Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 13.12.2011, 02:55:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cu siguranta,singurul in masura sa raspunda este ...Domnul.
Da da... de-aia nici "popa" nu accepta sa-i ingroape (sa le faca slujba). De-aia exista bine cunoscutele pozitii ale sfintilor parinti referitoare la sinucideri si multe altele. Cum sa cautam scuze pentru un pacat evident? NU exista!
Reply With Quote
  #212  
Vechi 13.12.2011, 03:34:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Poate inca nu ai inteles felul in care eu vad lucrurile: nici "popa",nici sfintii parinti si nici un muritor nu sunt mai presus de Dumnezeu!Si doar El cunoaste sufletul fiecaruia si ce anume va urma sa faca cu acesta,pentru ca El este Tatal Creator,iar noi suntem copiii Sai.
Depresia este o boala grea,mai este denumita si noaptea intunecata a sufletului,iar din pacate,poate duce la psihoze si/sau suicid netratata.
In astfel de cazuri,nu se mai stie cat la suta hotaraste cel in cauza sa isi ia viata sau cat hotaraste pentru el boala,de aceea este important sa se intervina din timp,pana nu este prea tarziu.
Iti mai pun o intrebare: un om care sufera de o psihoza,cum e schizofrenia,de exemplu si care intr-o criza psihotica,insotita de halucinatii,poate,ajunge sa isi puna capat zilelor...refuzi sa il bagi in biserica si sa il inmormantezi crestineste,pentru ce?Pentru ca a fost un om bolnav?
Eu stiu ca boala este o consecinta a pacatului,insa nu un pacat in sine.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #213  
Vechi 13.12.2011, 08:18:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu stiu ca boala este o consecinta a pacatului,insa nu un pacat in sine.
De IOV și de încercările sale s-a auzit?
Doamne ferește să ajungem în situația sinucigașilor, dar Dumnezeu nu lasă boala sau diavolul să pună stăpânire pe nimeni fără un motiv sau o cauză. Dacă trecem sau nu încercarea, numai de noi depinde.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 13.12.2011 at 09:22:09.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 13.12.2011, 09:30:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu nu am vazut pana acum doi oameni la fel.Ahhhh,ce avem foarte multe in comun,este altceva,toti suntem unici si trecem prin experiente diferit.Ceea ce pe unul il doboara,pe altul abia ca in intareste.

Pe de alta parte,cultura populara romaneasca spune"sa nu judecam mortii",asa ca daca aveti ceva spiritual sau milostiv sa spuneti despre sufletele acestea,atunci spuneti.Daca nu,sa ne abtinem -inca un motiv de cleveteala pe spinarea unor morti.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 13.12.2011, 10:08:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De IOV s-a auzit?
Doamne ferește să ajungem în situația sinucigașilor, dar Dumnezeu nu lasă boala sau diavolul să pună stăpânire pe nimeni fără un motiv. Dacă trecem sau nu încercarea, numai de noi depinde.
Sunt de acord pana la un punct.In cazul unei psihoze nu mai exista constientizarea bolii,prin urmare si alegerile pe care le face cel/cea in cauza sunt cele ale unui om bolnav,nu sanatos.
Ai avut vreodata in fata ta un bolnav de schizofrenie intr-o faza acuta sau cronica?
Sa ne fereasca Dumnezeu de bolile sau tulburarile psihice,pentru ca sunt mult mai greu de dus decat incercarile trupesti sau de alta natura.Intr-adevar,Dumnezeu permite existenta acestor boli dintr-un anumit motiv,insa treaba noastra nu este sa ne dam cu parerea despre ce ar fi trebuit sa faca acel om si ce nu.
In primul rand nu ai cum sa stii,nu ai trait nici macar o zi,nici macar o ora in realitatea acelui om pentru a intelege ce se petrece cu el.
Asa dupa cum atunci cand nu ai crescut tu un copil,nu te poti duce sa dai lectii fiului/fiicei unui alt parinte: doar Dumnezeu stie ce se intampla cu fii si fiicele sale,ce este in sufletul lor si de ce hotaraste sa le dea anumite incercari ori e va face cu ei apoi.
Treaba noastra este sa intervenim in primul rand in propria viata,daca astfel de stari depresive ne incearca sau ganduri de suicid si sa facem tot posibilul pentru a ne vindeca.Si totodata sa ii sustinem afectiv,moral pe cei care trec prin incercari grele,sa le fim alaturi si sa ii indrumam catre preot si ajutor specializat,daca lucrurile aluneca deja spre o panta periculoasa.
Ca stam apoi la taclale judecand pe cel ce a facut gestul mai apoi...asta chiar nu ajuta cu nimic pe nimeni.
Este o tema la care ma gandesc de multa vreme...de ce s-au inmultit cazurile de suicid,mai ales la persoane tinere,de regula pana in 40 de ani sau putin trecute peste.
Inca nu am tras o concluzie clara,probabil este o tema de cercetare foarte ampla,insa,ma gandeam...bunicii,strabunicii nostri,au fost incercati mult mai mult decat noi...au trecut prin razboi,foamete si saracie crunte,si-au pierdut soti,copii,au ramas pe drumuri,au fost deportati,unii chiar au facut inchisoare din pricina credintei sau din motive politice s.a.m.d.
Stim cu totii despre sfintii inchisorilor si despre oameni care dupa ce au trecut astfel de incercari cumplite,au ramas cu fruntea sus si au murit de moarte buna si la 80 si ceva de ani,eu cunosc personal un astfel de caz.
Oare ce este criza de acum pe langa acele incercari?
Si totusi,acei oameni nu se mai sinucideau pe capete,nu cadeau in depresie atat de usor sau stari de anxietate.Chiar si daca mergem in zonele rurale si vorbim cu batranii locului,o sa vedem ca si istoriile lor de viata nu au fost presarate chiar cu roze.Cu toate acestea,au o anumita seninatate si putere de a trece peste obstacole,o putere de acceptare in mod natural a incercarilor vietii,a prezentei mortii in existenta noastra.
Ce aveau in trecut oamenii in plus fata de noi,cei de acum?Ce s-a intamplat cu societatea noastra intre timp?
Parerea la care eu am ajuns,desi poate fi o prima impresie mai curand,este ca usor usor au inceput sa dispara valorile morale,spirituale,acceptarea de sine,lipsa unor repere si unui sens autentic in viata noastra.Ori daca aceste repere exista,societatea le face dificil de concretizat prin degringolada la care s-a ajuns.
Vedem din ce in ce mai putine familii ca se formeaza si raman stabile in timp,vedem ca oamenii si-au pierdut credinta sau persoane care nu se pot accepta asa cum le-a lasat Dumnezeu,este o goana nebuna spre o falsa perfectiune,insa o goana distructiva.
Oameni care se urasc in sinea lor pe ei pentru ca nu sunt perfecti si intra in conflict cu ceilalti pentru ca sunt niste oglinzi ale propriei imperfectiuni.
Vad o aglomeratie de indivizi,insa marea lor majoritate sunt singuri.Se refugiaza intr-un job extenuant,in viata propriului copil sau a unui partener de viata,intr-un hobby,animal de companie,vicii sau altele,doar pentru a suplini acest gol,ca o fuga de sine.
Traiesc cu impresia ca majoritatea relatiilor interumane se produc in societatea de astazi la un nivel superficial,ne este frica de implicare sau de cele mai multe ori,are loc o abrutizare,in care propriul univers se rezuma doar la propria familie si un cerc de cativa cunoscuti.Oare de cate ori nu am auzit de oameni care au murit singuri pentru ca nimeni nu le trecea pragul dintre rude,cunoscuti,vecini?Chiar si intre artistii nostri au fost cazuri,nu imi aduc aminte acum sa dau exemple.
Pentru femei cred ca incercarile sunt si mai din plin: li se cere o cariera,sa fie sotii,mame,gospodine,frumusete,inteligenta,nici financiar sa nu stea rau,pentru ca altfel se cheama ca sunt intretinute s.a.m.d. Din pacate,oricat ar dori sa le faca pe toate,fizic si ca timp vorbind,este practic imposibil,este nevoie de sustinere,mai ales din partea partenerului,a statului,a societatii in general.
Insa,cand traim intr-o comunitate care are foarte multe cereri,pe toate planurile,insa te sustine mult prea putin,nu e simplu.
Desigur si barbatii incearca pe pielea lor altfel de sentimente de frustrare: sunt pusi sub prea multa presiune sa aduca un anumit venit pentru a putea sustine familia,mai ales copiii,in conditiile in care nu exista o siguranta a locului de munca,sa fie "stalpul familiei" si chiar daca nu i se cere in mod expres de catre cei de acasa,frustrarea pe care o va resimti daca nu reuseste,este mare.
Deasemenea,de mici baietii sunt invatati sa nu isi exprime sentimentele, "pentru ca sunt barbati",sa fie puternici,sa fie mereu in competitie,sa nu planga,ca si cum a simti suferinta sau teama ori a admite ca ai anumite vulnerabilitati nu sunt niste atribute absolut omenesti!
Si atunci cand toate astea se aduna,iar trairile devin bulversante,nici macar nu stiu ce sa faca,cum sa gestioneze ceea ce se petrece in interiorul lor,de aceea,in ciuda aparentei de oameni puternici,de multe ori cedeaza mai repede decat o femeie.
Iar daca ar fi sa privim pe ansamblu,ca doi parteneri sa faca fata unui asemenea bombardament de incercari,solicitari,presiuni si sa mai reuseasca si profesional,financiar,dar mai ales ca si cuplu,familie...e nevoie de multa iubire,credinta in Dumnezeu,intelegere,comunicare,acceptare,vointa si dorinta ca familia sa functioneze.Insa,cum aceste valori morale si spirituale aproape ca nu mai sunt promovate,este de inteles de ce multi ajung sa cedeze si sa renunte.
Viata pe care o traim are un ritm ametitor,este nevoie sa facem fata provocarilor,sa devenim cat mai flexibili,nu avem ce face,este parte din evolutie,ar fi nebunesc sa ne punem contra curentului,pentru ca nu vom reusi.Insa ce am putea sa schimbam,cred,este scala de valori personale pe care le avem.
Lucrurile pe care le-am scris aici sunt mai mult o schita a imaginii pe care eu mi-am facut-o si a concluziilor la care am ajuns.Nu spun ca sunt si cele mai relevante sau concludente ori complete si tocmai de aceea mi-as dori sa stiu si parerea voastra: ce credeti ca s-a intamplat cu societatea noastra,de ce un numar atat de mare de suiciduri in randul populatiei tinere si adulte?Multumesc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 13.12.2011 at 10:22:17.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 13.12.2011, 10:15:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Lucrurile pe care le-am scris aici sunt mai mult o schita a imaginii pe care eu mi-am facut-o si a concluziilor la care am ajuns.Nu spun ca sunt si cele mai relevante sau concludente ori complete si tocmai de aceea mi-as dori sa stiu si parerea voastra: ce credeti ca s-a intamplat cu societatea noastra,de ce un numar atat de mare de suiciduri in randul populatiei tinere si adulte?Multumesc!
Din punctul meu de vedere, l-au pierdut pe Dumnezeu. Au pus viața lor mai presus de iubirea Domnului și asta i-a pierdut definitiv.
Încă odată spun: să ne ferească Dumnezeu de așa ceva!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #217  
Vechi 13.12.2011, 11:43:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, l-au pierdut pe Dumnezeu. Au pus viața lor mai presus de iubirea Domnului și asta i-a pierdut definitiv.
Încă odată spun: să ne ferească Dumnezeu de așa ceva!
Putem spune oare mai mult decat atat?
Dumnezeu sa-i ierte!
Dumnezeu sa ne pazeasca!
Doamne, te rugam fii cu noi totdeauna......
Reply With Quote
  #218  
Vechi 30.09.2021, 16:08:35
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Exclamation Mădălina Manole nu s-a sinucis.

