Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2008, 02:03:11
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Post 1 Decembrie (ziua rominilor)

Românii... "in veci vom fi frati..."
Aceasta zi, 1 Decembrie, este un eveniment incarcat de istorie, un eveniment ce inca de la anul 1918 tresare in fiecare an, in inimile românilor de pretutindeni, sentimentul de bucurie, sentimentul pe care l-au simtit stramosii neamului nostru care au gandit inca din secole mai indepartate, ca noi suntem o singura tara, un singur popor, si in acelasi teritoriu sa locuim in pace, liberi, fara stapani straini, fara conduceri externe. Acest evanimeni ne uneste iarasi, precum au facut inaintasii nostri, la 1 Decembrie 1918.
Sa ne unim cu totii intr-un cuget si sa ne rugam pentru cei ce au luptat pentru a intregi tara noastra, pentru cei ce s-au jertfit pentru a ne acorda noua libertatea, pentru ca noi sa fim stapani in tara noastra, Romania. Sa pomenim in rugaciunile noastre pe eroii si martirii neamului nostru romanesc, asteptand ca impreuna cu romanii din Cernauti si din Basarabia, sa marturisim toti intr-un cuget: Suntem români!

La multi ani români!
La multi ani Romania!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2008, 04:52:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

LA MULTI ANI! tuturor cu inima de roman!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2008, 04:59:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile 1 Decembrie



La Multi Ani, Romania!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2008, 07:51:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul


La Multi Ani, Romania!
Un la multi ani venit , iata primul, din afara granitelor , ce are o semnificatie si o incarcatura emotionala deosebita. Multumim draga Mirela si te rog sa-mi permiti sa mi te alatur , strigand si eu cu tine si cu toti romanii :"La multi ani Romania ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2008, 11:30:46
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Ce trist este pentru noi rominii sa pronuntam cuvintele "de peste granite"... Sunt muli romini plecati din Romania datorita posibilitatilor financiare si avantajelor pe care le au in strainatate. Si eu am fost plecat in strainatate, dar acum sunt inapoi in tara. Si ceea ce ma bucura cel mai mult, este faptul ca am posibilitatea de a fi in Romania cu aceasta ocazie deosebita. Ce sa mai vorbiim... românul tot român ramane. Fie ca altii ne-au facut imagine "programata" in occident, totusi, dragostea pe care a mostenit-o neamul românesc, de la mosii si stramosii sai, nimeni in lumea aceasta nu i-o poate lua. Românul tot român ramane.
La multi ani, români!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2008, 12:24:45
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

La multi ani Romania!
Azi ne regasim in gand si dincolo de el toti cei care am pastrat vibrand in inima filonul patriotic. Azi suntem impreuna prin voia lui Dumnezeu si azi trebuie sa ne plecam in fata Domnului si a inaintasilor care ne-au lasat aceasta minunata mostenire. Dar sacru asezat pe nenumarate jertfe care ne obliga.
Nu pot sa nu spun ca azi fratii nostri dintre Prut si Nistru inca indura incercarile de deznationalizare. Intr-o zi insa, bucuria acestei zile va fi deplina si pentru ei.
Doamne ocroteste-i pe romani!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.12.2008, 13:26:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

LA MULTI ANI ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Sa speram ca va fi mai bine in viitor pentru Romania ,romani din sange de Traian.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2008, 13:47:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ma intristeaza ca multe persoane nu retin din ziua de astazi, decat faptul ca e o zi libera si ca se fac parade. Lipseste din mintea si inima lor cuvantul "unire". Ma rog sa ne daruiasca Dumnezeu unire, caci multa dezbinare e astazi intre noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.12.2008, 13:59:28
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu stiu de ce, dar azi e primul 1 Decembrie când simt ca e o zi speciala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.12.2008, 16:16:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu stiu de ce, dar azi e primul 1 Decembrie când simt ca e o zi speciala.
Sa ne ajute Dumnezeu, sa simtim din ce in ce mai multi , ca asta zi este o zi speciala si vorba lui Costel : Unitate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj de ziua sfantului spiridon decembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 19:21:24
Pelerinaj de ziua sfantului spiridon al trimitundei in insula corfu decembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 10.04.2010 12:12:47
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 05:59:41
Decembrie... silverstar Generalitati 10 05.12.2006 21:52:57