Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2006, 17:49:53
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

"Cine a cunoscut gandul Domnului ca sa-L invete pe El?"
Big Bangul nu a fost.
Pe urmatoarea adresa gasesti un amplu articol prin care este desfiintata teoria evolutionista, numit "Creatie versus evolutie". La capitolul 2 gasesti informatii despre Big Bang: http://sfintiimartiribrancoveni.uv.ro/arhiva_articole/autoritatea_bibliei.doc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2006, 18:55:01
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Pai de fapt am cunoscut multi preoti(ce nu puteau fi numiti deschisti la idei noi) care agreau teoria big bangului(dand ca citat Sa Fie lumina, big bangul fiind acea explozie primordiala, unde in mod cert s-a degajat multa energie luminoasa)
Eu sustin creationismul, insa obiectiv privind cele 2 teorii observam ca ambele se bazeaza pe credinta, si nici una dintre ele nu s-a demonstrat concret.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2006, 11:22:02
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Pai de fapt am cunoscut multi preoti(ce nu puteau fi numiti deschisti la idei noi) care agreau teoria big bangului(dand ca citat Sa Fie lumina, big bangul fiind acea explozie primordiala, unde in mod cert s-a degajat multa energie luminoasa)
Eu sustin creationismul, insa obiectiv privind cele 2 teorii observam ca ambele se bazeaza pe credinta, si nici una dintre ele nu s-a demonstrat concret.
Ceea ce sustii tu se numeste evolutionism teist care afirma ca universul este rezultatul unei evolutii naturale, dar neintamplatoare, ci dirijate de Dumnezeu. De ce ar fi avut nevoie Dumnezeu sa faca cele in final bune prin nesfarsite tatonari, insotite de numeroase esecuri?!
Cum se poate baza pe credinta o teorie care Il exclude pe Dumnezeu?
Ce-a de-a doua lege a termodinamicii afimra ca toate sistemele fizice, lasate în voia lor, tind sa devina dezorganizate si haotice. Dezordinea poarta în termodinamica numele de entropie; pe masura ce se scurge timpul, entropia creste. In termeni simpli, entropia a fost denumita Sageata Timpului, iar aceasta sageata este constant directionata in jos. De aceea, daca exista timp suficient, orice se deterioreaza, se descompune sau moare.
Dar teoria Big Bang-ului sussine ca acest univers ordonat a provenit dintr-o explozie haotica, contrazicand astfel, cea de-a Doua Lege a Termodinamicii. Merita remarcat in acest context ca nu numai Big Bang-ul, ci intreaga teorie a evolutiei contrazice dea de-a Doua Lege. Evolutia afirma că exista un proces universal de dezvoltare, de ordine si complexitate crescande în univers; in timp, lucrurile devin perfectibile. In evolutie, Sageata Timpului este indreptata în sus, contrazicand astfel radical cea de-a doua lege a termodinamicii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2006, 08:54:45
PunjabHaker PunjabHaker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2006
Mesaje: 2
Implicit

Din care m-am documentat eu, cea mai acceptata teorie ramane cea a Big Bangului, iar universul a aparut cum apar boabele de bulbe cand fierbe apa ca pana acum nu prea se stia de chestia asta, totusi ma intreb daca inainte de Big Bang a existat Materie Neagra adica "nimic" totusi trebuie sa fie alt "nimic" care sa genereze alte "nimicuri" nu ?
doar exista si un raspuns la intrebarea mea pe care nu creka il vom sti vreodata.
Amuzant este ca fiecare atom de pe pamant are cam aceeasi structura cu un sistem solar: un nucleu si niste barzauni care se invart in jurul lui. adunati mai multi atomi fac o mini galaxie, care galaxie are multe sisteme solare & stuff.
ce ati zice daca pe un electron din acela ar exista viata? nu am fi noi pentru fiintele de pe acel electron un fel de zei? cine stie poate facem si noi parte din creta unui kinder care acu scrie pe tabla si pana se va distruge vor mai trece inca multe miliarde de ani, iar pentru el doar cateva secunde...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2007, 13:53:47
legionar legionar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
"Cine a cunoscut gandul Domnului ca sa-L invete pe El?"
Big Bangul nu a fost.
Pe urmatoarea adresa gasesti un amplu articol prin care este desfiintata teoria evolutionista, numit "Creatie versus evolutie". La capitolul 2 gasesti informatii despre Big Bang: http://sfintiimartiribrancoveni.uv.ro/arhiva_articole/autoritatea_bibliei.doc
Poti sa imi dai si mie articolul daca il ai te rog mult ca vad ca nu mai este disponibil.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2007, 02:47:30
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

:)Legionar,la mine apare adresa,doar ca trebuie sa insisti tu mai mult ca sa reusesti si sa dai clickul pe:

open sfintiimartiribrancoveni.uv.ro/arhiva_articole/autoritatea_bibliei.doc ,mai incearca si vei reusi.Daca nu te straduiesti mai mult,nici nu vei reusi.Mult succes din partea mea!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2007, 02:53:10
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Vezi ca scrie mai exact decat:
open the sfintiimartiribrancoveni.uv.ro/ si decat acolo dai clickul,abia dupa ce ai mai dat o data click pe aceasta adresa.
SHALOM!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.06.2007, 18:25:49
legionar legionar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 14
Implicit

nu merge am tot incercat in fel si chip, nu se deschide decat sfintiimartiribrancoveni.uv.ro/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2007, 10:50:19
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Ai dat tu click pe open the sfintiimartiribrancoveni.uv.ro si nu se deschide mai departe?ca la mine se deschide mai departe,asa ca merge,mai incearca tu mai mult,vezi sa nu fie de la calculatorul tau ceva in neregula.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2007, 22:13:39
AnD1's Avatar
AnD1 AnD1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Locație: Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru AnD1
Implicit

Dupa mine aici chestia asta cu Big-Bangul mi se pare ceva care nu se poate lua caatare ci totul merge pe credinta,pentru ca speculatii sunt multe si fiecare zice in felul sau.Intotdeauna au fost sunt si vor fi contradictii Religie-Stiinta.
Sa mai luam un exemplu cu creatia omului pe care o stim noi de la orele de religie sau de la bis,ceea ce sustinem noi si ceea ce sustin oamenii de stiinta cum ca noi am fi evoluat:D.Dupa mine chestiile astea nu ar trebui sa ni se para f f imp ci doar acelea trebuitoare de suflet pt ca acelea ne ajuta pe mai incolo.

Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ne pre noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 19:46:15
A aparut iPad-ul. laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 21 13.02.2010 23:03:05
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 21:23:53
Din inselarea numita "parere" au aparut Iustin32 Secte si culte 0 28.09.2008 19:39:49