Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1111  
Vechi 26.10.2017, 18:52:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

"Daca te simti vreodata suparat in decursul zilei - cheam-o in ajutor pe Maica Domnului - spune doar o simpla rugaciune: "Maria, Maica lui Iisus, te rog fie-mi si mie mama acum." Trebuie sa recunosc ca aceasta rugaciune nu a dat niciodata gres in cazul meu."
Sfanta Maria Tereza

"Maria, daruieste-mi Inima ta: atat de pura, de imaculata; Inima ta este atat de plina de dragoste si umilinta incat voi putea fi in stare sa il primesc pe Iisus ca Paine a Vietii si sa-L iubesc la fel cum l-ai iubit, si sa-L slujesc sub infatisarea suferinda a celui sarac."
Sfanta Maica Tereza
Pe ce dată se prăznuiește maica tereza în calendarul ortodox, văd că e trecută ca „sfânta”?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #1112  
Vechi 26.10.2017, 22:50:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pe ce dată se prăznuiește maica tereza în calendarul ortodox, văd că e trecută ca „sfânta”?
Să nu fim răi, mai răi decât putem fi :)
Măcar puteai sa scri Maica Tereza , căci am avut și avem de învățat de la ea , indiferent că a fost sau nu Ortodoxă.
Sfânta de e , numai Dumnezeu știe , iar de te'am mâhnit că a fost scris în dreptul ei că a fost sfânta , te rog sa mă ierți , dar să învățăm să fim mai buni chiar dacă suntem Ortodocși sau nu.
Doamne ajută:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1113  
Vechi 26.10.2017, 22:54:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lorest:

Un comentariu pe text se poate ?
"Maria, daruieste-mi Inima ta: atat de pura, de imaculata; Inima ta este atat de plina de dragoste si umilinta incat voi putea fi in stare sa il primesc pe Iisus ca Paine a Vietii si sa-L iubesc la fel cum l-ai iubit, si sa-L slujesc sub infatisarea suferinda a celui sarac."
Toate cele cu folos:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1114  
Vechi 26.10.2017, 22:56:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rog și poftesc stăruitor pe fiecare creștin în parte, să ne mărturisim scăderile, neputințele și păcatele zilnic, adeseori înaintea lui Dumnezeu. Eu nu silesc, nici aduc pe cineva în priveliștea celor împreună robi ai păcatului, nici nu silesc pe cineva să-și descopere oamenilor păcatele sale; ci îndemn conștiința fiecăruia să și-o desfacă și să și-o descopere înaintea lui Dumnezeu. Arată-i Lui, omule, rănile tale și-I cere să-ți dea doctoriile tămăduitoare.
Arată-ți, creștine, rănile tale Celui ce nu te ocărăște, ci te tămăduiește. Nu uita că, deși îți vei tăinui tu păcatele tale, dar El le știe pe toate: unde, când și cum le-ai făcut. Deci, spune-i Lui păcatele tale, ca să câștigi iertare, spune-i, ca lepădând păcatele, să te duci acolo curat de greșeli.
( Protosinghel Nicodim Măndiță, Învățături despre rugăciune , Editura Agapis, București, 2008, p. 87)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1115  
Vechi 26.10.2017, 23:10:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Să nu fim răi, mai răi decât putem fi :)
Apreciez efortul tău de a ține viu cuvântul duhovnicesc pe site, nu e ușor să găsești citate zilnic, chiar de ai fi citit enorm, dacă totuși preluăm mai multă rigoare te rog, puteai să tai sfânta de acolo, iar Augustin e maxim Fericitul Augustin nu sfântul, au fost polemici în Statele Unite cum că nici n-ar avea ce căuta în calendar a se vedea postarea lui Igor Paslusnik pe tema asta.


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Măcar puteai sa scri Maica Tereza , căci am avut și avem de învățat de la ea , indiferent că a fost sau nu Ortodoxă.
Mai precis Anjezë Gonxhe Bojaxhiu pentru mine e sub Maica Gavrilia Papaiannis care și ea a făcut misiune în India, dar n-a avut parte de P.R. din partea unui regizor britanic.

Dacă tatăl lui Anjeze a fost vlah cum se zice atunci e o altă lovitură.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sfânta de e , numai Dumnezeu știe , iar de te'am mâhnit că a fost scris în dreptul ei că a fost sfânta , te rog sa mă ierți , dar să învățăm să fim mai buni chiar dacă suntem Ortodocși sau nu.
Doamne ajută:)
Nu m-ai mâhnit cu nimic, nu pot să-l fac pe papistaș sfânt, la fel cum nu mă rog cu rozariul catolic, altfel ar fi fost lăudabil ce a făcut pr. Boca când i-a pictat cu aureolă pe francisc de Assisi și ulfila, dar uite că pentru gestul cu picturile s-ar putea să nu fie niciodată trecut în calendar ca sfânt câtă vreme unii ierarhi (moldoveni sau nu) se vor ține tare(și bine fac).

Îmi asum că nu e digerabil ce spun, dar fiind pe un forum creștin ortodox...încă mai cred în conștiința dogmatică a neamului dreptcredincios.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #1116  
Vechi 26.10.2017, 23:34:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Apreciez efortul tău de a ține viu cuvântul duhovnicesc pe site, nu e ușor să găsești citate zilnic, chiar de ai fi citit enorm, dacă totuși preluăm mai multă rigoare te rog, puteai să tai sfânta de acolo . . .
Dacă toate s-au năruit din cauza acestei scăpări , imi cer încă odată iertare :)
Deci :
Maica Tereza . . .
Ce să faci , din atâtea și atâtea texte citite și selectate , sunt și scăpări și sunt de înțeles și de iertat :)
Noapte bună:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1117  
Vechi 26.10.2017, 23:46:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"DRAGOSTEA ÎNDELUNG RABDĂ , DRAGOSTEA ESTE BINEVOITOARE , DRAGOSTEA NU PIZMUIEȘTE , NU SE LAUDA , NU SE TRUFEȘTE . DRAGOSTEA NU SE POARTA CU NECUVIINTA , NU CAUTA ALE SALE , NU SE APRINDE DE MÂNIE , NU GÂNDEȘTE RĂUL . NU SE BUCURA DE NEDREPTATE , CI SE BUCURA DE ADEVAR. TOATE LE SUFERA , TOATE LE CREDE , TOATE LE NĂDĂJDUIEȘTE , TOATE LE RABDA.
DRAGOSTEA NU CADE NICIODATA ."
Sf.Ap.Pavel
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1118  
Vechi 27.10.2017, 00:31:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

„Să nu-mi vorbești acum, spunea Sfântul Ioan Gură de Aur , despre legile potrivit cărora femeile care au desfrânat vor fi pedepsite și vor ajunge în iad, iar bărbații care, deși au soții, au desfrânat cu slujnicele lor, dar vor rămâne nepedepsiți. Îți voi aduce aminte despre legea dumnezeiască care condamnă deopotrivă pe bărbatul și pe femeia care au greșit, numind acest păcat preacurvie.”
Există, desigur, și femei care din ură sau din răzbunare îi ademenesc în mrejele lor pe tinerii curați sau pe bărbații căsătoriți. Astfel de persoane se întâlnesc în toate păturile sociale. Uneori ele iau chipul unor femei respectabile, cu titluri onorifice sau științifice. Îmi vine foarte greu și chiar dezgustător să scriu despre aceasta, dar trebuie să strigăm tare: „Luați seama ce cale ați ales să urmați!” . Păcatul s-a sălășluit în noi, el ne înconjoară din toate părțile, aducând înaintea noastră chipuri ademenitoare. De multe ori, iadul ia forma nu numai a „sentimentelor”, dar și a încântării estetice.
Un exemplu ar fi un cântec foarte îndrăgit și care este nelipsit de la toate petrecerile: „Dincolo de insulă, pe firul apei”. La început, cântecul te fascinează prin motivele care ne amintesc de stepele de pe Volga și se termină cu ridicarea în slăvi a lui Stepan Razin, care după ce o noapte întreagă „s-a desfătat” cu o tânără bogată, dimineața, plictisit, a înnecat-o. Iar cuvintele romanței „Focul ce se zărește prin ceață” conțin un sens mai subtil: „Mai ții minte-atunci când ea / Pe-al tău prieten îl iubea / Și-n timp ce tot glumea, cânta, / La tine pe genunchi stătea”...
Putem aduce numeroase exemple de astfel de cântece, filme, nuvele, tablouri etc. care ațâță simțurile și distrug sufletul și trupul... După Apostolul Pavel, „însuși satana se preface în înger al luminii. Nu este, deci, mare lucru dacă și slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptății” (2 Corinteni 11, 14-15) și, am mai spune noi, de finețe estetică. A devenit aproape o normalitate ca, în toiul nopții, așa-numiții amatori și adepți ai „creației artistice”, în plecările în mijlocul naturii, în acompaniamentul unor melodii pasionale și expresii estetice, să se desfrâneze, iar familiile să se destrame.
Creștinii și membrii Bisericii trebuie să evite cu orice preț astfel de „prietenii”. Să ne amintim cuvintele Apostolului Pavel: „Și ce învoire este între Hristos și Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?” (2 Corinteni 6, 15). Aceasta nu înseamnă nicidecum că suntem împotriva prieteniei dintre credincioși și necredincioși. Problema se pune cu totul altfel, și anume, când și în ce condiții trebuie să fim de acord cu ei și când trebuie să-i evităm și să ne îndepărtăm de ei (vezi 2 Corinteni 6, 17), ținând cont de cuvintele „cine va voi să fie prieten cu lumea se face vrăjmaș lui Dumnezeu” (Iacov 4, 4).
( Pr. Prof. Gleb Kaleda , Biserica din casă , Editura Sophia, București, 2006, pp. 216-218)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1119  
Vechi 27.10.2017, 00:37:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Educația este mare lucru atunci când se ocupă cu ea mama creștină , în care lucrează puterile duhovnicesc-morale care le dau ei și pruncului trăirea binelui autentic, frumuseții autentice, luminii, dragostei. Dacă acestea sunt adevărate, nu exterior-sentimentale, ele intră în carnea și în sângele pruncului.
Tocmai de aceea se și mântuiește femeia prin naștere de prunci: prin ea vine în această viață ființa căreia ea a fost în stare să îi transmită - dacă în mod conștient, cu atât mai bine - năzuințele duhovnicești care îl fac pe om să fie om cu adevărat. ( Protoiereul Vladislav Sveșnikov)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1120  
Vechi 28.10.2017, 00:43:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O dată, când împreună cu soția mea l-am văzut pe Stareț, s-au întâmplat următoarele: de îndată ce am intrat în cameră, Starețul, care era întins pe pat din pricina bolii sale, a început să ne muștruluiască râzând:
‒ Bine ați venit! Bine ați venit! Vă certați, bre? De ce vă certați? Atanasie, vă certați între voi?
‒ Ei, Părinte, ne certăm...
‒ Bre, să nu vă certați! Să vă certați cu toți ceilalți, dar între voi să nu vă certați! Auzi, Atanasie, îți dau binecuvântare să te cerți cu cine vrei, dar cu femeia ta să nu te cerți.
Apoi s-a întors către soția mea:
‒ Și ție Anastasia îți dau binecuvântare. Știi ce înseamnă binecuvântare ? Da, îți dau binecuvântare să te cerți cu cine vrei, dar între voi să nu vă certați.
Am râs și noi de cuvintele lui ciudate. Însă am înțeles foarte bine că deși Starețul râdea, totuși vorbea serios! Considera a fi un mare rău faptul de a se certa soții între ei. Un rău atât de mare, încât ne-a dat nu numai permisiunea, ci chiar și binecuvântarea lui, să facem un rău mult mai mic în comparație cu primul. Adică să ne certăm cu toți ceilalți, numai să evităm marele rău, care este cearta între soți.
( Atanasie Rakovalis , Părintele Paisie mi-a spus... , Editura Evanghelismos, București, 2006, p. 18)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde