Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.05.2009, 21:34:05
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pentru că întoarcem spatele lui Hristos, prin faptele, gândurile și vorbele noastre.
Si asta de ce?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.05.2009, 21:47:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si asta de ce?
Pentru că suntem mulți netrebdnici ce nu aud, nu văd și se fac că nu înțeleg cele bune și bine plăcute Lui.
O lecție am avuto azi la Evanghelia Duminicii a V-a după Paști ( a samarinencei ) . Probabil că ai forst și ai înțeles ceva. Să bem din apa vie și nici când nu vom înseta. Toate izvoarele mântuirii se află numai la fântâna vieții. Credința nu se insușește pe forum ci în Biserică.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.05.2009, 21:52:01
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pentru că suntem mulți netrebdnici ce nu aud, nu văd și se fac că nu înțeleg cele bune și bine plăcute Lui.
O lecție am avuto azi la Evanghelia Duminicii a V-a după Paști ( a samarinencei ) . Probabil că ai forst și ai înțeles ceva. Să bem din apa vie și nici când nu vom înseta. Toate izvoarele mântuirii se află numai la fântâna vieții. Credința nu se insușește pe forum ci în Biserică.
Apoi da, in nici un caz pe forum. pfff
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.05.2009, 21:55:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Apoi da, in nici un caz pe forum. pfff
La Biserica, in cei sapte ani de acasa . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.07.2011, 19:58:12
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Draga Ana...

A fost odata...demult...dincolo de oceane de timp, dincolo de poarta veacurilor...si totusi parca ieri..si totusi acum..si totusi aici...Dumnezeu...din care orice fiinta ingereasca..omeneasca..isi trage viata...si in care exista...si prin care poate..misca...Si printre lucrurile minunate pe care le-a facut...a facut si barbatul...si din el i-a facut jumatatea...femeia..si o gradina minunata...in care leii, si mieii, si toate..pasarile...si natura...traiau impreuna intr-o armonie desavarsita...si nu exista moarte...si boala...si neincredere...si frica...si fiecare traia in incredere fata de celalalt...ma rog..paradisul....regatul in care domneste Dragostea si Adevarul...
Si a fost un sarpe...si un pom...si...de aici incepe tragedia umanitatii...O INDOIALA...o punere la indoiala, sub semnul intrebarii...a lui Dumnezeu...Creatorul...de catre faptura creata...oare chiar ma iubeste...oare nu-mi ascunde ceva....oare nu vrea sa ma impiedice sa mananc din pom, sau stiu eu ce altceva...ca sa nu progresez...ca sa nu fiu fericit...ca sa-mi strice El mie cheful si bucuria....si..au mancat din pom...orice ar fi fost aia..nu asta e important...si s-au facut frate cu dracul...si ATUNCI S-A NASCUT FIREA/CARNEA/PACATUL...FRICA, INDOIALA, RUSINEA, URA, NEPUTINTA, MOARTEA, SI, OF DOAMNE, CRUNTA SI PUSTIITOAREA SINGURATATE A INIMII..MINCIUNEA...NEIUBIREA...si orice altceva care nefericeste omul, si-l dezumanizeaza...
Atunci, dupa cum inteleg eu, omul a inebunit...si-a pierdut mintile..(in Scriptura, in Cartea Pildelor lui Solomon nebunia e descrisa drept ne(re)cunoasterea lui Dumnzeu-"Nebunul isi zice siesi...ca Dumnezeu nu exista").
Si de atunci neamul omenesc, umanitatea...omul..fiu de imparat..rege prin nastere...rob prin alegere proasta..a cazut intre talhari...si ...este in starea in care o vedem astazi...de robie, nebunie, inselare...in care eu trebuie sa ma lupt cu tine, sa te invidiez, sa iti demonstrez ca is mai bun ca tine, indiferent cum, sa te domin, sa te mint, insel, sa obtine ceva de la tine...sa te mint ca te iubesc ca sa ma culc cu tine, sa te lingusesc ca sa ma promovezi in post...ceva de genul...
Insa..tot in Scriptura..ni se zice ca in toata vremea au existat oameni drepti...neprihaniti...in ochii lui Dumnezeu...ne-ca-lumea...diferiti de cei din vremea lor..(si neprihanirea este echivalata cu credinta/increderea in Dumnezeu-Singurul si Adevaratul Dumnezeu)..gen Lot, Iov, Noe, Avraam...etc...care avea nostalgia paradisului pierdut...nu se puteau multumi cu acest palid simulacru de viata pe care-l vedeau in jurul lor...si strigau dupa Dumnezeu...si Dumnezeu le raspundea....si sunt si astazi...prin pesteri..prin manastiri...prin apartamente...prin biserici...prin..forumuri crestine :-)..Le mai zice si "flamanzi si insetati dupa neprihanire"..
Noi, la origine creati de Dumnezeu...si Dumnezeu fiind Tatal nostru...si Dumnezeu fiind dragoste...si bunatate...naturalul nostru e sa iubim...sa fim buni...sa spunem adevarul...etc...
Dar..de la Adam incoace...noi ne nastem dupa trup in rasa umana cazuta...si asa cum se transmit bolile genetice, asa se transmite si "firea" cazuta...inclinatia de-a face raul...sau nenaturalul omului creat de Dumnezeu. De ex...un copil din parinti fumatori va avea inclinatia sa fumeze...unul din parinti violenti si abuzivi se va manifesta violent si abuziv cu nevasta si copiii...sau va cauta sa inabuse violenta indreptand-o spre sine...droguri...alcool...sau altele ca acestea...si pe langa inclinatii pacatoase mostenite mai adaugam si noi altele...si ne luam dupa altii...si ne mai da si dracu idei daca stam la taclale cu el...si inmultim nelegiuirea...si chiar daca ne da prin cap sa facem binele, nu suntem in stare...
Si asta e povestea fiecaruia dintre noi, a celui mai bun si a celui mai rau..asa cum a strigat-o cu durere apostolul Pavel..."Gasesc deci in mine, care voiesc sa fac bine, legea ca raul este legat de mine. Ca, dupa omul cel launtric, ma bucur de legea lui Dumnezeu;
Dar vad in madularele mele o alta lege, luptandu-se impotriva legii mintii mele si facandu-ma rob legii pacatului, care este in madularele mele.Om nenorocit ce sunt! Cine ma va izbavi de trupul mortii acesteia? (Rom.7:21-24)"
Daca vei citi epistola ap Pavel catre Galateni, cap 5...acolo ne da detalii despre cum este firea...firea pofteste...curvie...vrajba...dezbinare...vrajitori e..invidie..etc....si arata ce doreste omul dinlauntru...(adica bucatica din nou care este dupa chipul lui Dumneze)...pacea...bucuria...dragostea..facerea de bine...loialitatea...capacitatea de-a te stapani...etc
Si tot ap Pavel ne spune ca cei care suntem ai lui Hristos..ne-am "dezbracat de firea pamanteasca"...sau "omul cel vechi"...si sa "rastignim firea pamanteasca"...
Si aici nu ne descurcam fara harul Duhului Sfant...fara...cum zicea parintele Rafael...sa strigam din inima la Hristos...Doamne, vino si Te salasluieste in inima mea...si implineste TU prin mine cele bine placute Tie...caci eu nevrednicul...desi imi place ce spui si ce doresti Tu de la mine, nu ma vad in stare...de aceea cu totul ma dau Tie...si traieste Tu prin mine...

