Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.04.2013, 02:02:57
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Paște fericit romano-catolicilor, anglicanilor, protestanșilor(luteranilor), reformaților(calvinilor) și post binecuvântat în continuare ortodocșilor.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.04.2013, 06:48:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dragos, eu zic sa nu le facem pe plac celui care vrea sa ne vada pe noi, ortodocsii, dezbinati, cum se intampla, de obicei, pe forum. Nu cred ca vrei sa le dai satisfactia asta nici catolicilor.
Ha! Tu glumești nu? Nu le dăm satisfacție ’dezbinați’, dar le dăm urându-le ’paste fericit’??
Citat:
E loc pentru toti pe lumea asta. Eu personal nu socotesc ca ma lepad de credinta ortodoxa urand Paste fericit catolicilor, ci
Ba, pe lângă păcate, tocmai asta faci. Indiferent ce părere ai tu.
Întrebați-vă duhovnicii ce zic dânșii despre urările astea făcute de voi. Vă rog frumos, faceți-o!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.04.2013, 07:30:54
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Multumesc tuturor pentru urari. Un post binecuvantat in continuare tuturor ortodocsilor.

Iar noua, tuturor, multa liniste si pace!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.04.2013, 08:52:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt noi credem ca Hristos invie in fiecare an de Sfintele Pasti, in mod efectiv, nu simbolic. Nici eu nu am inteles inca in totalitate asta, dar asa spun si preotii.
N-aș vrea să sporesc tulburarea de pe topicul ăsta, însă asta cred că n-am auzit-o și nici n-o înțeleg, ca și tine. Și nici n-are cum să fie. Hristos a înviat o singură dată cu omenitatea pe Sa, iar ca Dumnezeu este viu din veci, bineînțeles. Dacă ar învia efectiv în fiecare an de Paști ar însemna că tot efectiv se răstignește și moare în fiecare vineri din săptămâna patimilor.
Poate că preoții vor să spună că răstignirea și învierea sunt mereu actuale, ca și cum s-ar petrece etern. Că noi sărbătorim în timp ceea ce s-a petrecut pentru veșnicie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.04.2013, 09:25:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Întrebați-vă duhovnicii ce zic dânșii despre urările astea făcute de voi. Vă rog frumos, faceți-o!
Mi-am întrebat chiar acum duhovnicul, și mi-a spus că nu e greșit, atâta vreme cât nu punem în discuție credința ortodoxă, dogma noastră.

Iar apropo de ce spunea Cătălin, mi-a spus nu că Hristos învie efectiv atunci, în ziua de Paște, ci că se jertfește real la Sfânta Liturghie.

Data Paștelui s-a schimbat de-a lungul vremii și încă se mai poate schimba.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.04.2013, 09:39:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mi-am întrebat chiar acum duhovnicul, și mi-a spus că nu e greșit, atâta vreme cât nu punem în discuție credința ortodoxă, dogma noastră.
Păi aici logica mea de inginer mă părăsește: cum să urezi cuiva "la mulți ani!" dacă tu ești convins că nu e ziua lui? Faci mișto de el sau de tine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.04.2013, 09:44:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Paste fericit tuturor forumistilor de confesiune romano-catolica
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.04.2013, 09:49:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@DragosP: Sunt oameni a căror dată de naștere nu se cunoaște exact. În certificatul lui de naștere scrie una, însă părinții l-au declarat la primărie mai târziu, așa încât el nu mai e sigur când s-a născut. Poate părinții îi spun la mulți ani pe 1 aprilie iar el își serbează ziua pe 10.

Faptul că data Paștelui e o convenție rezultă și din faptul că, dincolo de particularitățile calendarului solar și lunar, Biserica mai are grijă și ca el să nu cadă în aceeași zi cu Paștele iudaic. Deci nu va fi respectată cu precizie o anumită zi calendaristică.

Nu mă doare atât de mult dacă sora mea, plecată în străinătate, ține Paștele la altă dată (deși mărturisesc că și asta mă afectează), cât faptul că ar face din el o sărbătoare lumească.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.04.2013, 10:27:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mi se rupe inima defiecare dată când, la Sfânta Litughie de ex, părintele zice ’să ne rugăm pentru unitatea credinței’. Să ne rugăm, dar nu cedând noi, nu nesocotind dreapta învățătură, toate culminând cu urările din acest topic.
Iertați-mă.
Te inteleg, Dragos. Si mie mi se intampla la fel. Ma rog in taina ,,pentru triumful dreptei credinte''. Ma rog pentru intoarcerea tuturor la credinta cea adevarata, in vederea mantuirii, nu pentru unitate cu orice pret, in numele oricui!

