Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 21.11.2008, 10:52:55
Mgabriel Mgabriel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Buna.sunt noua pe acest forum si as dori niste informatii despre casatoria dintre o crestina si un musulman (indian). Stiu ca este posibila dar nu stiu mai exact care sunt pasii...ce trebuie sa fac eu..el....ce acte trebuiesc si unde.va multumesc si sper sa ma indrumati.O zi buna.
Interesati-va in prealabil (f.serios) cam cate sotii mai are iubitul dvs. prin Pakistan/Banglades/India.
Nu va lasati inselata de faptul ca el nu va cere sa va schimbati religia,islamul nu interzice casatoria barbatului musulman cu femei de alta religie,dar copiii vor fi cu siguranta musulmani (este un mod mai usor de a castiga adepti),si mai mult,daca va trebui sa il urmati in tara lui,chiar daca teoretic sunteti ortodoxa,nu veti avea in realitate prea multa libertate religioasa.
Este adevarat,sunt oameni si oameni,musulmani care respecta femeia mai mult si crestini care o respecta mai putin,dar in tarile crestine (Europa,America),societatile sunt laicizate si femeia are mult mai multe drepturi in fata legii decat in cele musulmane.
In foarte multe tari musulmane,nu numai familia ci si legislatia ingradeste drepturile femeii (au fost prezentate numeroase cazuri la TV),mai ales daca barbatul este musulman si femeia este de alta religie.
Fiti foarte bine informata inainte de a merge in tara lui (s-ar putea sa nu mai puteti nici macar sa va intoarceti inapoi,nu mai vorbesc de dreptul de a divorta de el in cazul unor eventuale neintelegeri.

Daca nu am fost cumva impertinent,luati-o ca pe un sfat...
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14