Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 03.04.2009, 09:03:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
fratele meu , frica de moarte e o patima atat de generala , incat cei mai multi oameni cred ca nici nu e patima ; insa in realitate este o patima radacina , din care izvorasc toate celelalte patimi ; patimi generale mai sunt si : iubirea de sine , mandria etc si acestea ni se pare noua ca le cunoastem bine sau ca le vedem cu adevarat bine in sufletele noastre ; in realitatea noi vedem numai o mica parte din aceste patimi , felul cum ni se prezinta noua , ele lucrand in voie in adancul sufletelor noastre fara ca noi sa le putem observa lucrarea , din cauza intunericului in care stam ...
dar , patima fricii de moarte e o patima radacina ; cine scapa de frica de moarte ajunge la nepatimire ; asta a scris-o undeva par sofronie , ucenicul sf siluan ...
Te rog să mă ierți Manuel, dar hai să învățăm a scrie numele Sfinților Părinți. Apoi , dragul meu nu știu de unde ai scos astă nouă patimă, frica de moarte ! Mai toți Sfinții Părinți , spun că cea mai vrednică filozofie, e tocmai frica de moarte, luată în sensul bun, al menținerii în trezie, a conștinței noastre și a gandului la cele cu adevărat folositoare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #292  
Vechi 03.04.2009, 10:21:39
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
fratele meu , frica de moarte e o patima atat de generala , incat cei mai multi oameni cred ca nici nu e patima ; insa in realitate este o patima radacina , din care izvorasc toate celelalte patimi ; patimi generale mai sunt si : iubirea de sine , mandria etc si acestea ni se pare noua ca le cunoastem bine sau ca le vedem cu adevarat bine in sufletele noastre ; in realitatea noi vedem numai o mica parte din aceste patimi , felul cum ni se prezinta noua , ele lucrand in voie in adancul sufletelor noastre fara ca noi sa le putem observa lucrarea , din cauza intunericului in care stam ...
dar , patima fricii de moarte e o patima radacina ; cine scapa de frica de moarte ajunge la nepatimire ; asta a scris-o undeva par sofronie , ucenicul sf siluan ...
Trebuie să te contrazic: sursa tuturor patimilor este mândria. E patimă care e prima care te cuprinde și de care te scapi cel mai greu iar toată lupta noastră în viața asta e împotriva mândriei. De ce ți-e frică de moarte? Că ai prea mare încredere în sine și nu te lași în voia lui Dumnezeu iar încrederea în sine e o fiică a mândriei. Vezi cum am ajuns de la frica de moarte la mândrie? Și e o diferență dintre frica de moarte de care spui tu și cea a Sfinților Părinți care se referă la frica de judecată. Nu confunda termenii!
Reply With Quote
  #293  
Vechi 03.04.2009, 15:50:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

frica de moarte se interpreteaza in doua feluri :
- ori ca tie frica de iad care vine dupa moarte , adica tie frica de moarte dar frica asta nu te paralizeaza ci te face sa te pocaiesti si sa depasesti patimile si sa devii vrednic de rai ; si asta e o frica binecuvantata , care e numita de sfintii parinti filosofie ;
- ori ca tie frica sa mori , adica tie frica de moarte ( luata in sine , de exemplu frica de a fi mucenic ) pentru ca esti pacatos si te tradeaza constiinta ca te duci in iad ; asta nu e o frica benefica ... referitor la acest fel de frica avem asta : sf siluan a zis lui Iisus ca ie frica sa moara ; Iisus i-a raspuns : pentru ca nu ma iubesti ... deci o frica de moarte care te lasa totusi prada patimilor , nu este buna , este deznadejde ... la asta ma refeream io cand am zis ; sa nu ne mai temem de moarte ...

apoi exista si cantarea aia din parastas : " frica mortii care ii tine pe oameni in robie toata viata " ... asa zice , nu ? ce frumos zice !!! deci adica frica mortii te tine in robie ( in robia a ce ? a patimilor desigur ) toata viata ; cum se impaca asta cu cuvantul parintilor : " frica de moarte e cea mai inalta filosofie " ? nu se impaca in aparenta ; explicatia este ca exista doua feluri de a intelege frica de moarte : unul nociv si unu benefic ... deci io cand am zis sa nu ne fie frica de a muri am zis sa facem ca mucenicii care se duceau cu curaj la moarte si chiar cu bucurie , gandindu-se ca se vor intalni cu Domnul ( si am si dat exemplul cu mucenicia , deci era clar din context la ce fel de frica de moarte ma refeream ) ... off , ne contrazicem doar de dragu de a ne contrazice , nu credeti ? asta era chiar un lucru usor de inteles ... nu vad care e problema ...

