Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.05.2008, 00:23:24
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

nici eu nu inteleg ..dar asta e miscarea sufletului meu...in fine, nu vreau sa vb despre asta......iar acum nu simt ca as putea spune ceva bun si ma opresc....nb..
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.05.2008, 09:42:47
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

budism..sa i lasam pe ei in pace..ei vor fi judecati dupa cele 2 legi(a firii si a zidirii) si noi dupa evanghelie..ei sa fie sanatosi,sa afle cuvantul lui Hristos,sa treaca la ortodoxie si sa duca viata de sfinti!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.05.2008, 11:06:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

dorstor, prin "trup spiritualizat" nu inteleg contopirea lui cu sufletul, ci ridicarea naturii umane la cel mai inalt grad de desavarsire.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.05.2008, 10:07:03
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Iisus Hristos a spus clar ca la inviere vom fi ca ingerii,restul interpretarilor sunt anticristice pt ca incearca sa nege spusele lui Iisus Hristos.ceea ce spune Iisus Hristos nu se interpreteaza pt ca sunt axiomatice si constituie dogma relevata a crestinismului!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.05.2008, 10:08:28
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Trebuia scris revelata;am gresit exprimarea!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.05.2008, 21:04:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

dorstor, nu mai rupe texte din context. Asa ajungi la erezie. Hristos a spus ca vom fi ca ingerii, dar a spus acest lucru ca raspuns la intrebarea saducheilor - a cui va fi sotia in lumea de dincolo? (sotie care a avut mai multi soti in aceasta lume.)
Trupurile inviate vor fi induhovnicite "se va schimba din stricacios in nestricacios". Dar nu vor inceta de a fi trupuri.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.05.2008, 00:49:43
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Eu cred ca atunci cand a spus ca vom fi ca ingerii, Domnul nostru se referea la un mod de viata mai mult, decat la un mod de existenta..."nu se vor insura...." ..nu suntem ingeri, suntem oameni, nu vom fi ingeri, ramanem oameni, trup si suflet...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.05.2008, 22:41:47
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cine spune ca ingerii nu au trupuri?Eu?Ce inseamna nestricacios?Exista o afirmatie !Tarana esti si in tarana te vei intoarce!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.05.2008, 23:03:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

dorstor, sincer, apreciez raspunsurile tale pe probleme de drept bisericesc, dar in cele legate de dogmatica imi dovedesti ca lasi mai mult loc imaginatiei decat revelatiei. Insa, nu trebuie sa ne temem de greseli si nici de recunoasterea lor, ci de nerecunoasterea si repetarea lor la nesfarsit. Trupul nestricacios, nu inseamna absenta materiei din trupul inviat, caci aceasta n-ar mai insemna invierea celui stricacios intru nestricaciune. Acest trup nu va avea nevoie sa consume materie si s-o elimine in procese care-l corup.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 21.05.2008, 17:11:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai ce ingerii au trupuri?
Parca erau fiintze pur spirituale.
"
Prin aceste cuvinte arata ca ei sunt usori, arzatori, calzi, strabatatori, grabnici spre dorul de Dumnezeu si slujirea Lui, indreptati spre cele de sus si liberi de orice gand material. Asadar, ingerul este o fiinta spirituala, vesnic miscatoare, libera, necorporala; slujeste lui Dumnezeu si a primit in firea lui nemurirea in har.

Care etste, insa, natura si definitia fiintei lui, numai ziditorul o stie. Se spune ca este necorporal si imaterial in raport cu noi, deoarece tot ceea ce se pune in comparatie cu Dumnezeu, singurul incomparabil, este grosolan si material. Numai Dumnezeirea este in realitate imateriala si necorporala.
"


"Nu sunt circumscri si in felul celor corporale, natura lor nu are o forma trupeasca si nici nu au cele trei dimensiuni, ci sunt prezenti in chip spiritual si activeaza acolo unde li s-ar porunci; cu toate acestea ei nu pot sa fie si sa activeze simultan in doua locuri deosebite.
"

Din Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22