Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2010, 02:29:43
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit Cum m-a ajutat pe mine site-ul CrestinOrtodox?

Deschid acest topic in speranta ca cei care au avut anumite beneficii si experiente in urma accesarii acestui site doresc sa le impartaseasca si celorlalti.

Activez de putina vreme pe acest forum si deja ma simt f atasata de el. Desi nu postez mult, citesc si incerc sa invat cat mai multe.

Pt. mine descoperirea acestui site a fost ca mana intinsa unui om aflat pe marginea prapastiei. Locuiesc intr-o tara protestanta, respectiv Norvegia, si de cand am venit aici (de 2 ani si ceva), m-am tot racit de biserica mea. Din pacate zicala "ochii care nu se vad, se uita", e f adevarata si in cazul credintei. Nicidecum nu m-am apropiat de protestantism, despre care recunosc ca am invatat multe, dar m-am distantat primejdios de credinta mea.
Aici nu am posibiliteatea sa merg la biserica, cea mai apropiata biserica ortodoxa este la mai multe sute de km distanta, asa ca simt enorm lipsa bisericii mele din Romania si a duhovnicului meu.

De cand am inceput sa accesez acest site, am invatat f mult, am descoperit sfinti de care nu auzisem sau pe care ii ignorasem, am invatat anumite reguli ce tin de credinta noastra, am invatat sa citesc si sa ma rog mai mult, am invatat muuult, intr-un cuvant si sper sa invat si in continuare.

Multumesc ca existi, site-ul meu de suflet! Sa dea Dumnezeu sa traiesti cat mai mult si sa ajuti cat mai multi oameni!



p.s. - Imi cer scuze daca mai exista un topic similar, eu am cautat, dar nu am gasit.
Am deschis acest topic la sectiunea "Minuni ale ortodoxiei" deoarece pt mine descoprirea acestui site, a insemnat o mica minune.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 25.09.2010 at 16:31:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2010, 10:44:39
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Iti inteleg bucuria. Atunci cand esti departe de biserica ortodoxa romana, de preotii nostrii, cu adevarat ca acest site umple golul ramas. Spun asta pentru ca nici eu nu sunt in tara, dar la mine situatia este un pic inversa. Sunt biserici ortodoxe aici dar eu nu vorbesc limba lor. Asa ca sunt izolata, ascult in biserica muzica, dar nu inteleg predica.
Mi-am pus la un moment dat problema daca as gasi un preot duhovnic online, dar apoi m-am gandit ca taina spovedaniei este altceva, ca undeva tot ce scriem noi este stocat si ca nu mai e cu adevarat taina spovedaniei daca e facuta online. Asa ca....
un lucru e sigur, pe forumul acesta gasim si lucruri minunate, postari pline de invataminte, totul e sa stim sa le alegem.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.09.2010, 11:27:38
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit buna!

acelasi lucru pot spune si eu! acest site ma ajuta fff mult pe mine si fam mea
biserica ortodoxa este cam departe de unde locuim noi si inca nu am ajuns(sper totusi ca intr un viitor apropiat sa ajungem )
aici am descoperit si eu sfinti de care pana acum nu am auzit, am descoperit ca exista oameni minunati, traitori ai ortodoxiei, tineri dornici de cunoastere ,oameni care iti sar in ajutor cu un gand bun si sfaturi!

de aceea as vrea si eu sa multumesc celor ce administreza acest site si au grija de "hrana sufletelor" noastre zi de zi.

p.s.foarte mult m-a ajutat sectiunea pt copii de unde le pot citi celor mici istorioare cu talc si nu numai....


carmen
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.09.2010, 16:59:02
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Asa e fetelor, acest forum este pt noi, cei din diaspora, o oaza de credinta si de invataminte duhovnicesti.

Am intalnit aici f multi oameni minunati, al caror suflet bun transpare in modalitatea de abordare, in modul in care se exprima. Nu dau exemple, pt ca sigur as omite anumite persoane si nu vreau asta.

Bineinteles ca diavolul isi baga coada si pe aici uneori, pt ca din pacate toti suntem ispititi la un moment dat, dar cred ca daca suntem cu adevarat crestini, gasim o cale sa evitam un conflict, iar SMERENIA e cea mai buna cale.
Din pacate din mandrie, se isca multe rele, uneori neconstientizate de noi.

Da-ne Doamne smerenie si puterea de a ne cere iertare!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 25.09.2010 at 17:01:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2010, 17:39:16
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Pentru mine acest forum reprezinta:
- un mijloc de a-mi mentine in suflet dorul arzator de Hristos,
- un mijloc de informare, sunt atatea lucruri noi care se intampla, sau din cele vechi pe care le-am uitat sau imi face placere sa mi le reamintesc.
- un mijloc de comunicare atunci cand in viata reala nu mai am cu cine.

Daca nu as fi trait experienta pe care o traiesc acum, probabil ca altele ar fi fost preocuparile mele, iar timp de forum si internet nu as fi avut...acum sunt multumita ca imi pot continua viata spirituala si in mod virtual, intr-o maniera care este exact pe gustul meu...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2010, 12:03:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Chiar daca am momente in care nu ajung la internet, ori ma lupt cu vicleanul "timp", cu fiece ocazie posibila, fac un popas pe aici.
Sunt multe lucruri frumoase, care ma bucura.
De cele mai multe ori, cand intru, citesc noile articole de la "Sfaturi duhovnicesti", ori cate un subiect de pe forum.

Har, mila si pace de la Domnul, tuturor celor ce se ingrijesc pentru ca acest site sa existe.
Iar de la mine, recunostinta si dragoste dupa puteri.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Surpriza navigand pe site-ul CrestinOrtodox.ro si nu numai!!! Crestin_Simona Generalitati 121 04.12.2012 15:20:56
O noua infatisare a site-ului CrestinOrtodox admin Reguli generale de utilizare a forumului 81 16.03.2010 20:28:50
cum m-a ajutat pe mine Dumnezeu anishorik Intamplari adevarate 5 28.07.2008 22:02:25
Cum m-a ajutat pe mine Sfantul Nectarie pacatoasa Intamplari adevarate 7 11.06.2008 10:45:54