Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.05.2008, 18:02:46
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Cum spuneti dumneavoastra domnule Dorstor, nu vreti sa intelegeti ceea ce scriu..o tineti in luciferism si blasfemie. am scris dumnezeu si nu Dumnezeu..am scris indumnezeit prin har, in dar...omul e dator sa creasca in iubire la infinit. vom fi asemenea ingerilor(cei care vor fi..) dar si Domnul Iisus a inviat cu un trup transfigurat. Sfintii nostri au lasat moaste, lucrarea de care vorbesc au inceput-o in viatza asta. Cele 3 Persoane ale Sfintei Treime traiesc in comuniune si avem un Dumnezeu, asa si oamenii vor fi ca si unul..suntem madularele Bisericii...
in fine...cuvintele ce le-am scris nu ajung la dumneavoastra pentru ca nu vreti sa le primiti, nu voi mai insista..
"Dumnezeu S-a făcut om, pentru ca omul să se facă dumnezeu." (Sfantul Irineu)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.05.2008, 18:30:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfintenia lui Dumnezeu exprima pe de o parte o calitate interna a fiintei divine, pe de alta se manifesta in lume si devine o calitate la care fiintele umane participa. In primul aspect ea este cu totul apofatica, indefinibila; in al doilea e sesizata, dar intr-un mod greu de definit rational.
Pentru dorstor: crestinismul nu dispretuieste materia. Faptul ca Hristos a avut un trup real si nu unul aparent denota ca umanul si divinul pot sta intr-o stransa unire. Vom invia, dar trupurile noastre vor fi altfel. Sfantul Apostol Pavel spune: se seamana trup intru necinste inviaza ntru cinste, se seamana trup stricacios invioaza trup nestricacios...Deci, mantuirea vizeaza si trupul, nu doar sufletul.
Pentru pauldani: spui ca nu vrei sa fii un practicant al ortodoxiei, ca vrei mai mult. Dar ce poate fi mai mult decat a fi partas firii dumnezeiesti? A nu cadea in erezie: omul indiferent cat de mult se indumnezeieste, nu iese din sfera creatului. Repet devine asemenea lui Dumnezeu prin participare, nu prin fiinta. Daca ar fi prin fiinta ar insemna ca prin pacatul meu sau prin fapta mea buna, Dumnezeu fie pierde ceva, fie castiga ceva. Insa, stim ca nu este asa.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.05.2008, 19:18:57
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

nu vad unde am scris indumnezeire prin fiinta.......
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.05.2008, 02:25:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Ipostasele sunt unite fara sa se amestece si despartite fara sa se desparta , lucru care pare si absurd. Credem in Tatal, si in Fiul , si in Sfantul Duh, in care ne-am si botezat"
....
"iar prin faptul ca ipostasele sunt de aceeasi fiinta ,sunt unele in altele si sunt identice in ceea ce priveste vointa , activitatea,puterea ,stapanirea si miscarea , cunoastem ca sa spun asa, ca Dumnezeirea este neimpartita si ca este un singur Dumnezeu:
Dumnezeu si Cuvantul Lui si Duhul Lui."
Dogmatica Sfantului Ioan Damaschin.

Nu are nicio asemanare energia pasiva a budistilor/yoghinilor cu Sfanta Treime.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.05.2008, 03:25:07
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

