim serioshi... de aia vedeam ca pe o interpretare sectanta, fiindca mi se pare departe de adevar... fatza de ce spuneau sfintzii, duhovnicii, calugarii... iarta-ma ca nu vroiam sa te jignesc... stimate colega :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.11.2007, 15:51:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Imi pare rau de punctul tau de vedere, Te rog sa te uiti in Sfanta Scriptura-editia jubiliara, tiparita de Sfantul Sinod, la note, cred ca nu o sa mai spui ca este o interpretare sectanta, daca vrei am sa scanez interpretarea din notele de la subsol daca nu Biblia-editia jubiliara. Eu am expus punctul de vedere al Bisericii, nu o interpretare sectanta cum ai spus.
eu shtiam pozitzia unor sfintzi parintzi, de exemplu parintele Cleopa traduce pe undeva ca 666 reprezinta firea dracilor: pofta fara minte, naluciri pripite (pentru vrednicie), manie fara judecata (fara dreapta socotintza, shi de aia am zis ca astea sunt interpretari corecte fiindca apartzin marilor duhovnici ai noshtrii... iar daca dumneata spui ca este un punct de vedere bisericesc, biblic... ma intrb atunci, sa nu fi shtiut parintele Cleopa sau Preasfanta Fecioara ce vroia sa ne transmita cand a aratat acelui calugar unde sa faca manastirea? Sigur ca or fi shi alte interpretari... dar crede-ma ca nu shtiam ca BOR are o astfel de interpretare shi vede in NERO acest fiu al pacatului... dar ceilaltzi prigonitori ce or fi fost, sau aia n-au fost decat nero? Sa fim serioshi... de aia vedeam ca pe o interpretare sectanta, fiindca mi se pare departe de adevar... fatza de ce spuneau sfintzii, duhovnicii, calugarii... iarta-ma ca nu vroiam sa te jignesc... stimate colega :)
Stai linistit nu m-am simtit jignit,imi cer iertare daca asta se pare. Nu neg interpretarile duhonicesti. As mai recomanda o carte a lui Savva Agouridis "Comentariu la Apocalipsa" tradusa de parintele Coman (Facultatea de Teologie Bucuresti)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.11.2007, 16:04:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dar daca spui ca exista shi o astfel de interpretare biblica acceptata de BOR respectiv sinod, inseamna ca shi aia are ceva substraturi... chiar daca este descifrata doar ca o nota de subsol :rolleyes:
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.11.2007, 16:12:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu vad substratul. As spune ca aceasta editie este elaborata de o comisie de profesori care au la baza exegeza Sfintilor Parinti, nu cred ca sunt speculatii. Noi nu am cazut in interpretari arbitrare (nu este o intrepretare ca in Kabala)autorul (Sfantul Ioan Evanghelistul) lasa sa se inteleaga ca numele fiarei este un numar.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.11.2007, 16:18:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi domnule, nu mai tzin minte daca respectivul copac avea 6 ramuri sau avea 4 shi fiecare avea ceva legat de cifra 6 ca am uitat, ca am vazut la o emisiune pe TV despre o manastire din Sinaia parca... a fost acum vre-o 10 ani shi ceva :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.11.2007, 16:20:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Te referi la Biserica din Busteni a Parintelui Gherontie Puiu? Care este legatura cu cifra 666?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.11.2007, 16:27:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Te referi la Biserica din Busteni a Parintelui Gherontie Puiu? Care este legatura cu cifra 666?
poi ar fi legaturi multe, dar nu shtiu daca aia e manastirea... ca era in Sinaia shi nu in Bushteni... dar dumneata ai impresia ca alte interpretari nu mai sunt decat pe aia pe care o vezi dumneata? poi mai sunt mai frate multe interpretari, ca daca n-ar fi nu s-ar povesti :) Dar de ce ai spus de biserica parintelui Puiu? este biserica acestuia? cine este acela? parca era vorba de o manastire din Sinaia... dar nu-i exclus sa fie de pe undeva din zona ca nu mai tzin minte... :(
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.11.2007, 20:17:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Te referi la Biserica din Busteni a Parintelui Gherontie Puiu? Care este legatura cu cifra 666?
poi ar fi legaturi multe, dar nu shtiu daca aia e manastirea... ca era in Sinaia shi nu in Bushteni... dar dumneata ai impresia ca alte interpretari nu mai sunt decat pe aia pe care o vezi dumneata? poi mai sunt mai frate multe interpretari, ca daca n-ar fi nu s-ar povesti :) Dar de ce ai spus de biserica parintelui Puiu? este biserica acestuia? cine este acela? parca era vorba de o manastire din Sinaia... dar nu-i exclus sa fie de pe undeva din zona ca nu mai tzin minte... :(
Ai amintit de acel calugar si l-am nominalizat, Biserica nu este a lui asa cum, probabil, imi reprosezi, logic este a lui Hristos. Localitatea este 100% Busteni. Am spus mai devreme ca accept interpretarile duhovnicesti. Hai sa cautam interpretari ale Sfintilor Parinti, in viitor. Iertare.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.11.2007, 22:55:02
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=sase+sute+saizeci+si+sase+de+talanti

