Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.07.2009, 10:50:24
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit viata lumeasca si viata crestina

"Cautati mai intai,Imparatia Lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate celelalte se vor adauga voua"

Hristos ne spune sa nu ne ingrijim de ziua de maine pt. ca are grija Tatal Ceresc de tot ce ne este de trebuinta; iar daca suntem cumva impiedicati sa avem ceva anume, e f. posibil ca acel lucru sa nu ne fie necesar, sa fie destinat altuia sau pur si simplu sa ne fie daunator (si aici ma refer in special la BANI - dincolo de strictul necesar) Mai stim ca fiecaruia i se da un talant sau mai multi pe care trebuie sa-i inmulteasca si sa-i puna la treaba; din cat va inmulti zestrea (si talantii) va primi si lucratorul plata sa, pentru ca Dumnezeu nu leaga gura boului care treiera si plateste dincolo de dreptatea omeneasca slugile sale vrednice ("celui ce are i se va da").

Casa e data de Dumnezeu celor care in curatie si credinta se cununa in fata altarului si fara sa se indoiasca sau sa se ingrijoreze de "rautatea zilei de maine" aduc pe lume prunci credinciosi Lui, atat cati li se da sa aiba. Duhul Sfant e deasupra pruncilor (si a celor cu suflet nevinovat) si isi revarsa apa vie asupra oricarei case pline de copii. Deci acestor familii li se cuvine intai si intai sa le dea Domnul casa, pentru ca in credinciosia lor nu s-au indoit de promisiunea divina si au implinit poruncile: "Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" si "Lasati copiii sa vina la Mine" (adica intai la viata, apoi la Hristos prin botez si impartasanie). "Ceea ce pentru om e cu neputinta, pentru Dumnezeu e cu putinta" - stiu multi oameni care atunci cand si-au indreptat viata din pacat si concubinaj si au mers in fata preotului pentru casatorie, dupa scurt timp li s-a nascut un copil si ca prin minune au primit fie o mostenire, fie le-a picat ca din cer un apartament, fie pur si simplu sotul si-a gasit un servici f.bine platit astfel incat imediat si-au luat o locuinta (unii chiar fara credite). De obicei situatia materiala se imbunatateste drastic dupa ce oamenii se intorc la Dumnezeu ca fiul ratacitor si isi fac curat in viata, intemeind o familie binecuvantata prin taina cununiei. Din pacate unii parinti fura din mostenirea data de Providenta copilului si aceasta ascensiune brusca pe plan material ii sminteste, ajung sa creada ca e meritul lor si ca totul li se cuvine, cad in patimi grele datorita banului si statutului social superior.

Din cate am vazut, necuratul incearca sa dea si el bani, case, etc. supusilor lui (dar prin furt, adica acestia iau de la gura celor carora li se cuvine si de la copiii botezati lui Hristos ca sa aiba ceea ce dreptatea divina nu le-ar ingadui). De aceea sunt atatia copii abandonati in Romania, parintii lor n-au crezut in puterea tainei casatoriei si in ajutorul dat de Dumnezeu prin preot, au nascut copii in faradelege si nici nu s-au mai intors la Parintele Ceresc pentru iertare. Fara protectia divina omul e ca o barcuta pe mare in mijlocul furtunii, complet neputincios in fata dusmanului nevazut (despre care nici macar nu crede ca exista, darmite sa mai lupte cu el). Dar pe cei credinciosi (mai ales daca raman uniti dupa ce s-au casatorit, pentru ca "unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu") nu-i lasa niciodata Dumnezeu. Doi adunati in numele lui Hristos inseamna cuplul sau fratii intru Hristos (de aceea trimitea ucenicii cate doi in sate, ca sa-i invete sa se ajute, sa aiba iubire frateasca) iar trei e Biserica (si familia: tatal, mama si copilul, deoarece expresia Bisericii ca Templu al lui Dumnezeu este Arca, iar ca prima comunitate crestina, Noe si familia sa)

