Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2017, 14:38:31
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit despre copiii mici

Buna tuturor!! Nu stiu daca e tocmai cel mai bun titlu...insa as vrea sa va întreb, ca si crestini care tineri la educatia crestin ortodoxa si morala a copiilor vostri, care considerati ca e varsta potrivita pt a da copilul la cresa/gradinita? Stiu ca din punct de vedere al sistemului pot merge oricand dupa 6 luni, cel putin aici in It unde suntem noi.Puiul meu are 2anisori..l-am înscris in primavara pt toamna aceasta, la vremea aceea având o sarcina pe care intre timp am pierdut-o.Credeam atunci ca îmi vor fi binevenite acele ore in care e la cresa, dat fiind ca ar fi fost si un bb mic, in plus i-ar fi prins si lui bine.Acum bb mic nu a fost sa fie..el e in continuare curios de copii, de companie, pt ca e mereu numai cu mine, nu are alti copii in preajma, iar pe tata il vede putin, seara.Citisem intr-o carte despre educatia ortodoxa a copilului ca e bine ca acesta sa stea cat maj mult posibil acada cu mama, pr ca doar lângă ea va primi o educatie sanatoasa si corecta, cum numai mama o poate da.Acum eu sunt la primul copil, experienta nu am...stiu ca i-ar plăcea cu copiii, ca va invata multe lucruri va fi mai disciplinat..toata lumea zice ca sunt super multumiti pt progresele pe care le fac copiii...dar nu pot sa nu ma gsndesc ca puiul meu va lua contact cu lumea..care nu e numai buna...va invata acolo si prostioare, vorbe urate, comportamente la fel...va fi expus la de toate...oare nu e o greseala sa-l " arunc" in lumea asta, atâta vreme cat nu sunt presata de alte lucruri si as putea sa-l mai tin linistita acasa un an? Un an in cate sigur se va plictisi...si clar nu voi avea enrgia ca sa-i pot oferi toata distractia pe care at avea-o cu copiii...stiu ca nu pot fi tonuri in colivie, nici nu e sănătos, ma întreb doar cum ar fi mai sănătos pt sufletelul lui..Cum ati procedat voi? Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2017, 06:53:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
Buna tuturor!! Nu stiu daca e tocmai cel mai bun titlu...insa as vrea sa va întreb, ca si crestini care tineri la educatia crestin ortodoxa si morala a copiilor vostri, care considerati ca e varsta potrivita pt a da copilul la cresa/gradinita?
Varsta potrivita e 7 ani cand il dai la scoala fiindca scoala e obligatorie, gradinita nu; mai ales ca "nu esti presata de alte lucruri".. Ai auzit de "cei sapte ani de-acasa"? "7 ani de-acasa" e o vorba ce semnifica garantia unei bune educatii.

Parintii au construit pentru copii crese/gradinite, iar copii au construit pentru parinti azile.


Citat:
Stiu ca din punct de vedere al sistemului pot merge oricand dupa 6 luni, cel putin aici in It unde suntem noi.Puiul meu are 2anisori..l-am înscris in primavara pt toamna aceasta, la vremea aceea având o sarcina pe care intre timp am pierdut-o.Credeam atunci ca îmi vor fi binevenite acele ore in care e la cresa, dat fiind ca ar fi fost si un bb mic, in plus i-ar fi prins si lui bine.Acum bb mic nu a fost sa fie..el e in continuare curios de copii, de companie, pt ca e mereu numai cu mine, nu are alti copii in preajma, iar pe tata il vede putin, seara.Citisem intr-o carte despre educatia ortodoxa a copilului ca e bine ca acesta sa stea cat maj mult posibil acada cu mama, pr ca doar lângă ea va primi o educatie sanatoasa si corecta, cum numai mama o poate da.Acum eu sunt la primul copil, experienta nu am...stiu ca i-ar plăcea cu copiii, ca va invata multe lucruri va fi mai disciplinat..toata lumea zice ca sunt super multumiti pt progresele pe care le fac copiii...dar nu pot sa nu ma gsndesc ca puiul meu va lua contact cu lumea..care nu e numai buna...va invata acolo si prostioare, vorbe urate, comportamente la fel...va fi expus la de toate...oare nu e o greseala sa-l " arunc" in lumea asta, atâta vreme cat nu sunt presata de alte lucruri si as putea sa-l mai tin linistita acasa un an? Un an in cate sigur se va plictisi...si clar nu voi avea enrgia ca sa-i pot oferi toata distractia pe care at avea-o cu copiii...stiu ca nu pot fi tonuri in colivie, nici nu e sănătos, ma întreb doar cum ar fi mai sănătos pt sufletelul lui..
Cel mai sanatos pentru sufletul lui ar fi sa inveti din carti pentru parinti mai multe cantece, poezii, povesti pentru copii ca sa-i spui si sa-l inveti in fiecare zi cate ceva nou. Atunci nu se va plictisi deloc.


Citat:
Cum ati procedat voi? Doamne ajuta!!!
Noi am facut in asa fel incat ma gandesc sa nu exclud azilul.
Doamne ajuta!!!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare