Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 03.06.2008, 01:03:13
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Daca credeti ca teoria atomica si finalitatea existentei celulare este UNICA REALITATE inseamna ca nu credeti in minunile savirsite de Sfinti si de Mintuitor, si mai ales in Invierea Sa, ceea ce inseamna ca va luptati cu Dumnezeu.
aici nu se pune problema daca teoria atomica este unica realitate, ci daca atomii SUNT o realitate. este o mica mare diferenta.
veilur, inteleg ce vrei tu sa spui, insa trebuie sa cadem de acord ca matematica in sine totusi a fost dezvoltata de-a lungul timpului. s-a plecat de la axiome lasate de Dumnezeu ca atare, si pe baza lor s-a mers mai departe. asa ca s-ar putea spune ca omul a inventat intr-o oarecare masura aceste lucruri,aceste noi teorii mai complicate. intr-adevar, fizica are propriile legi, numai ca exista o problema: in anumite conditii, legile pe care noi le cunoastem nu mai au validitate. de aceea se poate spune ca unele lucruri au fost inventate de catre om. uite, spre exemplu, la nivel de microcosmos(electroni, protoni etc) nu se mai poate aplica mecanica clasica, deoarece aceea nu ar putea explica fenomenele ce au loc. de aceea omul a fost nevoit sa inventeze(sau sa descopere noi teorii, noi legi ale fizicii). de aceea spun ca omul are o limita a cunoasterii. iar ceea ce cunoastem noi este mult prea putin.
eu nu am spus ca nu cred in minuni, ci am incercat sa arat firescul de zi cu zi. oare eu sunt cel care a exagerat in explicatii?
  #232  
Vechi 03.06.2008, 01:06:42
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

si as vrea sa mai spun ca aici e vb de un topic unde se disc si despre stiinta, asa ca eu cred ca sunt permise discutii mai stiintifice, despre fizica, chimie, matem etc.:D
  #233  
Vechi 03.06.2008, 01:19:45
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Lumea materiala a fost conceputa de Dumnezeu pe principiile matematicii dar El este deasupra matematicii. Rezulta ca aceasta lume are niste legi stabilite arbitrar de catre Dumnezeu, niste simulacre.

Asa fiind, a spune ca omul a descoperit ceva, chiar si facându-L pe Dumnezeu responsabil de descoperire, este un nonsens, e ca si cum ai spune ca a descoperit secretul unei scamatorii.
  #234  
Vechi 03.06.2008, 09:29:32
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Nu stiu daca Dumnezeu a lucrat cu ceea ce numim noi matematica..
apropo "Cuvântul "matematică" vine din grecescul μάθημα (máthema) care înseamnă "știință, cunoaștere sau învățare (wikipedia)". Omul din dorinta de cunoastere a cautat un mod de a exprima legile la care e supus si de care e inconjurat..A stabilit axiome, un fel de Dogme, care uneori depasesc mintea si a construit un sistem prin care se pot exprima formal aproape toate stiintele. Fizica a primit o reprezentare matematica, chimia, in domeniul informaticii matematica joaca iarasi poate rolul principal. Nu stiu de ce nu puteti afirma precum Pascal si sa vedeti in aceasta pocitanie numita Om si partea minunata, frumoasa. Omul e creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, un Dumnezeu Creator, omul trebuie sa fie creator. Cat creeaza si cat imita din legile exterioare asta e alta problema, dar omul e si trebuie sa fie creator, e dator sa fie creator.
Matematica de exemplu poate fi un limbaj universal. Omul a cautat un mod pur de a exprima lucrurile, un mod stabil, un mod de cunoastere, un mod de a privi si de a exprima lucrurile, ca si cum eu as cunoaste o persoana si as exprima intr-o limba "pura" esenta persoanei respective. Imposibil de aplicat pentru persoana, pentru ca persoana e o taina mult prea adanca, dar pentru lumea in care suntem e un mod bun, folositor..si totusi nu e perfect, exista limite ale matematicii, exista axiome care poate nu au fost deduse, sau altele care poate au fost stabilite gresit, dar lasa-l pe om sa caute, e un alt mod de cunoastere...
Nu stiu Traditie care crezi tu ca ar fi scopul nostru aici in lume? esti monah? dar eu cred ca Dumnezeu poate fi cunoscut prin lucrarile sale, se lasa cunoscut si prin relevatia naturala, lumea asteapta sa fie indumnezeita, si nu stiu daca poti crede, dar cateva formule asezate pe foaie il pot conduce pe om intr-o frumoasa transformare spirituala..
Lumea aceasta in care suntem nu este ultima realitate, dar a o nega in totalitate mi se pare lipsit de sens, nu ar avea logica nimic si chiar ar fi totul o simpla scamatorie. Trebuie sa fim detasati de lume, dar trebuie sa te detasezi de patimi, sa atingi apatia. Nu lumea e rea, noi suntem. Noi suntem cei cazuti, noi suntem cei care tragem lumea spre declin..
  #235  
Vechi 03.06.2008, 16:27:29
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

foarte frumos ai vorbit pauldani...:rolleyes:
  #236  
Vechi 04.06.2008, 02:18:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

fiecare intelege, crede si simte in felul lui; cel mai important este ce dobandesti in urma acestor intelegeri, credinte si simtiri, aste e toata chintesenta vietii. Ce am inteles eu din toata chintesenta asta este faptul ca eu nu trebuie sa traiesc numai pentru mine...
  #237  
Vechi 04.06.2008, 07:06:19
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Eu cred ca scopul vietii este dobândirea Duhului Sfânt.

Paul, nu sunt monah dar cred ca trebuie sa traim ca monahii, în sensul ca trebuie sa fim permanent complet adunati cu mintea din risipirea în gânduri si activitati lumesti.


Ce spui tu Veilur, cu a nu trai doar pentru tine, este una din ideile atragatoare dar false, care te îndeparteaza de viata mistica prin raspândirea în actiuni de caritate sau activism lumesc.

Sunt multe forme de falsa constiinta, am întâlnit în dictionar si termenul antropolatrie, a existat si o astfel de erezie.

Daca nu ne ocupam de cunoasterea mistica a lui Dumnezeu vom pierde degeaba timpul dat si vom ramâne neroditori.

  #238  
Vechi 04.06.2008, 09:03:31
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

@Traditie..
Da, dobandirea Sfantului Duh e scopul nostru aici..Dar cu scopul de a-L cunoaste pe Dumnezeu, caci asta inseamna viata vesnica...Cat timp traim in lume e greu sa respingi in totalitate activitatile lumesti, iar a spune ca persoana celuilalt te indeparteaza de Dumnezeu inseamna a uita ca si in celalalt e Dumnezeu si a trai in indiferenta. Eu cred ca mult din raul din lumea de azi apare din indiferenta, nu numai la crestini, la toata lumea. Poti fi batut omorat pe strada pentru ca toti trec si se uita, eventual iti fac poze pentru stirile de la ora 5.
Orice activitate, orice eveniment asteapta sa fie descoperit, poti umple de Sfant Duh activitatea care o faci, de la nodul de la pantofi pana la scrierea unui roman..dar ma opresc aici .....
  #239  
Vechi 04.06.2008, 09:19:26
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pauldani
Orice activitate, orice eveniment asteapta sa fie descoperit, poti umple de Sfant Duh activitatea care o faci, de la nodul de la pantofi pana la scrierea unui roman
Cu conditia sa fie din initiativa divina, adica dupa voia lui Dumnezeu, nu a noastra.
  #240  
Vechi 04.06.2008, 12:54:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie


Ce spui tu Veilur, cu a nu trai doar pentru tine, este una din ideile atragatoare dar false, care te îndeparteaza de viata mistica prin raspândirea în actiuni de caritate sau activism lumesc.

Sunt multe forme de falsa constiinta, am întâlnit în dictionar si termenul antropolatrie, a existat si o astfel de erezie.
Nu, stai calm ca nu idolatrizez oamenii iubindu-i prea mult sau mai mult ca pe Dumnezeu, si nici nu am vre-o actiune caritativa sau de activism lumesc; am impresia ca tie iti place sa interpretezi exagerat ce spun eu, iar asta o faci intetnionat din vre-o placere ceva...:)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie Eugen7 Teologie si Stiinta 83 09.12.2010 17:58:51
Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta absolutep0wer Generalitati 6 02.08.2010 14:55:21
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29