cat despre faptul ca ziceti ca frica de moarte nu e o patima radacina , nu va mai contrazic , ci imi tin in tacere parerea mea , caci io am luat-o de la sfintii parinti ... fiecare va intelege lucrurile mai adanci la vremea hotarata ...
Reply With Quote
  #294  
Vechi 03.04.2009, 16:11:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
frica de moarte se interpreteaza in doua feluri :
- ori ca tie frica de iad care vine dupa moarte , adica tie frica de moarte dar frica asta nu te paralizeaza ci te face sa te pocaiesti si sa depasesti patimile si sa devii vrednic de rai ; si asta e o frica binecuvantata , care e numita de sfintii parinti filosofie ;
- ori ca tie frica sa mori , adica tie frica de moarte ( luata in sine , de exemplu frica de a fi mucenic ) pentru ca esti pacatos si te tradeaza constiinta ca te duci in iad ; asta nu e o frica benefica ... referitor la acest fel de frica avem asta : sf siluan a zis lui Iisus ca ie frica sa moara ; Iisus i-a raspuns : pentru ca nu ma iubesti ... deci o frica de moarte care te lasa totusi prada patimilor , nu este buna , este deznadejde ... la asta ma refeream io cand am zis ; sa nu ne mai temem de moarte ...

apoi exista si cantarea aia din parastas : " frica mortii care ii tine pe oameni in robie toata viata " ... asa zice , nu ? ce frumos zice !!! deci adica frica mortii te tine in robie ( in robia a ce ? a patimilor desigur ) toata viata ; cum se impaca asta cu cuvantul parintilor : " frica de moarte e cea mai inalta filosofie " ? nu se impaca in aparenta ; explicatia este ca exista doua feluri de a intelege frica de moarte : unul nociv si unu benefic ... deci io cand am zis sa nu ne fie frica de a muri am zis sa facem ca mucenicii care se duceau cu curaj la moarte si chiar cu bucurie , gandindu-se ca se vor intalni cu Domnul ( si am si dat exemplul cu mucenicia , deci era clar din context la ce fel de frica de moarte ma refeream ) ... off , ne contrazicem doar de dragu de a ne contrazice , nu credeti ? asta era chiar un lucru usor de inteles ... nu vad care e problema ...

cat despre faptul ca ziceti ca frica de moarte nu e o patima radacina , nu va mai contrazic , ci imi tin in tacere parerea mea , caci io am luat-o de la sfintii parinti ... fiecare va intelege lucrurile mai adanci la vremea hotarata ...
Te rog scrie Sfinții Părinți cum trebuie. Să-i respectăm și prin litera scrisă. Merită acest minim respect, iar noi fiecare în parte și toți impreună , să avem gândul la moarte , ce poate fi ori și când. Vorba Marelui Părinte Cleopa, și să ne ingrijim ce punem în desagă, având tot timpul , gândul la sfârșitul nostru, la Moartea noastră de aici.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #295  
Vechi 03.04.2009, 16:32:01
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
deci io cand am zis sa nu ne fie frica de a muri am zis sa facem ca mucenicii care se duceau cu curaj la moarte si chiar cu bucurie , gandindu-se ca se vor intalni cu Domnul ( si am si dat exemplul cu mucenicia , deci era clar din context la ce fel de frica de moarte ma refeream ) ... off , ne contrazicem doar de dragu de a ne contrazice , nu credeti ? asta era chiar un lucru usor de inteles ... nu vad care e problema ...
nu cred că înțelegi tu niște lucruri. apropo de mucenici: ei erau în har, înțelegi? Nu mai luptau ei ci Hristos era ce lupta în ei. E cum a spus păr Arsenie Boca: "Nu vă fie frică să mărturisiți credința că prima lovitură o primiți voi iar restul le primește Hristos" sau e povestirea din Pateric cu doi călugări certați care au fost prinși de păgâni. Au fost chinuiți dar nu au renunțat la credință așa că dimineața următoare s-a hotărât execuția lor. Atunci unul din cei doi a făcut celuilalt metanie ca să fie împăcați când merg la Hristos iar celălalt nu a acceptat să se împace. Dimineața următoare cel care și-a cerut iertare a acceptat mucenicia iar celălalt nu. Împăratul păgân ( sau ce era ) a întrebat pe călugăr de ce nu s-a lepădat de HRistos când a fost chinuit iar acela a spus că din cauză că atunci harul era cu el iar dacă nu s-a împăcat cu celălalt călugăr a plecat harul.