Si cum ajunge omul la dorinta asta?

Iti aduci aminte ca ziceam la inceput ca omul a cazut din starea dintai pentru ca S-A INDOIT DE DUMNEZEU..DE DRAGOSTEA SI BUNATATEA LUI...si a primit oferta diavolului?
Ei bine...la aceasta intrebare nebuna, nerusinata...absurda...Dumnezeu...care cu un deget putea face totul farame...

A RASPUNS !

Si printre veacuri...si printre ruine fumegande de umanitate sfaramata...si printre secole de nebunie, haos si absurd...Raspunsul Lui rasuna....vesnic....biruitor de moarte...de pacat...de nebunie...clar...orbitor si mai stralucitor ca stelele, ca luna, ca toti luceferii, ca soarele la amiaza...si raspunsului lui este... DA...DA....DA...DA...DA...DA...MII DE ANI DE "DA"...UN "DA" DIN TOATA INIMA...UN "DA" CARE A COBORAT MANTUIREA INTRE OAMENI, UN DA CARE NE-A REDESCHIS CALEA SPRE CER, UN "DA" CARE A SFARAMAT TOATA PUTEREA DIAVOLULUI, UN "DA" VESNIC...NECLINTIT...STANCA VEACURILOR...
SI ACEST "DA" A LUI DUMNEZEU S-A INTRUPAT..A VENIT IN TRUP UMAN, CA MINE, SI TINE, IN PERSOANA LUI...

