Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.09.2013, 13:02:33
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Nationalist

1. Dumnezeu a amestecat limbile la Turnul Babel. El a diversificat prima data omenirea dupa intelepciunea Lui.

2. Hristos a trimis pe Apostoli la toate popoarele lumii. Primul din darurile Duhului Sfant a fost vorbirea in limbi.
Din acestea eu trag concluzia ca Dumnezeu doreste diversitatea popoarelor, singura limba comuna sa fie credinta si dragostea.

Eu ma consider nationalist pentru ca nu cred ca m-am nascut aici accidental. Insa sunt impotriva a orice tip de ura rasiala. A fi nationalist pentru mine inseamna:

1. Sa nu iti renegi nationalitatea, in special cum am auzit in multe cazuri despre oameni care sunt plecati in occident si stiu nu vor fi priviti cu "ochi buni" daca spun ca sunt romani.

2. Ca si crestin, trebuie sa fi constient ca tara ta a dat multi Sfinti care sunt o prezenta reala si Dumnezeu "binecuvanteaza pe cei ce-L iubesc pe El si pe urmasii lor pana in al miilea neam." Deci darurile ce le avem, nu sunt numai meritul nostru.

3. Poate aici sunt eu mai sensibil sau mai mistic, insa am impresia ca natura de acasa imi ofera o ocrotire si o liniste aparte.

Ar mai fi multe de zis, dar vreau sa nu lungesc cuvantul.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.09.2013, 13:07:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este foarte pe subiect.
Avem ce invata din nationalismul vecinilor.
Chiar si ala prostesc-agresiv care ne deranjeaza in mod direct.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.09.2013, 02:38:47
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Exista un film bun si destul de relevant, a fost pe TVR1 mai demult, e cu Craciunul, in timpul primului razboi mondial, cand nemtii si aliatii (britanici, francezi etc) au fraternizat pe o portiune a frontului, soldatii, intre ei, au refuzat sa mai lupte, satui de razboi, ca sa-si faca norma trageau aiurea obuze si se anuntau intre ei cand era atacul. Un preot, nu stiu confesiunea, dar nerelevant acum, a tinut o liturghie pentru toti, ca au baut, mancat impreuna, vorbindu-le de iubire. Pana la urma a ajuns vestea despre fraternizare la comandament, si au adus un preot nou, scolit, care incerca sa le explice noilor soldati cum e treaba cu ceilalti de dincolo de linii, care erau dusmanii, adica lua din Scriptura ce sa justifice razboiul. Cam asa si cu unii nationalisti, dar si cu noi oamenii in general, care incercam sa ne justificam patimile, orgoliile, interesele meschine pana si in Scriptura, daca putem.

E vorba de intamplarile astea, dar wiki n-are pagina in romana, deocamdata: http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_truce totusi e mentionat intr-un ziar romanesc http://jurnalul.ro/stiri/externe/arm...nt-632415.html

Last edited by UserAZ; 14.09.2013 at 10:47:43.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.09.2013, 12:45:44
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Si care este viitorul? Contopirea raselor? Nivelarea tuturor popoarelor?
O cultura poate dainui si fara stat national, noi romanii suntem cea mai graitoare marturie, ca exemplu intre noi, sa ne gandim la romanii de pe Valea Timocului. Sa ne gandim la bascii (http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_basc%C4%83) din Spania, din Franta, probabil cea mai veche limba europeana ce a dainuit pana azi, poate si popor. Si atat "vlahii" timoceni cat si bascii si altii care nu-i stiu poate ar fi fost mai multi azi daca nationalismul statelor in care au ajuns n-ar fi fost atat de agresiv in uniformizarea tututor cetatenilor.

Nationalismul, e centralist, uniformizator, sa luam exemplu, modelul nationalist francez, nationalismul spaniol a lui Franco, nationalismul maghiar, nationalismul sarbesc, un fel de holocaust cultural, impotriva bascilor, catalanilor, romanilor, "vlahilor" cum le zic celor din Timoc, si altor popoare incluse in granitele acestor state.

Graitor e citatul profesorului universitar Dusan Popovici, din Ziarul Ardealul, 20 aprilie 1941, de pe un blog, despre politica sarbeasca http://cristiannegrea.blogspot.ro/20...si-sarbii.html care reflecta bine politicile statelor national(iste), drept urmare au suferit si romanii din Serbia si altii.

Citat:
„Politica noastră națională de stat cu privire la Voivodina trebuie să aibă în vedere trei probleme fundamentale :
1. Schimbarea rapoartelor etnice în favoarea noastră
2. Reîmprospătarea maselor largi ale noastre
3. Încopcierea intelectualilor noștri la adevărata cultură, care desigur este numai cultura sârbească (P Nemoianu Sârbii și Banatul, pg 77)
Dar si documentul PCR cu privire la Targu Mures http://upload.wikimedia.org/wikipedi...svasarhely.jpg

