Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2008, 07:46:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Bucuria Craciunului!...

[COLOR=#008000]LEGENDA BRADULUI [/COLOR]

[COLOR=#008000]Demult, tare demult, când picioarele sfinte ale Domnului Iisus mai [/COLOR]
[COLOR=#008000]pășeau pe acest pământ, s-a iscat din senin o furtună, cum nu se mai [/COLOR]
[COLOR=#008000]pomenise. Grindina era cât oul de porumbel, vântul smulgea pietrele din [/COLOR]
[COLOR=#008000]loc, iar cerul se întunecase ca la venirea nopții, măcar că era miez de [/COLOR]
[COLOR=#008000]zi. Iisus Hristos și Sfântul Petre tocmai se aflau atunci pe drum, la [/COLOR]
[COLOR=#008000]marginea unei păduri și au cerut adăpost copacilor, care însă se [/COLOR]
[COLOR=#008000]ascundeau, care mai de care mai zgribuliți și mai înfricoșați. Mândrii stejari [/COLOR]
[COLOR=#008000]și fagi nu au vrut să-i primească la adăpostul lor, pentru că abia își [/COLOR]
[COLOR=#008000]puteau păzi frunzișul bogat de urgia cerurilor - unde să-i mai [/COLOR]
[COLOR=#008000]adăpostească și pe cei doi călători? Merii și perii au spus că trebuie să-și [/COLOR]
[COLOR=#008000]apere fructele, sălciile și plopii s-au făcut că nu-i bagă în seamă și au [/COLOR]
[COLOR=#008000]tăcut. [/COLOR]
[COLOR=#008000]Dintre toți, doar bradul s-a învoit să le ofere adăpost. El a [/COLOR]
[COLOR=#008000]spus: "Fructe mândre pe care să le apăr nu am, frunzișul meu e făcut din [/COLOR]
[COLOR=#008000]ace ascuțite care nu se tem de grindină, oamenii mă ocolesc și mă [/COLOR]
[COLOR=#008000]socotesc nefolositor, dar dacă vreți să-mi cinstiți acoperământul cu prezența [/COLOR]
[COLOR=#008000]voastră, eu vă voi primi cum voi ști mai bine și am să învelesc [/COLOR]
[COLOR=#008000]trupurile voastre cu ramurile mele dese." Zis și făcut. Domnul Iisus și Petre [/COLOR]
[COLOR=#008000]au fost păziți cum nu se poate mai bine de bradul cel vrednic. [/COLOR]
[COLOR=#008000]Apoi, furtuna s-a oprit, iar soarele a răsărit din nou, mândru pe [/COLOR]
[COLOR=#008000]cer. Atunci, ieșind din adăpostul cetinei, Iisus cuvântă astfel către [/COLOR]
[COLOR=#008000]brad: "Dintre toți copacii, tu, bradule, ai fost cel mai vrednic, iar [/COLOR]
[COLOR=#008000]eu, prin voia Tatălui Meu, te voi răsplăti. Fie ca de azi înainte, iarna, [/COLOR]
[COLOR=#008000]tu să nu-ți mai lepezi frunzișul ca ceilalți copaci, ci să-l păstrezi [/COLOR]
[COLOR=#008000]veșnic. Apoi, fie ca acele tale înțepătoare să capete o mireasmă care [/COLOR]
[COLOR=#008000]să-i bucure pe oameni, să le dea putere și să le vindece bolile, astfel [/COLOR]
[COLOR=#008000]încât ei să te prețuiască cum se cuvine. Cât despre lipsa ta de rod, fie [/COLOR]
[COLOR=#008000]ca în miez de iarnă, când toate fructele pământului se vor fi terminat, [/COLOR]
[COLOR=#008000]oamenii să te împodobească și să pună pe ramurile tale toate [/COLOR]
[COLOR=#008000]bunătățile, iar atunci când se vor strânge în jurul tău, ei să se gândească la [/COLOR]
[COLOR=#008000]Mine, pentru că tu ești copacul cel mai drag Mie." Numai ce zise [/COLOR]
[COLOR=#008000]acestea și Cel Sfânt dispăru, împreună cu Petre, într-o geană de lumină. [/COLOR]
[COLOR=#008000]A rămas în pădure însă bradul cel falnic, cu darurile sale [/COLOR]
[COLOR=#008000]nemuritoare, precum și această poveste murmurată de frunzișul copacilor, [/COLOR]
[COLOR=#008000]înfiorați de minunea dumnezeiască.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2008, 07:48:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]O, brad frumos / Cu cetina tot verde!...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2008, 07:50:41
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Din an in an...[/COLOR]