Oameni buni, Mădălina Manole NU s-a sinucis.

Informațiile din mass-media sunt minciuni manipulatoare, este pur și simplu o dezinformare monstruoasă și strigătoare la cer.

Fratele Mădălinei continuă lupta în instanță pentru redeschiderea cazului.
Zilele trecute m-am împiedicat pe youtube de un clip al unei doamne, Mihaela Brooks, profiler român stabilit în Canada, care demonstrează, cu ”armele” monștrilor din presă, că Mădălina a fost omorâtă cu sânge rege și la modul cel mai diabolic cu putință.
Vă rog să parcurgeți în ce ordine doriți dumneavoastră materialele demonstrative de pe canalul dânsei aici

https://www.youtube.com/channel/UCAo...Sf-2fbw/videos

Doamna Brooks, a avut acces la dosarul Mădălinei prin intermediul și acordul părinților ei. Arată ”ca la proști”, expresia folosită mai ales pentru mine, cum au fost făcute cel puțin 34 de erori la anchetă. În oricare țară civilizată acest caz nu s-ar fi clasat ca suicid, pentru că nu s-a demonstrat că este suicid.

Nu exclud că Mădălinei nu i-ar fi trecut prin cap asta, dar atunci ea nu s-a sinucis. S-a profitat, cu o răutate viscerală, de mintea ei vulnerabilă și mereu praf și s-a ajuns la crimă. Au ales ”alții”, vezi Doamne, când să se ”oprească” ea. Că și-așa i-a trecut prin cap...

Dumnezeu să o ierte și să o odihnească și să îi păzească copilul! Și să fie inchiși pe viață toți criminalii care au băgat-o în mormânt. Sunt un pericol public pentru noi toți asemenea monștrii.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 30.09.2021, 16:41:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Doamne ajută Iuliana, e bine că mai scrii câte ceva, rar mai scrie lumea.

Citat:
În prealabil postat de Iuliana.M Vezi mesajul
Oameni buni, Mădălina Manole NU s-a sinucis.

Informațiile din mass-media sunt minciuni manipulatoare, este pur și simplu o dezinformare monstruoasă și strigătoare la cer.
Care credeți că ar fi fost mobliul unei presupuse crime, ce probe incriminatorii s-au găsit care să conducă la ideea să fi fost altcineva ?

La Cioacă cică i s-ar fi găsit ADN de-al Elodiei în portbagaj, să nu se trasnsforme într-o telenovelă toată treaba.

De ce i-ar fi trebuit Mădălinei acel produs chimic, avea intenție să prășească cu el ?

Citat:
În prealabil postat de Iuliana.M Vezi mesajul
Nu exclud că Mădălinei nu i-ar fi trecut prin cap asta, dar atunci ea nu s-a sinucis. S-a profitat, cu o răutate viscerală, de mintea ei vulnerabilă și mereu praf și s-a ajuns la crimă. Au ales ”alții”, vezi Doamne, când să se ”oprească” ea. Că și-așa i-a trecut prin cap...
Nu știu dacă s-a vorbit pe fir, Mădă avea duhovnic, se spovedea complet inclusiv gândurile vătămătoare, nemulțumirile/răbufnirile eului care pot duce la tragedii, de ce ajunge un fost star cunoscut de mai multă lume în situația ei ?

Sunt artiști expirați ca Romică Țociu sau alții pe care-i tot vedem pe sticlă de ne plictisim, cum de pentru ea care nu era lipsită de popularitate ca alții, nu se găsea un loc pe la emisiuni și concerte ?

De ce a ajuns un om care a cunoscut cândva succesul să cadă așa ușor ? Teoretic nu cădea în stradă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.09.2021 at 16:51:06.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 30.09.2021, 18:10:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

”Fata draga nu fi trista fiindca e pacat,
Fara lacrimi nu exista dor adevarat...”

Furadanul e un ingrasamant foarte toxic care s-a gasit in stomacul ei intr-o cantitate destul de mare incat poti sa-ti inchipui ca cineva l-a baut din proprie vointa. Putea fi deci suicid.

Daca crede cineva ca sotul singur a obligat-o si a pus-o sa bea o cana intreaga in timp ce-i ameninta copilul cu cutitul pentru a ramane stapan in casa, e si asta o posibilitate. Poate i-a turnat cu tolceriul pe gat dupa ce a legat-o sau a pacalit-o ca-i un ceai calmant dupa ce a imbatat-o.

Indiferent cine ar fi vinovatul si cum s-a intamplat nu cred ca suntem noi in masura sa judecam si sa osandim.

Porunca pentru crestini este de a se iubii unii pe altii fara a judeca pe cineva si fara a judeca pe cei ce judeca pe altii stiind ca asa vei fi iertat de Dumnezeu precum ierti greselile gresitilor tai.

Deci indiferent cine e vinovatul pentru tragedie noi iubim toate cantecele ei si familia ei rugandu-ne pentru sufletul care a gresit.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 30.09.2021 at 18:13:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 16:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 11:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 13:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 13:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 13:13:17