Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2009, 20:43:48
mufy08 mufy08 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Unhappy Cum scap de patima asta...:(

Va rog... sa ma sfatuiti ce sa fac... cum pot sa distrug lenea asta din mine... si sa revin iarasi ca si inainte, sa spun acatiste in fiecare zii si restul, de o perioada stau toata ziua numai in fata unui monitor si nu stiu cum sa scap... mereu cand vreau sa ma rog intervine ceva, ori imi este lene [nu stiu cum sa scap de acest apcat grav...] ori intervine ceva... sau mai multe... :-< cand incep sa ma gandesc la cele sfinte mereu imi fuge gandul in alta parte, e un cosmar pt mine... si nu stiu cum sa scap de acest pacat atat de mare... [lenevia](
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2009, 20:49:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mufy08 Vezi mesajul
Va rog... sa ma sfatuiti ce sa fac... cum pot sa distrug lenea asta din mine... si sa revin iarasi ca si inainte, sa spun acatiste in fiecare zii si restul, de o perioada stau toata ziua numai in fata unui monitor si nu stiu cum sa scap... mereu cand vreau sa ma rog intervine ceva, ori imi este lene [nu stiu cum sa scap de acest apcat grav...] ori intervine ceva... sau mai multe... :-< cand incep sa ma gandesc la cele sfinte mereu imi fuge gandul in alta parte, e un cosmar pt mine... si nu stiu cum sa scap de acest pacat atat de mare... [lenevia](
Bun venit, Mufy! Si eu sufar de patima asta grea! si eu stau in fata monitorului ore in sir si nu imi sta capul la rugaciune... cel mai bun remediu pe care l-am gasit eu a fost spovedania. Apoi, daca poti, sa iti faci un program riguros: 8 ore de somn, 8 de munca, 8 de odihna. Rugaciunea ar trebui sa intre la munca, dar banuiesc ca intra si la odihna. Eu nu fac asa si rau imi e, las totul pe ultima clipa, cand dau in clocot si ma stresez aiurea. Deci spovedanie si program riguros!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2009, 22:01:22
ioana2 ioana2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 1
Implicit buna Mufy

Au fost momente foarte grele si pentru mine. Asa ca am cautat sa-mi fac un program si eu. M-am obisnuit sa citesc in fiecare dimineata Paraclisul Maicii Domnului.Ma trezesc cu cel putin 40 min (pt rugaciune) inainte de ora obisnuita de a merge la lucru. Daca e sa plec la serviciu foarte devreme, citesc cel putin rugaciunile de dimineata.La fel cu cele de seara, caut sa le citesc din timp, ca sa nu ma ia somnul si lenea. Si sincer, spovedania ajuta foarte mult. Daca ai avea timp sa mergi sa te spovedesti cat mai des, ar fi foarte bine. Eu sunt in irlanda, si mi-am facut o randuiala de a ma spovedi si impartasi in fiecare Duminica,cu post(Miercurea si Vinerea) si rugaciune. Daca stric randuiala rugaciunilor, ma simt tare vinovata, ma mustra constiinta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2009, 23:36:04
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

si eu sufar de lene cred ca daca ar durea as avea 10 perfuzi in mana....e rea de tot LENEA ACEASTA.....dar eu fata de restul sufar de de ultimul grad de lene....ufffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ffffffffffffff
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2009, 10:00:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mufy08 Vezi mesajul
Va rog... sa ma sfatuiti ce sa fac... cum pot sa distrug lenea asta din mine... si sa revin iarasi ca si inainte, sa spun acatiste in fiecare zii si restul, de o perioada stau toata ziua numai in fata unui monitor si nu stiu cum sa scap... mereu cand vreau sa ma rog intervine ceva, ori imi este lene [nu stiu cum sa scap de acest apcat grav...] ori intervine ceva... sau mai multe... :-< cand incep sa ma gandesc la cele sfinte mereu imi fuge gandul in alta parte, e un cosmar pt mine... si nu stiu cum sa scap de acest pacat atat de mare... [lenevia](
Daca nu-ti place sa citesti rugaciuni, asculta-le. Gasesti pe Internet in format audio tot ce vrei: acatiste, paraclise, psaltirea samd. Ai Vecernia pe Trinitas in direct. Insa la Liturghie trebuie sa fii in biserica, bineinteles.