[COLOR=green]Din an în an sosesc mereu, [/COLOR]
[COLOR=green]La geam cu Moș Crăciun, [/COLOR]
[COLOR=green]E ger cumplit, e drumul greu, [/COLOR]
[COLOR=green]Da-i obicei străbun. [/COLOR]

[COLOR=green]Azi cu strămosii cânt în cor, [/COLOR]
[COLOR=green]Colindul sfânt și bun. [/COLOR]
[COLOR=green]Tot "Moș" era și-n vremea lor, [/COLOR]
[COLOR=green]Batrânul Moș Crăciun. [/COLOR]

[COLOR=green]E sărbătoare și e joc, [/COLOR]
[COLOR=green]În casa ta acum. [/COLOR]
[COLOR=green]Dar sunt bordeie fără foc [/COLOR]
[COLOR=green]Și mâine-i Moș Crăciun. [/COLOR]

[COLOR=green]Acum te las, fii sănătos, [/COLOR]
[COLOR=green]Și vesel de Crăciun. [/COLOR]
[COLOR=green]Dar nu uita, când ești voios [/COLOR]
[COLOR=green]Române, sa fii bun! [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2008, 07:51:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Deschide poarta, vecine...[/COLOR]

__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2008, 10:10:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astept cu nerabdare sarbatorile de iarna dar,in zilele acelea dupa ce vin de la biserica si ma retrag in camera mea,ma cuprinde o tristete atat de mare
si toate pregatirile si stradania de a face aceste zile speciale mi se pare inutila si chiar ridicola!
Stiti cati oameni sunt tristi de sarbatori??
Si nu pentru ca nu au ce pune pe masa.Acestia sunt alta categorie.
Ci pur si simplu pentru ca prea ne straduim sa fim mai veseli si mai fericiti decat suntem de fapt.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2008, 11:06:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Astept cu nerabdare sarbatorile de iarna dar,in zilele acelea dupa ce vin de la biserica si ma retrag in camera mea,ma cuprinde o tristete atat de mare
si toate pregatirile si stradania de a face aceste zile speciale mi se pare inutila si chiar ridicola!
Stiti cati oameni sunt tristi de sarbatori??
Si nu pentru ca nu au ce pune pe masa.Acestia sunt alta categorie.
Ci pur si simplu pentru ca prea ne straduim sa fim mai veseli si mai fericiti decat suntem de fapt.


S-a facut un studiu si a rezultat cum ca noi ,romanii suntem un popor trist fata de alte popoare,nu suntem singurii .Asta vad si eu,romanii nu sunt optimisti,glumeti,foarte deschisi si de aceea nu avem o stare prea buna.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2008, 23:41:28
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Astept cu nerabdare sarbatorile de iarna dar,in zilele acelea dupa ce vin de la biserica si ma retrag in camera mea,ma cuprinde o tristete atat de mare
si toate pregatirile si stradania de a face aceste zile speciale mi se pare inutila si chiar ridicola!
Stiti cati oameni sunt tristi de sarbatori??
Si nu pentru ca nu au ce pune pe masa.Acestia sunt alta categorie.
Ci pur si simplu pentru ca prea ne straduim sa fim mai veseli si mai fericiti decat suntem de fapt.
"prea ne straduim sa fim mai veseli si mai fericiti decat suntem de fapt"
Nu mi se pare chiar asa.Intr-adevar sunt oameni lipsiti de griji dar care nu sunt fericiti totusi.Prefer sa ii admir pe cei care desi sunt asa incearca sa iasa din starea aceasta si sa simta putin bucuria Craciunului decat pe cei care , coplesiti de starea lor,neincercand ca macar in zilele acestea de sarbatoare sa isi revina , spun :Ce e Craciunul?O zi ca oricare alta...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2008, 23:31:42
corneliamate corneliamate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2005
Mesaje: 3
Implicit

Idem. Nici eu nu mai simt sarbatorile ca in copilarie, sa am acea nerabdare sa vina Craciunul si Pastele. As da orice macar o clipa sa simt Craciunul, nasterea Domnului.

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Astept cu nerabdare sarbatorile de iarna dar,in zilele acelea dupa ce vin de la biserica si ma retrag in camera mea,ma cuprinde o tristete atat de mare
si toate pregatirile si stradania de a face aceste zile speciale mi se pare inutila si chiar ridicola!
Stiti cati oameni sunt tristi de sarbatori??
Si nu pentru ca nu au ce pune pe masa.Acestia sunt alta categorie.
Ci pur si simplu pentru ca prea ne straduim sa fim mai veseli si mai fericiti decat suntem de fapt.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2008, 18:18:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Povestirea cu care incepe topicul e o erezie crunta.
Domnul nostru Iisus Hristos este atotputernic si a aratat ca poate sa opreasca si furtunile (care de altfel tot Dansul hotareste cum si pe unde sunt).
In Israel nu cresc brazi si Domnul nostru Iisus Hristos nu a fost in nicio alta tara afara de Israel.
(a stat dupa nastere o perioada mica de timp in Egipt).
E obicei paganesc sa bagi in casa brad de Nasterea Domnului zisa si Craciun si e neplacut lui Dumnezeu sa strici un brad pe care Dansul l-a crescut in 10 ani sau ceva de genul acesta pentru un obicei pagan.
Brazii exista mai dinainte de nasterea Domnului nostru Iisus Hristos cu trup din Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si asa aveau de cand i-a creat chiar Domnul nostru Iisus Hristos impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant proprietatile.
Plantele au suflet irational si in consecinta nu pot sa aleaga daca sa faca ceva sau nu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.11.2008, 18:30:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Povestirea cu care incepe topicul e o erezie crunta.
Domnul nostru Iisus Hristos este atotputernic si a aratat ca poate sa opreasca si furtunile (care de altfel tot Dansul hotareste cum si pe unde sunt).
In Israel nu cresc brazi si Domnul nostru Iisus Hristos nu a fost in nicio alta tara afara de Israel.
(a stat dupa nastere o perioada mica de timp in Egipt).
E obicei paganesc sa bagi in casa brad de Nasterea Domnului zisa si Craciun si e neplacut lui Dumnezeu sa strici un brad pe care Dansul l-a crescut in 10 ani sau ceva de genul acesta pentru un obicei pagan.
Brazii exista mai dinainte de nasterea Domnului nostru Iisus Hristos cu trup din Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si asa aveau de cand i-a creat chiar Domnul nostru Iisus Hristos impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant proprietatile.
Plantele au suflet irational si in consecinta nu pot sa aleaga daca sa faca ceva sau nu.
[COLOR=green]Domnule, nimeni nu te obliga sa citesti, dar nu-ti permit nici sa judeci. Ce erezie, ce e aia erezie? Si nu e poveste! Habar nu ai! [/COLOR]
[COLOR=green]E o LEGENDA! Ca sa afli ce e aceea legenda, studiaza teoria literaturii... Daca dumneata nu esti in stare sa te bucuri, sa vibrezi in asteptarea unei sarbatori, macar lasa-i pe altii sa-si impartaseasca gandurile si bucuriile...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 01:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 20:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 26.03.2011 23:14:21
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 18:54:50
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06