Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2011, 19:07:34
darcoleu darcoleu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Canon duhovnic

Buna seara,

am fost astazi la un preot pe care mi-l doresc ca duhovnic. Dansul, datorita proiectelor in care este implicat si datorita functiei mare pe care o detine in biserica ortodoxa, mi-a spus ca este foarte greu ca sa fie duhovnicul meu. La plecare am intrebat un alt preot ca ce sa fac pentru a reusii sa il am ca duhovnic fiindca asa simt eu ca el este cel potrivit, iar acel preot mi-a zis: "Dute si tine un canon pentru duhovnic. Daca Dumnezeu crede ca el este pentru tine, dupa canon el va devenii duhovnicul tau." Intrebarea mea este: ce canon pot tine pentru a primi acest duhovnic?


Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2011, 23:40:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa te rogi cat mai mult si daca iti este potrivit ca parinte duhovnicesc, ti-l va darui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2011, 08:07:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cu uimire constat ca si asta se poate. Credeam ca numai mie mi s-a intamplat. Cand mi-am gasit duhovnicul , a fost un "concurs de imprejurari" care mi-au inlesnit aceasta intamplare. Dar la urmatoarea spovedanie, am "alergat" dupa el vreao 3 saptamani. Cand era dlui disponibil, trebuia sa plec eu la servici, cand veneam, nu mai putea sta dansul, apoi s-au mai intamplat si altele, si cum v-am zis, de-abia dupa vreao trei saptamani in care am simtit ca explodez mi-a inlesnit din nou Dumnezeu "eliberarea". Iar a treia oara a fost si mai rau, am pierdut vreo 2 zile consecutiv la biserica (in detrimentul celorlalte pregatiri "materiale " pentru pasti) si de-abia am apucat sa vorbesc doua cuvinte cu parintele, ca mai avea putin si ne prindea Invierea Domnului din urma, fapt care a atras asupra mea o mare 'dezamagire si revolta din partea "familiei". Acum as vrea sa-l mai intalnesc macar o data pe parintele duhovnic si sa ma sfatuiesc cu dansul asa ca pentru o perioada mai lunga, dar nu stiu daca va fi posibil acest lucru si mai ales "cand". (am un alt topic in care se explica situatia din familia mea). Cum am mai spus si acolo, se pare ca ridicare din "cadere" nu este deloc usoara.
Acum aflu cu surprindere ca trebuie sa ma rog "special' pentru asta (pentru inlesnirea intalnirii cu duhovnicul ). Ma puteti ajuta cu "material didactic?"
Multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2011, 13:43:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de darcoleu Vezi mesajul
Buna seara,

am fost astazi la un preot pe care mi-l doresc ca duhovnic. Dansul, datorita proiectelor in care este implicat si datorita functiei mare pe care o detine in biserica ortodoxa, mi-a spus ca este foarte greu ca sa fie duhovnicul meu. La plecare am intrebat un alt preot ca ce sa fac pentru a reusii sa il am ca duhovnic fiindca asa simt eu ca el este cel potrivit, iar acel preot mi-a zis: "Dute si tine un canon pentru duhovnic. Daca Dumnezeu crede ca el este pentru tine, dupa canon el va devenii duhovnicul tau." Intrebarea mea este: ce canon pot tine pentru a primi acest duhovnic?


Va multumesc!
Aceasta intimplare poate fi pilda pt. tot restul vietii , adica trebuie sa avem mintea iscoditoare la cele bune , sa nu fim linistiti pina nu intelegem ceea ce ne este acum neclar, sa nu ne culcam nici o data pe o ureche mintindu-ne ca suntem smeriti si la locul nostru si ca toate la timpul lor . aceasta sa o facem cu pacatele si patimile . In rest , ori de cite ori avem ceva neclar , acolo pe loc sa intrebam, sa cautam sa ne lamurim si sa intelegem ce avem de facut , sa ne clarificam si nu sa fim indiferenti sau aminatori cu zelul.
Nimeni din toti oamenii , de pe acest forum sau dinafara , nu poate sti la ce fel de canon s-a referit acel preot deoarece acestea pot fi infinit de variate in compozitie , de lungi si de rituale (cu post, fara post, la anumite ceasuri din zi ori din noapte , spovedit sau nu initial, s.a.m.d.).
asa ca nu cauta un raspuns nici macar aproximativ aici pe forum ci mergi inapoi la parintele care ti-a dat acest sfat si intreaba-l ce fel de canon sa ti si cum sa-l implinesti !
Asa este cel mai corect , asa este cu folos !
Apoi canonul facut fara binecuvintarea celui care il da este egal cu zero, este munca fara folos , este in plata ispititorului .

Deci mergi frate la cel care ti-a dat acest sfat si pune-te in buna rinduiala cu sfatul sau si abia apoi apuca-te sa implinesti nevointa !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.06.2011 at 13:46:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post, Canon, Impartasanie lungu9 Intrebari utilizatori 5 17.06.2012 04:28:28
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
canon mirela.b Rugaciuni 5 02.06.2011 15:33:19
canon ramona-elena Impartasania (Taina Euharistiei) 23 25.04.2008 00:41:28
Canon mirc Generalitati 2 29.08.2007 20:27:22