Avand drept marturie Lumina Sfanta de la Sfintele noastre Pasti, ma doare sa stiu ca altii sarbatoresc in mod gresit. Si ma abtin sa-i incurajez.

De fapt, nici nu se spune ,,Paste fericit!'". Noi asteptam ziua Sfintelor Pasti, nu Paste! Iar salutul nostru va fi ,,Hristos a inviat!'', nu-i uram nimanui sa pasca fericit! Numele lui Hristos trebuie pomenit in aceasta sarbatoare cat mai des, nu trebuie inlocuit cu nimic altceva, caci este cea mai mare sarbatoare crestina. Nu trebuie deplasat accentul pe aspecte lumesti si comerciale.

Ortodocsii nostri care considera ca astazi sunt tot Sfintele Pasti, ar trebui sa-i salute pe catolici si pe protestanti cu salutul pascal ,,Hristos a inviat!'', daca au curajul si daca nu-i mustra deloc constiinta. Daca nu pot face asta, atunci tacerea e de aur.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.04.2013, 10:41:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.
asta e o concluzie proprie. Hristos nu va invia pe 5 mai. Sa fim seriosi. Hristos a inviat, odata ptr totdeauna acum 2 milenii. Noi comemoram Invierea Sa an de an.Asa cum comemoram si patimile sale, rastignirea Sa. CA doar nu il vor rastignii din noi evreii si anul asta pe Domnul?

Apostolul spune" DAca Hristos nu ar fi inviat zadarrnica ar fi credinta voastra, zadarnica si porpovaduirea nostra." Asadar, dragul meu frate, am o veste buna Hristos a inviat!
Sfantul Serafim de Sarov se adresa cunoscutilor cu Hristos a inviat , bucuria mea!- Hrestos voscres, radist maia!
Asadar, bucuria Invierii este cea care ar trebui sa ne insoteasca mereu. asa cum Invierea Domnului o comemoram duminica de duminica. Acest lucru il marturiseste si Biserica.Vedem, spre exemplu ca otpustul din fiecare duminca este acelasi cu cel de la Pasti"Cel ce a inviat din morti, Hristos adevaratul Dumnezeul nostru". Mai mult, Sfnta Liturghie comemoreaza intreaga viata a Mantuitorului, de la Nastere si pana la Inaltare.

Eu am aflat ca sunt insarcinata in Postul PAstelui. asa o bucurie mare mi-a cuprins finta, incat cantam mereu Hristos a inviat! Sotul meu ma intreba: la tine a veni deja Pastile? Dar in sufletul meu era o bucurie atat de mare, ca in noaptea invierii.
Acum treaba cu milostenia: daca fratele meu, catolic fiind a avut bucuria sa imi dea o bucata de carne, cum a putea s-o refuz? Cum as putea sa-i refuz milostenia? Daca nu o consum, ca la noi e post, cu siguranta o pot da mai departe vre-un sarman inghetat ce rataceste hoinar pe strazi.Asadar, nu il supar nici pe fratele meu catolic, si hranesc si un flamand.
Acum, daca un ateu ar vrea sa faca si el o milostenie ce ati face? L-ati refuza doar ca e ateu si nu are acelasi convingeri religioase?

Aici nu discutam de dogme, ci discutam de faptul de a fi om. De a te comporta omeneste fata de fratele tau, asa incat sa nu il ranesti. Sa il iubesti pe fratele tau catolic, neoportestant, ateu, pagan. Sa il iubesti in lumina care izvoraste din Hristos, fara ca sa accepti insa si invataturile lui gresite. La fel cum ii urezi La multi ani, Casa de piatra(chiar daca face cununia la catolici) Asa ii urezi si Pasti fericit.(IAr PAsti nu inseamna a paste, ci reprezinta o sarbatoare a crestinilor, asa cum reiese din Canonul Invierii) .
E adevarat, noi inca suntem in perioada de pregatire a Sarbatorii Pascale. Dar tocmai de aceea, ca ma pregatesc de o sarbatoare a Invierii ma bucur si cu fratele meu.Caci, in defintiv, asta inseamna Invierea: Bucuria de a fi renascut la o viata noua.

Hristos al meu a inviat odata ptr todeauna, zdrobind puterea iadului.
Asadar, consider ca nu gresesc daca zic "Hristos a inviat!"
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 01.04.2013 at 10:47:13.
Reply With Quote
Răspunde