ISUS CRISTOS

MURIND PE CRUCE..DIN DRAGOSTE PENTRU TINE, PENTRU MINE...SI INVIIND A TREIA ZI..CACI DRAGOSTEA NU POATE FI TINUTA DE MOARTE....ESTE RASPUNSUL LUI DUMNEZEU LA INTRABAREA NOASTRA...SI ESTE "DA"...TE IUBESC...SI TE IUBESC..si ITI IERT TOTUL...SI TE ASTEPT SA TE INTORCI LA MINE...SI TE IUBESC PANA LA MOARTE..SI ITI DESCHID CALEA SA TE INTORCI ACASA. La Mine, Tatal tau, creatorul tau, Dumnezeul Tau, care nu te-a uitat niciodata...si nu a incetat niciodata sa te iubeasca...
Si..la fiecare suflet...vine o sfanta zi...o binecuvantata zi...cand veacurile se suspenda...cand lumea din jurul lui intra in nemiscare...cand timpul se opreste...si in acea secunda si eternitate...de liniste...el isi aude propria intrebare...cine sunt eu...ce caut aici...ce e viata...asta e totul...exista Dumnezeu?..si daca da...cum e si cine E El...si cine sunt eu in raport cu El...si...oare ma iubeste....si atunci...tot atunci...auzi o bataie la usa inimii tale...si cand o auzi...DESCHIDE-I SI LASA-L SA INTRE....Caci El este Raspunsul lui Dumnezeu la toate intrebarile tale...si este DA...NUMAI DA....ESTE...HRISTOSUL...
Si abia apoi, dupa aceasta experienta...sufletul se avanta cu toata puterea lui catre Mantuitor..in cel mai dulce si dorit zbor...si atunci e determinat...pe viata si pe moarte...sa lepede de la sine pacatul...rautatea...nebunia...toata impatimirea si tot ce-a crezut de pret pana atunci le leapada ca pe un gunoi...ca sa poata fi cu El...sa-L cunoasca mai mult...sa-L iubeasca mai mult...si atunci...incepe dansul..(sfintirea...sau rastignirea firii pamantesti...)Acestia, cei atinsi de El...se numesc "credinciosi"..pentru ca daca prin indoiala de Dumnezeu a intrat in lume pacatul, si moartea..prin incredere neclintita in Cuvantul Lui..adica Isus Hristos..si ce ne-a zis el in Scriptura..redobandeste omul reintrarea..in raiul pierdut..si acestia se vor indoi de orice..de casa lor, banii lor, masina lor..mintea si ratiunea lor, de ce vad ochii lor..de sufletul lor...de lumea intreaga ...si vor crede un singur lucru..orice le spune Hristos..si pentru ei cuvantul Lui este Adevarul...pe care ei Il cred cu toata fiinta lor...si de care vor sa ramana nedezlipiti...cu orice pret..cu orice pierdere..fie ce-o fi...si fac asa nu ca ar fi mai puternici sau mai eroi, sau deosebiti de altii...dar in presoana lui Isus Cristos ei au cunoscut Dragostea...adevarata..neprefacuta...nepieritoare. .a lui Dumnezeu pentru ei..cum n-au cunoscut-o niciodata si pe care nu vor s-o mai piarda cu nici un pret..si in faptul ca se stiu atat de iubiti de Dumnezeu..le sta taria..si puterea..si neaplecarea..sub jugul lumii..sau al diavolului...sau ai poftelor...le mai zice si "preaiubiti" in Scripturi..si restul..e istorie..istoria fiecarui suflet...istoria din Cartea Vietii...o istorie..care inca..se scrie..pana cand El...Domnul Domnilor si Regele Regilor va veni din nou...cu sfintii Sai ingeri..in slava Lui..dinainte de intemeierea lumii...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)

Last edited by Sara I; 18.07.2011 at 20:10:13.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.07.2011, 01:55:57
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Firea cazuta este firea omeneasca inainte de Hristos. Pentru ca omul sa se poata indumnezei, era absolut necesara intruparea Cuvantului. Firea omeneasca, pana la asumarea de catre Logos, e firea cazuta. Prin intrupare, in Hristos, s-au unit firea dumnezeiasca si omeneasca in mod neamestecat, neschimbat, neimpartit, nedespartit (Marturisirea de credinta a sinodului IV ecumenic). Adica firea umana s-a indumnezeit. Noi ne impartasim toti de firea omeneasca. Acum trebuie doar sa redevenim ceea ce suntem: oameni.

Toate virtutile, nu sunt lucruri extraordinare, sunt lucruri normale pentru un om (sa nu mananci ca porcul, sa nu nechezi ca un cal dupa femei, etc.). Noi acum suntem impotriva firii, caci fiintial, firesc sa zic asa, trebuie sa ne indumnezeim. Aceasta este vointa firii. Vointa noastra, ca persoane, vine impotriva vointei firii omenesti (fire indumnezeita de Hristos). (vedeti marturisirea de credinta a sinodului VI ecumenic).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ideile nu ne vindeca firea costelscutariu Intrebari utilizatori 1 28.07.2011 16:58:20