Si evreii care lucreaza in banci sunt fii ai lui Avraam, dar unii dintre ei s-au grabit sa-si ia plata in lumea asta (pt. ca nu cred in imparatia cerurilor). Pe de alta parte multi saraci ii invidiaza si tanjesc la confort sau lux (pentru ca odata ce dau de gustul banilor, si saracii devin precum cei pe care-i criticau pana nu demult); vorba unui filozof grec antic: "Mult mai usor vei gasi pe cineva care sa critice banii decat pe cineva care sa-i dispretuiasca". Lazar in credinta lui a primit rasplata insutita tocmai pt. ca nu s-a indoit de promisiunea lui Dumnezeu ("Fericiti cei flamanzi si insetati de dreptate, ca aceia se vor satura") si n-a incercat nici sa-i ia locul bogatului, nici sa fure (desi poate ar fi avut scuze); el a respectat cele 10 porunci si si-a gasit locul acolo unde e viata vesnica, cu parintele Avraam. De ce atatia se plang si ar vrea sa fie in locul bogatului care a ajuns in flacarile iadului, mi-e cu neputinta sa inteleg... acesti bogati trebuie compatimiti din toata inima, iar cine are cu adevarat dragoste de oameni sa-i ajute cu cate o vorba buna si un sfat, pentru ca mare e plata si fericirea celui care ajuta pe fratele cazut.

Bunicul meu a lucrat la un patron evreu de la 6 ani, a ajuns sa i se dea pe mana afacerea si a devenit la randul lui bogat (chiar urma sa se casatoreasca cu fata patronului, din cate am inteles). Fa-ti datoria cu cinste fata de stapanul pe care ti l-a dat Dumnezeu si vei primi la randul tau "dregatorii" (cum credeti ca atatia mari mucenici erau cei mai respectati si mai de incredere oameni chiar ai imparatilor romani pagani?) Iar asta cu atat mai mult cand unul ca acesta e "cel mai mic dintre frati", de care zice Evanghelia ca nu cumva sa-l smintesti prin purtarea ta, botezat si el in Hristos sau macar fiu al lui Avraam.

Apropos, sepharzii sunt evreii israeliti (sheppard = pastor, si stim ca pe langa faptul ca Abel, Avraam, Moise, David si alti mari conducatori-preoti ai poporului lui Dumnezeu au fost toti pastori, insusi Hristos se prezinta ca pastorul cel bun); am sentimentul ca Dumnezeu si-a ales cu consecventa profetii si luptatorii din randurile pastorilor, care i-au fost mereu cei mai apropiati si mai devotati (si nu dintre carturari sau "teologi", cum li se zice mai nou) - vezi la noi cazul profetilor pastori si oameni ai lui Dumnezeu, mos Petrache Lupu si Ilie Cleopa. Asa-zisii evrei asiatici (ashkenazim) sau kazarii, convertiti se zice la Talmudul babilonian prin sec.IX de o delegatie a rabinilor din Babilon, reprezinta o anomalie in cadrul iudaismului (care nu facea prozelitism) motivata de disparitia religiei talmudice prin crestinarea in masa a evreilor, exterminarea in razboaiele cu Roma si asimilarea de catre musulmani. Am gasit undeva teoria ca acesti kazari (din care se trag evreii din Crimeea, Rusia si Polonia, poate chiar si bulgarii si maghiarii) sunt urmasi ai lui Edom = Esau, omul rosu (din idumei si-au ales romanii regi clientelari - dinastia lui Irod, care sa stapaneasca peste evrei), dusmani ai regelui David (Psalmul 136):

"7. Adu-ți aminte, Doamne, de fiii lui Edom, în ziua dărâmării Ierusalimului, când ziceau: "Stricați-l, stricați-l până la temeliile lui!
8. Fiica Babilonului, ticăloasa! Fericit este cel ce-ți va răsplăti ție fapta ta pe care ai făcut-o nouă.
9. Fericit este cel ce va apuca și va lovi pruncii tăi de piatră."

Tot ei au fost vrajmasii lui Solomon si in repetate randuri dusmani ai israelitilor (vezi versetele din Agheu, Amos si alti profeti biblici, fuga din Egipt - in Numerii 20, etc)

dar ATENTIE MARE!
zice Deuteronomul 23: "7. Să nu-ți fie scârbă de edomit căci acesta îți este frate. Să nu-ți fie scârbă de egiptean, că ai fost străin în pământul lui."

