Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 13.02.2012, 12:32:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Tie ti se pare mai normal sa mananci lapte si branza de casa in zile de post decat sa mananci carne in celelalte zile. Ptr mine normalitataea nu e asta, ci cea invatata de biserica. Asadar, eu nu consider inutil postul in familia mea daca imi permit in celelalte zile sa le dau carne copilasilor mei.
Dacă se confimă cele spuse de tine mai sus...atunci da sunt de acord cu tine. Și eu sunt de părere că postul este baza (ceea ce trebuie respectat)- minimum admis...apoi de aici fiecare după putință și voință poate să se nevoiască.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 13.02.2012, 13:42:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi tocmai că echilibrul vine din "rigiditatea" gândirii lui, iar dezechilibrul vine dintr-o gândire slabă, înclinată spre "neputințele" noastre. Am mai spus-o și o mai spun ori de câte ori am ocazia: Un copil născut, crescut într-o familie care a trăit curat (trupește și sufletește) acela va fi mai străveziu către Dumnezeu. Și când afirm trupește, mă refer și la alimentație. Dacă de mic el este crescut în rugăciune și obișnuit cu un mod de alimentație corect (sau obișnuit cu postul de mic), acesta va fi mai puternic, mai rezisent din orice punct de vedere (și trupește în fața bolilor și sufleteșteîn fața încercărilor vieții).
Și ca să nu fie vreo nelămurire uite ce spune și părintele nostru drag: “În copiii veniți dintr-o vețuire curată a căsătoriei, precumpănesc înclinările bune și nu-i biruie împrejurările rele ale mediului, pe care eventual l-ar găsi și, poate că,chiar împotriva acestui mediu sunt rânduiți. Ei sunt de mici mai străvezii spre Dumnezeu și prin asta se vede că au chemare să-I fie ucenici, iar dacă vremea le-o va cere îi vor fi și mucenici”.
Sunt de acord cu tine..ma refeream insa la anumite situatii. Spre ex: la noi la gradi se serveste copiilor la gustare un preparat in casa: o felie de chec, o prajitura cu cirese, cornulete cu gem etc. Cunosc parinti care iau desertul si in fata copilului il arunca la gunoi, pe motiv ca"nu-i, voie, nu-i sanatos" in timp ce micutii ei se uita la ceilati copii care se bucura in voie de gustarea lor dulce.
Personal nu cred ca prajiturica aceea de casa face atata rau copiilor, cat atitudinea rigida a mamei care, culmea, isi permite sa infulece cate o ciocolata dupa ce lasa copiii la gradinita.
si nu cred ca trebuie scos desertul din alimentatia copiilor.
abuzul e periculos, dar trebuie cautata calea de mijloc. Nu poti lipsi copilul de dulciuri, dar le poti reduce aproape la maxim pe cele din comert. Dar de asemnea nu-i poti smulge copilului din manuta o caramea/ bomboana cand o primeste cu dragoste de la un cunoscut.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #493  
Vechi 13.02.2012, 13:54:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord cu tine Lore. Însă poți induce unui cunoscut ideea că tu le dai copiilor tăi dulciuri din comerț și pe viitor să țină cont de acest aspect. Uite de exemplu la noi au fost nașii noștri care au un nașic de 1 an și 10 luni. Aveam în casa un suc Teddy de morcov (care nu este tocmai 100% natural) și i-am întrebat dacă îi dă așa ceva. Eu unul nu i-aș fi dat dar știam că ei nu sunt foarte stricți. Răspunsul lor a fost nu, iar eu m-am conformat. I-am facut un ceai cu miere de albine și am rezolvat problema. Rezultatul: mai ieftin și mai sănătos.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 13.02.2012, 17:49:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dragă Loredana, degeaba ții tu posturile rînduite de Biserică dacă în afara lor carnea este nelipsită de pe masă la modul zilnic.
