Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.02.2008, 21:38:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Diana, crezi ca este important sa stim cand avem cele mai multe sinucideri si cand? Eu cred ca este mai important sa putem raspunde la intrebarea de ce avem? Si daca avem un raspuns, sa incercam sa prefacem raspunsul in cale de insanatosire si luminare pentru cei care vor sa se sinucida.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.03.2008, 16:47:27
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Diana, crezi ca este important sa stim cand avem cele mai multe sinucideri si cand? Eu cred ca este mai important sa putem raspunde la intrebarea de ce avem? Si daca avem un raspuns, sa incercam sa prefacem raspunsul in cale de insanatosire si luminare pentru cei care vor sa se sinucida.
dar ca sa raspundem la intrebarea "de ce avem?" trebuie sa analizam toti factorii care duc la sinucidere, atat cauzele cat si perioadele cand se inregistreaza cele mai multe
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.03.2008, 09:57:45
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Proverbe 26.16. Lenesul se crede mai intelept decat sapte oameni care raspund cu judecata.

Eu cred ca cei care se gandesc la astfel de subiecte de falsa intelepciune sunt aceia care nu au ocupatii si harnicie pentru viata.

Dumnezeu spune clar [color=red]"SA NU UCIZI"[/color] in porunca a 6-a din decalog. Deci sinuciderea este o incalcare flagranta a acestei porunci si trimite pe cel care o face direct in iad.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.04.2008, 22:25:09
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu in ce masura e binevenit acest topic, intitulat destul de ciudat: "Dreptul la sinucidere".
Dumnezeu nu ne da acest drept, sa ne luam singuri viata. Numai El ne-a dat viata si, in consecinta, doar El, in marea Sa milostivire, ne-o poate lua.
Iar cine-si ia singur aceasta libertate, nici nu va ajunge pana la tronul cresc al lui Dumnezeu, ca sa fie judecat, pur si simplu, diavolul de la vama "sinuciderii" ii va arata sufletului zapisul in care si-a notata acest f. mare pacat (sinuciderea) si il va expedia de urgenta in iezerul de foc spre a-si ispasi ingrozoitoarea sa fapta, facuta in dispretul Domnului.


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.04.2008, 23:12:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Nu stiu in ce masura e binevenit acest topic, intitulat destul de ciudat: "Dreptul la sinucidere".
Dumnezeu nu ne da acest drept, sa ne luam singuri viata. Numai El ne-a dat viata si, in consecinta, doar El, in marea Sa milostivire, ne-o poate lua.
Iar cine-si ia singur aceasta libertate, nici nu va ajunge pana la tronul cresc al lui Dumnezeu, ca sa fie judecat, pur si simplu, diavolul de la vama "sinuciderii" ii va arata sufletului zapisul in care si-a notata acest f. mare pacat (sinuciderea) si il va expedia de urgenta in iezerul de foc spre a-si ispasi ingrozoitoarea sa fapta, facuta in dispretul Domnului.


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Asa este cu certitudine, sinuciderea este insasi dispretul fata de viata cel mai de bun pret ce ni s-a dat , far de care nimic nu ar fi existat in asta lume. Dreptul de a face ceva, de a crede ceva, ni s-a dat prin libertatea deplina data noua in asta viata, cu un singur amendament , cu respectarea Sfintelor porunci , decalogului. Titulatura data, acestui topic, este pentru a lansa o provocare si nu cred ca dreptul la sinucidere cum a fost intitulat topicul , nu reprezinta dreptul in sine ci posibilitatea de a avea acest drept, ce nu poate in nici un fel a fi justificat sau dobandit, indiferent de o situatie data sau de o conjunctura mai mult sau mai putin favorabila.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.04.2008, 23:59:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

