Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.02.2011, 10:24:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citind acest ultim mesaj al dv si recitindu-le pe primele, de exemplu acesta:
Intrebarea mea e de ce? Nu mi se pare corect si sunt sigura ca nu a fost o pedeapsa ... insa chiar si aici pe acest forum crestin am intalnit aceasta explicatie ... cu atat mai mult nu mi se pare normal. Se considera crestini adevarati si arunca cu pietre ... si nici macar atat nu stiu ... ca Dumnezeu nu pedepseste.

îmi dau seama că, de fapt, nu ați câștigat nimic și că ați rejectat toate sfaturile primite. O răutate de fond vă face să vedeți în "ceilalți", în toți, niște răi. Forumul e alcătuit din răi, lumea e rea, toți, în afară de dv, sunt creștini inautentici. Atâta timp cât nu veți câștiga smerenia, nu vă veți căi din inimă, considerând că nu aveți păcate și că tot ce s-a întâmplat este injust și fără rost, există, într-adevăr, riscul ca fiica dv să fi murit degeaba.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.02.2011, 11:59:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulici Vezi mesajul
"Copiii fara parinti, se numesc orfani, parintii fara copiii se numesc.....pacatosi....pentru ca din cauza lor si a pacatelor lor le-au murit copiii.
Si cel ce are si cel ce nu are copii, sunt fiinte chemate spre unirea cu Dumnezeu. Nu e de ajuns sa ai un copil ca sa spui ca esti sigur ca vei intra in Imparatia vesnica, dupa cum nu este motiv de deznadejde, de cadere, faptul ca esti lipsit de copii.

Nu din cauza pacatelor ne mor copii, dupa cum nu datorita virtutii noastre se nasc.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.02.2011, 16:42:08
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

[quote=FiulRisipitor;341829]Se pare ca nici tu nu ai citit cu atentie. Din cele 2 topicuri pe aceasta tema o mamica nu intreaba nimic ci doar ne anunta de pierderea suferita si probabil dorea compasiune, iar a doua ne intreaba daca credem ca copilul ei este ingeras. In cel de-al doilea caz discutia s-a indepartat de aceasta intrebare pentru ca printre detalii s-a mentionat ca apelase la insamantare artificiala, si da acesta este un pacat! (motivele presupun ca le sti)


cine a spus ca am apelat la 'insamantare artificiala'?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.02.2011, 17:03:44
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de happy.angel Vezi mesajul
cine a spus ca am apelat la 'insamantare artificiala'?
Nu am vazut ca ai fi spus explicit, dar cei care ti-au raspuns acolo au citit in postarile tale ca: ai umrat un tratament (nu se specifica care), in urma acestui tratament ati ramas insarcinata, sarcina quadrupla, urmata de reductie. Aceste fenomene se intalnesc cel mai des la fertilizarea in vitro / insamantare artificiala.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.02.2011, 17:18:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu am vazut ca ai fi spus explicit, dar cei care ti-au raspuns acolo au citit in postarile tale ca: ai umrat un tratament (nu se specifica care), in urma acestui tratament ati ramas insarcinata, sarcina quadrupla, urmata de reductie. Aceste fenomene se intalnesc cel mai des la fertilizarea in vitro / insamantare artificiala.
Are o postare in care scrie clar ca nu a apelat la asa ceva si parca da si numele tratamentului.

Si apoi, sa stii ca nu e de ici, de colo, sa faci o inseminare artificiala. Trebuie euroi multi...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.02.2011, 23:26:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulici Vezi mesajul
"Voi poate mai puteti sa umpleti acest gol "
Acest gol nu se umple niciodata ... inteleg ca si situatia ta e grea ... nu contest ... dar sa sti ca e mai greu sa ai ceva si apoi sa pierzi ...





