Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.01.2016, 20:55:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
(...) in Catolicism incepan-d cu majoritatea vesmintelor inaltilor prelati ,exista simboluri precrestine , vestita Mitra papala este imprumutata de la babilonieni (zeul Dagon , zeul peste) . Cruciulitele de pe vesmintele papale si nu numai am vazut ca sant exact ca si crucea cu brate egale ea fiind in trecut un simbol a lui Baal la babilonieni. Si multe altele. Si daca nu o sa va uitati niciodata la astfel de clipuri pe Youtube ele tot exista si le pot viziona oricine , oricand. Nu e interzis. Dar oare e si adevarat ce se spune acolo , sau doar defaimeaza Biserica Catolica ? .Ce parere aveti.
Vechile obsesii antipapale adventisto-iehoviste ies la iveala. Nu ca ar lipsi la ortodocsi, dar acolo imbraca alte forme. Cred ca la sinagoga la care mergeti sambata (sau pe "14 Nissan" ?) subiecte precum "Papa = Antihrist" sau "Iezuitii = Oculta Neagra" revin periodic.

Nu am de gand sa va raspund la toate elucubratiile. De ce sunt elucubratii ? Fiindca aveti opinii despre liturgica fara sa fi deschis vreodata nici macar vreo carte de tip "idiot's guide into Catholic Mass". Acolo, poate ati fi aflat ca nu exista o "mitra papala". Papa poarta, intr-adevar (sau purta, odata) un acoperamant al capului specific numai lui, dar se numeste "tiara". Tiara papala, sau coroana triregna la care face aluzie Poetul cand spune "Papa, cu-a lui trei coroane puse una peste alta" are o cu totul alta simbolistica. Dar, ar fi, deja, prea mult.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.01.2016, 21:36:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Nu m-am luat dupa nici o multime , ca daca multimea poate gresi inseamna atunci ca si eu gresesc. M-am luat dupa cunostintele mele fata de Scriptura , Istoria Religiilor , Simbolistica , etc. Si cartile despre viata si credinta primilor crestini este cea mai relevanta ca argument. Astea sant lucruri care le pot afla oricine. Dar in cazul asta nu sant eu primul cred care daca pune o intrebare cuiva pe forum si sa o analizam cu totii cu atentie , iar unora i se pare intrebarea incomoda sau nepotrivita , este facut ba mason , ba iehovist , sau eretic. Ce , persoana aia care a pus intrebarea despre ,,sufletul,, lui Adam ca om , dupa moarte este iehovista sau eretica daca a pus o astfel de intrebare ca nu inteleg? .
Aha, si cunostintele alea de unde le-ai dobandit?
Ca nu cred ca te-ai nascut cu ele.

Ia citeaza si tu niste titluri de unde ti s-a tras "eruditia" ca sa clarificam lucrurile.

Desi daca ai citat deja prima data "Youtube", probabil ca nici nu mai merita continuata discutia..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.01.2016, 21:39:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pana si numele caciulii l-au furat de la zeul Mitra.
Dupa cum probabil mentioneaza domnul Gabriel Gheorghe in monumentala lucrare : Studii de cultura si civilizatie romaneasca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.01.2016, 11:27:58
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, si cunostintele alea de unde le-ai dobandit?
Ca nu cred ca te-ai nascut cu ele.

Ia citeaza si tu niste titluri de unde ti s-a tras "eruditia" ca sa clarificam lucrurile.