Hmm... in afara posturilor carnea e foarte buna. Nu pot concepe cum unora nu le place
Reply With Quote
  #495  
Vechi 13.02.2012, 21:24:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hmm... in afara posturilor carnea e foarte buna. Nu pot concepe cum unora nu le place
Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva. Cand vei putea sa intelegi acest aspect, atunci vei intelege de ce unora nu le place sau mai bine zis nu accepta.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 13.02.2012, 21:28:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nici Iisus cu Apostolii nu posteau,ti-am mai zis. Nu suntem noi mai presus ca ei. Ma refer la mireni,oamenii de rand,nu monahi,pustnici etc.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 13.02.2012, 22:17:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana nu vei ajunge sa pui in practica ceea ce discutam, nu ai cum sa cunosti, deci pentru tine va fi o necunoscuta. In concluzie noi doi vorbim limbi diferite si nu vom putea sa ne intelegem in privinta acestui aspect. Tot tu insa, singur, iti vei putea da raspuns la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #498  
Vechi 13.02.2012, 23:55:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine..ma refeream insa la anumite situatii. Spre ex: la noi la gradi se serveste copiilor la gustare un preparat in casa: o felie de chec, o prajitura cu cirese, cornulete cu gem etc. Cunosc parinti care iau desertul si in fata copilului il arunca la gunoi, pe motiv ca"nu-i, voie, nu-i sanatos" in timp ce micutii ei se uita la ceilati copii care se bucura in voie de gustarea lor dulce.
Personal nu cred ca prajiturica aceea de casa face atata rau copiilor, cat atitudinea rigida a mamei care, culmea, isi permite sa infulece cate o ciocolata dupa ce lasa copiii la gradinita.
si nu cred ca trebuie scos desertul din alimentatia copiilor.
abuzul e periculos, dar trebuie cautata calea de mijloc. Nu poti lipsi copilul de dulciuri, dar le poti reduce aproape la maxim pe cele din comert. Dar de asemnea nu-i poti smulge copilului din manuta o caramea/ bomboana cand o primeste cu dragoste de la un cunoscut.
Eu ma intreb de ce nu fac gustari mai sanatoase la gradinita,si trebuie sa fie musai gustari dulci,cu multi carbohidrati?De ce nu o banana,un mar,o portocala,un iaurt?
Pt mine nu conteaza ce fac ceilalti,de ex.ceilalti isi savureaza desertul iar copilul meu se uita la ei...ceilalti pot face ceva gresit,de aceea spiritul de turma trebuie combatut.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 14.02.2012, 05:18:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pana nu vei ajunge sa pui in practica ceea ce discutam, nu ai cum sa cunosti, deci pentru tine va fi o necunoscuta. In concluzie noi doi vorbim limbi diferite si nu vom putea sa ne intelegem in privinta acestui aspect. Tot tu insa, singur, iti vei putea da raspuns la intrebarea ta.
Frate,stiu si eu ce inseamna post,infranare etc. Dar nu sa tin post o viata intreaga... Cand oi muri oi posti destul,nu? In afara postului e chiar recomandat sa mananci ceva carne,lapte etc. Nu am spus ca trebuiesc consumate non-stop.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu ma intreb de ce nu fac gustari mai sanatoase la gradinita,si trebuie sa fie musai gustari dulci,cu multi carbohidrati?De ce nu o banana,un mar,o portocala,un iaurt?
Stai asa... pai banana,marul,crezi ca nu au carbohidrati? Tu ce crezi ca au,proteine?? Si fructele ingrasa fratilor!

PS carbohidratii in esenta nu dauneaza asa mult,si eu am luat deseori supradoze,insa ideea e ca trebuiesc consumati. Daca nu se "elimina" prin efort se vor depune sub forma de strad adipos (grasime). Cel mai bine e sa va inscrieti copiii la vreun sport ceva,invatati-i cu miscarea de mici.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 14.02.2012, 07:17:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Doamne, mîntuiește-ne pe noi toți!

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Draga Ionut, se pare ca intelegi partial rolul postului. Postul nu este doar infranare de alimente in scop terapeutic.
Pentru mine, ca mirean, chiar asta este. Dacă aș fi călugăr, aș avea mai multe rugăciuni de spus, mai multă pravilă. Spune-mi, tu în post faci mai multe fapte bune și în afara postului mai puține? În post faci mai puține păcate și în rest mai multe păcate? Dacă nu, care este atunci diferența?

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
postul este infranare de la alimente care iti produc placere,
Asta crezi tu... :))

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
precum si de patimi/pacate care inca te tin legat(si Doamne, cat de multe sunt acestea!)
...patimi și păcate pe care le reiei cînd se termină postul sau cum, că nu pricep unde bați?...

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
A nu manca carne nu e o vartute, cum a manca carne nu e un pacat.
A scoate carnea din viața ta este o înfrînare sau o nevoință care, mai ales în zilele noastre, este o virtute. Carnea presupune toxine din cele mai diverse și mai periculoase, iar dacă nu te gîndești la tine prea mult, fă-o pentru micuții tăi.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Din pacate, tind sa cred ca drumul pe care ai apucat-o este primejdios, considerand ca toti care nu practica regimul vostru auster de viata gresesc.
Multora li se pare o exagerare faptul că unii ca noi renunță la otrăvuri. Aia pentru că diferă gradul de conștiință al fiecăruia. Și nu, nu este auster deloc, poate pare din exterior. Eu nu dau o salată de legume de vară pe nici un fel de friptură din lume.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Tie ti se pare mai normal sa mananci lapte si branza de casa in zile de post decat sa mananci carne in celelalte zile. Ptr mine normalitataea nu e asta, ci cea invatata de biserica. Asadar, eu nu consider inutil postul in familia mea daca imi permit in celelalte zile sa le dau carne copilasilor mei.
Stai puțin, nu te grăbi. Ceea ce fac eu în casa mea nu este literă de lege pentru ceilalți sau normalitate pentru ei. Mă refer la faptul că în perioada sarcinii și a alăptării nevastă-mea nu ține posturile - și tu singură ești de acord cu asta. Ceea ce ți-a scăpat, deși am mai vorbit despre asta, este că eu mănînc ceea ce ea mănîncă și ea mănîncă ceea ce eu mănînc. Acum vreo trei ani ea a renunțat la porc, ceea ce m-a determinat să renunț și eu după scurtă vreme. Cînd eu am început să merg la biserică și să țin toate posturile, ea nu făcea lucrul ăsta, dar după o vreme ne-am sincronizat din nou, căci a ținut și ea absolut toate posturile cu mine. Am hotărît deci că este mai bine să mîncăm aceleași lucruri împreună. După o vreme vom începe din nou să ținem posturile rînduite de Biserică, dar să știi că pînă atunci vor fi multe zile în care nu vom gusta nici pește, nici ouă, nici lactate pentru simplul motiv că se întîmplă deseori să nu avem în meniu decît vegetale. La noi a consuma doar vegetale nu este o tragedie, nici o nevoință, cum e la alții.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Te rog sa imi argumentezi scripturistic sau patristic aceasta afirmatie.
Personal, cred ca e o alta afirmatie pripita.
Coloseni 2, 16
Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură

Romani 14, 3
Cel ce mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu sunt de accord cu o hrana nesanatoasa, si ma stradui sa ofer copiilor mei o hrana cat mai naturala.
Unde este străduița ta?

Tu ai spus cam așa: copiii mei nu pot mînca fără carne. M-ai șocat cînd am auzit asta. Apoi, cînd ți-am povestit că eu pur și simplu arunc cartofii întregi în cuptor, îi scot după o oră și-i consum așa, ce a zis? "Dar asta e mîncare de post!"

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dar de aici pana a desfiinta postul cuiva pe motiv ca ofera copiilor cate un tort cu ocazia aniversarii e cale lunga.
Ce faceți voi se numește o alternanță perioade cu excese de hrană moartă urmate de perioade de post de maaare nevoință în care nu renunțați totuși la otrăvurile ce se strecoară pe masă pe motiv că Sfinții Părinți nu ne-au lăsat scris despre ele.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ionut, rigiditatea in gandirea poate produce mult rau....Fetita ta e inca mica, dar odata cu cresterea ei se vor schimba multe.Vei mai ceda la rigiditati, asta daca vrei sa pastrezi un echilibru.
Ții minte că nu i-am răspuns Anastasiei de ce nu mănînc tort, deși m-a întrebat expres. Dar în ziua cînd Teodora va fi servită de Anastasia cu tort, îi voi explica de ce noi nu consumăm așa ceva.

Tu vezi rigiditate, eu văd cumpătare și echilibru. Domnul ne va judeca pe toți, așa că pregătește-te cu răspuns la întrebarea "de ce le-ai pus copiilor tăi otravă pe masă și M-ai rugat să o binecuvîntez".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54