@dorstor:depinde ce intelegeti prin "comuniune"..
"Fiinta suprema trebuie inteleasa ca energie comunicanta, deci persoanele divine isi comunica fiinta in mod desavarsit una alteia fara a se confunda una cu cealalta .
Acest mod de daruire in viata intratrinitara este apoi revarsat sub forma creatiei omului dupa chipul divin, in relatiile specifice extratrinitare.
Comunicarea este termenul esential ce se raporteaza la dar, este parte integranta dar distincta din fiinta darului. Desigur, ne referim la comunicarea din iubire. Asa primim viata, asa primim invierea in Hristos, asa primim viata vesnica si indumnezeirea 24.
Numai datorita comunicarii in Sfantul Duh se face ca avem in noi iubirea de fii ai Tatalui prin Fiul, si iubirea de frati a fiului prin intruparea Sa 25, fapt care il plaseaza in mod fericit pe om la nivelul vietii intratrinitare, adica el pune in mod eficient pe om pe calea indumnezeirii, a comuniunii eterne cu dumnezeirea.
Orice comunicare de sus se face, deci, in Duhul Sfant. El este cel care activeaza duhul nostru 26 si ambele, atat comunicarea cat si activarea, sunt daruri.
(D. Staniloae: Ascetica si Mistica Ortodoxa)
(D.Staniloae: Sfanta Treime, sau La inceput a fost iubirea)
Un trup transfigurat poate sta alaturi de Dumnezeu, atat cat se poate..Dumnezeu nu poate fi cunoscut in Fiinta Lui de oameni ...
Sfintenia presupune predarea in voia Lui Dumnezeu, dar e mai mult decat o directie a vointei..si este o porunca "Fiti dar voi desavarsiti, precum Tatal vostru din ceruri desavarsit este...."
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.05.2008, 22:41:30
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Este o mica eroare.Chiar daca il citati pe Staniloaie nu insemna ca acesta este fara greseala.De vreme ce Dumnezeu nu poate fi cunoscut si nici inteles de om cum poate cineva sa decida axiomatic cum trebuie inteleasa Fiinta suprema? Si de unde reiese ca trebuie inteleasa ca energie comunicanta?fiind vorba de o eroare in ipoteza toata demonstratie devine falsa iar in mod legic concluzia un neadevar.deocamdta parintele Staniloaie nu poate schimba dogma si nu poate anula axiomatica crestinismului ortodox.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.05.2008, 23:09:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

pauldani, "nu vad unde am scris indumnezeire prin fiinta.......", nu ai scris asta, dar am simtit nevoia sa fac acele precizari de la final ca sa nu creez confuzie prin afirmatia "partasi firii dumnezeiesti". Insa, tot nu inteleg ce nu gasesti in ortodoxie, caci ai spus "ca vrei mai mult.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.05.2008, 23:23:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

dorstor, vom avea un trup, dar am afirmat ca nestricacios, dupa cum ne marturiseste si Sf. Ap. Pavel. A vorbi de mantuire fara a lua in calcul si trupul este o grava eroare. Daca trupul nu trebuie sa participe la viata dumnezeiasca, atunci de ce l-a mai ridicat Hristos din moarte? Trupul nestricacios este cel al lui Hristos de dupa invierea Sa din morti. Chiar daca este spiritualizat, e trup.

Si mai eram dator sa fac acesta precizare: Evident ca unirea celor doua firi in Hristos nu este identica cu unirea noastra cu El. In primul caz avem o unire ipostatica, in cel de-al doilea o unire prin participare.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.05.2008, 00:26:18
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

@costel: gasesc tot in ortodoxie..nu vreau sa ma lovesc in litera, vreau sa traiesc, nu sa practic...
Domnule Dorstor...continuati dumneavoastra..eu am obosit sa va citesc....
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.05.2008, 01:36:44
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

nu inteleg de ce spui ca trupul li Iisus dupa inviere este Spiritualizat?Eu inteleg ca tocmai pt a evita o astfel de credinta Iisue dupa ce a inviat a mancat in fata apostolilor.Despre natura trupului hristic nu se spune nimic dar despre natura trupurilor inviate spune chiar Iisus si in crestinism orice afirmatie a lui Iisus hristos are caracter axiomatic.
Nici pe d-voastra Pauldani ni va inteleg :cum vreti sa traiti fara a practica...Ceva in genul acesta ar putea realiza un copil inocent dar nici acela pe deplin.Eu va dau un sfat care l-am primit si eu cu ani in urma si tare mi-a folosit:Incercati rugaciunea isihasta.Pe o trepta foarte avansata a rugaciunii crestine se a afla contemplarea lui Dumnezeu.Atunci totul dispare in jurul tau si nu mai simti nimic in afara bucuriei acelei contemplari.dar la asemenea traire se ajunge f greu.Pt mine ar avea sens cele spuse de d-vostra doar gandindu-ma ca la asta va-ti referit.In peste 20 de ani de rugaciune eu am avut senzatia ca am atins o astfel de stare doar de doua ori.Si as mai vrea sa reusesc o data dar ma indoiesc ca mai sunt vrednic!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 20:37:22