link spre acel search

e vorba de 2Cronici 9.13, si mai e scris si undeva pe la imparati.

Nu as da inca interpretare, ca e prea dura. Dar sugestii se pot gasi: a avut sute de femei carora le-a zidit altare pentru dumnezeii lor.

Cui i se pare ca e nesemnificativ, sa se mai gindeasca.
A doua sugestie o gasesc in apocalipsa: "ei nu s-au intinat cu femei".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.01.2009, 00:36:26
daniel79 daniel79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 4
Implicit

Daca plec de la premisa ca si un simplu om poate fi "antihrist" adica impotriva lui D-zeu,atunci pot spune si ca, Antihristul este Omul!(atentie la"Omul",cu "O" mare)Incerc sa explic rationamentul:oricine sau mai ales orice sistem(politic,economic,filosofic etc.),construit de Om ,care se vrea "datator de solutii Absolute",impotrivindu-se astfel "rezolvarii" date de catre Hristos,poate fii considerat ,conform rationamentului de mai sus,Antihrist.Acum, presupun ca;omenirea incearca sa gaseasca "solutii" mai bune pt om,incercand o serie de variante( imperii,monarhii,revolutii,razboaie,pacturi,organi zatii,sisteme politice,etc.) care din pacate pt om nu au finalitatea dorita.Se incearca,nu-i asa,o organizare perfecta d.p.d.v.olitic,economic,social,cultural,etnic,re ligios,etc.,ca si cum "omul si-ar fi si-esi de ajuns",asadar cu alte cuvinte,cauta"solutiile Absolute",amintite mai sus.Deci omul cautand astfel cu "toata fiinta lui"sa se faca si-esi de ajuns,se face de fapt antihrist.
Deasemenea cred ca "numarul fiarei",amintit in Apocalipsa,are a face iarasi cu Omul pus in locul lui D-zeu si anume:atat timp cat oricare om "subscrie" la definirea "chipului fiarei"(Omul),cu libera alegere si vointa,nu face altceva decat "sa-si puna semn pe mana sau pe frunte",asadar nr 666 este nr de om.(Sa se ia ca o ipoteza!!!!!!!!!) cu respect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce "666" numarul fiarei si nu alt numar? ana ana Intrebari utilizatori 74 23.03.2016 14:22:43
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 08:21:01
Numarul favorit Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 20.11.2010 08:19:30
Ce este babilonul si de unde vine? maria-luisa Generalitati 10 30.12.2009 23:44:21
Oare ce inseamna si de unde vine numele ... tigerAvalo9 Generalitati 4 16.11.2008 21:07:10