Desi daca ai citat deja prima data "Youtube", probabil ca nici nu mai merita continuata discutia..
Pai e normal ce spuneti , ca nimeni nu s-a nascut cu nici o cunostiinta despre nimic. O invatam pe parcurs fiecare dupa ce-i place. Si nu are rost sa dau nici un titlu de carti de cultura generala pentru ca oricum nu merita din moment ce nu crezi ce scrie si daca dau titlul cartii aurorul , pagina si citatul. Si nici nu are rost sa spun ca orce crestin ar trebui sa aiba in casa in biblioteca astfel de carti , din moment ce multi nu le au. Si asta pe langa cartile Sf.Parinti. Deci nu sant cartile unor ,,neaveniti,, sau ,,eretici,, cum au mai spus unii pe acest forum. Si cu canalul Youtube ce-i ? Nu are voie lumea sa vizioneze documentare ,etc. Sau dupa parerea ta e un canal satanist , eretic nu inteleg. Acolo am vazut multe documentare despre stramosii nostrii traco-geto-daci, despre religia lor , cultura lor si a nostra ca romani , si atunci. Chiar intr-un documentar despre stramosii nostrii geto-daci apare domnul Gabriel Gheorghe un istoric care a scris in cartea dansului ,,Studii de cultura si civilizatie romaneasca,, capitolul despre originea cuvantului ,,Craciun,, un studiu interesant care arata ca la un moment dat in istoria crestinismului s-a produs incet incet asa numita paganizare a cresrinismului cu voia Bisericii care a acceptat intr-un final sa adopte practici si invataturi precrestine pentru a-si spori numarul de credinciosi care nu voiau sa renunte la practicile acestea. Deci eu nu il consider pe acest autor necunoscator .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.01.2016, 11:29:47
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pana si numele caciulii l-au furat de la zeul Mitra.
Dupa cum probabil mentioneaza domnul Gabriel Gheorghe in monumentala lucrare : Studii de cultura si civilizatie romaneasca.
Eu asta am vazut pe Youtube , sau pe orce site cauti simboluri de pe vesmintele papale sau Episcopale , etc. Pai daca e asa atunci ce sa zicem. Sau sant minciuni oare. Sau coincidenta , sau au preluat ei respectivele simboluri fara sa stie semnificatia lor din trecut.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.01.2016, 11:30:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce a vrut Alin să sublinieze e că dacă ajungi, dpdv al culturii, să citezi din youtube, e cam nasol.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.01.2016, 11:30:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Eu asta am vazut pe Youtube ,
Exact ce ziceam mai sus.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.01.2016, 11:38:21
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vechile obsesii antipapale adventisto-iehoviste ies la iveala. Nu ca ar lipsi la ortodocsi, dar acolo imbraca alte forme. Cred ca la sinagoga la care mergeti sambata (sau pe "14 Nissan" ?) subiecte precum "Papa = Antihrist" sau "Iezuitii = Oculta Neagra" revin periodic.

Nu am de gand sa va raspund la toate elucubratiile. De ce sunt elucubratii ? Fiindca aveti opinii despre liturgica fara sa fi deschis vreodata nici macar vreo carte de tip "idiot's guide into Catholic Mass". Acolo, poate ati fi aflat ca nu exista o "mitra papala". Papa poarta, intr-adevar (sau purta, odata) un acoperamant al capului specific numai lui, dar se numeste "tiara". Tiara papala, sau coroana triregna la care face aluzie Poetul cand spune "Papa, cu-a lui trei coroane puse una peste alta" are o cu totul alta simbolistica. Dar, ar fi, deja, prea mult.
Astea nu sant elucubratii domnule Dragomir. Faptul ca dumneavoastra nu intrati nicaieri pe Internet sa vedeti ca nu va obliga nimeni desigur sa vedeti asemenea documentare , etc nu inseamna ca altii nu pot vedea sa ceva. Si oricum mai dai peste asemenea lucruri interesante despre care multi nu stiu nimic si fara sa vrei cand cauti cu totul altceva. Si in privinta tiarei sau mitrei nu are importanta cum se numeste acolo se arata o asemanare in acele gravuri din paganismul babilonian cu ceea ce se poarta ca forma pe capul inaltilor prelati. Deci nu sant elucubratii , sant lucruri adoptate din preistorie , nu inteleg de ce , in mod voit , constient , sau nu se putea evita asa ceva , aici este interesant. Si oricum ar fii si daca nu credeti , am citit ca exista o colaborare atat a Bisericii Ortodoxe stramosesti si a celei Catolice cu Masoneria si in trecut si astazi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.01.2016, 11:42:18
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu înțelegi pentru că e o varză-n cele zise de tine, de numa'!
Nu e nici o varza , varza poate ca nu intelegi tu , dar altul daca citeste intelege. Ca nu am scris vreo profetie misterioasa. Doar precis ai vazut cate intrebari se pun pe acest forum de carte unii nedumeriti si care spun clar unii ca nu se potrivesc unele lucruri cu ceea ce credem . Deci nu trebuie sa ne punem nici o intrebare nimeni in noi , ca poate aflam lucruri dubioase , mai bine sa credem si daca nu e clar ce credem . Interesant. Pai de unde crezi ca a rasarit vestitul dicton ,,Crede si nu creceta,,.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.01.2016, 12:22:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu am citit ca masonii ar fi inventat cultul Martorii lui Iehova. Ba am si vazut un clip pe youtube in legatura cu asta. Sigur e adevarat.
Reply With Quote
Răspunde