Hai să îți povestesc o întâmplare din viața mea. Aveam vreo 19 ani cred și arăt ca un copil de vreo 15 ani. La un moment dat apare un puști de vreo 14-15 ani și mă trezesc înconjurat și de foarte mulți copii care erau cu el. Eu de felul meu sunt f fricos. Și mă întreabă unde mă duc. Eu îi spun la conferință ( evit să îi spun că mă duc la o conf LTCOR ). Înainte să îi spun dacă mă duc la conferință mă întreabă batjocoritor (de fapt așa mi se părea ) dacă mă duc la Vecernie. ȘI eu la faza cu conferința îi răspund batjocoritor. Atunci începe să mai spună ceva pe un ton f batjocoritor ( acum a început să vorbească cu adevărat batjocoritor ). Eu eram fricos că mă bate tipul ăsta. Văzând că e așa atunci mă încordez gândind că dacă e să accept mucenicie o voi face și mă întreabă tipul ăla cine mi-e duhovnic, tot batjocoritor. Eu serios spun cine e ( nici nu m-aș fi putut duce că eram înconjurat de toți copiii și nu mă lăsau să mă duc ). Atunci un băiat de vreo 10-11 ani parcă spune că respectivul preot e și duhovnicul lui. Atunci a venit harul. Că mi-a dispărut dintr-o dată frica. Copilul ăsta îl împinge pe ăla mai mare și spune să fug că e nebun ăla. MIe așa mi se deschide o cale și plec dar deja nu mai îmi era frică ci chiar aș fi vrut să dea în mine. Mergeam liniștit și nu știu ce mai spune batjocoritor și eu mergând îl invit să vină la conferință dacă vrea. Copilul ăsta mai mic îmi spune să fug dar mergeam vesel că nu mai îmi era frică. Bineînțeles că apoi am revenit pe pâmânt și am început să o iau pe alt drum să nu îl mai întâlnesc pe copilul de 14 ani. De ce îți spun asta? Ca să vezi că și un fricos dacă are încredere în Dumnezeu la momentul potrivi va privi har să mărturisească.

Mucenicia nu depinde de noi ci de mila lui DUmnezeu. Nu te stresa ce să faci atunci ci lasă-te în voia lui DUmnezeu. Acum încearcă să tragi de tine ( și la școală că parcă așa am înțeles dintr-un post al tău ), să lupți să te apropii de Dumnezeu să muncești cât de mult ( orice hobby-uri dar să nu pierzi timpul ) și lasă în voia Lui. Citește cartea "Ne vorbește păr Porfirie" și vei înțelege de ce pun accent să muncești cât de mult, și la școală și cu orice.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 03.04.2009, 17:28:29
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

io nu sunt pe pricipiul sa muncesc cat mai mult , din contra : par paisie a zis ca si daca o floare care trebuie sa ne ostenim sa o ingrijim ne indeparteaza de la rugaciune si ne putem dispensa de ea , atunci sa o taiem si sa o aruncam ; astea sunt principii mele personale , si fiecare este cu principiul lui ; ce fac io mi se potriveste mie , ce faci tu ti se potriveste tie , nu mie ...

cat priveste mucenicia , pentru multi nu va mai fi o optiune peste cativa ani ... cand vom ajunge in situatia aia , va trebui sa marturisim obligatoriu , daca vrem sa nu ne pierdem mantuirea ...
Reply With Quote
  #297  
Vechi 03.04.2009, 20:01:03
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
io nu sunt pe pricipiul sa muncesc cat mai mult , din contra : par paisie a zis ca si daca o floare care trebuie sa ne ostenim sa o ingrijim ne indeparteaza de la rugaciune si ne putem dispensa de ea , atunci sa o taiem si sa o aruncam ; astea sunt principii mele personale , si fiecare este cu principiul lui ; ce fac io mi se potriveste mie , ce faci tu ti se potriveste tie , nu mie ...
mi se pare că ai tendința să o iei pe anumite extreme. citește "Ne vorbește păr. Porfirie"
Reply With Quote
  #298  
Vechi 03.04.2009, 20:10:08
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

no , citesc par paisie ... nu e extrema ...
Reply With Quote
  #299  
Vechi 03.04.2009, 21:27:39
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Exclamation Total fals

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ca sa calatoresti in UE nu e nevoie de pasapoarte biometrice!
E de ajuns cartea de identitate.
Rog pe fratii si surorile de aci care au facut asa ceva sa aduca marturie.
Eu am calatorit acu 1 an si ceva si nu am avut nevoie de pasaport ci doar de cartea de identitate.
Asta mi-a fost reamintit de articolul :
http://www.ziarullumina.ro/articole;...e%3C/b%3E.html

Deci cine vrea sa lucreze in UE poate sa mearga acolo numai cu cartea de identitate fara sa ia pasaport biometric.
Pentru contract de munca,in Europa se cere pasaportul,stiu ce zic ca asa mi-au cerut,in Germania!!!Daca nu esti foarte sigur de ceva,macar nu dezinforma!
Reply With Quote
  #300  
Vechi 03.04.2009, 22:09:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

chiar daca nu iti cere peste tot pasaport , iti cere de obicei card european de sanatate , care are cip ...


cartea " ne vorbeste par Porfirie " este una dintre cele mai bune carti dupa parerea mea , daca tot vine vb ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44