Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #21  
Vechi 05.08.2011, 00:15:01
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara suparare dar nu cred ca e cazul sa te superi ca oamenii sunt sceptici, daca cineva cu vechime pe forum ar cunoaste personal situatia si ar putea confirma, n-ar fi nici o problema.
Au mai fost astfel de cazuri, cineva de incredere s-a dus, a vazut, a spus ce a vazut, s-au strans bani, doar cei care au avut rea vointa au mai comentat. Dumnezeu iti cere sa fii darnic dar nu naiv, nu poti da oricui iti cere fara a sti daca este sau nu o nevoie reala, nu crezi? [...] Inima buna nu e neaparat ferita de germenul indoielii si nici nu obliga la naivitate crunta.
Asa prefera sa creada unii si recunosc, desi îmi este rusine cu acest lucru, ca si eu am preferat de multe ori sa-mi gasesc tot felul de scuze si sa-mi fabric tot felul de îndoieli, în urma carora nu mi-era deloc bine.

Dar sa-l ascultam pe Cuviosul Pr. Arsenie vorbind despre milostenie:
http://www.youtube.com/watch?v=aIDPHMt-Ozg
http://www.youtube.com/watch?v=oEvkuks3Slc&NR=1

Last edited by Adriana98; 05.08.2011 at 00:22:42.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.08.2011, 00:16:23
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Asa prefera sa creada unii si recunosc, desi îmi este rusine cu acest lucru, ca si eu am preferat de multe ori sa-mi gasesc tot felul de scuze si sa-mi fabric tot felul de îndoieli, în urma carora nu mi-era deloc bine.
Dar sa-l ascultam pe Cuviosul Pr. Arsenie vorbind despre milostenie:
http://www.youtube.com/watch?v=aIDPHMt-Ozg
http://www.youtube.com/watch?v=oEvkuks3Slc&NR=1

multa iubire
ps al doilea mi se pare super .. finalul e extraordinar ´´ nu ai ce ai . ci ai ce dai ´´ si ´´ nu dai ce dai ci dai ceea ce esti ´´ si ca sa il citez ´´ iti sta mintea in loc ce spune hristos ´´ cit de extraordinar e ce ai postat .... multumimmmmmmm
multa iubire

Last edited by the_Listener; 05.08.2011 at 00:33:32.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2011, 01:20:09
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul

multa iubire
ps al doilea mi se pare super .. finalul e extraordinar ´´ nu ai ce ai . ci ai ce dai ´´ si ´´ nu dai ce dai ci dai ceea ce esti ´´ si ca sa il citez ´´ iti sta mintea in loc ce spune hristos ´´ cit de extraordinar e ce ai postat .... multumimmmmmmm
multa iubire
Ma bucur mult!
Iubire întru Hristos!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.08.2011, 01:48:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Asa prefera sa creada unii si recunosc, desi îmi este rusine cu acest lucru, ca si eu am preferat de multe ori sa-mi gasesc tot felul de scuze si sa-mi fabric tot felul de îndoieli, în urma carora nu mi-era deloc bine.

Dar sa-l ascultam pe Cuviosul Pr. Arsenie vorbind despre milostenie:
http://www.youtube.com/watch?v=aIDPHMt-Ozg
http://www.youtube.com/watch?v=oEvkuks3Slc&NR=1
Si n-ar fi bine in loc sa lasi pe altii sa vorbeasca despre lucruri abstracte mai bine sa vorbesti tu despre lucruri concrete cu puterea exemplului personal, chiar in cazul de fata?

Poate prind si altii curaj.

Eu sunt indoielnic, recunosc.
Dar cu ocazia asta am realizat si ca imi cam lipsesc cersetorii..nu prea m-am mai intalnit cu nici unul in ultima vreme..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.08.2011, 02:54:19
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si n-ar fi bine in loc sa lasi pe altii sa vorbeasca despre lucruri abstracte mai bine sa vorbesti tu despre lucruri concrete cu puterea exemplului personal, chiar in cazul de fata?

Poate prind si altii curaj.

Eu sunt indoielnic, recunosc.
Dar cu ocazia asta am realizat si ca imi cam lipsesc cersetorii..nu prea m-am mai intalnit cu nici unul in ultima vreme..
iara ai luat-o pe aratura .... exista oameni in suferinta care nu cersesc , SI PE AIA I-AI INTILNIT ? sau oameni in suferinta la spital care au nevoie de una si alta , LA AIA TE-AI DUS ? sau poate un vecin in suferinta ? sau o batrina pe strada ? sau etc etc etc ?... asadar HRISTOS ESTE IN ORICE OM DE ACEST GEN .... sau nu crezi ce spune el ? ma indoiesc
multa iubire
ps ce-ar fi sa incepi tu cu exemplu personal sa invatam de la tine .... deci asteptam continuarea .... ca esti ortodox nu de alta ....
multa iubire
ps daca nu vrei in direct ca sa nu se stie poti sa imi spui pe pm ca promit ca nu spun la nimeni cum ajuti tu . dar verific
multa iubire

Last edited by the_Listener; 05.08.2011 at 03:10:30.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.08.2011, 03:57:33
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Ma bucur mult!
Iubire întru Hristos!
http://www.youtube.com/watch?v=XBC0p...eature=related ca sa te bucuri si mai mult
multa iubire
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.08.2011, 14:42:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexuta Vezi mesajul
Doamnelor,v-ati gandit macar ''o clipa'' ca acest caz este cat se poate de real?,auzi ''impostor''.Nu vreti sa ajutati,nu ajutati dar de ce aruncati cu pietre in amaratele astea
Ai putea sa recitesti? De data asta cu mai multa atentie!

Citat:
"În prealabil postat de ai2
Iar daca ne uitam la ce lasa in urma, batranele respective au o viata mult prea buna.
.............fara sa fie incurajat de numarul mare de batrani care cersesc."

raspuns:
"Poate ca cel care a initiat topicul este vreun impostor (asta ma face sa cred raspunsul Melissei, adica un troll, asa o fi), se poate, dar raspunsul tau ai2 lasa mult de dorit.......spune tare multe despre dragostea, grija si intelegerea de aproapele tau.. trist

As vrea sa te pot privi cand vei fi batran."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.08.2011, 17:16:51
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si n-ar fi bine in loc sa lasi pe altii sa vorbeasca despre lucruri abstracte mai bine sa vorbesti tu despre lucruri concrete cu puterea exemplului personal, chiar in cazul de fata?
Nu as fi fost în stare sa vorbesc cu aceeasi dragoste si bunatate precum Pr. Arsenie, ale carui cuvinte de folos nu le-am considerat niciodata "vorbire despre lucruri abstracte".
În privinta exemplului personal, nu cred ca eu as putea fi vreodata un exemplu de urmat, nici macar în privinta milosteniei.
Citat:
Poate prind si altii curaj.
Tocmai de aceea am facut trimitere la înregistrarile cu Parintele Arsenie, el fiind mult mai în masura sa-i încurajeze
atât pe credinciosi cât si pe necredinciosi, prin felul sau de a fi si de a vorbi, prin însasi viata sa. Dumnezeu sa-l rasplateasca pentru toate gândurile, cuvintele si faptele bune, stiute sau nestiute de el! HRISTOS A ÎNVIAT!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.08.2011, 21:03:02
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu as fi fost în stare sa vorbesc cu aceeasi dragoste si bunatate precum Pr. Arsenie, ale carui cuvinte de folos nu le-am considerat niciodata "vorbire despre lucruri abstracte".
În privinta exemplului personal, nu cred ca eu as putea fi vreodata un exemplu de urmat, nici macar în privinta milosteniei.
Tocmai de aceea am facut trimitere la înregistrarile cu Parintele Arsenie, el fiind mult mai în masura sa-i încurajeze
atât pe credinciosi cât si pe necredinciosi, prin felul sau de a fi si de a vorbi, prin însasi viata sa. Dumnezeu sa-l rasplateasca pentru toate gândurile, cuvintele si faptele bune, stiute sau nestiute de el! HRISTOS A ÎNVIAT!

corect ... subscriu ..
multa iubre
ADEVARAT A INVIAT
multa iubiire
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.08.2011, 04:09:20
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
.
Si lasa-ma sa cred ca din moment ce totusi mai ai camasa pe tine nu ai dat-o la oricine ti-a cerut-o.
Sau tastezi gol-golutz din fata calculatorului, pana ti l-o cere cineva si pe ala?
Haha, multa iubire.
am intins o capcana si ai cazut in ea si nici nu m-ai tras de urechi sa imi spui ca nu scrie asa ceva desi ti-am lasat timp .....si acum sa explic
matei cap 5
40.Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.

pun pariu ca toti ortodocsii( despre sectari nici nu vorbim ca aia au numai greseli ) fac aceste greseli cind cred ca daca cineva iti cere haina lasa-i si camasa .....
total fals .... si cit de simplu era sa gasesti versetul .....
multa iubire
ps pe viitor verificati ca oricind pot intinde capcane si sa cadeti in ele ....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 07.08.2011 at 04:47:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog,am nevoie de ajutor! claudelina Despre Biserica Ortodoxa in general 5 08.08.2011 22:12:30
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37