La majoritatea teologilor intalnim deosebirea fundamentala dintre drepturile omului si datoriile crestinului. Crestinul are datorii nu drepturi. Drepturile amintesc de autonomie, datoriile amintesc de iubirea fata de Dumnezeu. In morala crestina termenii: datorie, obligatie, porunca, lege, nu sunt interpretati in sens juridic. Prin acesti termeni se exprima chemarea iubitoare a lui Dumnezeu ("Cel ce are poruncile Mele si le pazeste, acela este care Ma iubestete" Ioan 14,21), iar iubirea nu constrange, iubirea presupune libertate "Daca veti ramane in cuvintele Mele, adevarul va va face liberi".
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.05.2008, 08:47:57
ramur ramur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Hristos a inviat!
Nici nu stiu cum sa imi incep aceasta postare in afara de a zice ca mai am un pic si ajung in calea disperarii :(. Nu e vorba de mine ci de fratele meu care de cateva zile are ganduri sinucigase :(.
Povestea este cam asa: eu traiesc in afara Romaniei si l-am luat si pe fratele meu cu mine pentru a reusi sa munceasca si el sa isi duca un trai mai bun. Am fost multumita ca se linistise dar in iarna a decedat bunica noastra, care ne-a crescut, si el a fost cel mai afectat. Am crezut atunci ca a trecut peste dar in aceste zile a cazut intr-o depresie adinca din care nu il mai pot scoate. Pe langa toate astea el asculta doar muzica depresiva (hard rock etc). Aseara am incercat sa ma rog cu el, Bunului Dumnezeu ( pe durata rugaciunii doar a suspinat), sa ii explic ca nu este dreptul nostru in a ne lua viata, si mereu imi spune ca daca exista acel Dumnezeu sa il scoata din starea asta (mentionez ca atunci cand se enerveaza injura de lucruri sfinte :( ). Va rog din suflet dati-mi un sfat, daca dvs ati trecut printr-o situatie similara cu cei dragi cum ati procedat, ca in aceste clipe nu mai stiu ce sa fac...:( :( :(.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.05.2008, 09:21:45
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

"Dreptul la sinucidere". Am auzit curand ca Uniunea Europeana discuta legalizarea avortului cu motiv ca ar fi "dreptul femeii..". Curand poate ca o sa citim si dreptul la crima. Peste tot drepturi si iar drepturi. Ne-am dat noi viatza ca sa avem dreptul sa ne-o luam?!!..Pot sa spun ca am avut perioade de depresie foarte mari, stari insuportabile, poate ganduri de sinucidere..dar sincer singurul gand care m-a tinut departe de a face ceva e tocmai acest gand: "Nu am drept asupra mea sa-mi iau viatza." Si am mers mai departe si merg mai departe..exista lucruri frumoase, viata e frumoasa, viata e taina, e bucurie..Ne dorim prea mult, prea mult din lumea asta, am fost crescuti poate si educati de televizoare, de reclame, de oameni puternici care ne-au transformat in sclavi..sclavi ai dorintelor noastre..peste tot ne vorbesc de drepturi "dreptul la avort, dreptul la homosexualitate.." poate curand vom avea si zoofilie, pedofilie, crima..toate legale..
Asa cum te uiti la un om minunat, o persoana care o admiri, un Sfant..asa sa te uiti si la tine atunci cand ai ganduri de sinucidere, pentru ca toti avem acelasi chip in noi...offf Doamne..ce am facut din creatia ta, ne punem sfoara de gat ca nu avem succes, sau dragoste, sau vrem sa ne cunoastem neantul...Poti draga mea sa-ti traiesti neantul fiind in viata..Intra in acest neant din tine, intra in acest nor necunoscut, intra acolo unde toate se anuleaza, unde logica dispare si traieste-ti neantul..dar nu sinucidere. VIATA e un dar, un dar minunat, viata fara Dumnezeu nu are rost si atunci vrem neantul, cauta-L pe Dumnezeu in viata ta, roaga-te si sfatul nu vine de la un om desavarsit, un om curat, nu, din contra, vine de la un om ratacit, poate trist, poate la fel ca tine, invata rugaciunea, nu e un sport, e chiar suflarea noastra, nu e o tinta, e doar cea care ne da aripi..off, nu mai vorbiti despre sinucidere, zilnic vad oameni care renunta la viata, uitand sa se bucure de tot ce avem aici, chiar si de un post atat de inutil pe care l-am scris aici....
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.05.2008, 09:36:44
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

sinucide te .. ai libertatea..si apoi vezi tu la judecata! o sa ti doresti sa traiesti din nou!:angry:
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.05.2008, 15:05:31
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

nu ai dreptul sa faci un lucru pe care nu il poti reface. sinuciderea nu este un drept, sinuciderea este o alegere. sunt doaua lucruri diferite. viata nu este a ta. nu tu ti-ai creat-o. nu tu ti-ai dat viata. asadar nu ai dreptu sa-ti iei viata. doar Dumnezeu are acest drept, pt ca el ti-a oferit viata ca pe un dar de care sa te bucuri si pe care sa-l folosesti pt mantuire si pt fericirea vesnica. in conceptia mea, sinuciderea este un pacat mai mare decat crima, putand fi pusa alaturi de lepadarea de Dumnezeu. dar poti sa faci ce vrei, ai libertate... insa vei suporta consecintele.:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25