Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 19.09.2013, 22:27:56
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

-----------------------

Last edited by Decebal; 31.10.2013 at 19:51:48.
Reply With Quote
  #472  
Vechi 20.09.2013, 07:16:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Văd că Eugen nu a mai intrat de ceva vreme pe forum, dar totuși o să dau un scurt răspuns sau o scurtă replică, poate va mai intra sau poate vor răs punde (și) alții.
...
Cred că ar fi de observat că evoluționismul teist, chiar luându-l în denumirea lui, nu are niciun fel de trimitere necesară la Hristos. Teismul însuși nu este neapărat creștin. De unde și până unde legătura dintre cele două? De unde și până unde hristocentrismul este implicat de evoluționismul teist?

Ce treabă ar avea de fapt Hristos cu evoluționismul de vreme ce paradigma de viețuire pe care o propovăduiește și o poruncește Hristos este opusă în esență paradigmei evoluționiste?
Învățătura creștină este recunoscută ca promovând cu totul altceva decât lupta pentru specie și așa mai departe; evoluționismul este naturalist, ce ar căuta Dumnezeu, și mai ales Hristos în acest proces de evoluție? Este Hristos participant, ca Dumnezeu, la acest proces? Săvârșește El cumva evoluția din transcendent? Da? Atunci cum se explică tocmai paradigma spiritualistă, personalistă, eshatologică la un Zeu care chipurile ar participa sau ar fi participat din transcendent la evoluția speciilor, evoluție care implică lupta pentru supraviețuire, distrugerea celui mai slab și așa mai departe?
Nu am citit tot mesajul tău pentru că e prea lung și oricum nu mă înham să dezbat idei pe care cei mai mulți nici măcar nu încearcă să le analizeze, darămite să le înțeleagă.

De pildă, tu consideri că evoluție este un termen care se referă la lupta pentru supraviețuire a speciei în limitele simpliste ale teoriei lui Ch. Darwin așa cum a fost predată în școala din vechiul regim; el însă a gândit o evoluție dumnezeiască la scară universală, de la nimicul din care Dumnezeu a creat Împărăția Sa ca un circuit evoluționist descris în cele șase zile ale Facerii: spațiul, apa, materia minerală, materia vegetală, viața, animalele, omul, morala, mântuirea...

Scopul evoluției este mântuirea; toată materia Împărăției are în sine un cod evolutiv universal de înnobilare care se referă la mântuire și care îi ”dictează” direcția de evoluție în acest circuit, direcție pe care materia n-o poate evita.
Toată evoluția se desfășoară plenar în dimensiunea spirituală(informațională), în dimensiunea materială putând fi percepută optic(dar foarte limitat) de ochiul omenesc.
În miliarde de ani materia primară ajunge înapoi la Dumnezeu(de unde a plecat) înnobilată prin evoluție.
Dumnezeu nu dă cu zarul. Omul însuși are de urmat o evoluție strictă în acest circuit spre mântuire care potrivit unor teorii necreștine durează foarte mult timp.

Hristos însă se înscrie perfect în această evoluție și reduce acest timp la maximum posibil pentru cei care-L urmează luându-și fiecare crucea; fiecare om devine activ propriul său factor evolutiv datorită sentimentelor purificatoare pe care le cultivă în inima sa prin asumarea crucii, prin smerenie.

Am încercat să concentrez în această scurtă replică cât mai multă învățătură despre evoluționismul teist; am găsit în Scriptură foarte multe versete care confirmă evoluționismul; pentru asta însă e necesară deschiderea înțelegerii prin Duhul Sfânt și nu limitarea ei prin închipuirea Duhului Sfânt.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 20.09.2013, 09:46:22
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

-----------------------------

Last edited by Decebal; 31.10.2013 at 19:52:13.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 21.09.2013, 08:39:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Dar de unde ai venit cu dogmele astea noi, "Nae", de unde le-ai luat dumneata din Sfânta Scriptură, "catolicule"? Și în general de ce nu răspunzi la întrebări, afișând doar o pretinsă sau, după spusele dumitale, o închipuită superioritate? Eu cred că am pus niște întrebări foarte simple. Și apropo, pe Dracul unde îl bagi în toată chestiunea ta evoluționist-teistă?
Dumnezeu să te binecuvânteze!



P.S. Eu mă străduiesc să scriu Tatăl, Fiul, El cu majuscule pentru că doresc să Îi slăvesc.
Reply With Quote
  #475  
Vechi 21.09.2013, 09:52:30
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Demetrius, mi se pare cumva sau e un fel de teorie a punctul Omega a lui Teilhard?
Sunt doar curious.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 22.09.2013, 01:13:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Demetrius, mi se pare cumva sau e un fel de teorie a punctul Omega a lui Teilhard?
Sunt doar curious.
N-am auzit până acum de numele astea.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 23.09.2013, 03:54:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
N-am auzit până acum de numele astea.
http://en.wikipedia.org/wiki/Omega_Point
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40