Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2008, 04:28:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Alt exemplu clar...
( faptul ca este considerat ca si-a pierdut mintile numai pentru ca nu vorbeste cu fanatism asa cum ar vrea unii este lipsa de respect si dovada de mindrie)

"Să nu se teamă. și încă ceva: dacă ar veni acum antihristul în persoană cu un aparat cu raze laser și mi-ar spune că vrea să mă însemneze cu 666, eu aș sta. O să-mi răspunzi: „Bine, Părinte, dar nu-i ăsta semnul lui?”. Ba da, și să mă însemneze cu încă o mie de 666 cu raze laser, și aș accepta[2]. De exemplu, când și se însemnează pașaportul sau mâna, în timpul unei călătorii într-o țară necreștină, cu simbolurile acelei țări, oricare ar fi ele, nu le accepți ca și credință, nu mărturisești nimic. Când ești sigur că nu mărturisești nimic contrar iubirii lui Hristos și că pe El Îl iubești profund și puternic, nu ai nici o teamă că ai putea să te lepezi de El prin acțiunile altora asupra ta. De ce? Pentru că pe primii mucenici îi dădeau fiarelor, iar ei făceau semnul crucii și fiarele deveneau mielușei; erau azvârliși în mare, iar ei făceau semnul crucii și marea se preschimba în uscat; erau azvârliși în foc, iar ei făceau cruce și focul se prefăcea în răcoare. Dar noi, astăzi, copilul meu, mai credem în Hristos, mai credem noi în crucea noastră? De ce S-a pogorât Hristos? Oare nu ca să întărească slăbiciunea noastră? Asta să-i spui și Părintelui Emilianos și oamenilor: să nu se teamă de antihrist. Suntem fiii lui Hristos, fiii Bisericii."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2008, 04:31:53
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Aceasta predica mi se pare usor atinsa de fanatism si un zel strain de duhul adevarat al ortodoxiei

Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2008, 07:18:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cozia,
am petrecut doi ani sub ascultarea unui important parinte care cred ca stia ce spune cand sustinea sa citim de mai multe ori capitolele 13 si 14 din Apocalipsa pentru ca au aparut si interpretari lumesti ale problemei legate de 666 puse in carca unor mari duhovnici sau sustinute de catre acestia... Pentru tine poti sa crezi ce vrei, dar sa dai de inteles cu multa convigere ca Sfintii Parinti care au fost fideli textului biblic au gresit nu mi se pare OK.

Nu vreu sa te superi pe mine, dar as vrea sa verificam cu atentie din nou toate sursele ca sa nu cadem in vreo capcana. Nu stiu daca vom mai gasi un preot curajos sa ne spuna clar incotro s-o luam. Daca ar sustine in gura mare adevarul, a doua zi ar fi caterisit... Crede-ma. Antihrist se grabeste si el, saracul...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.09.2008, 15:31:48
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Aceasta predica mi se pare usor atinsa de fanatism si un zel strain de duhul adevarat al ortodoxiei
Nene Cozia, ai o problema serioasa.

Deci du-te nene si vorbesti cu un duhovnic, cu un pastor bun, ca esti in pom si pomul in aer.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.09.2008, 18:01:12
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Alt exemplu clar...
( faptul ca este considerat ca si-a pierdut mintile numai pentru ca nu vorbeste cu fanatism asa cum ar vrea unii este lipsa de respect si dovada de mindrie)

"Să nu se teamă. și încă ceva: dacă ar veni acum antihristul în persoană cu un aparat cu raze laser și mi-ar spune că vrea să mă însemneze cu 666, eu aș sta. O să-mi răspunzi: „Bine, Părinte, dar nu-i ăsta semnul lui?”. Ba da, și să mă însemneze cu încă o mie de 666 cu raze laser, și aș accepta[2]. De exemplu, când și se însemnează pașaportul sau mâna, în timpul unei călătorii într-o țară necreștină, cu simbolurile acelei țări, oricare ar fi ele, nu le accepți ca și credință, nu mărturisești nimic. Când ești sigur că nu mărturisești nimic contrar iubirii lui Hristos și că pe El Îl iubești profund și puternic, nu ai nici o teamă că ai putea să te lepezi de El prin acțiunile altora asupra ta. De ce? Pentru că pe primii mucenici îi dădeau fiarelor, iar ei făceau semnul crucii și fiarele deveneau mielușei; erau azvârliși în mare, iar ei făceau semnul crucii și marea se preschimba în uscat; erau azvârliși în foc, iar ei făceau cruce și focul se prefăcea în răcoare. Dar noi, astăzi, copilul meu, mai credem în Hristos, mai credem noi în crucea noastră? De ce S-a pogorât Hristos? Oare nu ca să întărească slăbiciunea noastră? Asta să-i spui și Părintelui Emilianos și oamenilor: să nu se teamă de antihrist. Suntem fiii lui Hristos, fiii Bisericii."
una e sa fi martir shi sa te insemneze cu fortza shi altceva este sa primeshti semnul cu nonshalantza shi sa zici ca nu conteaza... ca nu se pune ca e vorba de credintza shi ca atare de ceva ce tzine de interior shi de suflet... nu e bine de primit in nici un fel, dupa cum se vede nici in actele tale... shi nici in semnatura sau alte asemenea locuri... ascunse.

???
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2008, 03:14:03
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/69IXEqnNvoA&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/69IXEqnNvoA&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2009, 22:11:24
Ionik98 Ionik98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 1
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de saccsiv Vezi mesajul
La 1 ora si 37 minute de la inceperea documentarului veti auzi o inregistrare terifianta , a ceea ce par a fi strigate de groaza din iad .

Concret , in 1960 , cercetatori sovietici au forat in scoarta terrestra pana la o adancime de aproximativ 14,4 km , in zona Siberiei .

La acea adancime burghiul a inceput sa se invarta in gol si au dedus ca au dat de o cavitate . A doua surpriza a fost temperatura masurata , cu mult mai mare decat presupuneau teoriile de pana atunci . A treia surpriza insa … i-a facut sa intrerupa proiectul .

Au montat in put microfoane pana la adancimea la care temperatura permitea acest lucru si au inregistrat … IADUL .

http://saccsiv.weblog.ro/
Si mie mi s-a parut interesant asta (chiar azi la scoala am vazut secventa asta la ora de istorie=>profesorul de istorie e pe stil vechi, el ne-a recomandat filmul si chiar crede in acest lucru, dar d-na profesoara de religie niciodata n-a fost de acord cu spusele lui). Era interesant fapul ca strigatele asa-ziselor persoane din iad erau acoperite de o voce groasa nemiloasa, care cred ca era satana. Nu stiu ce sa mai cred, pe de o parte vine d-na profesoara cu niste motive care arata ca nu acesta este adevarul, iar pe cealalta parte vine d-nul profesor de istorie care vine cu motive la fel de puternice, contrazicand-o pe d-na profesoara de religie...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.04.2009, 00:19:09
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit

Eu nu am reusit sa vad acest filmulet de care vorbiti(auzirea iadului) va rog sa ma ajutati si sa_mi indicati unde sa caut.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.04.2009, 07:43:21
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinabalhui Vezi mesajul
Eu nu am reusit sa vad acest filmulet de care vorbiti(auzirea iadului) va rog sa ma ajutati si sa_mi indicati unde sa caut.
Cauta aici:

http://saccsiv.wordpress.com/2009/01...-analiza-a-sa/

[COLOR=black]La 1 ora si 37 minute de la inceperea filmului veti auzi o inregistrare terifianta , a ceea ce par a fi strigate de groaza din iad .Inregistrarea separata si mult mai clara o puteti asculta si aici :[/COLOR]
[COLOR=black][COLOR=black][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black][COLOR=black][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black][COLOR=black]
[COLOR=black] Concret , in 1960 , cercetatori sovietici au forat in scoarta terrestra pana la o adancime de aproximativ 14,4 km , in zona Siberiei . La acea adancime burghiul a inceput sa se invarta in gol si au dedus ca au dat de o cavitate . A doua surpriza a fost temperatura masurata , cu mult mai mare decat presupuneau teoriile de pana atunci . A treia surpriza insa … i-a facut sa intrerupa proiectul . Au montat in put microfoane pana la adancimea la care temperatura permitea acest lucru si au inregistrat … IADUL . [/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]
[COLOR=black] Spre finalul documentarului se face un apel la incetarea avorturilor.[/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR][COLOR=black]Sfântul Simeon Noul Teolog spunea :[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]„ Lumea asta atât o ține Dumnezeu până se va împlini numărul îngerilor căzuți, din sufletele drepților. „ [/COLOR]
[/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.04.2009, 07:49:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit



http://www.youtube.com/watch?v=8iPIX...eature=related
Mai incearca aici.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59