Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2008, 11:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2008, 12:09:33
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?
Bineinteles ca nu,mai ales ca e facut de un eretic,deci nu e valid oricum.Nu stiu daca ati vazut,dar eu am vazut la tv preoti ortodocsi ce nu botezau corect pruncul,prin trei afundari,ci il puneau in picioare in cristelnita si apoi il udau cu apa pe cap de trei ori.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2008, 15:27:44
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?
Eu zic ca da.Nu cred ca conteaza atat de mult ritualul in sine. Copilasul nu o sa devina un crestin mai mare cu cat mai multe rugaciuni i se spun la botez. Important ca a fost botezat in numele Sfintei Treimi.

Marius_daniel BOR recunoaste botezul catolic ca fiind valid. In cazul asta tu te faci vinovat de neascultare si erezie. Atentie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2008, 16:57:29
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

ma abtin...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2008, 17:23:41
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?
Eu zic ca da.Nu cred ca conteaza atat de mult ritualul in sine. Copilasul nu o sa devina un crestin mai mare cu cat mai multe rugaciuni i se spun la botez. Important ca a fost botezat in numele Sfintei Treimi.

Marius_daniel BOR recunoaste botezul catolic ca fiind valid. In cazul asta tu te faci vinovat de neascultare si erezie. Atentie.
B.O.R. recunoaste multe prostii,ceea ce o face schismatica si eretica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2008, 17:26:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?
Despre validitatea Botezului se poate discuta dogmatic, liturgic, canonic, etc.
In primul rand, dogmatic botezul ortodox are consecinte ontologice ptr ca si pacatul stramosec a avut consecinte ontologice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2008, 17:29:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?
Eu zic ca da.Nu cred ca conteaza atat de mult ritualul in sine. Copilasul nu o sa devina un crestin mai mare cu cat mai multe rugaciuni i se spun la botez. Important ca a fost botezat in numele Sfintei Treimi.

Marius_daniel BOR recunoaste botezul catolic ca fiind valid. In cazul asta tu te faci vinovat de neascultare si erezie. Atentie.
B.O.R. recunoaste multe prostii,ceea ce o face schismatica si eretica.
Buei tu nu mai termini cu lovit la BOR? poi daca shtii pe cineva eretic, ia du-te dumneata shi stai de vorba cu el, intai intre patru ochi, apoi cu inca cineva, shi asha mai departe shi convinge-l shi nu mai tot itzi permite sa faci pe grozavul de cum le zici dumneata la ashtia din BOR care nu vor sa te asculte cat de eretici sunt ei fatza de "altzii"..... Las-o balta cu blamarea ierarhilor pentru arhiconii schismatici din vazduh.... ca am obosit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2008, 17:32:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

B.O.R. recunoaste si preotia anglicana,cea ce nici catolicii nu o recunosc,deci suntem mai eretici decat ereticii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2008, 18:11:17
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

O topic inutil pentru un om ce aspira spre asceza:D:D
E problema lor! A noastra e sa ne vedem pacatele noastre ortodoxe.:cool: Mi se pare o impertinenta sa intri in ograda altuia sa faci curatenie:|
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2008, 20:44:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
O topic inutil pentru un om ce aspira spre asceza:D:D
E problema lor! A noastra e sa ne vedem pacatele noastre ortodoxe.:cool: Mi se pare o impertinenta sa intri in ograda altuia sa faci curatenie:|
alinnna draga, nu cred ca e vorba de bagat nasul unde nu trebuie. Pur si simplu mie, cel putin mi s-a parut ridicol cum s-au "botezat "pe banda 13 prunci in 5 minute si nu ar fi timpul ci modul. Crede-ma ca nici o religie nu o iau in deradere sau mai stiu eu ce , ci o respect si ii respect pe cei ce o practica. Nicicand nu fac altuia ce nu mi-ar place mie, cu exceptia celor hulitori de Dumnezeu si ateilor, in fata carora imi ies din pepeni, din pacate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile din viata voastra Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 14 10.10.2011 19:00:42
Parerea voastra claudiu31 Intrebari utilizatori 0 04.09.2011 23:01:15
Care e parerea voastra? camy_d Generalitati 26 10.03.2011 16:46:42
Am nevoie de parerea voastra! cipriang Generalitati 6 24.04.2010 23:36:50
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 08:29:07