Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.03.2011, 13:02:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Trupul pe care il vom avea in viata vesnica nu se aseamana cu cel prezent.
Ba da. A fi separați de trupul cu care am trăit atâția ani, a ne fi oferit un Žtrup nouŽ, ar însemna o sciziune profundă în personalitatea noastră, în care trupul și sufletul sunt îngemănate atât de strâns. Trupul este istoria vieții noastre.

Citat:
Nu sunt impotriva vegetarienilor, ci impotriva unei alimentatii motivate rational si biologic.
Aprob abtinerea de la tot ce poate naste "desfatare trupeasca", insa avand drept fundament dragostea de Dumnezeu si de aproapele.
Frumos spunea un sfant, zicand: Nu puteam manca ceva ce aproapele nu avea, nu puteam purta ceva ce aproapele nu avea.

Sunt și lucruri obiectiv dăunătoare care nu fac parte din sfera moralei. E absurd să spui că mănânci carne pentru Dumnezeu, pentru aproapele, pentru smerenie sau pentru altă virtute.

Iar dragostea e doar un mit, când slujim pe aproapele sau pe Dumnezeu pe noi ne slujim.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.03.2011, 13:06:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Acum am intrat si eu prima oara pe acest topic. Nu am citit ce s-a scris,dar oricum e o prostie sa spunem ca omul este vegetarian! Atunci caninii cum de au aparut??
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.03.2011, 13:42:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ba da. A fi separați de trupul cu care am trăit atâția ani, a ne fi oferit un Žtrup nouŽ, ar însemna o sciziune profundă în personalitatea noastră, în care trupul și sufletul sunt îngemănate atât de strâns. Trupul este istoria vieții noastre.
Trupul va fi acesta pe care il purtam acum, dar cu o alta natura - transfigurat, care nu mai cunoaste stricaciunea. Daca nu ar fi acesta, nu am mai vorbi de inviere, dar sa tinem seama de ce spune Scriptura - "se seamana trup stricacios, inviaza trup nestricacios". Asa ca windorin are dreptate, dar e alta tema pe care o putem discuta pe un alt topic.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.03.2011, 13:44:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum am intrat si eu prima oara pe acest topic. Nu am citit ce s-a scris,dar oricum e o prostie sa spunem ca omul este vegetarian! Atunci caninii cum de au aparut??
Daca ai fi citit, nu ai mai fi facut aceasta afirmatie (s-au facut trimiteri in acest sens la Scriptura). Si pierzi din vedere ca trupul pe care il purta Adam inainte de cadere, nu este asemanator cu cel de dupa caderea in pacat.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.03.2011, 14:18:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da eu nu vorbeam despre Adam,logic ca el avea un trup spiritualizat,diferit... Practic toata creatia era altfel. Eu vorbesc de noi,cei de acum,urmasii lui Adam. Cum sa fim (doar) vegetarieni?? E o prostie!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.03.2011, 14:53:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Avand in vedere ca in Gradina Edenului leul traia in pace cu mielul si omul cu toate vietuitoarele,ca nu exista varsare de sange,teoria se sustine.
Omul este inainte de orice o fiinta spirituala,iar consumul de carne se pare ca impiedica o astfel de elevare,altfel cum va explicati ca prima treapta a postului vorbeste despre faptul ca acest consum de carne impiedica omul,chiar daca se roaga, sa sporeasca duhovniceste?
Toti marii traitori nu erau mancatori de carne,ba unii ajunsesera la acea treapta a postului in care nu mai aveau nevoie de alta hrana decat Lumina.
Sacrificiul,varsarea de sange nu pot merge mana in mana cu spiritul cristic...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.03.2011 at 14:56:14.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.03.2011, 15:42:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si inainte de caderea in pacat nicio fiinta nu se hranea cu nimic?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.03.2011, 16:25:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum am intrat si eu prima oara pe acest topic. Nu am citit ce s-a scris,dar oricum e o prostie sa spunem ca omul este vegetarian! Atunci caninii cum de au aparut??

Poi draga Raoul....poate nu se stia pe undeva ca se vor inventa cutitul si furculita.....si s-au proiectat caninii....(asa rad, de numa numa) Poop u !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.03.2011, 16:29:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

M-au apucat și pe mine întrebările stupide De ce am fost creați cu intestine, că înainte de păcat mă îndoiesc că aveam excreții, toate ierburile erau curate, nu văd ce ar fi putut elimina primii oameni.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.03.2011, 17:17:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
M-au apucat și pe mine întrebările stupide De ce am fost creați cu intestine, că înainte de păcat mă îndoiesc că aveam excreții, toate ierburile erau curate, nu văd ce ar fi putut elimina primii oameni.
dar organele genitale ce rol aveau?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20