Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2009, 10:13:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Potrivit exemplu Florine. Iata cata superficialitate ne stapaneste pe multi dintre noi mai ales atunci cand punem la indoiala pronia si judecata lui Dumnezeu. Uitam ca sfintii nu au cautat fericirea in viata aceasta au indurat toate necazurile ca sa mosteneasca fericirea vesnica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2009, 10:18:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Florin, ai putea sa dai sursa?
Anumite lucruri ma deranjeaza in acest exemplu. Este prea puternica ideea de 'blestem' (nu este numit asa, dar asta este ideea).
Dar intr-adevar, cand incercam sa transpunem in limbaj omenesc judecatile lui Dumnezeu, intotdeauna ne va deranja ceva, ceva va fi oglindit stramb.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2009, 10:36:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Azi am primit o veste cutremuratoare. Vecinul meu, Cristi, 35 de ani, a avut azi noapte un accident rutier. In masina se aflau sotia sa impreuna cu fiul lor in varsta de 5 ani. A supravietuit doar sotia, care se afla in stare grava la spital.


Toata porcaria asta nu face altceva decat sa imi intareasca credinta ca nu exista dreptate pe lume, nu exista nici o logica, nu exista nimic. Suntem niste muste ce zburam brownian sub o cupola de sticla si odata la ceva timp cate una se izbeste de pereti, absolut la intamplare. Universul e haos.
Da, ai dreptate, fara Dumnezeu pe lumea aceasta nu exista nici logica, nici dreptate si nici nimic. Da, fara Dumnezeu suntem niste muste ...asa cum le descri. Vezi cum arata lumea fara DUMNEZEU ! De aceea pe EL trebuie sa-L iubim cu tota puterea ,taria ,cugetul si din tot sufletul nostru .
Inteleg ca starea ta este reactiva ,secundara la o asemenea intimplare dar cu toate acestea ai facut multe pacate gindint si traind in sufletul tau asa. Cit de departe esti de Dunezeu si cit de bun si graitor este exemplul tau si pt. foarte multi altii care ,,grabesc" prin forum !
Dumnezeu sa ne ierte pe toti si pe tine si pe aceia si pe noi grabiti sau nu si si pe mine mult pacatosul ,sa ne deslege de pacate ,sa ne miluiasca si sa ne mintuiasca . Amin !

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2009 at 10:38:36.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.10.2009, 11:00:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Cristi se intorcea de la un parastas al unui unchi de-al sau si conducea baut.
Din cauza bauturii, vitezei si carosabilului ud, BMW-ul pe care-l conducea a intrat intr-un copac.
Conducea beat, deci intr'o stare de oarecare inconstienta si iresponsabilitate.

De ce a ingaduit Domnul aceasta?
Poate pentru a nu intra, putin mai incolo, intr'o alta masina. In masina unei familii ce mergea linistita spre casa.

Domnul nu ingaduie niciodata un lucru (rau sau aparent rau) fara un motiv bine intemeiat in iubirea Lui fata de om.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.10.2009, 11:20:18
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Domnul nu ingaduie niciodata un lucru (rau sau aparent rau) fara un motiv bine intemeiat in iubirea Lui fata de om.
Windorin, spune-i asta vaduvei. Spune-i ca si-a pierdut copilul pentru ca Dumnezeu o iubeste prea mult.

In alta ordine de idei, am aflat azi ca faza cu betia a fost un zvon, autopsia confirmand ca soferul nu era beat.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.10.2009, 11:28:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Windorin, spune-i asta vaduvei. Spune-i ca si-a pierdut copilul pentru ca Dumnezeu o iubeste prea mult.

In alta ordine de idei, am aflat azi ca faza cu betia a fost un zvon, autopsia confirmand ca soferul nu era beat.
Dumnezeu sa-i odihneasca si sa o mangaie pe sotie.

Vaduvei nu i se poate spune asta decat daca este pe lungimea de unda potrivita.
Oricum nu trebuie spus de sus, cu judecata, moralizator (ca prietenii lui Iov) si cu dragoste si dorinta da a mangaia si ajuta. Cel mai bine ar fi daca i-a spune asta cineva care a trecut si el prin suferinte mari si a vazut si in ele iubirea lui Dumnezeu.

Si oricat de ciudat ar parea, unei persoane credincioase aflate intr-o astfel de situatie sau in alta situatie care implica o mare suferinta i se spun astfel de lucruri si AJUTA. Iti spun din experienta proprie si a altora pe care ii cunosc bine.

Dragostea materna si conjugala trebuie si ea transfigurata, pentru un crestin. Daca sunt puse deasupra a orice, devin idoli si nu sunt bune pentru nici unul din cei implicati.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.10.2009, 11:33:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Florin, ai putea sa dai sursa?
Anumite lucruri ma deranjeaza in acest exemplu. Este prea puternica ideea de 'blestem' (nu este numit asa, dar asta este ideea).
Dar intr-adevar, cand incercam sa transpunem in limbaj omenesc judecatile lui Dumnezeu, intotdeauna ne va deranja ceva, ceva va fi oglindit stramb.
Am citit demult istorioara, cine mai stie unde, si mi-a ramas vag in minte... Dar cu ajutorul lui Google am gasit-o pe Internet, insa e postata pe un forum al carui link nu-l pot da aici. Acolo zice ca Parintele Cleopa a povestit-o, dar nu stiu in ce carte a lui - poate Internetul te ajuta s-o gasesti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2009, 12:22:39
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Conducea beat, deci intr'o stare de oarecare inconstienta si iresponsabilitate.

De ce a ingaduit Domnul aceasta?
Poate pentru a nu intra, putin mai incolo, intr'o alta masina. In masina unei familii ce mergea linistita spre casa.

Domnul nu ingaduie niciodata un lucru (rau sau aparent rau) fara un motiv bine intemeiat in iubirea Lui fata de om.
Numai Dumnezeu stie de ce a ingaduit aceasta trageie Dumnezeu stie planul cu fiecare si Dumnezeu sa i dea putere sarmanei vaduve sa treaca peste acesta mare durere si sa nu se revolte pe Dumnezeu ca e nedrept ca ea luat fiul si nepotul Dumnezeu sa i odihneasca si viata vesnica se le daruiasca . Si eu amm o matusa care eau murit ambii cipii numai sufletul ei stie cum e de amarat si indurerat dar nu sa revoltat pe voia lui Dumnezeu ci Dumnezeu a intarito in credinta nul trecut ea murit si sotul numai sufletul unei mame stie exact prin ce trece ca nu e firescul sa iti ingropi copii ca normal copiii ar trebui sa fie sprijin parintilor dar sa aceptam voia lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.10.2009, 13:07:20
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Suntem bucuresteni, stam la bloc. In mare suntem aceiasi locatari de 30 de ani. Intreaga scara e indurerata dupa cele intamplate si cu totii ne plangem vecinii. Incercam acum sa-i ajutam cu ce putem pe cei ramasi la apartamentul 44 sa treaca peste aceste momente.

Sotia supravietuitoare si-a revenit azi si a aflat de moartea sotului si a fiului sau, dupa ce fusese si ea tinuta in necunostinta de cauza un timp. Nu i-a mai putut ascunde nimeni adevarul pentru ca incepuse sa intre la banuieli si cerea mereu sa-i vada; acum plange incontinuu pe patul de spital si refuza sa manance. Maine are operatie la coloana si nu va putea asista la inmormantarea celor doi, mai mult ca sigur.

Este absolut ingrozitor ce se intampla.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.10.2009, 13:31:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, incerc macar sa'mi inchipui cat de dureros poate fi.
Insa, sa nu ne oprim la durerea actuala. Sa rabdam durerile celor de langa noi.

La sfarsit vom intelege toate !
Copilul nu poate intelege de ce parintele ii da o palma la fund sau il lasa sa cada uneori.
Mai tarziu insa, cand creste, el intelege toate si le face intocmai, la randul sau.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde