Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2010, 15:04:59
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit exista crestini contemporani fericiti?

ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2010, 15:48:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu
Sunt, sunt! Sunt cei care ii dau slava lui Dumnezeu pentru tot ce se intampla in viata lor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2010, 22:35:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu
Bineinteles ca sunt.Sunt oameni care au bani si sunt credinciosi si ajuta Biserica si pe multi alti credinciosi.Sau sunt oameni care tin in spate firme ,cu multi salariati,si care sunt credinciosi.Si Dumnezeu ii ocroteste pe ei,pentru ca prin ei ocroteste si pe salariatii lor.
Sunt multi oameni care stiu sa pretuiasca viata,si sa lase o urma...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2010, 22:47:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sunt multi oameni fericiti de lucrurile lumesti,materiale acordandu-le o deosebita importanta dar fericiti sufleteste pe deplin,cu adevarat,nu prea sunt.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2010, 22:53:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu
Sigur. A avut si are Dumnezeu grija de mine intr-un fel sau altul in asa fel incat sa am ce imi trebuie.

Acuma depinde de tine ce iti doresti, ce inseamna exact "cele de trebuinta, necesare..." Adica, de exemplu, te multumesti sa ai bani de chirie la un apartamet decent, sau suferi fiindca acel apartament nu este proprietatea ta personala, si asa spui ca esti un crestin nefericit din punct de vedere material.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2010, 22:57:41
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Ma declar fericit

O familie fericita,copii sanatosi,o slujba decenta.Intrucat nu ma pot manifestape stil gospel>
adica asa:))
http://www.youtube.com/watch?v=y1-tH_HrfCs
am sa spun ceva mai simplu :)
http://wordincarnate.files.wordpress.../thank-god.jpg
Bye.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2010, 23:17:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

fericita nu sunt.
multumita da.multumita de sotul meu, de familia mea, de casa mea, de toate binefacerile care mi le-a randuit Dumnezeu.
fericirea nu cred ca o poti gasi in cele materiale, fiind de natura spirituala o gasesti doar in cele spirituale.
nu sunt fericita ptr ca inca mi inima legata de prea multe lucruri, imi fac prea multe griji,am multe neputinte....care sunt o piedica reala in calea spre fericire.
cred ca fericirea ti-o da suferinta ptr Hristos.cred ca doar aceea te implineste.o partasie cat mai stransa cu El, o revarsare a harului sau in sufletul tau.cred ca atunci as fi fericita.
dar mai e mult pana atunci......
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2010, 00:33:45
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Ori, ori, cale de mijloc nu-i. Deci, ori cu mescedesu' ori cu Dumnezeu.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2010, 10:46:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ori, ori, cale de mijloc nu-i. Deci, ori cu mescedesu' ori cu Dumnezeu.
Intotdeauna au existat si crestini bogati sau intr-o pozitie sociala buna, care cu averile si influenta lor au ajutat multa lume.
Calea extrema de a da tot si a te calugari nu este pentru toata lumea.
Sunt multe exemple in istorie. Incepand cu crestinii de la inceput, care isi puneau casa la dispozitie ca sa se adune Biserica (sa se faca euharistia), si ajutau saracii din comunitate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2010, 11:10:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu
Fericiti cu adevarat sunt cei care se incadreaza in cele noua fericiri din predica de pe munte.
Talcuit in spiritul Sfintilor Parinti,cu adevarat fericiti sunt cei care nici laudele nici jignirile nu-i mai afecteaza.
Fericit esti cand simti harul lui Dumnezeu in inima.

Vazand cele de mai sus,putem afirma ca foarte putini sunt fericiti,iar eu nu ma numar printre acestia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericiti cei curati cu inima Adrianna Despre Sfanta Scriptura 17 22.10.2012 21:45:51
Fericiti cei ce plang... 14carol06 Generalitati 10 03.08.2010 10:22:29
Spiritualitatea ne face fericiti silverstar Generalitati 31 28.01.2009 23:33:29
fericiti mucenici marria Generalitati 0 08.03.2008 11:33:00