Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2009, 18:57:14
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Titlul topicului nu mai are nicio legatura cu discutia la care s-a ajuns, la fel ca multe altele...Pacat, inceputul era promitator si foarte folositor dar continuarea lasa de dorit. In loc sa ne intepam intre noi, am putea sa ne acceptam asa cum suntem. Ce daca se da copy/paste la lucruri de folos? Poate unii nu le-au vazut si aici le pot vedea. Ce daca unii se ataca mai usor? Asta inseamna ca inca sunt slabi, dar nu trebuie sa le sarim in cap, schimbarea nu se face de azi pe maine, ci in timp. Haideti sa fim toleranti si sa nu ne mai judecam atat! Ce daca unii nu scriu corect? Poate s-au grabit sau pur si simplu nu au avut acces la acelasi tip de educatie ca altii!Si haideti sa nu ne mai jignim, suntem crestini-ortodocsi, sa invatam sa ne comportam in consecinta!
Imi cer scuze ca nu am scris ceva in conformitate cu titlul, dar simteam nevoia sa spun aceste lucruri.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2009, 19:29:12
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Pentru Silverstar

1) Cred ca ma confunzi . Nu am avut nicicand placerea sa-mi mai spui ca sunt [COLOR=teal][COLOR=seagreen],,[/COLOR][COLOR=green]lipsita de [/COLOR][COLOR=seagreen]logica[/COLOR],, [/COLOR]poate-mi amintesti tu ,unde si cand .
2) Si acest subiect se preteaza la copy/paste .Ce voiai sa rescrie Iustin 44, toata povestea?
3) M-a durut superioritatea cu care l-ai tratat pe Iustin. (si nu e singurul sau mai bine zis nici primul ..sper sa fie ultimul )
4)[COLOR=black] In postarea mea ,am specificat ,,vezi Povesti cu talc,, n-am facut nici-o aluzie la cultura generala ..te inseli si-mi pare rau daca asta ai inteles.[/COLOR]
5) [COLOR=#008000]Stai departe de mine ca să nu-ți spun atât cât meriți... [/COLOR]Chiar te rog sa-mi spui ..cat despre stai departe .. nu-ti promit pt ca nu-mi place sa spun ,,adio,, ,prefer , la revedere.

Asa..si acum am sa-ti arat un mesaj , ti l-am scris pe 8 martie (probabil nu l-ai citit ) sustin cu tarie [COLOR=purple]NU VREAU SA TE NECAJESC CU NIMIC ! [/COLOR]

P.S... si eu te iubesc pe tine ..

pentru Silverstar
tare mi-e greu sa te-ntreb, pt ca n-as vrea sa te necajesc cu nimic,totusi ,de vrei te rog ,spune-mi aceste ,,Mesaje din lumea de dincolo.. , , au incetat dupa ce Lucian te-a aparat de ...agresor ? Toti trandafirii din lume pentru [COLOR=purple]ingerasul[/COLOR] tau ..si pentru [COLOR=purple]tine[/COLOR] . cu toata dragostea te imbratisez ,azi, de ziua noastra. Silvia
__________________
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2009, 23:08:54
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Adevarat graiesti "sia". Silverstar priveste de multe ori de sus pe utilizatorii forumului, spune ca e mai credincioasa decat ceilalti, se scalda in pacatul mandriei, uitand ca tot ce vine bun, vine de sus, iar noi nu suntem vrednici de nimic, fara voia Domnului. Indrazneste sa isi foloseasca puterea mintii si sa nege multe adevaruri religioase, pe care stim cu totii ca nu trebuie sa le punem la indoiala. Rataciti sunt cei care cred ca se pot baza pe propriile puteri in viata, ajungand la bucurii si sa traiasca bine. Un bun crestin stie ca solutia este postul si rugaciunea, iar restul ne da Bunul Dumnezeu, cand trebuie, cat trebuie, si cum trebuie.
De ce mi-as dori eu o casa cu 2 etaje, masina, bucurie, daca nu sunt persoana vrednica de ele? Numai Tatal Ceresc poate decide asta; noi trebuie sa ne rugam, capul plecat, si sa asteptam sa se faca voia Sa.
Mai poti, alx?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2009, 23:43:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Adevarat graiesti "sia". Silverstar priveste de multe ori de sus pe utilizatorii forumului, spune ca e mai credincioasa decat ceilalti, se scalda in pacatul mandriei, uitand ca tot ce vine bun, vine de sus, iar noi nu suntem vrednici de nimic, fara voia Domnului. Indrazneste sa isi foloseasca puterea mintii si sa nege multe adevaruri religioase, pe care stim cu totii ca nu trebuie sa le punem la indoiala. Rataciti sunt cei care cred ca se pot baza pe propriile puteri in viata, ajungand la bucurii si sa traiasca bine. Un bun crestin stie ca solutia este postul si rugaciunea, iar restul ne da Bunul Dumnezeu, cand trebuie, cat trebuie, si cum trebuie.
De ce mi-as dori eu o casa cu 2 etaje, masina, bucurie, daca nu sunt persoana vrednica de ele? Numai Tatal Ceresc poate decide asta; noi trebuie sa ne rugam, capul plecat, si sa asteptam sa se faca voia Sa.
Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul

[COLOR=green]Atunci ațteaptă... Și nu fă propagandă pe aici că oricum nu te crede nimeni, mai ales dintre cei care-și amintesc cum și de ce ești venit/ă pe aici.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu am averi, nu am vilă sau mașină și muncesc din greu ca să supraviețuiesc, nu ca să trăiesc... Așa că ți-e-ți recomand să faci ceea ce știi mai bine și să ne spui și nouă ce ai primit fără să muncești... Sic!...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Și spui că ești credincios/ă și mai ții și post? Bravo, ca să vezi ce face un credincios în post... [/COLOR]
Punct ochit, punct lovit.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2009, 23:59:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ganduri...

Dar, revenind la topic, povestea postata de Iustin ar trebui sa ne dea tuturor de gandit. Cu totii facem promisiuni, pe care nu le tinem, mai ales cand e vorba de indreptarea noastra. E usor sa promiti, mai greu sa implinesti.
Dumnezeu cunoaste numarul zilelor noastre. Mor tineri si in putere, de multe ori mai repede decat batrani, care isi doresc moartea. Moartea pentru noi e inca o enigma, pe care o vom descoperi cand ne va suna ceasul. Cand va fi asta? Nimeni nu stie. Tocmai de aceea trebuie sa fim pregatiti prin spovedanie si Sf. impartasanie, caci poate maine ne cheama Domnul sa dam socoteala de ce am facut cu numarul zilelor noastre.
Sunt unii dintre noi , care nu cred in Dumnezeu; nu are a face, caci si acestia mor. Se vad zilnic accidente, in care se duc la cele vesnice oameni tineri, copii si batrani. Nimeni nu e exceptat de la moarte.
In loc sa tragem concluzii pripite, zicand ca pe noi nu ne atinge povestea, mai bine sa reflectam in liniste si cu toata sinceritatea de care putem da dovada fata de noi insine, si sa tragem concluziile cele mai corecte: nimeni nu e nemuritor, deci nici eu. Sa fiu deci pregatit sa dau ochii cu propria mea moarte, fara frica sau regret. Moartea e o parte din viata noastra a tuturora.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturii ale forumistilor despre duhovnici / parinti indragiti glykys Despre Biserica Ortodoxa in general 21 23.02.2013 14:49:34
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
Despre suflet, duh si starea omului in moarte tricesimusquintus Secte si culte 1674 06.02.2012 09:56:04
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29