"1. Poate ca esti tanara. Poate ca mai ai sanse sa ai alti copii. Du-te la medic si fa tot ceea ce poti in acest sens.
cu ajutorul medicului (in functie de diagnostic) si n-am sa le scriu aici ca-mi vor sari si mie in cap si adoptie.
Nu te da batuta, atat cat poti si ai sanse. Lupta cat mai poti, sa ai alti copii."
Am lasat la urma un subiect tare sensibil pt mine ...
Nu au trecut nici 5 minute de cand a fost declarat decesul si mi s-a spus (tipic) „lasa ca esti tanara si faci altii” a fost un cutit in inima ... aceste cuvinte sunt si acum cuvintele care ma dor enorm ... am purtat de zeci de ori discutie pe acest subiect ... am sa pun un link unde puteti citi ce gandesc despre acest subiect ... http://ingerasulgabriela.blogspot.co...a-sarcina.html
Da eu am nevoie de tratament pt ca credinta mea nu e suficient de mare pt a crede ca totul va fi bine si fara tratament. Sangele meu se coaguleaza mai repede si uneori omoara copilul in burtica ... dar sigur pe acest forum nu am sa discut acest subiect desi la un moment dat ma gandeam sa deschid un topic pe tema tratamente in sarcina ...
Sunt relativ tanara ... asta nu conteaza durerea si rana sunt aceleasi indiferent de varsta ... Copii nu mai imi doresc pt ca nu sunt suficient de credicioasa sa cred ca Dumnezeu mi-l va lasa in brate si nici suficient de puternica sa ma lupt cu mine sa mai pierd unul ... insa voi avea atunci cand sotul isi va dori (el isi doreste) si il voi avea in brate atunci cand Dumnezeu se va indura de mine ... dar ... dorinta de a avea copilul meu ... nu mai am ... iar de luptat nu voi lupta sa am copii insa voi lupta sa o pastrez vie pe Gabi ... si sa ii ajut pe parintii care pierd un copil, dar mai ales pe cei care au un copil prematur.
Poate ca mai intri aici macar sa citesti putin.
Pe scurt vreau sa-ti spun ca iti inteleg durerea si situatia, dar asta nu-ti da dreptul sa lovesti in alti oameni, asa cum ai facut aici.
1. Nu, n-am inteles mesajul tau nici la inceput si nici acum, dupa raspunsul dat. Este f.ambiguu ceea ce scrii.
Ce anume trebuia sa facem/raspundem noi?
Eu ti-am scris cu tot sufletul meu indurerat si ti-am dat sfaturi. Tu ma lovesti acum?
Raspunsul ti-a fost dat. Nu-ti place, asa cum nu-mi place nici mie, dar asa se spune in ortodoxie din pacate. Asa considera oamenii. Daca si Dumnezeu considera la fel, nu stiu.
2. Nu stiu care durere este mai mare, aia in care mai ai sanse, sau aia in care n-ai?
Din ceea ce scrii, nici tu nu mai stii ce vrei. Eu n-am inteles nimic.
Cert este ca tu sanse ai. Ce faci cu ele, este treaba ta. Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune si in traista. Trebuie sa-ti faci o conmsultatie genetica si un tratament pentru problema ta.
Tu nu vrei nici la preot, nici la psihiatru. Amandoi te pot ajuta f.mult. Nu-ti dai tu seama acum.
Si conteaza varsta ta, mult. Durerea pierderii o fi aceeasi, dar ai sanse sa ai un alt copil si asta inseamna enorm!!!
Inteleg ca vrei sa ajuti cei aflati in situatii similare cu a ta. Nu inteleg insa de ce ti se pare ca asta este mai rau, decat sa nu poti avea deloc copii, niciodata, in nici un mod.
Repet: incearca sa te pui si in situatia noastra.
Sunt atatia oameni care au pierdut 1, 2 copii, totusi au altii si sunt fericiti cu ei.
Si sunt oameni care nu au si nu pot avea niciodata copii.
Cred ca nu realizezi acum ce inseamna asta.
Te vei linisti si vei vedea mai tarziu. Numai Dumnezeu stie ce-ti este scris.
Gabi a ta este sus in cer si in sufletul tau, dar viata voastra trebuie sa mearga mai departe.
Exista forumuri unde poti citi si primi sfaturi de la mamici care au putut rezolva si avea copii, in ciuda unor probleme genetice.
Mai mult nu mai scriu. M-ai lovit cumplit, dar inteleg ca acum esti indurerata si este o reactie a ta, o etapa in prelucrarea durerii.
Dumnezeu sa-ti ajute!

P.S Poti sa deschizi aici topicul cu tratamentul in sarcina. Poate ca mai intereseaza si pe altii si am putea discuta mai pe indelete. Pot sa-ti scriu ceea ce atiu de aici, din afara tarii...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 25.02.2011 at 23:29:14.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.02.2011, 00:08:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu am vazut ca ai fi spus explicit, dar cei care ti-au raspuns acolo au citit in postarile tale ca: ai umrat un tratament (nu se specifica care), in urma acestui tratament ati ramas insarcinata, sarcina quadrupla, urmata de reductie. Aceste fenomene se intalnesc cel mai des la fertilizarea in vitro / insamantare artificiala.
Nu s-a inteles prea bine, cine vroia sa inteleaga putea sa caute numele medicamentului mentionat acolo si intelegea despre ce e vorba.

E un tratament pentru femeile cu insuficienta ovulatorie, stimuleaza ovulatia dar din pacate se poate intampla sa o stimuleze prea mult si astfel de ajunge la sarcini multiple.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.02.2011, 00:10:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citind acest ultim mesaj al dv si recitindu-le pe primele, de exemplu acesta:
Intrebarea mea e de ce? Nu mi se pare corect si sunt sigura ca nu a fost o pedeapsa ... insa chiar si aici pe acest forum crestin am intalnit aceasta explicatie ... cu atat mai mult nu mi se pare normal. Se considera crestini adevarati si arunca cu pietre ... si nici macar atat nu stiu ... ca Dumnezeu nu pedepseste.

îmi dau seama că, de fapt, nu ați câștigat nimic și că ați rejectat toate sfaturile primite. O răutate de fond vă face să vedeți în "ceilalți", în toți, niște răi. Forumul e alcătuit din răi, lumea e rea, toți, în afară de dv, sunt creștini inautentici. Atâta timp cât nu veți câștiga smerenia, nu vă veți căi din inimă, considerând că nu aveți păcate și că tot ce s-a întâmplat este injust și fără rost, există, într-adevăr, riscul ca fiica dv să fi murit degeaba.
La obiect, din pacate..cam asa stau lucrurile.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
deces copil, moartea unui copil, parinti indoliati, pierderea unui copil

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradatorii lui Hristos - cei care-si abandoneaza copiii sau parintii! laurastifter Morala Crestina 62 05.12.2012 12:41:00
De ce oare s-au racit copiii fata de parinti? andreicozia Generalitati 34 25.02.2011 21:22:09
Ce cred copiii despre... patinina34 Generalitati 12 11.10.2009 20:13:17
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
parintii chiar cred k tot ce fac e bine? ioanhodean Generalitati 2 01.09.2008 22:12:25