Statele nationale in contextul actual devin ca si separatia rasiala odiniora, pentru ca la scara globala reprezinta o separatie etnica a societatii umane.
Contopirea raselor, asta in masura in care oamenii vor considera sa-si uneasca destinele de buna voie, asa a fost de cand lumea, unii erau doar blonzi, altii doar bruneti, altii roscati, altii cu ochi albastri dar avem azi de toate intr-un singur stat, se contopesc ca se plac, se inteleg.
Daca statale nationale ar disparea cum vor, sa formeze Statele Unite ale Europei (http://www.mediafax.ro/politic/ponta...erlin-10940230), atunci probabil lucrurile vor merge de la sine, cei puternici cultural vor supravietui, ca pe vremea romanilor, limbile actuale vor fi un fel de limbi locale, iar limbile de circulatie internationala, una care se va impune, poate e engleza in Europa, poate va fi importanta si germana in Statele Unite ale Europei dar ca limba secundara, rusa in Uniunea Euroasiatica (http://romanian.ruvr.ru/tag_60644987), nici portugheza nu e de neglijat in Uniunea Natiunilor Sud-Americane (http://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea..._Sud-Americane), astea poate vor lua locul limbilor actuale, ca sa relationam usor intre noi, pe o arie mai larga, un continent sau mai multe. Limbile astea, mai ales engleza se impune de facto, din nevoia omului de a socializa cu ceilalti oameni, e greu sa le inveti limbile tuturor sau sa apelezi la tot felul de traducatori de limbi ciudate, triburi si tot felul de state de prin lume. Pe plan mondial insa limbile puternice sunt engleza, spaniola, franceza, rusa, araba si chineza, limbile oficiale ale Natiunilor Unite. Ganditi-va ca de la gradinita se invata engleza, ceea ce peste zeci de ani face sa stie cam toata lumea limba engleza, va fi poate ceva firesc sa se stie engleza bine, se va cere, muzica, filme etc sunt in engleza si cine stie cate se vor mai inventa si cat de nevoie va fi sa stie orice om engleza. Schimbarile astea se produc pentru ca centrul de interes in vremurile noastre nu mai e satul, e chiar mai mult decat propriul stat, e intreaga lume, ne afecteaza ce se intampla in alta parte a lume, informatia circula mai rapid, oamenii etc
Odata cu dezvoltarea transportului, comunicatiilor s-a produs o schimbare majora, inainte oamenii isi intemeiau familii pe o arie redusa, un sat, sau cateva sate distanta, pentru ca mijloacele de transport si comunicatie nu erau asa dezvoltate, sau accesibile tuturor, o excursie in alt sat sau targ aflat la cativa km distanta, inainte era ca o excursie la Paris in zilele noastre, apoi cu modernizarea, industrializarea, distanta a ajuns la zeci, chiar sute, in cazul statelor mari, in Romania au ajuns sa intemeieze familii un roman din Moldova, cu o persoana din Oltenia, urmasul lor cu altcineva din Transilvania, lucru nu atat de frecvent odiniora, acum etapa asta tinde sa evolueze mai mult, oamenii calatoresc mai usor in intreaga lume, comunica mai usor pentru ca tehnologia a avansat iar relationarea, intemeierea unei familii cu persoane provenite de la mii de km apare ca ceva firesc, un australian cu un britanic, roman cu spaniol etc astea toate datorita evolutiei societatii umane.

Last edited by UserAZ; 14.09.2013 at 16:51:12.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.09.2013, 17:03:43
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In ce mod va influenteaza pe voi lipsa sentimentului national la multi dintre romani?Cat de mult depinde drumul propriu spre mantuire de acest aspect? Poate fi neglijat?
Ma afecteaza faptul ca multi romani nu isi iubesc tara. Drumul spre mantuire nu depinde de acest aspect.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.09.2013, 21:54:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

As vrea sa vad oameni care nu-si iubesc tara dar isi iubesc semenii.

Din pacate, nu am reusit sa cunosc din astia insa am observat ca cei care isi iubesc semenii, isi iubesc si tara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.09.2013, 22:25:51
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Acest mesaj n-am vrut sa-l postez initial aici dar parca se potriveste mai bine decat in celalalt topic, Umberto Eco:

Citat:
Eu sunt interesat de ținuta morală a poporului rus și nu doresc (sau persoanele cărora vreau să le fac pe plac nu doresc) ca acest popor să-și îndrepte nemulțumirile împotriva Țarului. Deci îi trebuie un dușman. E inutil să te duci în căutarea dușmanului, știu și eu? printre mongoli sau printre tătari, cum au făcut autocrații de odinioară. Dușmanul, ca să fie ușor de recunoscut și de temut, trebuie să fie în casă sau în pragul casei. Iată de ce sunt la mijloc evreii. Pronia cerească ni i-a dat, să-i folosim deci, la naiba, și să ne rugăm să existe pururea niscaiva evrei de temut și de urât. E nevoie de un dușman ca să-i dai poporului o speranță. Cineva a spus că patriotismul e ultimul refugiu al canaliilor: cine nu are principii morale se înfășoară de obicei într-un steag, iar bastarzii fac întotdeauna apel la puritatea stirpei lor. Identitatea națională este ultima resursă a dezmoșteniților. Or, simțul identității se înteme*iază pe ură, ura împotriva celui ce nu-i identic. Trebuie să cultivi ura ca patos cetățenesc. Dușmanul e prietenul popoarelor. E nevoie oricând de cineva demn de a fi urât ca să te simți justificat în propria-ți mizerie. Ura este adevărata pasiune primordială. Iubirea reprezintă o situație anormală. De aceea a fost ucis Hristos: vorbea împotriva naturii. Nu iubești pe cineva pentru toată viața, din această speranță imposibilă se nasc adulterul, matricidul, trădarea priete*nului... În schimb, poți urî pe cineva pentru toată viața. Cu condiția să fie permanent acolo, ca să ațâțe ura. Ura încălzește inima” (p. 348).
de aici http://www.sud-est.md/numere/20121125/article_2/

Last edited by UserAZ; 22.09.2013 at 22:34:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 16:43:21
Falsul crestinism Vasile40 Generalitati 33 17.10.2016 12:24:02
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 18:01:54
O intrebare,crestinism sau ura? tigerAvalo9 Generalitati 45 23.04.2010 19:20:01