Cat despre calculator, mai lasa-l deoparte pur si simplu. Nu de tot, ca nu e cazul, dar mai rarut...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2009, 13:28:10
mufy08 mufy08 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

:-< o sa incerc, desi imi este foarte greu... si nu stiu cum sa scap de asta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2009, 13:29:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mufy08 Vezi mesajul
:-< o sa incerc, desi imi este foarte greu... si nu stiu cum sa scap de asta
simplu, nu te mai gandi atata si spune in momentul asta o rugaciune! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.10.2009, 21:42:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mufy08 Vezi mesajul
Va rog... sa ma sfatuiti ce sa fac... cum pot sa distrug lenea asta din mine... si sa revin iarasi ca si inainte, sa spun acatiste in fiecare zii si restul, de o perioada stau toata ziua numai in fata unui monitor si nu stiu cum sa scap... mereu cand vreau sa ma rog intervine ceva, ori imi este lene [nu stiu cum sa scap de acest apcat grav...] ori intervine ceva... sau mai multe... :-< cand incep sa ma gandesc la cele sfinte mereu imi fuge gandul in alta parte, e un cosmar pt mine... si nu stiu cum sa scap de acest pacat atat de mare... [lenevia](
Având gândul cel bun la ce va să fie , în clipa următoare, în perspectiva vieții veșnic , pentru că întradevăr lenea este moartea lentă dar sigură a sufletului. Lenea, trândăvia, lehamitea , te fac legumă până la urmă ! Nu cred că cineva dorește asta . Sun momente de reală oboseală după o zi de muncă istovitoare , dar să nu uităm că nu ni se dă mai mult decât putem duce , dar lenea ne dă această impresie a neputinței și a înfrângerii noastre. Antonie cel Mare spunea : "Dacă întrebuințăm orice sârguintă și iscusință ca să scăpăm de moartea trupească, cu atât mai vârtos suntem datori să ne străduim ca să scăpăm de moartea sufletească, pentru că cel ce voiește să se mântuiască nici o piedică nu are , fără numai negrija și lenea . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2009, 10:40:42
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de acord cu spovedania, dar pentru cineva care nu s-a mai spovedit de mult (nu cunosc cazul lui mufy08 ) banuiesc ca e ceva mai delicat. Parerea mea este ca - pana la spovedanie - prezenta la Sf. Liturghie in fiecare duminica, poate aduce incet-incet cam tot ce are sufletul nevoie; liniste, pace, harnicie, spor, intelepciune!
La modul mai practic, lenea este acceptata si din lipsa unui ideal mai... maret. Ce ne dorim de fapt? Ce multumiri sufletesti avem? Dormim linistiti la adapostul gandurilor de peste zi? Am facut "doua paie cruce" - vorba cuiva - pe ziua de azi? Pentru cine? Pentru mine? Pentru altii?
Apoi se ia in calcul conditia fizica si nu in ultimul rand cea materiala. Si... la treaba!
De obicei omul citeste acatiste la nevoie. Nu foarte des ii da ghes inima sa deschida o carte de rugaciuni... Gaseste el o mie de motive sa tot amane, pana cand i se pare chiar imposibil sa mai si inceapa. Pana cand o problema, o grija, un necaz, ii aminteste brusc faptul ca e muritor, e slab, e neajutorat si repede la Doamne-Doamne, care trebuie sa fie mereu binevoitor si gata de a oferi ajutorul, neconditionat. Subiectiv cum este, se intreaba "De ce, Doamne, eu? De ce tocmai mie? Cu ce-am gresit?" Daca am constientiza cate minuni face Dumnezeu cu noi, zilnic, probabil ne-am dedica ore in sir numai rugaciunilor de multumire.

Last edited by OmuBun; 31.10.2009 at 12:45:04.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.10.2009, 20:06:03
mufy08 mufy08 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Sunt de acord cu spovedania, dar pentru cineva care nu s-a mai spovedit de mult (nu cunosc cazul lui mufy08 ) banuiesc ca e ceva mai delicat. Parerea mea este ca - pana la spovedanie - prezenta la Sf. Liturghie in fiecare duminica, poate aduce incet-incet cam tot ce are sufletul nevoie; liniste, pace, harnicie, spor, intelepciune!
La modul mai practic, lenea este acceptata si din lipsa unui ideal mai... maret. Ce ne dorim de fapt? Ce multumiri sufletesti avem? Dormim linistiti la adapostul gandurilor de peste zi? Am facut "doua paie cruce" - vorba cuiva - pe ziua de azi? Pentru cine? Pentru mine? Pentru altii?
Apoi se ia in calcul conditia fizica si nu in ultimul rand cea materiala. Si... la treaba!
De obicei omul citeste acatiste la nevoie. Nu foarte des ii da ghes inima sa deschida o carte de rugaciuni... Gaseste el o mie de motive sa tot amane, pana cand i se pare chiar imposibil sa mai si inceapa. Pana cand o problema, o grija, un necaz, ii aminteste brusc faptul ca e muritor, e slab, e neajutorat si repede la Doamne-Doamne, care trebuie sa fie mereu binevoitor si gata de a oferi ajutorul, neconditionat. Subiectiv cum este, se intreaba "De ce, Doamne, eu? De ce tocmai mie? Cu ce-am gresit?" Daca am constientiza cate minuni face Dumnezeu cu noi, zilnic, probabil ne-am dedica ore in sir numai rugaciunilor de multumire.
Da asa este, ma ajuatt f mult ceea ce ai zis... si de acum incolo voi incerca sa fac tot posibilul ceea ce mi.ati spus aici, va multumesc la toti
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
Cum scap de vise ? Ajutor. clementia Generalitati 20 31.01.2009 11:32:57