Deci pe cat posibil sa fim in buna intelegere cu toti si sa nu judecam ca sa nu primim ispite mari spre pierzare (pt. ca oricand judeci pe cineva pt. un pacat ceri, dupa dreptate, ca sa fii tu insuti incercat cu acel pacat) - usor e a duce o viata curata cand n-ai bani, dar cat de greu e sa te abtii de la placerile sau macar confortul pe care ti-l aduc cand ii ai... Mai usor trece camila prin urechile acului decat sa se mantuiasca bogatul, dar totul e cu putinta pt. Dumnezeu, iar pe cei cu inima buna ii scoate si din foc (cand Dumnezeu iubeste un om care s-a cam lipit de avere, il ajuta sa scape de ea chiar in folosul saracilor, iar cu asta ii face si bogatie nestricacioasa in imparatia cerurilor, cazul lui Zaheu si altii). Stiu oameni bogati si cu averea si cu sufletul in Romania, patroni "de la tara" care muncesc din greu pentru familie, copii si angajati, ocrotiti de Dumnezeu si daruiti cu o prosperitate permanenta, ca Iov de odinioara; sotia unuia din ei a trebuit sa lase toata munca din zori pana seara la firma pt. ca barza ii aduce inca un copil (al 4-lea cred) si sunt convins ca asta le va da mai multa bogatie, fericire si protectie divina. Chiar si cei care impotriva vointei lor au avut un copil, oameni care au platit pensie alimentara ani si ani, au avut parte de ajutor de sus pt. ca acel copil sa se bucure de painea cea de toate zilele; un prieten si-a pierdut serviciul imediat ce a terminat de platit pensia alimentara fiului sau nelegitim, si nici n-a mai gasit de lucru dupa aceea, pana la pensionare...

Last edited by deja-vu; 12.07.2009 at 10:56:08.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.07.2009, 23:26:40
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@cristiboss56: daca vrei sa le zici tu SF fie, SF-ul e inspirat tot de realitatea cotidiana.
@Mirelat: se poate si fara credit, dar mai bine se poate cu credit pe termen scurt, adica sa nu fie cazul sa platesti 30 de ani la un credit, cum fac majoritatea. Creditele de care vorbeam erau un exemplu, asa cum cei care le doreau nu credeau ca le vor obtine si totusi le-au obtinut, la fel si cei care doresc sa isi rezolve problemele fara pot sa si le rezolve. solutiile nu sunt insa usoara, ca altfel ar fi la indemana oricui, dar asta nu inseamna ca nu exista. Eu nu vorbesc din carti, ci doar din propria mea experienta, nu am furat in viata mea si nici nu am dat nimanui in cap, am muncit cinstit si foaaarte mult si muncesc in continuare, si nu am facut doar pentru mine am reusit sa jut si pe altii. Nu trebuie sa ma creada nimeni, daca doriti sa credeti contrariul...
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.07.2009, 23:34:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ideea nu era neaparat aceasta - e foarte bine pentru cine poate sa munceasca in mod cinstit si sa-si construiasca o proprietate [imobiliara] personala, dar fara sa apeleze la credit, desi sincer mi se pare o utopie - ci de a scoate la lumina cat mai multe "bussines-uri"/inselaciuni/fraude bancare, care avand si girul guvernelor lumii, au propulsat marile banci in randurile actorilor care pot juca roluri de prima importanta in pelicula "Cum sa faci ca sa detii controlul asupra lumii".
Da, desigur Razvan. Insa noi, in speta andreicozia, canalizasem discutia spre un caz concret, cu care se confrunta orice om in ziua de azi. adica achizitionarea unei proprietati atunci cand nu faci bani cu lopata, ci ai un salariu mediu, sa zicem asa.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.07.2009, 02:30:03
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Mirelat: probabil ai si tu cunostinta de proprietari sau dezvoltatori care vand proprietatile imobiliare in rate, fara sa mai apelezi la banca. Asta ar fi o chestia care imi vine in minte pe loc si de care beneficiaza mai multi prieteni de ai mei, toti cu venituri medii. Pentru aia care au bani cu lopata nu cred ca e cazul sa dam solutii, de nici un fel, ca le-au gasit deja din moment ce au atatia bani. O alta este contractul de renta viagera cu un om in varsta de care ai grija pe timpul vietii lui urmand sa iti ramana casa lui dupa ce moare, si de aceasta beneficiaza cateva cunostinte, in mod fericit pentru ambele parti as putea spune. Ma mai pot gandi si la alte solutii "generale" dar ma tem ca majoritatea sunt eficiente numai in cazul in care poti cunoaste detalii mai specifice despre cazul fiecaruia.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.07.2009, 05:39:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in acel caz devoltatorii respectivi sunt ei insisi creditorul si sincer ma indoiesc ca isi calculeaza acele rate cu 0% dobanda si fara o verificare drastica a solvabilitatii cumparatorului.

ca sa nu mai vorbim de alte clauze contractuale, eventual din alea scrise cu litere minuscule si pe care nu stiu cati le citesc cu adevarat. apropo, ar fi interesant de stiut care ar fi planul B in cazul caderii pietii financiare/ imposibilitatii de plata/ scoaterea la mezat a proprietatii.

in fine, pe mine personal nu ma intereseaza acumularea de proprietati, dar va felicit daca solutiile pe care le-ati gasit ptr dvs si ptr altii sunt chiar viabile.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.07.2009, 20:44:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de deja-vu Vezi mesajul
De obicei situatia materiala se imbunatateste drastic dupa ce oamenii se intorc la Dumnezeu ca fiul ratacitor si isi fac curat in viata, intemeind o familie binecuvantata prin taina cununiei. Din pacate unii parinti fura din mostenirea data de Providenta copilului si aceasta ascensiune brusca pe plan material ii sminteste, ajung sa creada ca e meritul lor si ca totul li se cuvine, cad in patimi grele datorita banului si statutului social superior.

[...]Deci pe cat posibil sa fim in buna intelegere cu toti si sa nu judecam ca sa nu primim ispite mari spre pierzare (pt. ca oricand judeci pe cineva pt. un pacat ceri, dupa dreptate, ca sa fii tu insuti incercat cu acel pacat) - usor e a duce o viata curata cand n-ai bani, dar cat de greu e sa te abtii de la placerile sau macar confortul pe care ti-l aduc cand ii ai...
interesanta si frumoasa conceptie cu mostenirea data de Providenta copilului, n-am mai intalnit-o pana acum.

multumiri ptr postare, mi-a placut in totalitate, foarte bine structurata si fara limbaj de lemn.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.07.2009, 22:41:16
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

In ce priveste dezvoltatorii respectivi, cred ca putem agrea ca dobanda in aceasta discutie e nerelevanta deoarece va fi inclusa in pretul de vanzare. si dvs. daca sunteti distribuitor al unui producator vei putea cumpara produsele la un pret mai mic decat consumatorul final, pentru ca vanzandu-le catre acesta sa puteti castiga si dvs o parte din pret. la fel si acesti dezvoltatori, prin includerea dobanzii in pret, fara a-l creste, ei pot obtine o scadere a TVA-ului iar dvs. puteti cumpara o casa in rate. mai sunt si alte metode, dar daca tot nu va intereseaza (nu stiu atunci de ce va straduiti sa aveti opinii pe subiect) nu le voi detalia. Nu sunt consultant financiar si nu cu asta ma ocup, sunt un om care s-a adaptat si a gasit solutii la probleme.

In privinta solvabilitatii si a veniturilor, aici apar cele mai multe portite posibile.

In ce priveste paragrafele scrise cu litere mici, sau foarte mici, nu cred ca e o scuza pentru nimeni ca semneaza un contract fara sa le citeasca. Aici chiar nu pot gasi nimanui circumstante atenuante. Ce isi face omul cu mana lui si sub semnatura lui aia are. nu inteleg exact la ce va referiti cu planul B (credeam ca asta tocmai s-a intamplatsi lumea a numit-o cirza!)

Nici pe mine nu ma preocupa acumularea de proprietati, cred ca o casa nu prea se poate incadra la acest capitol. daca ar fi vorba de mai multe poate. din nou nu inteleg de ce discutam despre solutiile la niste probleme pe care nu le aveti si nu va intereseaza. Daca are cineva interes pentru detalii le dau cu placere dar daca nu, atunci de ce imi puneti intrebari si comentati raspunsurile mele. comentati acelel lucruri care va intereseaza, sunt sigura ca vom avea ce discuta.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
De ce nu avem banci in biserica ? sandulescu Intrebari utilizatori 143 01.02.2011 14:50:49
Despre marile cuceriri, imperii si regate Delirul Generalitati 2 02.05.2010 15:35:36
New World Order adriano Generalitati 14 13.11.2009 19:56:22