Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.06.2013, 15:38:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit sExul si capcanele sale

Da, asa ar fi ideal, insa daca dumneavostra stiti o metoda prin care sa-i convingeti pe toti barbatii de pe planeta asta ca nici unul dintre ei sa nu se mai duca nicioadata la prostituate, va astept!

Daca de exemplul intr-un oras mic ar fi o singura "casa de toleranta", la barbati le-ar fi si mai rusine sa se duca acolo- i vede lumea, mai se aude prin oras, iar femeile care ar sta acolo va dati seama ce ïmagine"ar aveea in orasul respectiv si cum ar fi privite! Deci ar fi si un mod de descurajare a fenomenului.

Asa daca e ilegal si se ascund, mai greu de a se rusina!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.06.2013, 15:41:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca intr-o societate morala este sanatoasa si se implementeaza aceasta morala la toate nivelurile sociale, numarul parintilor care pot oferi o educatie sanatoasa copiilor la un nivel sa zicem satisfacator este sa zicem de 90%, pe masura ce societate pierde busola, tot mai putini parinti pot compensa cu abilitatile pedagogice acest handicap social, in conditii ca cele actuale scazand sa zicem la 20%.
Cît de adevărat. Contextul lumii triste în care trăim e o variabilă pe care nu ar trebui s-o trecem cu vederea cînd discutăm despre calitatea educației copiilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.06.2013, 15:47:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă tem că amploarea pe care a luat-o prostituția este tocmai din cauză că nu mai este rușine. Iar dacă s-ar legaliza ar deveni ceva acceptat, considerat chiar normal. Prostituatele ar considera că practică o meserie; de altfel, se cere chiar încadrarea ca profesie în nomenclator.
Dacă ajungem la asta, înseamnă că am atins deja absurdul.
Răul nu poate fi combătut legalizându-l, îmi este foarte clar.
Și nu poți să-l combați la distanță: nu îi poți convinge pe cei de departe că este rușine și/sau păcat curvia, preacurvia, desfrânarea. Dar poți încerca cu cei de aproape: copiii fiecăruia, în primul rând.
Însă pentru asta fiecare părinte trebuie el însuși să înțeleagă de ce curvia este o pierdere și nu un câștig. Și fără a avea o legătură vie cu Dumnezeu (pe care-L văd cei curați cu inima) nu va ști ce pierde.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.06.2013, 15:47:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sexul si capcanele sale

Bun- frumos ce ati zis, sa fim oameni morali, sa fim buni crestini- insa tot cu oamenii care i avem acuma trebuie sa lucram, iar pana se schimba o mentalitate dureaza foarte mult!

Poate ar fi util sa discutam pe masuri concrete in aceasta si in toate privintele! Dumneavoastra ce masuri legislative ati propune in acest sens ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.06.2013, 15:51:42
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sexul si capcanele sale

Acasa da- i explici copilului de ce curvia este un pacat! Oricum, in familii bine inghegate si serioase mai greu sa ajunga copii cand devin adulti sa faca asa ceva. Majoritatea prostituatelor provin din familii dezorganizate sau destramate!
Aici ar fi utila si parerea politistilor de la ordine publica si judiciar care se confrunta direct cu fenomenul!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.06.2013, 15:57:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu cred în măsurile legislative pentru că ele sunt aplicate de oameni corupți sau coruptibili. Lege există, dar nu se aplică. Iar ea ar trebui să li se aplice în primul rând proxeneților. Însă aceștia umblă liberi pe străzi, în mașini bătătoare la ochi, toată lumea îi cunoaște (cel puțin în orașul meu), însă nu li se întâmplă nimic.
Legalizarea prostituției ar însemna ca locul acestora să-l ia statul. El va impozita și proteja prostituatele de data asta. Statul-proxenet.
Încă o dată: Nu cred decât într-o schimbare a inimilor fiecăruia dintre noi. Niciun sistem politic nu ne poate aduce binele; oricare poate fi corupt și oricare poate fi foarte bun, în funcție de oamenii care-l alcătuiesc.
Cum spunea și părintele Galeriu: Nu poți face o economie sănătoasă cu oameni bolnavi.

Last edited by N.Priceputu; 26.06.2013 at 15:59:40.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.06.2013, 16:05:14
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sexul si capcanele sale

Da- dar statul nu le-ar obliga sa se prostituieze asa cum fac proxenetii!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.06.2013, 18:14:36
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pacatele oamenilor sunt pacatele oamenilor. Sa legalizezi pacatele e cu totul alta problema, si e mult mai grava.

Legalizarea nu o sa duca la disparitia traficului de persoane. Apoi, stim ca sunt si oameni influenti implicati in asta. E suficient doar sa cercetezi ce s-a intamplat in Olanda dupa ce au legalizat casele de toleranta.

Multe fete care se prostitueaza provin din casele de copii, adica orfelinate. Si nu incep la 18 ani, ci de pe la 14-15.

Statul roman nici macar nu a incercat sa opreasca acest fenomen.

Prostitutia ar trebui sa ramana ilegala.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.06.2013, 18:35:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Însă aceștia umblă liberi pe străzi, în mașini bătătoare la ochi, toată lumea îi cunoaște (cel puțin în orașul meu), însă nu li se întâmplă nimic.
Ce să li se întâmple conasule?
Zilele trecute erau niște poze cu seful unui inspectorat de politie la o petrecere cu un interlop.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.06.2013, 18:49:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa-i. N-are ce să li se întâmple atâta vreme cât își dau mână cu mână...
Reply With Quote
Răspunde